1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. معرفی فعالین بازار مالی
 4. تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس
معرفی فعالین بازار مالی

موضوع این مقاله در مورد تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس است اما قبل از آن که به این موضوع بپردازیم قصد داریم در مورد این کشور اطلاعات مفیدی ارائه دهیم تا شما برای آموزش فارکس آماده شوید. موضوعاتی که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرد شامل اقتصاد کشور کانادا و سیاست های پولی و بودجه ای است؛ چرا که فعالین بازار فارکس باید اطلاعات جامعی در مورد لونی یا همان دلار کانادا داشته باشند تا بتوانند بهترین تصمیم را برای معاملات خود بگیرند.

آشنایی با کانادا و تاثیر آن بر بازار فارکس

آشنایی با کانادا و تاثیر آن بر بازار فارکس

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای دوست دار محیط زیست است، این کشور سیاست صلح جویانه ای با همسایگان خود در پیش گرفته است و تحت تاثیر فرانسه و نیمه منجمد شمالی کشور آمریکا می ‌باشد. جالب است بدانید که برخی از شگفت انگیزترین چیزهای دنیا ابتدا در کشور کانادا به وجود آمدند از جمله بسکتبال، بیسبال و اسمارتیز. همچنین موقعیت جغرافیایی کانادا به این صورت است که ناحیه جغرافیایی آن قسمت اعظم آمریکای شمالی را در بر می ‌گیرد، از اقانوس اطلس به سمت شرق تا اقیانوس آرام امتداد یافته است. کانادا یکی از بزرگترین کشورهای جهان است که اقتصاد بسیار قدرتمندی دارد، این کشور از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده و یکی از توسعه‌ یافته ‌ترین کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌ شود که بسیار مهاجر پذیر است.

کشور کانادا از لحاظ وسعت بسیار گسترده است، جالب است بدانید که کشور کانادا پس از روسیه مقام دوم را در بین کشورهای گسترده دنیا دارد. وسعت و همچنین قدرت اقتصادی این کشور موجب شده است کانادا از قدرتمندترین کشورهای جهان به شمار آید و همچنین دلار کانادا در معاملات فارکس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، در ادامه به تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس می پردازیم.

بررسی ویژگی های کشور کانادا و آمار و ارقام آن

از همسایگان کشور کانادا می توان به: ایالات متحده آمریکا اشاره کرد

مساحت کشور کانادا: 3.854.085 مایل مربع است

این کشور جمعیتی بالغ بر 35.427.524 دارد

تراکم کشور کاندا: 8.3 نفر در هر مایل مربع

 اتاوا پایتخت کشور کانادا است

از چهره‌ های سرشناس کشور کانادا می توان به: جاستین بیبر، استیو نش، سیدنی کرازبی اشاره کرد. این هنرمندان در سراسر جهان بسیار محبوب اند.

واحد پول: دلار کانادا (CAD) است که تاثیر بسیار زیادی بر روی بازار فارکس دارد.

واردات اصلی کشور کانادا شامل: ماشین آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری و قطعات، تجهیزات الکترونیکی، نفت خام، مواد شیمیایی، برق، کالاهای مصرفی با دوام است.

از مهمترین کالاهای صادره کشور کانادا می توان به: وسایل نقلیه موتوری و قطعات، ماشین آلات صنعتی، هواپیما، تجهیزات مخابراتی، تجهیزات الکترونیکی، مواد شیمیایی، پلاستیک، کود، خمیر چوب مخصوص کاغذسازی، الوار، مواد نفتی خام، گاز طبیعی، برق، آلومینیوم اشاره کرد.

