1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل بین بازاری
 4. تاثیر کشور استرالیا در فارکس

تاثیر کشور استرالیا در فارکس

تاثیر کشور استرالیا در فارکس
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر کشور استرالیا در فارکس
تحلیل بین بازاری

در این مقاله به بررسی تاثیر کشور استرالیا در فارکس می پردازیم، همانطور که می دانید استرالیا یکی از کشورهای بزرگ است که به صورت رسمی مشترک‌ المنافع استرالیا شناخته می ‌شود. این کشور پهناور در مکانی در نیم‌ کره جنوبی؛ درست در جنوب شرقی قاره آسیا قرار دارد که بر روی یک جزیره تشکیل شده و اولین کشوری است که بر کل یک قاره تسلط دارد. در سال 1788 مهاجران بسیار زیادی از کشورهای اروپایی به این کشور وارد شدند؛ قبل از آن مردم بومی استرالیا در این کشور ساکن بودند و در نقاط مختلف این کشور زندگی می کردند. پس از ورود مهاجران اروپایی به کشور استرالیا این کشور با حجم بسیار زیادی از ماجران از سراسر جهان مواجه شد؛ همین امر سبب شد تا کشور استرالیا، یکی از متنوع ترین کشورهای دنیا از لحاظ فرهنگ باشد؛ اکنون استرالیا خانه مردمی از بیش از 200 کشور مختلف می‌باشد. این کشور اقتصاد بسیار گسترده ای دارد که بر روی اقتصاد جهانی بسیار تاثیرگذار دیده می شود؛ ما در این مقاله به بررسی اقتصاد استرالیا و همچنین تاثیر کشور استرالیا در فارکس می پردازیم.

بررسی مشخصات کشور استرالیا 

بررسی تاثیر کشور استرالیا در فارکس

از همسایگان کشور استرالیا می توان به: نیوزیلند، پاپوآ گینه نو، اندونزی اشاره کرد.

این کشور مساحت: 2.969.907 مایل مربع دارا است.

کشور استرالیا جمعیتی بالغ بر 35.427.524 دارد.

تراکم: 7.3 نفر در هر مایل مربع است.

پایتخت کشور استرالیا: کانبرا (با جمعیت 358.222 نفر) است.

رئیس حکومت: ملکه الیزابت دوم است که بر تمام قاره استرالیا حکومت می کند.

رئیس دولت: نخست وزیر تونی ابوت (Tony Abbott).

واحد پول کشور استرالیا: دلار استرالیا (AUD) است.

 واردات اصلی کشور استرالیا را: ماشین ‌آلات و حمل و نقل، تجهیزات برقی و مخابراتی، نفت خام و فرآورده‌ های نفتی تشکیل می دهند.

صادرات اصلی: سنگ‌ های معدنی و فلزات، پشم، محصولات غذایی و حیوانات زنده، سوخت، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل.

شرکای واردات: چین (18.4%)، ایالات متحده (11.7%)، ژاپن (7.9%)، سنگاپور (6%)، آلمان (4.6%)، تایلند (4.2%)، کره جنوبی (4.1%).

شرکای صادرات: چین (29.5%)، ژاپن (19.3%)، کره جنوبی (8%)، هند (4.9%).

منطقه زمانی: GMT +10

نمای کلی از اقتصاد استرالیا

نمای کلی از اقتصاد استرالیا

در ادامه بررسی تاثیر کشور استرالیا در فارکس ابتدا بهتر است با نمای کلی از اقتصاد این کشور آشنا شوید و یک دید جامع از آن به دست آورید. در رابطه با نمای کلی اقتصادی این کشور در مقایسه با کشورهای گروه هفت (G7) اینگونه می توان گفت که اقتصاد کلی استرالیا در مقایسه با کشورهای گروه هفت یک اقتصاد نسبتا کوچکی است اما برخلاف مقیاس اقتصاد استرالیا بر اساس گزارش بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی این کشور به ازای هر نفر حتی از بریتانیا، آلمان و حتی ایالات متحده بیشتر است که این گزارش نشان می دهد گرچه اقتصاد استرالیا در مقایسه با دیگر کشورها کوچک است اما بسیار قدرتمند دیده می شود!

