1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سرمایه گذاری در بورس
  4. چه استراتژی هایی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد؟

چه استراتژی هایی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد؟

چه استراتژی هایی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد؟

معامله‌گران بازارهای سرمایه، حداقل از یک استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنند تا زودتر و بهتر به مقاصد و اهداف سرمایه‌ گذاری خود دست یابند. برخی از سرمایه گذاران اهدافی کوتاه مدت دارند. آنها در نظر دارند تا در یک بازه زمانی کوتاه و مشخص سود قابل توجهی کسب نمایند. در مقابل سرمایه گذارانی با اهداف بلند مدت وجود دارد. برای این اشخاص ضررهای موقتی که در کوتاه مدت رخ می‌دهند، اهمیتی نمی‌دهند. بلکه هدفشان همان سود قابل توجهی است که در بلند مدت نصیبشان خواهد شد.

از طرفی برخی از سرمایه گذاران روحیه ریسک گریزی دارند و به دنبال یک سرمایه گذاری امن تر هستند. در حالی که سرمایه گذاران ریسک پذیر با قبول کردن ریسک زیاد، خواهان کسب سود بیشترند. با توجه به نکات گفته شده، در ادامه چند استراتژی معاملاتی مشهور، معرفی شده است. البته تمامی استراتژی ها به صورت مفصل در مقالات آموزش رایگان سرمایه گذاری در بورس وب سایت وجود دارد که می توانید مطالعه کنید. 

استراتژی گله‌ای یا تقلیدی

حیوانات نوعی رفتار تقلیدی دارند. برای مثال، در یک گله آنها به دنبال یکدیگر حرکت می‌کنند. حتی ممکن است یکی از حیوانات داخل گله، غذای مناسبی پیدا کند. در همان حال گله شروع به حرکت و جابه‌جایی می‌‌کند. حیوان با این که نمی‌داند چرا گله دارد جابه‌جا می‌شود، غذای خود را رها می‌کند و به دنبال بقیه گله حرکت می‌کند!

این مثال شباهت زیادی به رفتار برخی از سرمایه گذاران دارد! افراد ناآگاهی که حتی پیش از خرید و فروش سهام، اطلاعاتی راجع به آن نمی‌دانند! آن‌ها فقط به دنبال رفتار بقیه، عمل می‌کنند.  این سرمایه گذاران همیشه در کنار بقیه در صف می‌ایستند، یا قصد خرید دارند و یا می‌خواهند هر چه دیروز در صف خریده‌اند را امروز بفروشند. این افراد استراتژی مشخصی در سرمایه‌گذاری ندارند. ممکن است تصادفی سود ببرند و یا متحمل زیان شوند. (خطرناک ترین اتفاقی که میتواند برای یک سرمایه گذار مبتدی بیفتد تصادفی سود کردن یا گله ای سود کردن است، معامله گران یا سرمایه گذاران مبتدی به صورت تصادفی خرید می کنند و اگر در اولین معاملاتشان سود خوبی کنند مغرور شده و با حجم پول بیشتری وارد می شوند و ممکن است تمام پس انداز خودشون رو یک ضرر بزرگ کنند).

استراتژی خریدن و نگه داشتن

شاید این جمله را شنیده‌اید که همه چیز روز به روز گران می‌شد. البته این سال‌ها با توجه به تورم موجود در کشور، این حرف به یک باور تبدیل شده است. برخی سرمایه گذاران بدون این که بخواهند نوسان‌گیری کنند و یا کالایی را به فروش برسانند، تنها می‌خرند و نگه می‌دارند! حتی نمی‌دانند تا چه زمانی قرار است این کالا باقی بماند! ایشان نیازی به بهای آن ندارند و تنها به ارزش کالا یا سهام فکر می‌کنند.

اکثر این افراد به دنبال یافتن چیزی برای سرمایه گذاری می‌گردند که ارزش زیادی داشته باشد ولی قیمت پایین‌تر از ارزش خود داشته باشد. آنها می‌دانند که در گذر زمان، بقیه پی به ارزش کالا یا سهام سرمایه‌گذاری شده آن‌ها خواهند برد. برخی از ملاکان و مجموعه داران این گونه عمل می‌کنند. اما برای انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری در بورس باید کاملاً در این زمینه تحقیق کرد. 

