1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. پای نتورک (Pi network) چیست؟

پای نتورک (Pi network) چیست؟

پای نتورک (Pi network) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
پای نتورک (Pi network) چیست؟
ارزهای دیجیتال

برای برخی از کاربران، استخراج رایگان ارزهای دیجیتال آرزوی بزرگی می باشد. امکان انجام این کار دیگر برای ارزهای دیجیتال معروف، وجود ندارد اما پروژه پای نتورک (Pi-network) ادعا کرده است که مجددا می تواند این قابلیت را احیا کند تا کاربران بتوانند با نصب یک اپلیکیشن موبایل، ارزهای دیجیتال را کسب کنند بدون این که نیازی به سرمایه گذاری مستقیم داشته باشند. در این مقاله به بررسی پروژه پای نتورک و این که آیا این پروژه یک پروژه سودآور است یا کلاهبرداری، می پردازیم.

پای نتورک (Pi-network) چیست؟

پای نتورک (Pi-network) چیست؟

یکی از پروژه های کلاهبرداری حوزه ارزهای دیجیتال، پروژه پای نتورک است که ادعا کرده با هدف دسترسی همگانی برای ماینینگ کردن، ایجاد شده است. از جمله برنامه ها و اهداف پای نتورک، مقابله با متمرکز بودن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می باشد. اگر چه بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز مطرح شده است اما توسط شرکت هایی که میزان هش ریت بالایی دارند، به صورت متمرکز درآمده است.

اولین کاربران بیت کوین می توانستند از طریق کامپیوتر های خانگی و استخراج از طریق CPU، در این سیستم مشارکت داشته باشند اما با گذشت زمان این قابلیت از آنها سلب شد و در اختیار شرکت های خاص قرار گرفت. پروژه Pi network ادعا دارد که این مشکل را رفع می کند. Pi network توانسته بر روی تلفن های هوشمند برای اولین بار سیستم استخراج ارزهای دیجیتال را پیاده سازی کند. کاربران می توانند بر روی گوشی های آیفون و یا اندروید خود این برنامه را نصب کنند و ارز دیجیتال Pi را به صورت مستمر و بدون این که نیازی به خرید مستقیم ارزهای دیجیتال در صرافی ها داشته باشند، دریافت کنند.

توسعه دهندگان این پروژه ادعا دارند که نصب این برنامه بر روی تلفن های همراه، فشاری بر روی باتری و قطعات سخت افزاری تلفن همراه ندارد و با کمترین میزان اینترنت قابل انجام است و فقط کاربران باید هر 24 ساعت یک دکمه در این نرم افزار را فشار دهند. کاربران می توانند با وارد کردن یک کد معرف الزامی، در این شبکه عضو شوند. کاربران پس از نصب برنامه، باید کد معرف خود را وارد کنند تا بتوانند استخراج با تلفن همراه را انجام دهند.

درواقع تنها راه پیوستن به جامعه شبکه Pi این است که کسی شما را دعوت کند. اعضای شبکه Pi زیرا هر ارجاع سکه های Pi کوین اضافه Pi  دریافت می کنند. از آنجایی که ارزش آتی سکه‌های Pi به اندازه جامعه بستگی دارد، مردم از به اشتراک گذاشتن کدهای ارجاع خود خوشحال می شوند. این کدها را می توان در وبلاگ ها، ویدئوهای یوتیوب و حتی پست های فیسبوک یافت.

برنامه ارجاع Pi بسیار شبیه یک طرح هرمی است. عملکرد پروژه Pi network به این صورت است که افراد باید عضو گیری کنند و یک شبکه هرمی بسازند. در این پروژه مقدار ارز دیجیتال دریافتی هر کاربر فقط بستگی به تعداد افرادی دارد که به طور مستقیم با کد معرف او وارد شده اند. این نوع از طرح های سرمایه گذاری در بسیاری از کشورها بدنام و غیرقانونی است زیرا به این معناست که شرکت کنندگان اولیه با حساب کسانی که بعداً می آیند غنی می شوند. با این حال، در مورد Pi، موضوع کمی پیچیده تر از این است. یعنی برنامه ارجاع آن MLM (Multi-Level Marketing) است. 

