1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. بلاکچین
 4. چگونه می توان یک برنامه نویس بلاک چین شد؟

چگونه می توان یک برنامه نویس بلاک چین شد؟

چگونه می توان یک برنامه نویس بلاک چین شد؟
لوگو علیرضا محرابی
چگونه می توان یک برنامه نویس بلاک چین شد؟
بلاکچین

فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که شیوه مدیریت داده ها را متحول کند و بر دنیای تجارت دیجیتال حکومت کند. در ابتدا، بلاک چین برای پشتیبانی از ارزهای دیجیتال بیت کوین ایجاد شد. با این حال، بلاک چین سطح منحصر به فردی از کاربرپسندی و امنیت را نشان داد که توجه بسیاری از بخش های تجاری و دولتی را به خود جلب کرد، به طوری که امروزه برخی از نهادهای دولتی در کشورهای مختلف زیرساخت های لازم برای استفاده از این فناوری راه اندازی شده اند. با در نظر گرفتن این موضوع، منطقی است که این زمینه شغلی را دنبال کنید، به خصوص که بلاک چین یک فناوری نوظهور و بالقوه است که به طور مداوم در حال رشد است و انتظار می رود در سال های آینده پتانسیل های بیشتری را کشف کند. بنابراین ایده بدی نیست که قدمی برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بلاک چین بردارید. چنانچه می خواهید در آینده یک برنامه نویس بلاک چین شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

برنامه نویس بلاک چین چه کاری انجام می دهد؟

برنامه نویس بلاک چین چه کاری انجام می دهد؟

وظیفه اصلی یک برنامه نویس بلاک چین، توسعه و پیاده سازی یک بلاک چین دیجیتال برای ارائه راه حل هایی برای مجموعه داده ها یا فناوری بسیار واجد شرایط است. لازم به ذکر است که وظایف این افراد به توسعه نرم افزار ختم نمی شود، بلکه باید بتوانند نیازهای کسب و کار را تحلیل کرده و کارهای مربوط به تکنولوژی های متن باز و جدید را انجام دهند. یک متخصص بلاک چین مسئول توسعه فرآیندهای تنظیم زیرساخت و همچنین گسترش دارایی ها و شتاب دهنده ها است. کار دیگر آنها، کار بر روی سیستم عامل های موجود مانند Ethereum و Hyperledger است. به طور خلاصه، می توان وظایف برنامه نویس بلاک چین را موارد زیر دانست:

 • تست و پیدا کردن ایرادات پروژه ها
 • ارزیابی برنامه های بلاک چین 
 • کیفیت بالای یک پروژه را بررسی کنید
 • توسعه برنامه های بزرگ و موثر با استفاده از فناوری بلاک چین
 • راه اندازی یک سیستم جدید با استفاده از فناوری بلاک چین

مسئولیت های یک برنامه نویس بلاک چین چیست؟

در قسمت قبل به فعالیت هایی که یک برنامه نویس بلاک چین باید انجام دهد، اشاراتی شد. در این قسمت می خواهیم به مسئولیت هایی که این متخصص باید انجام دهد، اشاره کنیم. برای آشنایی بیشتر، این قسمت را با دقت مطالعه کنید. 

 • طراحی کردن پروتکل های بلاک چین: یک برنامه نویس بلاک چین یک معماری شبکه را طراحی می‌کند که برای متمرکز کردن یا غیرمتمرکز کردن داده‌ها استفاده می‌شود.
 • ایجاد ترازهایی با پروتکل های بلاک چین از پیش تعریف شده
 • توسعه Front-end که شامل برآورده کردن نیازهای مشتری است.
 • طراحی و نظارت بر هر قرارداد هوشمند

مسئولیت های یک برنامه نویس بلاک چین

این وظیفه یک برنامه نویس بلاک چین است که راه حل های خلاقانه ای برای مشکلات دشوار ایجاد کند. این راه حل ممکن است تلاشی برای کنترل و حفظ درجه بالایی از یکپارچگی باشد. همچنین، یک توسعه‌دهنده مسئول تجزیه و تحلیل پیچیده، طراحی، توسعه، آزمایش و اشکال‌زدایی نرم‌افزارهای رایانه‌ای، به‌ویژه برای سخت‌افزار یا کانال‌های خدماتی خاص است.