در پانزده سال گذشته، اقتصاد استرالیا هر ساله به طور میانگین 3.6% رشد داشته که بالاتر از 2.5% میانگین جهانی است، جای تعجب نیست که در سال 2011 در شاخص رفاه موسسه Legatum به طور کلی رتبه سوم را به دست آورده است!

اقتصاد استرالیا شدیدا مبتنی بر خدمات است و بیش از 70% از تولید ناخالص داخلی آن از صنایعی مانند امور مالی، آموزش و گردشگری می ‌باشد.

گرچه کشور استرالیا دارای صنعت صادرات بسیار قدرتمند است اما این کشور به داشتن مداوم کسری حساب جاری بالا شهرت دارد. داشتن مدام کسری حساب جاری بالا به این معنی است که کشور استرالیا بیشتر از دیگر کشورهای جهان از منابع برای برآورده کردن مصرف داخلی خود استفاده می ‌کند در حالی که در دیگر کشورهای جهان اینگونه نیست.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس، بر روی لینک کلیک کنید.

سیاست‌ های پولی و بودجه ‌ای کشور استرالیا چگونه است؟

بانک ریزرو استرالیا (RBA) یکی از بزرگترین و مهم ترین بانک های این کشور است که یک سیاست پولی و بودجه ای خاصی برای این کشور مقرر کرده است، این بانک سه اهداف مهم را دنبال می کند که در این قسمت به آن می پردازیم:

 • حفظ ثبات نرخ ‌های مبادله
 • حصول اطمینان از رشد
 •  حفظ اشتغال کامل

بانک ریزرو برای دستیابی به این سه هدف معتقد است که نرخ تورم سالیانه این کشور باید در محدوده‌ی 2-3% حفظ گردد و بیشتر از این محدوده نباشد. این بانک بر این باور است که با حفظ این محدودیت بر روی تورم، ارزش پول داخلی کشور استرالیا حفظ خواهد شد و همین امر می تواند موجب رشد اقتصادی پایدار گردد.

چگونه بانک ریزرو استرالیا مطمئن می‌ گردد که تورم کنترل شده است؟ 

نقش و تاثیر کشور استرالیا در فارکس

در واقع دو راه برای دانستن این موضوع وجود دارد: تنظیم نرخ پول نقد و انجام عملیات بازار باز.

در رابطه با توضیح نرخ پول نقد اینگونه می توان گفت که نرخ پول نقد در واقع عبارت از نرخ بهره‌ای است که بوسیله بانک‌ های وام‌ دهنده بر وام ‌های شبانه به سایر موسسه‌ های مالی اعمال می ‌گردد.

یکی از شیوه های بسیار مرسوم در بین بانک های کشور استرالیا عملیات بازار باز است. بانک ریزرو از این شیوه عرضه پول را از طریق خرید و فروش وام‌ های دولتی یا سایر دارایی‌ های مالی کنترل می ‌کند. این بانک هر ماهه یک جلسه تشکیل می دهد که در این جلسه افراد حاضر در مورد تغییر سیاست پولی به گفتگو می پردازند؛ البته این جلسه در ماه ژانویه تشکیل نمی شود. 

برای درک بهتر این مطب از مقاله به این مثال توجه کنید: تصور کنید که تورم در استرالیا در حال افزایش با سرعتی بیش از آن چیزی است که بانک می ‌خواهد و این سرعت از میزان طبیعی خود فراتر رفته است و حال وقت آن رسیده است که بانک این تورم را کنترل کند؛ به منظور فرو نشاندن نرخ بالای تورم، این بانک تصمیم می‌ گیرد که نرخ پول نقد را افزایش دهد که در نتیجه آن هزینه استقراض بالا می ‌رود، به طور طبیعی این حرکت وضعیت وام ‌دهی را تعدیل کرده و پول در گردش را به طور کلی کاهش می‌دهد، اصل عرضه و تقاضا به ما می ‌گوید که هر چه چیزی کمیاب‌ تر باشد، ارزش آن به بالاترین میزان می‌ رود!

