1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. اندیکاتور SOPR چیست؟

اندیکاتور SOPR چیست؟

اندیکاتور SOPR چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اندیکاتور SOPR چیست؟
تحلیل تکنیکال

یکی از مهم ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال، اندیکاتور SOPR است؛ در بازار ارز دیجیتال همواره پیش بینی قیمت یک رمزارز و اینکه به کدام سمت حرکت می کند کار بسیار دشواری است؛ همین امر موجب شده است که افراد حاضر در بازارهای مالی، از اندیکاتورها برای پیش بینی دقیق تر قیمت استفاده کنند زیرا استفاده از این شاخص ها به آنها تصویر واضح تری از اعمال خریداران و فروشندگان ارائه می دهد. همانطور که می دانید افرادی که به تازگی وارد دنیای معاملات ارزهای دیجیتال می شوند ممکن است هنگام تجزیه و تحلیل بازار با سردرگمی مواجه شوند، استفاده از اندیکاتورها می تواند برای آنها بسیار مفید واقع شود. اندیکاتورهای بسیار زیادی در بازارهای ارز دیجیتال وجود دارند که همواره مورد استفاده کاربران قرار می گیرند، اندیکاتور SOPR نیز یکی از این اندیکاتورها است که تحلیلگران و موسسات از آن برای تحلیل روند بیت کوین بهره می برند. کاربران فعال در بازارهای مالی از اندیکاتور SOPR تغییر روند BTC را پیش بینی و نقاط ورود و خروج بزرگترین ارز دیجیتال را شناسایی می کنند. ما در این مقاله به بررسی دقیق اندیکاتور SOPR می پردازیم و ویژگی ها و نحوه محاسبه آن را برای شما شرح می دهیم.

آشنایی با اندیکاتور SOPR

آشنایی با اندیکاتور SOPR

اگر شما در بازارهای مالی فعال باشید و با مفاهیم این بازار نیز آشنا باشید بدون شک تاکنون با اندیکاتور SOPR مواجه شده اید و این سوال برای شما نیز مطرح شده است که اندیکاتور SOPR چیست و چه کاربردی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اندیکاتور SOPR مخفف عبارت Spent Output Profit Ratio است. این اندیکاتور به معنی نسبت خروج مصرف شده است که از اندیکاتورهای بسیار ساده و مفید بازار ارز دیجیتال محسوب می شود. این اندیکاتور برای تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از این اندیکاتور امکان تحلیل دقیق داده های بازار و پیش بینی میزان سود و ضرر را در بازه زمانی خاص به شما می دهد تا شما از این طریق بتوانید قیمت رمزارزها را به درستی پیش بینی کنید.

نکته قابل توجه در مورد اندیکاتور SOPR این است که این اندیکاتور پیش بینی میزان سود و زیان ناشی از معاملات را در تایم فریم مشخص انجام می دهد. همچنین شما در هنگام استفاده از این اندیکاتور می توانید میزان سود تحقق یافته برای همه کوین های در حال گردش در زنجیره را مشاده کنید، همچنین نسبت سود خروجی مصرف شده تجسمی از میزان کسب سود در بلاک چین در هر لحظه از زمان است که شما می توانید با استفاده از آن میزان سود احتمالی همه ارزهای بلاک چین را پیش بینی کنید.

برای کسب اطلاعاتی در مورد دنیای رمزارزها و آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

آموزش نحوه محاسبه اندیکاتور SOPR

آموزش نحوه محاسبه اندیکاتور SOPR

قبل از آن که به نحوه محاسبه اندیکاتور SOPR بپردازیم، باید بدانید که محاسبه این اندیکاتور بسیار ساده و آسان است. برای محاسبه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ارزش تحقق یافته فروش توکن مورد نظر (برحسب دلار) را در ارزش ارز مورد نظر خودتان در زمان خرید تقسیم کنید، به بیان دیگر این اندیکاتور برابر است با قیمت فروش / قیمت خرید. در تصویر بالا می توانید فرمول دقیق نحوه محاسبه اندیکاتور SOPR را مشاهده کنید.

 برای مثال اگه شما 0.003 اتریوم را با قیمت سه هزار دلار خریده و در قیمت چهار هزار دلار فروخته باشید، مقدار شاخص SOPR برابر با 1.3 خواهد بود. توجه داشته باشید همانطور که در قسمت بالا ذکر کردیم، برای محاسبه SOPR باید میزان سود تحقق یافته از ارز دیجیتال مورد نظر را به ارزش آن ارز، در زمان خرید تقسیم کنید و از این طریق می توانید به درستی محاسبه را انجام دهید. همچنین باید بدانید که این اندیکاتور دارای سه محدوده است که اولین محدوده، خط مبنا یا منطقه سر به سر شناخته می شود که با عدد یک نشان داده می شود، زمانی که اندیکاتور SOPR برابر با یک شود، بدین معنا است که دارندگان رمزارز بیت کوین با همان قیمتی که خرید کرده اند، کوین یا رمزارز دیجیتال خود را فروخته اند و در این شرایط سود تحقق یافته ای را نداشته اند.