توسعه نرم افزار همچنین شامل یکپارچه سازی معماری عملیاتی و انتخاب سیستم های فناوری اطلاعات است. در نهایت، توسعه دهندگان روی چندین سیستم کار می کنند تا این اطمینان را داشته باشند که زیرساخت ایجاد شده مشکلی ایجاد نمی کند. بنابراین باید اطلاعات مناسبی در مورد زبان های برنامه نویسی و زیرساخت های فنی داشته باشند.

البته، یک توسعه دهنده بلاک چین برای انجام این کار با مشکلاتی درگیر است. برای مثال، توسعه‌دهنده باید با زیرساخت‌های قدیمی و محدودیت‌های آن کار کند، در حالی که به دنبال برآوردن الزاماتی است که یک پروژه توسعه بلاک چین باید برآورده کند. همچنین، درک کاربرد فنی پیاده‌سازی سیستم‌های رمزنگاری غیرمتمرکز دشوار است، بنابراین برخی از فرآیندها فراتر از محدوده مهارت‌های سنتی توسعه فناوری اطلاعات هستند. بنابراین، یک برنامه نویس بلاک چین به مهارت های تخصصی در این زمینه نیاز دارد.

چگونه می توان یک برنامه نویس بلاک چین شد؟

حالا که کمی با مسئولیت های یک برنامه نویس بلاک چین آشنا شدید، وقت آن است که به این سوال مهم پاسخ دهید. با تمام این مسئولیت‌ها، چگونه می‌توانید مهارت‌های تخصصی را برای مقابله با چالش‌های توسعه دهنده بلاک چین کسب کنید؟ در اینجا دو موقعیت متفاوت وجود دارد. برخی افراد از صفر شروع می کنند، این افراد دانش برنامه نویسی ندارند. گروه دوم افرادی هستند که تجربه کاری مشابهی در بلاک چین دارند. قبل از اینکه موارد مورد نیاز را مورد بررسی قرار دهیم، این نکته را باید در نظر داشته باشید، زنجیره بلوکی دنیایی کاملا متفاوت خواهند داشت. بنابراین، مهم است که توجه داشته باشید که برای غلبه بر چالش های منحصر به فرد توسعه بلاک چین، به یک ذهنیت خاص و انتقادی نیاز دارید.

چگونه می توان یک برنامه نویس بلاک چین شد؟

هرگاه به کلمه "هکر" نگاه می کنید، جنبه های منفی این کلمه در ذهن تداعی می شود که برای اولین بار وارد ادبیات کامپیوتری شد و تاثیرات مخربی بر زندگی شخصی و حرفه ای افراد داشت. با این حال، در دنیای بلاک چین، باید ذهن هکری داشته باشید تا بتوانید زیرساخت قدرتمندی را به عنوان یک توسعه دهنده با تجربه راه اندازی کنید. براساس این مورد هکرها معمولا از الگوهای نامتعارف و راه حل های خلاقانه برای نفوذ به سامانه ها استفاده می کنند و در تلاش هستند با استفاده از راه حل های شخصی بر روی مشکلات غلبه کنند. بنابراین، تنها زمانی توسعه‌دهندگان در این راه موفق می‌شوند که بتوانند تیمی کار کنند، از محدودیت های خود اطلاع داشته و بتوانند راه‌حل‌های غیرعادی برای مشکلات ارائه دهند.

افرادی که هیچ دانشی از توسعه و برنامه نویسی ندارند چه باید بکنند؟

اگر شما فردی هستید که می‌خواهید توسعه‌دهنده بلاک چین شوید اما مهارت و تجربه لازم برای پیاده‌سازی زیرساخت‌های بلاک چین را ندارید، مسیر دشوارتری خواهید داشت. خوشبختانه امیدی هست! در اینجا چند مرحله مهم وجود دارد که شما را به عنوان یک توسعه دهنده بلاک چین در این مسیر قرار می دهد.