شرکای واردات کشور کانادا: ایالات متحده (50.6%)، چین (11%)، مکزیک (5.5%)

شرکای صادرات کشور کاندا: ایالات متحده (74.5%)، چین (4.3%)، بریتانیا (4.1%)

مناطق زمانی این کشور: GMT -8، GMT -7، GMT -6، GMT -5، GMT -4

معرفی نمای کلی اقتصادی کشور کانادا

آشنایی با تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

در این بخش از مقاله تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس به معرفی نمای کلی اقتصادی کشور کانادا می پردازیم. در این رابطه باید توجه کنید که کشور کانادا یک کشور وابسته به منابع است؛ یعنی این کشور بیشتر رشد اقتصادی که در اوایل تجربه کرده ناشی از بهره‌ برداری و صادرات منابع طبیعی آن بوده است و این منابع موجب شدند که کشور کانادا به رشد اقتصادی بسیار زیادی دست یابد.

همانطور که گفتیم کشور کانادا یک کشور غنی از منابع طبیعی است. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد کانادا جزء ده اقتصاد بزرگ دنیاست که موجب شده عضو گروه G8 باشد. فراوانی منابع موجب شده است این کشور هفتمین تولید کننده بزرگ طلا و هفتمین تولید کننده بزرگ نفت در جهان باشد.

کشور کانادا به دلیل ثروت بسیار غنی از قوی ترین کشورهای جهان به شمار می رود. علیرغم صنایع تولیدی قوی این کشور، عملا بخش عمده تولید ناخالص داخلی کانادا برآمده از بخش خدمات آن می ‌باشد. بخش پیشرفته خدمات این کشور سه نفر از هر چهار نفر کانادایی شاغل را در استخدام خود دارد و حدود 70% از تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می ‌شود. سیاست دقیق و کارامد کشور کانادا موجب شده است که مردم بتوانند در رفاه و آرامش به زندگی خود ادامه دهند و کمتر دچار فقر و تنگدستی شوند اغلب مردم این کشور در صنایع خدماتی مشغول به کار هستند.

اقتصاد کانادا در واقع از ژانویه سال 1989 که تفاهم نامه تجارت آزاد اجرایی گردید؛ شروع به پیشرفت نمود و توانست تاکنون به یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان تبدیل شود. این تفاهم نامه اساسا تمام تعرفه‌ های (مالیات اعمال شده بر تجارت) بین ایالات متحده و کانادا را حذف کرد؛ در نتیجه، اکنون کانادا بیش از 70% از کالاهای خود را به ایالات متحده صادر می‌ کند.

سیاست‌ های پولی و بودجه ‌ای کشور کانادا در تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

سیاست‌ های پولی و بودجه ‌ای کشور کانادا در تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

بانک کانادا (BOC) اهمیت بسزایی در تعیین سیاست های مالی این کشور دارد؛ این بانک شامل هیئت حاکمه اصلی در خصوص تعیین سیاست پولی کشور می‌ باشد. این هیئت همواره به سیاست گذاری می پردازند، همچنین تصمیمات در مورد سیاست پولی به وسیله شورای حکومتی گرفته می ‌شود. از اعضای این شورا می توان به رئیس بانک، معاون ارشد و چهار معاونت دیگر اشاره کرد. 

بانک کانادا یک فرق عمده با دیگر بانک های جهان دارد و آن هم این است که برخلاف اغلب بانک‌ های مرکزی دیگر، بانک کانادا زمان معینی برای اعمال تغییرات در سیاست‌ های خود ندارد، از همین رو شورا در هر روز کاری جلسه داشته و می ‌تواند در صورت تمایل در هر زمانی سیاست پولی را تغییر دهد.

همانطور که در قسمت بالا گفتیم بانک کانادا تاثیر بسزایی در اقتصاد پولی این کشور دارد. مسئولیت اساسی این بانک مشابه سایر بانک ‌های مرکزی است یعنی اینکه هدفشان این است که از ثبات قیمت دلار کانادا اطمینان حاصل کنند و نرخ تورم کشور را در بازه هدف 1-3% نگاه دارند. بانک کانادا این کار را از طریق عملیات بازار باز و تنظیم دائمی نرخ بانک انجام می ‌دهد.