استراتژی پیش فروش و پیش خرید (سرمایه گذاری بلندمدت-کوتاه مدت)

بهتر است تا با یک مثال این استراتژی را توضیح دهیم. فرض کنید یک کشاورز محصول بادام دارد. چاغاله بادام قیمت بالاتری نسبت به بادام تازه دارد و بادام تازه نیز، بهای بالاتری نسبت به بادام مانده دارد. روز به روز از ارزش محصول این کشاورز کاسته می‌شود و او آزرده خاطر است زیرا نتوانسته است تا محصولات خود را برداشت کند.

از طرفی او قصد خرید برنج دارد. بهای برنج بر خلاف بادام، روز به روز افزوده می‌شود. او دست به یک استراتژی می‌زند. برنج را به صورت نسیه برای یک تاریخ مشخص پیش خرید می‌کند. از طرف دیگر، بادام را نیز در همان سررسید پرداخت نسیه پیش فروش می‌کند. بنابراین، با گران شدن برنج، او سود خود را برده است و با ارزان شدن بادام نیز، متحمل زیان نمی‌شود زیرا قبلا آن را به بهای بیشتری فروخته است. بیشتر سرمایه‌گذاران کوتاه مدتی از این استراتژی استفاده می‌کنند.

(این استراتژی بیشتر در بازار مشتقه استفاده می شود)

استراتژی تکانه‌ای

گاهی نیاز است تا کالا یا سهام گرانی را خریداری نمایید ولی قصد گران‌تر فروختن آن را داشته باشید. البته، بهتر است کالاهایی را به این روش خریداری نمایید که نگه‌داری آنها در فاصله زمانی خرید تا فروش هزینه‌بر نباشد.

استراتژی متنوع سازی

به جای خرید تنها یک سهم و در حجم زیاد بهتر است سهم‌های متنوعی خریداری نمایید و ریسک معاملاتی خود را کم کنید. اگر چه می‌توانید متنوع سازی خود را به صورت افقی و عمودی نیز انجام دهید ولی باید به هزینه‌های خرید و فروش نیز توجه داشته باشید. در استراتژی متنوع سازی افقی تمامی سهام‌های خریداری شده شما مربوط به یک صنعت خاص است و در استراتژی متنوع سازی عمودی نیز، صنایع مربوط به سهام‌های خریداری شده به نوعی با یکدیگر ارتباط عمودی دارند و به یکدیگر وابسته هستند. در استراتژی متنوع سازی هسته‌ای نیز، بزرگ‌ترین سهم سبد سرمایه گذاری، مربوط به یک صندوق مشترک شاخص می‌باشد و سهم‌های دیگر نیز، بقیه سبد سرمایه را پر می‌کنند.

استراتژی پیش رفتن با ساز مخالف یا معکوس

این استراتژی در مقابل استراتژی گله‌ای قرارمی‌گیرد. زمانی که بیشتر سرمایه‌گذاران برای فروش رغبت نشان می‌دهند، شخص سرمایه‌گذار کالای سرمایه‌ای مورد نظر را خریداری می‌کند و زمانی که همه خواهان خرید آن کالاهستند، او فروشنده آن کالا خواهد بود. مثال فروش سکه ملموس تر است. بالا رفتن قیمت طلا سبب می‌شود تا مردم به سمت این بازار هجوم ببرند و سکه خریداری نمایند. در این شایط و با بالا رفتن قیمت طلا سرمایه گذار مورد نظر ما سکه‌هایش را با بهای بالایی عرضه می‌کند. این شخص زمانی که قیمت سکه افت می‌کند و همه فروشنده هستند، سکه را با قیمت ارزانی خریداری می‌کند.

این استراتژی همان چیزی است که در بورس نیز وجود دارد. سرمایه گذارانی وجود دارند که هیچ گاه وارد صف خرید نمی‌شوند. آنها در زمان تشکیل صف خرید، فقط فروشنده‌اند. زمانی هم که صف فروش بسته می‌شود، سهام را با قیمت کمی خریداری می‌کنند. 

استراتژی سود تقسیمی

استراتژی های قبلی تنها به قیمت‌ها توجه دارند و به سود نمی‌پردازند. در این استراتژی‌ها تنها بالارفتن بهای کالا و یا سهام اهمیت دارد. در بازار بورس، علاوه بر قیمت سهام، سود تقسیمی نیز حائز اهمیت است. حتی برخی از سرمایه گذاران با پیش‌بینی ميزان سود یک شرکت، اقدام به سرمایه گذاري در آن شركت مي‌كنند. اين افراد براي خود يك بازه و بهره مورد انتظار مشخص مي‌كنند. 