ابتدا به چرایی نیاز به بلاک چین نگاه کنید. تاریخچه بلاک چین تاریخ ارز دیجیتال بیت کوین است زیرا دلیل دوم، دلیل موفقیت اول است. بلاک چین به عنوان پلتفرمی برای بیت کوین طراحی شد که به این رمزارز اجازه داد تا به یک واقعیت ملموس در دنیای ما تبدیل شود. برای انجام این کار، یک توسعه دهنده مشتاق بلاک چین باید خود را با بیت کوین آشنا کند، از جمله خرید ارز دیجیتال برای یادگیری نحوه عملکرد زیرساخت. علاوه بر این، باید مکالمات بیت کوین را در سایت‌های مختلف مانند Reddit دنبال کنید، اخبار مربوط به بلاک چین را در سایت‌هایی مانند Coindesk تماشا کنید و برخی از پست‌ها و ویدیوهای وبلاگ ارزهای دیجیتال را در سایت‌هایی مانند YouTube بررسی کنید. تمام تحقیقاتی را که می توانید انجام دهید و خود را در دنیای کریپتو غرق کنید تا درک کاملی از مفهوم به دست آورید.

توسعه دهنده بلاک چین، مهندس نرم افزاری است که یک شبکه بلاک چین یا برنامه غیرمتمرکز را برای آن شبکه، توسعه می دهد. این بدان معنا نیست که همه توسعه دهندگان بلاک چین متخصصان واجد شرایطی هستند اما اگر اینطور نباشند، برای مدت طولانی خود را توسعه‌دهنده بلاک چین نمی‌دانند. یک توسعه دهنده بلاک چین واجد شرایط، درک عمیقی از بلاک چین و DLT و آنچه برای پیاده سازی اجزای بلاک چین منفرد در یک شبکه بلاک چین لازم است، دارد. توسعه‌دهنده می‌داند که چگونه رمزنگاری و ساختارهای داده در ساختار بلاک چین قرار می‌گیرند، چگونه پروتکل‌های اجماع مؤثر را پیاده‌سازی کنند و چگونه برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند بسازند. یک توسعه دهنده بلاک چین همچنین در زبان های برنامه نویسی مورد استفاده برای ایجاد این مؤلفه ها مهارت دارد.

آیا ارزش آن را دارد که یک توسعه دهنده بلاک چین شوید؟

آیا ارزش آن را دارد که یک توسعه دهنده بلاک چین شوید؟

طبق گزارش اخیر DevSkiller، بلاک چین سریع‌ ترین فناوری در حال رشد در پلتفرم DevSkiller در سال 2022 بود. این پلتفرم که به استخدام‌کنندگان کمک می‌کند مهارت‌های دیجیتالی یک نامزد را ارزیابی کنند، شاهد افزایش 552 درصدی در تعداد درخواست‌های مرتبط با بلاک چین از سوی مشتریان خود بود. با وجود رکود در بازار ارزهای دیجیتال، به وضوح تقاضای زیادی برای توسعه دهندگان بلاک چین وجود دارد. از آنجایی که بسیاری از صنایع به فناوری بلاک چین علاقه دارند، تقاضای بالا نباید تعجب آور باشد و این روندی است که احتمالاً با گنجاندن بلاک چین در عملیات خود ادامه خواهد یافت.

با این حال، صنعت بلاک چین نسبتاً جوان است، به این معنی که مجموعه توسعه دهندگان با تجربه هنوز نسبتاً کوچک است و ایجاد آن استخر زمان می برد. مدت زمانی که یک فرد برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین طول می کشد به سطح تجربه و تخصص آن فرد بستگی دارد. همچنین بستگی به شرایط خاص فرد و میزان زمانی دارد که او می تواند به درک درستی از بلاک چین و ساختار شبکه آن اختصاص دهد. برخی از برنامه نویسان ممکن است بتوانند تنها در چند ماه بر توسعه بلاک چین مسلط شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین سال یا حتی بیشتر طول بکشد.

از آنجایی که توسعه دهندگان بلاک چین تقاضای بالایی دارند، دستمزد آنها بیشتر از انواع دیگر مهندسان نرم افزار است. با این حال، محدوده دستمزد بسته به محل و نوع صنعت و همچنین تجربه و مجموعه مهارت توسعه‌دهنده می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. طبق آمار ZipRecruiter، از ماه می 2023، میانگین حقوق یک توسعه دهنده بلاک چین در ایالات متحده 129,179 دلار بود اما دستمزدها از 23,500 تا 199,500 دلار متغیر است.