بانک کانادا عملیات بازار باز را به وسیله استفاده از روشی به نام سیستم انتقال ارزش بزرگ (LVTS) اجرا می ‌کند. این سیستم بانک‌ های تجاری در سراسر کانادا را قادر می ‌سازد تا بتوانند از یکدیگر پول قرض گرفته یا به یکدیگر پول قرض بدهند تا بتوانند مبادرت به انجام عملیات روزانه خود کنند. حال، نرخ بهره تعلق گرفته به این تراکنش ‌ها نرخ بانک نامیده می‌ شود، با تغییر نرخ بانک، بانک کانادا می ‌تواند به طور اساسی جریان پول را در اقتصاد کنترل کند و این بانک نقش بسیار پر رنگی در اقتصاد کشور کانادا دارد.

برای درک بهتر این مطلب به این مثال توجه کنید، حال فرض کنید که نرخ بانک روی 2.00% تنظیم شده است؛ بانک کانادا در یکی از جلسات خود در می ‌یابد که دلار کانادا در حال از دست دادن ارزش خود به شکلی بسیار سریع ‌تر از حد انتظار است و این موضوع باعث شده کسب و کارها قیمت کالاهایی که می‌ فروشند و خدماتی که ارائه می‌ دهند را افزایش دهند؛ پس بانک کانادا تصمیم می ‌گیرد که نرخ بانک را به 2.50% افزایش دهد، با بالا رفتن نرخ بانک، سودی که باید به وام‌ دهندگان پرداخت شود افزایش می ‌یابد و در نتیجه احتمال اینکه بانک ‌ها، کسب و کارها و مصرف ‌کنندگان وام بیشتری دریافت کنند، کاهش می‌ یابد. حال از آنجایی که پول کمتری در اختیار مصرف ‌کنندگان است، احتمال پول خرج کردن بوسیله آنان کاهش یافته و از تورم بیشتر جلوگیری می ‌شود، کدام کسب و کاری قیمت‌ های خود را افزایش می ‌دهد در حالی که هیچ کس خریدی نمی‌ کند؟

آشنایی با دلار کانادا (CAD) برای تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

آشنایی با دلار کانادا (CAD) برای تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

همانطور که می دانید نام مستعار دلار کانادا به نام پرنده ملی این کشور یعنی Loonie می ‌باشد. شاید این موضوع برای شما نیز تعجب برانگیز باشد، بهتر است بدانید که علت این موضوع این است که طرح این پرنده بر روی سکه ‌های کانادا حکاکی شده است و این پرنده در کشور کاندا از ارزش بسیار زیادی برخوردار است. در ادامه مقاله تاثیر کشور کانادا بر فارکس به دیگر خصوصیات دلار کانادا می پردازیم:

رابطه نفت و دلار (CAD) در تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

از گذشته تا به امروز قیمت نفت با جفت‌ ارز USD/CAD به شدت همبستگی داشته است. قانون حاکم بر این موضوع این است که هر گاه قیمت ‌های نفت شروع به افزایش کنند، دلار کانادا نیز معمولا تبعیت می ‌کند و همزمان با قیمت نفت ارزش دلار کانادا نیز افزایش می یابد. اگر پیش ‌بینی شده باشد که قیمت نفت طی چند سال آینده افزایش می ‌یابد، شاید شما تصمیم فروش جفت‌ ارز USD/CAD را بگیرید، پس طبق این مبحث نفت و دلار کانادا ربطه بسیار تنگاتنگی با یکدیگر دارند و از یکدیگر تاثیر می پذیرند.

رابطه ساعات کاری و دلار کانادا 

جفت‌ ارز USD/CAD معروف به این است که در بیشتر ساعات روز در بازه‌ های محدود حرکت می ‌کند و متوقف نمی شود، فقط در طی همپوشانی ساعات معاملاتی اروپا با ساعات معاملاتی آمریکا است که این جفت‌ ارز شروع به حرکت می ‌کند.