سود و ضرر تحقق یافته چیست؟

سود و ضرر تحقق یافته چیست؟

قبل از آن که به بررسی نحوه استفاده از اندیکاتور SOPR بپردازیم بهتر است ابتدا با عبارت سود و ضرر تحقق یافته آشنا شوید، زیرا این عبارت در بازارهای معاملاتی بسیار پر تکرار است، اگر چیستی این عبارت برای شما نیز سوال شده است، باید بدانید که سود و ضرر تحقق یافته در واقع به میزان سود و ضرری اشاره می کند که یک سرمایه گذار پس از انجام یک معامله مشخص متحمل می شود.

ممکن است یک رمزارز در بازه مشخصی بیش از ۱۰۰ درصد سود یا زیان داشته باشد اما اگر شما در سقف ۲۰ درصد سود یا زیان، پوزیشن را بسته باشید و پوزیشن خود را به اتمام برسانید، سود و ضرر تحقق‌ یافته شما همین مقدار ۲۰ درصد خواهد بود، در واقع این سود و ضرر تنها زمانی که پوزیشن را ببندید و سود و ضرر به حساب شما منتقل شود، قابل‌ محاسبه است.

معرفی مهم ترین ویژگی های اندیکاتور SOPR

معرفی مهم ترین ویژگی های اندیکاتور SOPR

این اندیکاتور مانند دیگر اندیکاتورهای بازار ارزهای دیجیتال دارای ویژگی ها برجسته ای است که ما در این قسمت از مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

 • اندیکاتور SOPR همواره به عنوان یکی از مهم ترین شاخص ها در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال شناخته می شود.
 • معامله گران در استفاده از این اندیکاتور می توانند سود یا ضرر تحقق یافته برای کوین ها را مشاهده کنند.
 • این شاخص در محدوده عدد یک نوسان می کند.

این شاخص به صورت زمان دار محاسبه می شود؛ به طور مثال می تواند به صورت روزانه یا ساعتی محاسبه شود، در صورتی که به شکل روزانه محاسبه شود، معادل با سود یا ضرر تحقق یافته کوین هایی است که در آن روز فروخته شده اند.

نحوه استفاده از اندیکاتور SOPR در معاملات به چه شکل است؟

نحوه استفاده از اندیکاتور SOPR در معاملات به چه شکل است؟

اگر برای شما نیز نحوه استفاده این اندیکاتور در معاملات سوال شده است باید بدانید که دو روش برای استفاده از اندیکاتور SOPR وجود دارد و اگر شما این دو روش را فرا گیرید می توانید به راحتی از این اندیکاتور بهره ببرید. توجه داشته باشید که روش اول با بهره گیری از مقدار اندیکاتور انجام می شود، در روش دوم نیز با توجه به روند انجام می شود. در قسمت زیر سه حالت را شرح می دهیم که روش اول ممکن است در یکی از این سه حالت به وجود آید:

 • حالت اول، بزرگتر از یک (SOPR > 1): اگر مقدار اندیکاتور SOPR بزرگتر از ۱ باشد، در این صورت فرد سود خوبی به دست می آورد زیرا تمامی فروش ‌ها به‌ صورت میانگین با سود انجام می ‌شود.
 • حالت دوم، مساوی با یک (SOPR = 1): در این صورت توکن‌ های فروخته‌ شده در یک بازه زمانی مشخص، به ‌صورت سر به سر فروخته شده‌اند و مانند حالت اول فرد سود قابل توجهی را به دست نمی آورد.
 • حالت سوم کمتر از یک (SOPR < 1): در این حالت فرد هیچ سودی به دست نمی آورد زیرا توکن‌ های فروخته ‌شده در یک بازه زمانی مشخص، با زیان فروخته شده‌اند و می توان گفت که معامله با سود مواجه شده است.

روش دوم: همانطور که در قسمت بالا شرح دادیم، روش دوم توجه اصلی بر روند SOPR است، این روش ممکن است در دو حالت قسمت زیر رخ دهد.

 • حالت اول این است که روند SOPR رو به بالا باشد: هنگامی که روند رو به بالا باشد، سود محقق شده است و توکن هایی که در سود قرار دارند به افراد دیگر منتقل شده اند. حالت اول نشان می دهد که سرمایه گذارانی که در سود قرار دارند، در حال افزایش فروش هستند یا شرایط بازار برای فروشندگان به سمت سود دهی بیشتر در حال حرکت است.
 • حالت دوم نیز این است که روند SOPR رو به پایین باشد: ضرر هنگامی محقق می شود که این روند رو به پایین حرکت کند؛ در این حالت ارزهایی که در ضرر بوده اند به دیگران منتقل می شوند. حالت دوم نشان دهنده این موضوع است که سرمایه گذارانی که ضرر کرده اند نسبت به قبل در حال افزایش فروش هستند و شرایط کلی بازار برای فروشندگان به سمت سود کمتر در حال حرکت است.

برای کسب اطلاعاتی در مورد نحوه ثبت نام در صرافی مکسی به صورت تصویری، بر روی لینک کلیک کنید.