ساختار بلاک چین و تاثیر آن بر شغل توسعه دهنده بلاک چین

ساختار بلاک چین و تاثیر آن بر شغل توسعه دهنده بلاک چین

بلاک چین مربوط به طیف گسترده ای از صنایع، به خصوص ارزهای دیجیتال است که در آن کاربرد گسترده ای دارد. تقاضا برای توسعه‌دهندگانی که مهارت‌های لازم برای ساخت شبکه‌های بلاک چین و برنامه‌های غیرمتمرکز را دارند، به شدت افزایش یافته است و بسیاری از افراد را ترغیب می‌کند تا شغلی در توسعه بلاک چین داشته باشند.

بلاک چین نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که یک محیط امن برای تراکنش بین اعضای شرکت کننده فراهم می کند. بلاک چین یک پایگاه داده غیرمتمرکز است که توسط گره های کامپیوتری در یک شبکه همتا به همتا مدیریت می شود. بلاک چین هر نقطه از شکست را حذف می کند، در حالی که یک رکورد دائمی و بدون دستکاری از هر تراکنش را حفظ می کند.

بلاک چین از بلاک هایی تشکیل شده است که هر کدام شامل واحدی از داده های تراکنش است. بلاک ها به صورت زمانی ذخیره می شوند و توسط توابع هش به هم مرتبط می شوند. فرآیند هش کردن، تغییر داده های یک بلاک را پس از اضافه شدن به زنجیره بسیار دشوار می کند و در نتیجه سیستمی بسیار امن و غیرقابل تغییر ایجاد می کند. اگر داده ها باید به روز شوند، این تغییر به عنوان یک تراکنش جدید تلقی می شود و یک بلاک به بلاک چین اضافه می شودکه بلاک اصلی بدون تغییر باقی می ماند. به این ترتیب همیشه سابقه غیرقابل انکاری از همه اقدامات از جمله اقدامات اصلاحی وجود دارد.

بلاک چین با بیت کوین و ارزهای دیجیتال مشابه آغاز شد اما مزایای آن به زودی برای سایر صنایع از جمله بانکداری، خدمات مالی، تولید، خرده فروشی، مدیریت زنجیره تامین، انرژی، مخابرات، مراقبت های بهداشتی، آموزش و دولت آشکار شد. حتی شرکت‌هایی مانند آمازون، گوگل، مایکروسافت، اوراکل و آی‌بی‌ام مزایای بسیاری از بلاک چین را تبلیغ می‌کنند، اگرچه این عمدتا به این دلیل است که آنها خدمات بلاک چین را بر روی پلتفرم‌های خود پیش می‌برند.

بلاک چین برای فروش صنایع بر اساس محاسن خود، نیازی به ارائه ذخیره سازی ابری ندارد. DLT و ساختار اشتراکی بلاک چین می تواند به طور بالقوه برای هر عملیات تجاری که به یک محیط امن برای انجام تراکنش های ایمن و بدون دستکاری نیاز دارد، سود برساند. با این حال، شرکت ها نمی توانند پلتفرم های بلاک چین را بدون توسعه دهندگان واجد شرایطی که دارای مجموعه مهارت های تخصصی لازم برای ایجاد شبکه ها و برنامه های بلاک چین کارآمد و ایمن هستند، پیاده سازی کنند.

نقش و مسئولیت توسعه دهنده بلاک چین چیست؟

نقش و مسئولیت توسعه دهنده بلاک چین چیست؟

توسعه دهنده بلاک چین نقش ها و مسئولیت های زیادی دارد. این افراد ممکن است مسئول شبکه بلاک چین و برنامه هایی که در آن شبکه اجرا می شوند یا ترکیبی از هر دو باشند. آنها همچنین ممکن است در طراحی شبکه ها و برنامه های بلاک چین، تجزیه و تحلیل سیستم های موجود و ارزیابی فناوری های جدید شرکت کنند.

نقش ها و مسئولیت های دقیق یک توسعه دهنده بلاک چین متفاوت است اما می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • تحقیق، تجزیه و تحلیل و طراحی شبکه های بلاک چین، پروتکل های اجماع و برنامه های غیرمتمرکز.
 • برنامه ریزی امنیت و انطباق در کل شبکه بلاک چین و استفاده از مکانیسم های رمزنگاری مانند توابع هش و امضای دیجیتال.
 • تحقیق و ارزیابی ابزارها و فناوری های جدید و ادغام آنها در شبکه بلاک چین یا برنامه های کاربردی آن.
 • توسعه، آزمایش، نظارت و نگهداری یک شبکه بلاک چین، با تمرکز بر عملکرد، محاسبات توزیع شده، پروتکل‌های اجماع، رمزنگاری و سایر اقدامات امنیتی.
 • توسعه، آزمایش، نظارت و نگهداری برنامه های کاربردی غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند، سیستم های پشتیبان، برنامه های کاربردی سمت مشتری و هر مؤلفه دیگری که پشت برنامه را تشکیل می دهد.
 • مستندسازی فرآیندهای توسعه، مصنوعات و بهترین شیوه ها و همچنین برنامه ها یا سیستم های بلاک چین.
 • بکارگیری طیف گسترده ای از مهارت های افراد، از جمله ارتباط، همکاری، حل مسئله، چندوظیفه ای و کار در یک محیط تیمی.