رابطه دلار کانادا با دلار آمریکا

یکی از مهم ترین موضوعی که باید هنگام معامله جفت ‌ارز USD/CAD باید به آن دقت کنید این است که جهت‌ گیری آن به اقتصاد آمریکا به شدت گره خورده است و اقتصاد کانادا و آمریکا وابستگی بسیار زیادی به یکدیگر دارند. به یاد داشته باشید که ایالات متحده و کانادا بیش از اینکه همسایگان نزدیکی باشند، درگیر تجارتی سنگین با یکدیگر هستند و همین امر موجب شده است که ارز کانادا و آمریکا با یک دیگر همبستگی شدیدی داشته باشند. وقتی که اقتصاد آمریکا رشدی قوی را تجربه می ‌کند و یک پله رشد می کند، اقتصاد کانادا نیز معمولا پشت سر آن در حال حرکت است و سعی می کند که خود را به آن پله برساند! بنابراین هر گاه تصمیم گرفتید که دلار کانادا را معامله کنید، مدت زمانی را صرف بررسی وضعیت اقتصادی آمریکا نمایید.

دلار کانادا معمولا تا پیش از آغاز ساعات معاملاتی آمریکا در حدود ساعت 1:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ، شروع به حرکت نمی ‌کند، دلار کانادا در طی ساعات معاملاتی آسیا و ساعات معاملاتی صبح اروپا حرکت اندکی را از خود نشان می ‌دهد.

بررسی شاخص‌ های مهم اقتصادی برای دلار کانادا

بررسی شاخص‌ های مهم اقتصادی برای دلار کانادا

اولین شاخص برای تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس شاخص قیمت مصرف ‌کننده (CPI) است: همانطور که می دانید بانک کانادا مانند سایر بانک‌ های مرکزی در سراسر جهان تلاش می کند تا تورم در این کشور از کنترل خارج نشود. از آنجایی که شاخص قیمت مصرف‌ کننده افزایش (یا کاهش) در قیمت ‌های کالاها و خدمات مصرفی را دنبال می‌ کند، این گزارش بوسیله معامله ‌گران ارز به دقت تحت نظر قرار می‌ گیرد زیرا در انجام معاملات بسیار حیاتی است.

دومین شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) است: این شاخص به عنوان گسترده‌ ترین معیار برای فعالیت اقتصادی کانادا به شمار می رود، توجه کنید که تولید ناخالص داخلی یک کشور نشان دهنده رشد اقتصادی آن است. 

سومین شاخص تراز تجاری است: درست مانند سایر کشورهای مبتنی بر کالا، اقتصاد کانادا شدیدا تحت تاثیر تغییرات در فعالیت ‌های صادراتی و وارداتی آن می ‌باشد.

چهارمین و آخرین شاخص شاخص مدیران خرید Ivey (PMI) است: این شاخص یک نظرسنجی است که طراحی شده تا بوسیله آن بررسی شود آیا کسب و کارها نسبت به اقتصاد کشور خوش ‌بین هستند یا بدبین و در کل می توان با این شاخص میزان رضایت مردم را از اقتصاد متوجه شد. میزان بالاتر از پایه 50.0 یعنی اینکه شرایط در بخش کسب و کار در حال رشد است حال آنکه مقادر زیر 50.0 نشان ‌دهنده عکس این حالت است.

چه عاملی موجب حرکت دلار کانادا می شود؟ 

داده‌ های اقتصادی ایالات متحده

در رابطه با موضوع اصلی این مقاله یعنی تاثیر کشور کانادا بر فارکس اکنون نوبت این است که بدانیم چه عاملی موجب حرکت دلار کانادا می شود؟ در جواب این پرسش باید گفت داده‌ های اقتصادی آمریکا به طور معمول تقریبا همزمان با داده‌های اقتصادی کانادا منتشر می ‌شوند و همانطور که در قسمت بالا بیان کردیم اقتصاد کشور آمریکا و کانادا رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. از یک سو، داده‌ های منفی آمریکا به همراه داده‌ های مثبت کانادا می ‌توانند منجر به کاهش شدید ارزش جفت‌ ارز USD/CAD شوند. از سوی دیگر، داده‌های مثبت آمریکا و داده‌های ضعیف کانادا می ‌تواند باعث پرواز USD/CAD شوند، همین موضوع می تواند رابطه این دو اقتصاد را با یکدیگر بیان کند.