ارز دیجیتال پای نتورک (Pi)

ارز دیجیتال پای نتورک (Pi)

شبکه Pi network یک ارز دیجیتال بومی به نام Pi دارد. در این شبکه نیز مانند شبکه بیت کوین، از طریق هاوینگ، در دوره های متوالی پاداش ماینرها نصف می شود. نرخ استخراج در Pi network، پس از این که تعداد کاربران این شبکه به صد هزار نفر رسید، از 1.6 ارز Pi در هر ساعت به نرخ استخراج 0.8 رسید. نرخ ماینینگ پس از رسیدن تعداد کاربران به 1 میلیون نفر، باز هم نصف شد و به عدد 0.4 رسید. این فرآیند در زمانی که تعداد کاربران Pi network به 10 میلیون نفر رسید باز هم کاهش پیدا کرد و به 0.2 رسید. در صورتی که تعداد اعضای این شبکه به 1 میلیارد نفر برسد، میزان پاداش ماینرها به صفر می رسد.

فاز دوم آزمایش این پروژه به کاربران این اجازه را می دهد که نرم افزار پای نتورک را بر روی دسکتاپ کامپیوترهای خود نصب کنند. پروتکل Pi network، پروتکل اجماع استلار (SCP) یا (Stellar Consensus Protocol) نام دارد. اعتبارسنجی تراکنش ها در این شبکه توسط گره های شبکه بر روی یک دفتر کل توزیع شده، صورت می گیرد. نودهای Pi network، تحت پروتکل اجماع استلار، حلقه ها و یا گره های امنیتی را ایجاد می کنند که از 3 تا 5 شخص مورد اعتماد تشکیل شده اند.

روشی که سکه Pi در حال حاضر تعریف شده است، باید یک استیبل کوین باشد. این به دنبال تعادل در دسترس بودن (به راحتی استخراج) و کمبود است (حجم کل ارزهای دیجیتال Pi از قبل تعیین شده است).

استیبل کوین‌ها نوع خاصی از ارزهای دیجیتال هستند که نوسانات نسبتاً کمتری دارند زیرا ارزش آنها به ارزهای فیات واقعی مرتبط است. تتر (USDT) یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها است که نسخه دیجیتالی دلار آمریکا است و تقریباً همان ارزش را دارد.

قیمت ارز دیجیتال Pi

قیمت ارز دیجیتال Pi

ارز دیجیتال Pi در هیچ کدام از صرافی ها و یا پلتفرم های خرید و فروش عرضه نشده است، بنابراین نمی توان در حال حاضر قیمتی را برای آن تعیین کرد. در فاز سوم پروژه Pi network، برداشت و تبدیل Pi توسط کابرانی امکان پذیر می شود که ارز دیجیتال آن را با نصب برنامه Pi network استخراج کرده اند. البته وب سایت coindataflow برای ارز دیجیتال Pi network قیمتی بین 1.32 تا 1.35 دلار پیش بینی کرده است.

کیف پول Pi network

اپلیکیشن Pi network همان کیف پول پای نتورک محسوب می شود که این ارز دیجیتال را از سایر کیف پول ها بی نیاز می کند. کاربران می توانند در صورت بروز مشکل بر روی گوشی موبایل خود، برای فراهم شدن امکان بازگرداندن داراییها، حساب پای نتورک را به یک اکانت فیس بوک و شماره موبایل وصل کنند. البته سایر کیف پول ها می توانند ارز دیجیتال Pi network را نگهداری کنند.

توسعه دهندگان Pi network

توسعه دهندگان پروژه کلاهبرداری Pi network، نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) هستند که از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آکسفورد می باشند، که این پروژه را طراحی و راه اندازی کرده اند.

پای نتورک (Pi network)یک پروژه کلاهبرداری

پای نتورک یک پروژه کلاهبرداری

پروژه Pi network در واقع یک پروژه کلاهبرداری است که در ادامه مقاله به بررسی دلایل و همچنین اثبات این موضوع می پردازیم.

1- رویکرد توسعه دهندگان آن

نیکولاس کوکالیس به عنوان یکی از توسعه دهندگان این پروژه در زمینه بلاک چین و همچنین تمرکز زدایی فعالیت داشته است. در صفحات شخصی نیکولاس کوکالیس در لینکدین و وب سایت دانشگاه استنفورد، هیچ اشاره ای به پروژه Pi network نشده است. همین مورد یکی از موارد اثبات کلاهبرداری بودن این پروژه است. توسعه دهندگان دیگر این پروژه نیز در وب سایت دانشگاه استنفورد هیچ صفحه ای ندارند و همچنین صفحات لینکدین آنها عادی و غیر حرفه ای می باشد. 