همچنین ممکن است از توسعه دهنده بلاک چین خواسته شود تا وظایف دیگری مانند شرکت در پروژه های جامع منبع باز، ملاقات با سهامداران، راهنمایی توسعه دهندگان جوان یا یادگیری مهارت های جدید بلاک چین را انجام دهند.

معرفی انواع توسعه دهنده بلاک چین 

معرفی انواع توسعه دهنده بلاک چین

توسعه دهندگان بلاک چین، بسته به اندازه سازمان و موقعیت خاص خود، موقعیت های متفاوتی با یکدیگر دارند. اکثر توسعه دهندگان بلاک چین به طور کلی به عنوان توسعه دهندگان اصلی بلاک چین یا توسعه دهندگان نرم افزار بلاک چین طبقه بندی می شوند.

توسعه دهنده بلاک چین از نوع اصلی، با توجه به شبکه بلاک چین و معماری زیربنایی آن، شبکه را برنامه ریزی کرده و توسعه می دهد؛ پروتکل های توافقی آن را طراحی می کند، محیط را نظارت و بهینه می کند و تعیین می کند که چگونه شبکه با سایر خدمات ارتباط برقرار نماید و از یک محیط امن و کارآمد برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز اطمینان حاصل کند.

توسعه دهندگان نرم افزار بلاک چین، توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند را برای اجرا در شبکه بلاک چین با در نظر گرفتن معماری شبکه و پروتکل های اجماع ایجاد می کنند. آنها ممکن است مسئول توسعه front-end و back-end و همچنین توسعه API باشند که از ادغام بلاک چین پشتیبانی می‌کند. آنها همچنین ممکن است برنامه های کاربردی سمت مشتری را برای چندین نوع دستگاه توسعه دهند.

در برخی از سازمان‌ها، به‌ویژه سازمان‌های کوچکتر، توسعه‌دهندگان بلاک چین هر دو نقش را بر عهده می‌گیرند، در حالی که سازمان‌های دیگر مسئولیت‌ها را به نقش‌های خاص‌ تری مانند توسعه‌ دهنده بلاک چین، تحلیلگر بلاک چین، معمار راه‌حل‌های بلاک چین یا مدیر پروژه بلاک چین تقسیم می‌کنند.

رویکرد دقیق به سازمان و شرایط خاص آن بستگی دارد. به عنوان مثال، افزایش تقاضا برای توسعه قراردادهای هوشمند، برخی از تیم‌ها را به استخدام مهندسان قرارداد هوشمند برای توسعه و ممیزی قراردادهای هوشمند و انجام آزمایش‌های گسترده تجاری سوق داده است. تیم هایی که از توسعه دهندگان بلاک چین به طور خاص برای توسعه back-end استفاده می کنند نمونه دیگری از این است که چگونه نقش های توسعه دهنده می تواند متفاوت باشد.

برای کسب اطلاعاتی در مورد نحوه ثبت نام در دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

داشتن مهارت های توسعه دهنده بلاک چین

داشتن مهارت های توسعه دهنده بلاک چین

توسعه دهنده بلاک چین واجد شرایط به طیف گسترده ای از مهارت ها و دانش گسترده ای نیاز دارد. هنگام راه‌اندازی حرفه‌ای در توسعه بلاک‌چین، برای یک فرد ممکن است تشخیص این که کدام مهارت‌ها مهم‌ترین هستند برایشان مشکل باشد. آگهی‌های شغلی می‌تواند نشانه‌هایی از آنچه سازمان‌ها می‌خواهند به نامزدها بدهد اما این الزامات معمولاً مطابق با نیازهای خاص یک شرکت تنظیم می‌شوند. با این حال، هفت مهارت ضروری توسعه‌ دهنده بلاک چین وجود دارد که هر حرفه‌ای باید از آن برخوردار باشد.