آشنایی با دلار استرالیا (AUD)

آشنایی با تاثیر کشور استرالیا در فارکس

در رابطه با موضوع تاثیر کشور استرالیا در فارکس باید با دلار استرالیا آشنا شوید. پول داخلی استرالیا (AUD)، Aussie نام دارد، از ویژگی های بازر دلار استرالیا می توان به این اشاره کرد که دلار استرالیا همبستگی مثبت بالایی با قیمت‌ های طلا دارد. شاید دلیل این موضوع برای شما نیز سوال باشد، بهتر است بدانید که عمده ترین دلیل این موضوع این است که استرالیا سومین تولید کننده بزرگ طلا در دنیا است و این کشور نقش بسیار پر رنگی در تولید طلای جهان دارد؛ همین امر موجب شده است که هرگاه قیمت طلا افزایش یا کاهش می ‌یابد، دلار استرالیا نیز به دنبال آن حرکت می ‌کند و این دو همبستگی بسیار عمیقی با یکدیگر دارند.

از دیگر ویژگی دلار آمریکا می توان به داشتن نرخ بالای بهره اشاره کرد که این موضوع از مهم ترین دلایل تفاوت ارز استرالیا با دیگر ارزها محسوب می شود؛ این مساله دلار استرالیا را برای معامله انتقالی مطلوب کرده است. معامله انتقالی عبارت است از خرید یک ارز با نرخ بهره بالا در مقابل ارزی با نرخ بهره پایین‌ تر.

بیشتر حرکت‌ های دلار استرالیا در طی معاملات آسیا، زمانی که داده ‌های اقتصادی استرالیا منتشر می ‌شوند، اتفاق می‌ افتد.

همانطور که می دانید اقتصاد استرالیا بر کالاهای اساسی متکی است، همین امر موجب می شود که این اقتصاد بسیار شکننده باشد زیرا شرایط آب و هوایی نامناسب می تواند آسیب غیر قابل جبرانی را بر اقتصاد این کشور وارد کند و باعث کاهش ارزش دلار استرالیا شود.

شرایط آب و هوایی تا چه حدی بر دلار استرالیا اثر می‌ گذارد؟

برای پیدا کردن جواب این سوال به این مثال توجه کنید: در طی خشکسالی استرالیا در سال 2002، جفت‌ ارز AUD/USD به نرخ 0.4770 کاهش یافت که تقریبا نصف نرخ مبادله فعلی آن می‌ باشد! پس شرایط آب و هوایی نامساعد می تواند به راحتی اقتصاد این کشور را دگرگون کند.

معرفی شاخص ‌های مهم اقتصادی برای دلار استرالیا

معرفی شاخص ‌های مهم اقتصادی برای دلار استرالیا

شاخص قیمت مصرف ‌کننده (CPI): همانطور که گفتیم هدف اصلی بانک ریزرو کنترل تورم در کشور استرالیا است. همین امر موجب شده است که شاخص قیمت مصرف ‌کننده که تغییر کلی در قیمت کالاها و خدمات مصرفی را اندازه ‌گیری می ‌کند، به دقت تحت نظر این بانک باشد تا بتواند تورم را در کنترل خود حفظ کند.

شاخص تراز تجاری: کشور استرالیا در قسمت تجارت یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان است، بنابراین معامله ‌گران ارز و مقامات بانکی به طور یکسان تمایل به مشاهده تغییرات در سطوح صادرات و واردات کشور دارند.

شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP): با این شاخص می توان به بررسی وضع اقتصادی استرالیا پرداخت و از آن آگاه شد، ارقام مثبت این شاخص اقتصاد رو به رشد استرالیا را نشان می دهد از سوی دیگر ارقام منفی آن اقتصاد منقبض کشور استرالیا را نمایان می کند.

نرخ بیکاری: نرخ بیکاری به شناسایی نیروی کار که بیکار هستند می پردازد. با این نرخ می توان به یک آمار کامل در مورد افراد بیکار در کشور استرالیا دست یافت، تعداد افراد شاغل یا در اینجا تعداد افراد بیکار، همبستگی بالایی با فعالیت اقتصادی دارد. یک فرد بیکار به معنی آن است که وی پول کمی برای خرج کردن در اختیار دارد.

برای آشنایی با معامله در فارکس به صورت پاره وقت، بر روی لینک کلیک کنید.