ادغام‌ ها و تملک‌ ها

همانطور که گفتیم کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر همسایه اند و به دلیل ارتباط نزدیک بین ایالات متحده و کانادا، غالبا ادغام‌ها و تملک‌ های شرکت ‌ها اتفاق می‌ افتد و این شرکت ها با یکدیگر به همکاری می پردازند. این موضوع باعث گردش حجم عظیمی پول بین دو کشور می ‌گردد که تاثیر قابل توجهی بر بازار تبادل ارز خارجی می ‌گذارد.

به این مثال توجه کنید: برای اینکه یک شرکت آمریکایی یک شرکت کانادایی را بخرد، باید ابتدا دلار آمریکایی خود را با دلار کانادایی مبادله کند تا داد و ستد کامل شود، تا بتواند این شرکت را خریداری کند تصور کنید که چه حجم عظیمی از پول در بازار تبادل ارز خارجی جریان می ‌یابد تا این معامله صورت پذیرد!

معامله جفت‌ ارز USD/CAD

معامله جفت‌ ارز USD/CAD در تاثیر کشور کانادا بر بازار فارکس

جفت‌ ارز‌ USD/CAD با مقادیری بر حسب دلار آمریکا معامله می‌ شود. مقادیر لات استاندارد برابر با 100.000 دلار و مقادیر مینی لات برابر با 10.000 دلار می‌ باشند.

ارزش پیپ که بر حسب دلار کانادا می‌ باشد، با تقسیم کردن 1 پیپ از جفت‌ارز USD/CAD (که برابر است با 0.0001) بر نرخ جاری USD/CAD محاسبه می ‌گردد.

همچنین باید بدانید که سود و زیان بر حسب دلار کانادا هستند، برای اندازه پوزیشنی به میزان یک لات استاندارد، هر یک پیپ حرکت، ده دلار کانادا ارزش دارد. برای اندازه پوزیشنی به میزان یک مینی لات، هر یک پیپ حرکت، یک دلار کانادا ارزش دارد. به عنوان مثال، اگر نرخ مبادله فعلی جفت ‌ارز USD/CAD برابر با 1.1000 باشد و بخواهید که یک لات استاندارد معامله کنید، در آن صورت یک پیپ برابر با 9.90 دلار آمریکا خواهد بود.

محاسبات سپرده احتیاطی (مارجین) بر اساس دلار آمریکا است، در صورتی که اهرم افزایش سرمایه (لوریج) 100:1 باشد، به 1.000 دلار آمریکا برای معامله 100.000 واحد از جفت‌ارز USD/CAD نیاز می ‌باشد.

بررسی تاکتیک ‌های معامله جفت‌ ارز USD/CAD

 جفت‌ ارز USD/CAD فقط در طول ساعات معاملات ایالات متحده فعال است و فقط در این ساعت ها می توان به معامله پرداخت. این جفت ‌ارز در ساعات معاملاتی آسیا و اروپا شدیدا مستعد خروج قیمت‌های کاذب می ‌باشد، این به معنای آن است که شکسته شدن یک سطح حمایت قابل توجه در جفت ‌ارز USD/CAD در ساعات معاملاتی صبح اروپا اغلب اوقات یک خروج قیمت کاذب خواهد بود.

توجه به تفاوت‌ های بین نتایج داده ‌های اقتصادی آمریکا و کانادا نیز تمرین بزرگی برای تعیین جهت حرکت USD/CAD می ‌باشد. به دلیل اینکه داده‌ های اقتصادی آمریکا و کانادا تنها با اختلاف چند ساعت از یکدیگر منتشر می‌ گردند، اختلافات در نتایج منجر به حرکت‌ های اغراق‌ آمیز در یک جهت می‌ گردد.

در آخر، علاوه بر توجه به داده ‌های اقتصادی، صرف زمان برای تحلیل رفتار قیمت نفت می ‌تواند کمک زیادی در معاملات دلار کانادا باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com