1. ساختار بلاک چین

توسعه دهنده بلاک چین باید درک کاملی از بلاک چین داشته باشند، از جمله اینکه چگونه کار می کند و چگونه معماری شبکه از عملکرد آن پشتیبانی می کند. آنها باید در مفاهیمی مانند رمزنگاری، توابع هش، دفتر کل توزیع شده، قراردادهای هوشمند، برنامه های کاربردی غیرمتمرکز و هر مفهوم دیگری که برای درک عملکرد درونی بلاک چین ضروری است، به خوبی آشنا باشند. توسعه دهندگان همچنین باید با انواع مختلف الگوریتم های اجماع - مانند اثبات کار یا اثبات سهام - و همچنین با چهار نوع معماری بلاک چین: کنسرسیوم، خصوصی، عمومی و ترکیبی آشنا باشند.

2. کریپتوگرافی

کریپتوگرافی موثر برای تضمین یک محیط امن بلاک چین و جلوگیری از دستکاری افراد در تراکنش های فردی ضروری است. توسعه‌دهندگان باید پایه‌ای قوی در مفاهیم و شیوه‌های رمزنگاری، از جمله کیف پول، کلید، امضای دیجیتال و رمزنگاری متقارن و نامتقارن داشته باشند. آنها باید بدانند که چگونه از رمزنگاری کلید عمومی برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به داده ها استفاده کنند و تفاوت بین توابع هش رمزنگاری مانند 256-SHA و256-Keccak را درک کنند. توسعه دهندگان همچنین باید تفاوت بین بلاک چین های مجاز و بلاک چین های بدون مجوز، مزایا و معایب هر یک و نحوه پیاده سازی هر دو نوع را در شبکه بلاک چین درک کنند.

3. ساختار داده ها

کل شبکه بلاک چین از ساختارهای داده تشکیل شده است. هر بلوک نوعی ساختار داده است که معاملات را برای دفتر کل توزیع شده دسته بندی می کند. از آنجایی که توسعه دهندگان بلاک چین باید به طور معمول با ساختارهای داده کار کنند، باید بدانند که این ساختارها چگونه طراحی شده اند و چگونه یک شبکه بلاک چین از آنها استفاده می کند. آنها همچنین باید با انواع مختلف ساختارهای داده مانند نمودارها، درختان هش، لیست های پیوندی و درختان مرکل آشنا باشند. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان باید بدانند که چگونه به داده‌های درون آن ساختارها دسترسی پیدا کرده، جستجو و اصلاح کنند و با ابرداده در سربرگ بلاک کار کنند.

4. قراردادهای هوشمند

توسعه قرارداد هوشمند یکی از مهارت های توسعه دهنده بلاک چین

قراردادهای هوشمند، قراردادهای دیجیتالی خوداجرا هستند که دو طرف را قادر می‌سازد تا کالا یا خدمات را بدون واسطه مبادله کنند. در حال حاضر جزء اصلی پیاده‌سازی بلاک چین، تضمین می‌کند که تمام شرایط توافق‌ نامه‌ های بین طرفین رعایت می‌شود. از آنجایی که قراردادهای هوشمند به بخشی جدایی ناپذیر از شبکه های بلاک چین تبدیل شده اند، توسعه دهندگان باید درک کاملی از چیستی آنها و نحوه اجرای منطق معاملاتی داشته باشند. 

علاوه بر این، باید بدانند که چگونه آنها را به گونه ای طراحی کرده، بسازند و آزمایش کنند که اطمینان حاصل شود که می توانند مفاد قرارداد را اجرا کنند. توسعه دهندگان بلاک چین همچنین باید با زبان های برنامه نویسی که معمولاً برای قراردادهای هوشمند استفاده می شوند، مانند Vyper، Solidity یا Chaincode آشنا باشند.