بهترین سناریو عملی برای سرمایه گذاری با استفاده از اندیکاتور SOPR

بهترین سناریو عملی برای سرمایه گذاری با استفاده از اندیکاتور SOPR

اگر روند بازارها را از گذشته تا امروز بررسی کنید متوجه می شود که در بازارهای صعودی، اصلاح بازار دقیقاً قبل از شروع روند صعودی آغاز شده و سبب می‌ شود مقدار SOPR به پایین ‌تر از ۱ کاهش یابد. این زمان، بهترین وقت برای خرید و استفاده از روند صعودی پیش رو خواهد بود و افرادی که در این زمان به خرید می پردازند معمولا سود قابل توجهی را کسب می کنند؛ همچنین در ابتدای روندهای نزولی هم ممکن است اصلاح بازار رخ دهد که سبب بالا رفتن مقدار SOPR به بالای ۱ خواهد شد، در این صورت هم بهتر است برای فروش ارزهای خودتان اقدام کنید تا با ضرر مواجه نشوید در غیر این صورت ممکن است ضرر قابل توجهی را متحمل شوید.

معرفی انواع اندیکاتور SOPR

در معرفی انواع اندیکاتور SOPR باید بدانید که به طور کلی فقط سه نوع اندیکاتور SOPR وجود دارد که شامل SOPR تعدیل‌ شده، SOPR کوتاه ‌مدت و SOPR بلندمدت می شود. هر کدام از آنها نیز تعاریف و کاربردهای خاص خود را دارا هستند که در قسمت زیر به بررسی هر کدام می پردازیم:

۱. SOPR تعدیل شده

۱. SOPR تعدیل شده

در معرفی انواع اندیکاتور، اولین اندیکاتور شاخص SOPR تعدیل ‌شده (Adjusted SOPR یا به ‌اختصار aSOPR) است. بهتر است بدانید که در این شاخص معمولا معاملات صورت گرفته به غیر از معاملاتی که عمری کمتر از یک ساعت دارد مورد بررسی قرار می گیرند؛ همین امر موجب شده است که این شاخص دقت بیشتری از حالت استاندارد داشته باشد. بسیاری از تراکنش‌ هایی که عمری کمتر از ۱ ساعت دارند، مربوط به تراکنش‌ های رله هستند و پس از مدت‌ زمان کوتاهی دوباره بر می ‌گردند؛ به همین دلیل نمی‌ توان در محاسبات به آنها اعتماد کرده و در مورد آنها با قاطعیت صحبت نمود.

۲. SOPR بلندمدت

SOPR بلند مدت

هولدرها از این اندیکاتور SOPR استفاده می ‌کنند و برای محاسبه آن از تمام تراکنش ‌های بلاک چین که طول عمری بیشتر از ۱۵۵ روز دارند استفاده می ‌نمایند. این اندیکاتور با اسم Long-Term Holder SOPR یا به اختصار LTH-SOPR شناخته می ‌شود و برای محاسبه آن به بازه‌ های زمانی کمتر از ۱۵۵ روز توجه نمی ‌شود.

از ویژگی های مهم این شاخص می توان به واکنش پذیری بسیار کم به نوسانات بازار اشاره کرد. بهتر است بدانید که این شاخص واکنش بسیار کمی به نوسانات از خود نشان می دهد و در عین حال رفتار سرمایه گذاران با تجربه بازار را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد؛ همچنین برخلاف SOPR استاندارد و تعدیل‌ شده که بیشتر در اطراف عدد ۱ نوسان دارند، محدوده نوسان اندیکاتور SOPR بلندمدت، بین ۰.۸ تا ۲ است؛ به این دلیل که هولدرهای بلندمدت معمولاً با سود بیشتری ارزهای خودشان را می‌ فروشند.

برای اطلاع از نحوه معامله با اسمارت مانی، بر روی لینک کلیک کنید.

۳. SOPR کوتاه مدت

۳. SOPR کوتاه مدت

برخلاف LTH-SOPR، برای محاسبه اندیکاتور STH-SOPR یا Short-Term Holder SOPR سود و ضرر معاملاتی که در ۱۵۵ روز گذشته انجام شده‌ اند، بررسی می ‌شوند و براساس آن رفتار سرمایه‌ گذارانی که به‌ تازگی وارد بازار شده‌اند، تحلیل می ‌شود.

بنابر آمارهای به دست آمده، معمولا رمزارزهایی که در 155 رو گذشته خریداری می شوند به نوعی سرمایه در گردش بازار به حساس می آیند و همچنین احتمال معامله آنها بسیار زیاد است. شما می توانید با استفاده از این شاخص، عملکرد کامل سرمایه گذارانی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده اند را بررسی کنید و واکنش آنها را به نوسانات بازار متوجه شوید.

از آنجا که در این اندیکاتور تراکنش‌ های کمتر از ۱ ساعت مدنظر قرار نمی ‌گیرند و همچنین به ‌دلیل تازه‌ وارد بودن سرمایه‌ گذاران این احتمال وجود دارد که آنها رفتارهای جمعی داشته باشند؛ دامنه نوسان این اندیکاتور، خیلی بیشتر از دامنه نوسان اندیکاتور  SOPR استاندارد است.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com