چه چیزی دلار استرالیا را حرکت می ‌دهد؟

 اولین دلیل که دلار استرالیا را رو به جلو حرکت می دهد چشم ‌انداز اقتصادی و نرخ بهره آن است، دلار آمریکا از عواملی همچون اقتصادی کلان از جمله سیاست‌ های پولی، نرخ‌ های بهره و داده‌های اقتصادی داخلی تاثیر می پذیرد.

بررسی اقتصاد چین

بررسی اقتصاد چین و استرالیا

چین یکی از بزرگترین و قدرتمندترین اقتصادهای جهان را دارا است، این کشور دوران موفقیت ‌آمیزی را داشته و آمار و ارقام رشد عظیمی را ثبت نموده است که به نوبه خود بسیار گسترده است. این کشور برای تولید کالاهای مورد نیاز خود مجبور است تا مواد خامی همچون زغال‌ سنگ و سنگ آهن را از استرالیا وارد کشور خود کند. این کشور برای آن که بتواند مواد خام مورد نیاز خود را از کشور استرالیا وارد کند، باید ابتدا ارز محلی خود را با دلار استرالیا تبادل کند. این به معنای آن است که افزایش تقاضا برای کالاهای چینی تمایل به تقویت ارزش دلار استرالیا دارد؛ به همین ترتیب، کاهش تقاضا برای کالاهای چینی می‌تواند منجر به سقوط ارزش دلار استرالیا گردد.

داده‌های اقتصادی نیوزیلند

داده های اقتصادی نیوزلند نیز بر روی اقتصاد استرالیا تاثیرگذار است اما این تاثیرگذاری میزان بسیار کمی را شامل می شود؛ البته شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که اقتصاد نیوزیلند شباهت بسیار زیادی به اقتصاد کشور استرالیا دارد. همین امر موجب شده است که ارزهای این دو کشور با یکدیگر همبستگی مثبتی داشته باشند؛ در واقع، رابطه بین این دو کشور گاهی به عنوان "ترانس تاسمان" توصیف می‌شود که حاکی از وجود دریای تاسمان بین این دو کشور می‌باشد و نشان می‌دهد که چقدر اقتصاد آنها به یکدیگر گره خورده است.

برای اطلاع از نحوه کاهش سرمایه معاملاتی در فارکس، بر روی لینک کلیک کنید.

معامله جفت ‌ارز AUD/USD

نقد و بررسی تاثیر کشور استرالیا در فارکس

ضروری است بدانید که جفت‌ارز AUD/USD در مقادیری بر حسب دلار استرالیا معامله می‌ شود، مقادیر لات استاندارد برابر با 100.000 دلار استرالیا و مقادیر مینی لات برابر با 10.000 دلار استرالیا می ‌باشند.

ارزش پیپ که بر حسب دلار آمریکا است، با تقسیم کردن 1 پیپ از جفت‌ارز AUD/USD (که مقدار آن 0.0001 است) بر نرخ فعلی جفت‌ارز AUD/USD محاسبه می ‌گردد.

سود و زیان بر حسب دلار آمریکا هستند، برای اندازه پوزیشنی به میزان یک لات استاندارد، هر یک پیپ حرکت، ده دلار آمریکا ارزش دارد. برای اندازه پوزیشنی به میزان یک مینی لات، هر یک پیپ حرکت، یک دلار آمریکا ارزش دارد؛ همچنین محاسبات سپرده احتیاطی بر اساس دلار آمریکا است. توجه داشته باشید با افزایش نرخ AUD/USD، سپرده احتیاطی در دسترس بیشتری بر حسب دلار آمریکا مورد نیاز می ‌باشد؛ در مقابل، هر چه نرخ AUD/USD کمتر باشد، سپرده احتیاطی در دسترس کمتری بر حسب دلار آمریکا مورد نیاز است.

تاکتیک‌ های معامله جفت‌ارز AUD/USD

از آنجایی که دلار استرالیا یکی از بهترین نامزدها برای معامله انتقالی (خرید ارزی با نرخ‌های بهره بالا و فروش ارزی با نرخ‌های بهره پایین) است، جفت‌ارز AUD/USD به میزان زیادی تحت تاثیر جفت‌ ارزها می ‌باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com