5. توسعه وب

بلاک چین و توسعه وب دست به دست هم می دهند، به خصوص با تاکید بلاک چین بر برنامه های غیرمتمرکز. توسعه دهندگان بلاک چین نیز باید توسعه دهندگان وب با تجربه در تمام جنبه های توسعه وب باشند. آنها باید درک جامعی از فناوری هایی که از برنامه های کاربردی وب پشتیبانی می کنند داشته باشند. آنها همچنین باید بدانند که برای طراحی، توسعه، بهینه سازی و ایمن سازی آن برنامه ها چه چیزی لازم است. برنامه های وب بلاک چین باید کارآمد و کاربرپسند باشند، بدون اینکه تأثیر منفی بر عملکرد شبکه بلاک چین بگذارند و اطمینان از این امر بر عهده توسعه دهنده وب است.

برای آشنایی با نحوه ثبت نام و معامله در صرافی مکسی، بر روی لینک کلیک کنید.

6. سیستم های توزیع شده

در هسته خود، بلاک چین یک DLT است که بر یک ساختار شبکه کارآمد و قابل اعتماد متکی است که می تواند از برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند، خواه بر روی بلاک چین های مجاز اجرا شوند یا بلاک چین های بدون مجوز. توسعه دهندگان بلاک چین باید بدانند که چگونه سیستم های توزیع شده در یک شبکه همتا به همتا کار می کنند. از آنجایی که این سیستم‌ها قدرت مرکزی ندارند، نیاز به ارتباطات و هماهنگی دقیق دارند تا از هر نقطه شکستی جلوگیری کنند و اطمینان حاصل کنند که مکانیسم اجماع می‌تواند به درستی همه معاملات را کنترل کند.

7. زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی یکی از مهارت های توسعه دهنده بلاک چین

فناوری‌های بلاک چین اغلب از زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوتی استفاده می‌کنند، بسته به پلتفرم‌های مورد استفاده برای پیاده‌سازی محیط‌های بلاک‌چین. اگرچه توسعه‌دهندگان نمی‌توانند در هر زبانی متخصص باشند اما باید در برخی از زبان‌های رایج‌تر مورد استفاده برای توسعه بلاک‌چین، مانند جاوا، سی پلاس، پایتون و جاوا اسکریپت و همچنین زبان‌های توسعه‌ای که برای ساخت قراردادهای هوشمند استفاده می‌شوند، مهارت داشته باشند. به طور کلی، توسعه دهندگان باید پایه ای قوی در برنامه نویسی شی گرا داشته باشند و با مجموعه ای از کتابخانه ها و چارچوب های توسعه آشنا باشند.

سازمان هایی که توسعه دهندگان بلاک چین را استخدام می کنند ممکن است این مهارت ها را متفاوت ارزیابی کنند اما هر هفت مورد برای یک توسعه دهنده موثر بلاک چین ضروری هستند. مهارت‌های اساسی مانند درک شیوه‌های DevOps، استفاده از کنترل منبع در یک تیم، شرکت در بررسی کد، نوشتن کد کارآمد و ایمن و به‌ روز ماندن در فناوری‌های نوظهور نیز مهم هستند. علاوه بر این، توسعه دهندگان بلاک چین باید مجموعه مهارت های بین رشته ای قوی و پایه خوبی در استانداردهای باز و فناوری هایی که قابلیت همکاری را ارتقا می دهد، داشته باشد و بایستی مهارت های لازم برای برقراری ارتباط موثر و همکاری با سایر اعضای تیم را داشته باشد که به ویژه در محیط های توسعه فعال امروزی مهم است.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد دنیای رمزارزها و آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه می توان یک توسعه دهنده بلاک چین شد؟

هیچ مسیر مشخصی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین وجود ندارد اما متخصصان می توانند چندین مرحله به سمت حرفه ای شدن در بلاک چین بردارند:

تا حد امکان در مورد فناوری بلاک چین و اصول و مبانی آن بیاموزید. درک کاملی از مفاهیم بلاک چین مانند رمزنگاری، اجماع، پروتکل های بلاک چین، رمزگذاری کلید عمومی، تمرکززدایی، قراردادهای هوشمند، کیف پول، هش و هر چیز دیگری که در ساختار و عملیات بلاک چین نقش دارد، داشته باشید.

برای درک بهتر مفاهیم اولیه، با تمام جنبه های بلاک چین تجربه عملی داشته باشید. سعی کنید یک شبکه بلاک چین خصوصی راه اندازی کنید. برنامه های غیرمتمرکز موجود از منابعی مانند GitHub را بررسی کنید و برنامه های خود را پست کنید.