2- فاقد تکنولوژی بلاک چین

توزیع توکن ها در شبکه Pi network، طی هر 24 ساعت و از طریق چند خط کد برنامه نویسی، بین کاربران اپلیکیشن صورت می گیرد. این شبکه هیچ کدام از فاکتورهای مهم بلاک چین را ندارد و همین امر اثباتی بر این است که این شبکه فاقد تکنولوژی بلاک چین می باشد.

3- عدم امکان استخراج Pi network از طریق تلفن همراه

 عدم امکان استخراج Pi network از طریق تلفن همراه

هر توزیع توکن، استخراج تلقی نمی شود. اساس ساز و کار استخراج بسیار متفاوت با عملکرد شبکه پای نتورک می باشد. در سیستم های بلاک چینی هیچ کد معرفی تعریف نشده است، در حالی که در شبکه Pi network، کاربران باید جهت استفاده از اپلیکیشن و همچنین شروع دریافت ارز دیجیتال Pi network کد معرف داشته باشند.

اگر چه امکان استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین توسط تلفن همراه نیز امکان پذیر می باشد اما سرعت حل معماهای ریاضی بلاک چین BTC توسط تلفن های همراه بسیار پایین تر از دستگاه های استخراج حرفه ای می باشد. بنابراین شانس کاربران را کاهش می دهد و کاربران نمی توانند از این طریق و به نسبت میزان اینترنتی که استفاده می کنند، سود بالایی کسب کنند. 

بعد از نصب اپلیکیشن Pi network، ممکن است این اپلیکیشن از اطلاعات موجود در تلفن های همراه سو استفاده کند. استخراج ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و بیت کوین از جمله بهره برداری های غیر قانونی و غیر اخلاقی این پروژه می باشد که از طریق قدرت پردازش گوشی هوشمند کاربران و یا فروش و جاسوسی اطلاعات کاربران از طریق بد افزارها به شرکت های تبلیغاتی صورت می گیرد. 

4- عدم افشای اطلاعات

جزئیات پروژه های حقیقی و ارزشمند توسط توسعه دهندگان آن ها ارائه می شود، در حالی که در پروژه های کلاهبرداری مانند پای نتورک هیچ یک از جزئیات پروژه ارائه نشده است. این پروژه در رابطه با نحوه امکان پذیر بودن ادعاهای سودآور خود هیچ جزئیاتی ارائه نداده است و فقط به عملی شدن این ادعای های بی اساس و غیر منطقی اصرار می کند. در وب سایت رسمی پروژه های معتبر، یک بخش مربوط به توسعه دهندگان و عرضه دستور العمل های پروژه وجود دارد، در حالی که در پروژه Pi network همچین قسمتی وجود ندارد. پروژه های بلاک چین کاملا و یا به صورت جزئی، متن باز هستند که امکان سفارشی سازی و دست بردن در آن ها پس از مشاهده کدهای منبع به صورت دلخواه وجود دارد. در حالی که کد یا بلاک چینی که پای نتورک بر روی آن پیاده شده است، مشخص نمی باشد.

5- عدم امکان خرید و فروش و کسب سود از طریق پای نتورک

این پروژه بستری برای انتقال توکن های Pi ندارد، بنابراین امکان ندارد که بتوان به خرید و فروش پای نتورک پرداخت. 

6- ادعاهای بی اساس توسعه دهندگان پای نتورک

طرفداران پروژه پای نتورک برای رد کردن تحلیل های کلاهبرداری این پروژه استدلال می کنند که بیت کوین نیز در آغاز دارای ابهاماتی بوده و این موضوع در مورد تمام ارزهای دیجیتال صادق است. در حالی که این مقایسه اساسا اشتباه است.

سخن پایانی

تعداد دفعات بالای دانلود نرم افزار پای نتورک، صرفا به دلیل پاداش در صورت عضو گیری می باشد و هیچ دلیلی بر اعتبار این پروژه نیست. افراد صرفا برای کسب سودهای بادآورده به سراغ این پروژه های وسوسه بر انگیز و کلاهبرداری مانند پروژه پای نتورک می روند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

10 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
27 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com