استراتژی سود تقسیمی

استراتژی دریپ يا برنامه سود مجدد تقسيمي

اين اصطلاح  در بازار سرمايه رواج زيادي دارد. فردي را تصور كنيد كه با پول حاصل از فروش گندم، قطعه‌اي زمين خريداري مي‌كند. با اين كار، اگر قيمت زمين بالا رود، سود خواهد برد. همچنين، اگر زمين ارزان شود، زمين بيشتري را خريداري مي‌كند. او در رابطه با نوسان قيمت زمين، متحمل هيچ زياني نمي‌شود.

استراتژي خريد پلكاني

اين استراتژي بيشتر در زمان‌هايي استفاده مي‎‌شود كه نسبت به بالا رفتن يا پايين آمدن قيمت مطمئن نيستيد. ممكن است يك سهم سودآور باشد و يا شما را دچار زيان كند. در استراتزي پلكاني، شما تمام سرمايه خود را وارد بازار نمي‌كنيد. براي مثال هر بار تنها ده درصد آن را به خريد سهم اختصاص مي‌دهيد و در صورت مساعد بودن شرايط سهم و كسب سود، مقدار سهم بيشتري خريداري خواهيد كرد. با اين كار ضمن كسب سود كم‌تر با ريسك كم‌تري بابت كاهش قيمت سهم مواجه خواهيد شد.

استراتژي ميانگين‌گيري ريالي

يك استراتژي وجود دارد كه تعيين مي‌كند تا در ماه معادل بهاي 500 هزار تومان سهم خريداري خواهيد كرد. ممكن است شما به سهم به خصوصي توجه داشته باشيد. اگر در ماه بعد، ارزش آن سهم كمتر شود، مي‌توانيد آن ماه تعداد بيشتري از اين سهم بخريد و اگر افزايش يابد نيز، تعداد كم‌تري سهم خريداري مي‌كنيد. حتي اگر قيمت آن تغييري نكند نيز، مي‌توانيد به همان اندازه سهم مجدد بخريد. 

در این قسمت به مواردی از استراتژی های تحلیل تکنیکال اشاره میکنیم:

استراتژی معاملاتی روزانه با كسب بيشترين سود

قبل از هر چيزي در سيستم معاملاتي، يك تحليل روند انجام دهيد. تايم فريم را بر روي يك ساعت تنظيم كنيد و چارت را بزرگ نماييد. با پي بردن به روند، تايم فريم را كوچك كنيد. با بررسي سهام هاي مختلف ببينيد آيا مي‌توانيد الگوي مشخصي پيدا كنيد.

حالا منتظر مي‌مانيم تا در جهت مخالف روند يك پولبك پيدا كنيم. تايم فريم را كوچك مي‌كنيم. براي يافتن كاهش يسك و يا افزايش نسبت سود به ريسك، به ابزاري نياز داريد تا به بررسي حركت‌های مخالف روند، بپردازید. دقت کنید زمانی که روند، پولبک گرفت و متوقف شد، به سرعت وارد بازار شوید.

استراتژی معاملاتی روزانه با كسب بيشترين سود

استراتژی کنترل ریسک با حد ضرر

قبل از ورود به هر سهم، باید حد ضرر سهم را مشخص نمایید. در صورتی که شرایط سهم خوب نبود نیز باید سریع از معامله خارج شد. در زمان خرید، باید حد ضرر را در زیر حداقل قیمت حد شمع  قبلی قرار دهید و در زمان فروش نیز در بالای حداکثر قیمت شمع  قبلی قرار دهید.

فراموش نکنید که در یک معامله، به محض شکسته شدن روند به سرعت از معامله خارج شوید. یک قانون کلی در ارتباط با شکسته شدن روند وجود دارد. زمانی که در روند صعودی، حداکثر قیمت شمع جدید نسبت به حداکثر قیمت شمع قبلی در جای پایین‌تری قرار دارد (در این حالت زمانی که قیمت به حداقل Low شمع قبلی می‌رسد باید از معامله خارج شوید.) و یا زمانی که در روند نزولی، حداقل قیمت شمع بعدی نسبت به حداقل قیمت شمع قبلی در جای بالاتری قرار دارد، (در این حالت زمانی که قیمت به حداکثر قیمت Highشمع قبلی می‌رسد باید از معامله خارج شوید.) شکسته شدن روند رخ داده است.