با ابزارها، فناوری ها و پلتفرم هایی که در حال حاضر در توسعه بلاک چین استفاده می شوند، آشنا شوید. از جمله ایاس، اتریوم، ریپل و هایپر لجر هستند. تفاوت های آنها و زمان استفاده از یکی را بر دیگری بیاموزید. 

چگونه می توان یک توسعه دهنده بلاک چین شد؟

به گروه ها و سازمان های توسعه بپیوندید. در رویدادها و انجمن ها شرکت کنید. با فرد توسعه دهنده بلاک چین صحبت کنید. به دنبال فرصت های دیگری برای درگیر شدن در جامعه بلاک چین باشید. با دنبال کردن اخبار بلاک چین در جریان باشید.

مهندسان نرم افزار گزینه های مختلفی برای یادگیری در مورد فناوری بلاک چین دارند که بسیاری از آنها رایگان یا با هزینه بسیار کم هستند. آنها می توانند مقالات وایت پیپر را بخوانند، دوره ها را بگذرانند، از طریق آموزش کار کرده یا در آموزش آنلاین شرکت کنند و گواهینامه های فناوری بلاک چین را دنبال کنند.

بسیاری از کالج ها و سازمان های دیگر دوره هایی را برای یادگیری در مورد بلاک چین ارائه می دهند. به عنوان مثال، توسعه دهندگان می توانند دوره های آموزشی را از طریق Udemy، Coursera، Eincode Academy، Pluralsight، Udacity و بسیاری دیگر بیابند. بسیاری از این دوره ها مانند دوره گواهینامه حرفه ای در مبانی بلاک چین از EdX و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی یا دوره خبره بلاک چین از شورای بلاک چین برای صدور گواهینامه بلاک چین طراحی شده اند.

هنگام یادگیری در مورد بلاک چین، توسعه دهندگان بالقوه باید به روندهای فعلی بلاک چین نیز توجه زیادی داشته باشند. به عنوان مثال، علاقه فزاینده ای به این موضوع وجود دارد که چگونه بلاک چین و هوش مصنوعی از جمله یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق می توانند یکدیگر را تکمیل کنند. یکی دیگر از روندهای نوظهور، امور مالی غیرمتمرکز است که به غیرمتمرکز کردن خدمات مالی سنتی کمک می کند. 

سازمان‌هایی که به دنبال توسعه‌دهندگان بلاک چین هستند معمولاً کاندیداهایی را می‌خواهند که دارای مدرک در علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط باشند. اگرچه این یک صلاحیت سخت و سریع نیست اما می تواند یک مسئله باشد. فراتر از آن، گزینه‌های بسیار دیگری برای حرکت رو به جلو در مسیر شغلی بلاک چین وجود دارد و هر چه پیشنهادهای برتر در مورد فناوری بلاک چین و در کل صنعت باشند، شانس بیشتری برای رسیدن به موقعیت مناسب دارند.

اطلاعات مورد نیاز در مورد توسعه دهنده بلاک چین 

اطلاعات مورد نیاز در مورد توسعه دهنده بلاک چین

از جمله دوره هایی که می توان از طریق آن اطلاعات مورد نیاز در مورد توسعه دهنده بلاک چین کسب کرد، CryptoZombies و Space Doggos دوره هایی هستند که این امکان را به شما می دهد تا اطلاعات پایه در ارتباط با کد نویسی را کسب کنید. کدهایی که قرار است در نوشتن قراردادهای هوشمند از آن ها استفاده کنید، این نوع دوره ها دانشی را که در زمینه توسعه زنجیره بلوکی نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.

• زبان های برنامه نویسی مختلف را درک کنید

یک توسعه دهنده خوب بلاک چین باید بتواند بدون مشکل با زبان های تخصصی در این زمینه کار کند. به عنوان مثال: C++، SQL JavaScript و Python انتخاب های خوبی هستند. اگر با این زبان ها آشنایی دارید، یک قدم از دیگران جلوتر هستید.

• در دوره های توسعه دهنده بلاک چین شرکت کنید

وقتی صحبت از مهارت های فروش و بازاریابی می شود، هیچ چیز ارزشمندتر از گذراندن دوره ها و کسب مدرک نیست. امروزه موسسات مختلف دوره های آموزشی مرتبط با بلاک چین را برای مدیران ارشدی که اطلاعات ارزشمندی را به مردم منتقل می کنند ارائه می دهند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com