استراتژی الگوی کانال

ابزارهای معاملاتی در بیشتر زمان‌ها، کانال تشکیل می‌دهند و این کانال‌ها مثلث تشکیل می‌دهند. با تشخیص الگو می‌توانید شرایط آینده سهام را پیش‌بینی نمایید. دست کم به دو بانس نیاز داریم تا کانال را تایید کنیم. وقتی چارت به لبه برسد، برای بار سوم وارد معامله می‌شوید. در این زمان قیمت از خطوط حمایت و مقاومت قبلی خودش نمی‌گذرد.

مواقعی که قیمت شروع به بانس از لبه می‌کند، می‌توانید به مهامله وارد شوید ولی دقت کنید که نباید در زمان بانس سوم وارد شوید. اگر کانال حفظ شود، سود خواهید برد ولی به محض به هم خوردن این تعادل، از معامله خارج شوید و منتظر فرصت بهتری باشید. قبل از ورود حتما زمان مورد انتظار سود، قیمت هدف و حد ضرر را مشخص کنید. 

بیشتر مواقع بازار رنج می‌زند و در کنار هم حرکت می‌کند. سود شما ممکن است خسته کننده باشد. باید به دنبال یک الگوی مشخص و واضح باشید. بیشتر، قیمت‌ به صورت سر به سر حرکت می‌کند و نمودارها نامنظم هستند. فقط زمانی معامله کنید که الگو شناسایی شود. به طور مرتب معاملات را پیگیری نمایید و الگوها را جستجو کنید. در بعضی جاها استراتژی کاربردی ندارد، آن نقاط را یادداشت کنید و بر اساس اطلاعات خود عمل نمایید.

استراتژی الگوی کانال

استراتژی دبل تاپس  یا دوقلوی سقف یا دو قله

تحلیل تکنیکال کمک زیادی به سرمایه‌گذاران می‌کند. الگوهای نمودار در کسب درآمد، عالی عمل می‌کنند. با پیدا شدن یک شکل مشخص، می‌توان معامله را با ریسک کمی شروع کرد. استراتژی دوقلوی سقف یکی از سودآورترین الگوها می‌باشد. به محض دیدن این الگو می‌توانید وارد معامله شوید.

این الگو و الگوی بعدی از زیرمجموعه‌ الگوهای بازگشتی هستند. الگوی دوقلوی سقف از دو قله که در یک سطح قرار دارند، تشکیل شده است. گردن یا نکلاین  خطی است که بر کف دو قله رسم می‌شود. بهتر است تا در خط گردن خرید کنید و بعد از صعود نمودار به قله سهام خود را به فروش برسانید.

برای پیدا کردن دوتایی بالا و پایین در این نمودار، یک بار نمودار را در یک ساعت و بار دیگر، در فریم 5 دقیقه بررسی می‌کنیم. البته انتخاب این زمان بستگی به زمانی دارد که معامله شما به طول می‌انجامد. کسانی که می‌خواهند از استراتژی سویینگ یا نوسان گیری استفاده کنند، از تایم فریم 30 دقیقه‌ای یا بیشتر استفاده می‌کنند.

این الگو به شکلW  می‌باشد و زمانی رخ می‌دهد که روند با سرعت زیادی به بالا حرکت نماید و پس از آن پولبک زده و دوباره بالا برود. باید حد ضرر را در همان سطح و یا در زیر حداکثر قیمت شمع قبلی قرار دهید و مجدد شروع به پایین آمدن خواهد کرد. 

استراتژی دبل باتم  یا دوقلوی کف

این الگو برعکس روش قبلی است. در این الگو دو دره در یک سطح قرار گرفته‌اند. گردن در اینجا خطی است که بر روی دو دره رسم می‌شود. هرگز نباید قبل از تشکیل خط گردن وارد معامله شوید. سعی کنید حد سود و ضرر خود را مشخص کنید و به شکل منطقی از آنها استفاده نمایید. همه چیز را به دقت یادداشت کنید. آمار این یادداشت‌ها را بررسی کنید. نتایج را تطبیق دهید. اشکالات خود را پیدا کنید و سعی کنید تا در معاملات بعدی آنها را اصلاح نمایید.

البته استراتژی‌های بی‌شمار دیگری نیز وجود دارند، که در این مطلب به ذکر همین چند مورد اکتفا می‌کنیم. پس با استفاده از روند معاملاتی، ورود و خروج خود را از پوزیشین مشخص کنید. به علاوه، مواردی مانند پولبک، شکست روند، الگوهای کانال، سقف و کف نیز توجه نمایید. سپس با مبنا قرار دادن حد ضرر پوزیشن مناسب را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می توانید مقالات دیگر وب سایت را در حوزه سرمایه گذاری حرفه ای در بورس را مطالعه کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر