1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. بلاکچین
 4. شبکه ولاس(Velas) چیست؟

شبکه ولاس(Velas) چیست؟

شبکه ولاس(Velas) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
شبکه ولاس(Velas) چیست؟
بلاکچین

از آنجایی که تکنولوژی بلاک چین در حال گسترش و قدرتمندتر شدن است، اما با این وجود شبکه های بلاک چین قدیمی توان پردازش تراکنش ها را در مقیاس های بزرگ ندارند. برای انجام چنین تراکنش هایی، نیاز به امنیت بالا، غیرمتمرکز بودن و مقیاس پذیری به صورت همزمان است. شبکه ولاس (Velas) با هدف حل مشکلات مقیاس پذیری شبکه های بلاک چینی شکل گرفته است. این شبکه مدعی است که می تواند 75000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. برای آشنایی بیشتر با این شبکه، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. 

شبکه ولاس چیست؟

شبکه ولاس چیست؟

همانطور که در وایت پیپر شبکه ولاس آمده ، ولاس به نیازهای اجتماعی پی برد و تلاش کرد تا به استاندارد صنعت تبدیل شود. این پلتفرم برای تبدیل شدن به یک بلاک چین مناسب برای هزاران سرویس و برنامه کاربردی ایجاد شده است. بنابراین، به عنوان یکی از سریع ترین و امن ترین پلت فرم های صنعت طراحی شده است. ماموریت این پلتفرم توسعه و ترکیب خدمات و محصولات فناوری در حال تغییر جهان برای بهبود زندگی مردم در سراسر جهان و آزاد کردن جهان دوباره از اینترنت، مانند قبل است. نوآوری‌ها و فناوری‌ها به ساختن آینده‌ای غیرمتمرکز و خودگردان که توسط هوش جمعی جامعه اداره می‌شود، کمک می‌کند.

این شبکه فعالیت خود را از سال 2019 شروع کرد و به دلیل اینکه در کدهای خود از کدهای شبکه سولانا استفاده کرده است، می توان آن را به عنوان یک فورک از شبکه سولانا محسوب کرد. این شبکه، نوعی از شبکه بلاک چین غیرمتمرکز و مقیاس پذیر است که به عنوان سریع ترین شبکه بلاکچینی منطبق با ماشین مجازی اتریوم است. از دیگر ویژگی های شبکه ولاس می توان به متن باز پلتفرم برای اجرای قرارداد هوشمند اشاره کرد. زبان برنامه نویسی این شبکه، سالیدیتی بوده که می تواند تا 75000 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. 

ولاس برای حل کردن مشکل مقیاس پذیری از راه حل اجماع شبکه سولانا استفاده می کند و با بهینه سازی آن توانسته است سرعت تراکنش ها را در شبکه خود بهبود دهد. از جمله مزیت هایی که می توان برای شبکه ولاس بیان کرد شامل:

 • توان بالای پردازش تراکنش
 • شبکه ای مقاوم در مقابل انواع حملات 
 • استفاده از الگوریتم اجماع AIDPOS
 • قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و متن باز 
 • تعاملات بین زنجیره ای با دیگر شبکه ها
 • پشتیبانی از برنامه های نوشته شده بر روی قرارداد هوشمند اتریوم که این برنامه ها می تواند شامل زبان سالیدیتی، ماشین مجازی اتریوم و کیف پول های متامسک باشد. 

هدف از ایجاد شبکه Velas چیست؟

شبکه ولاس با هدف اینترنت ارزان و غیرمتمرکز برای تمامی افراد در سطح جهان ساخته شد که برای اجرایی کردن این هدف خود از نسل سوم وب و فناوری بلاک چین استفاده می کند. در واقع این شبکه در تلاش است که با ادغام فناوری های به روز، تغییرات اساسی در استفاده ار فضای اینترنت برای تمامی افراد ایجاد کند. در واقع ولاس با یافتن راهی برای تعامل هر چه بیشتر نرم افزارهای هوش مصنوعی با هوش انسان است. از دیگر اهداف این شبکه، استفاده از سه ویژگی بلاک چین یعنی مقیاس پذیری، امنیت و تمرکززدایی است تا تبدیل به اولین شبکه بلاک چینی شوند که تمامی مسائل در آن رعایت می شود. 

شبکه ولاس ماموریت خود را ساخت سریع ترین و مقیاس پذیرترین زنجیره هیبریدی EVM/eBPF در جهان معرفی کرده است.

برای آشنایی و آموزش در زمینه ارزهای دیجیتال به لینک مربوط مراجعه کنید.

روش کار شبکه ولاس چگونه است؟

روش کار شبکه ولاس چگونه است؟

قبل از اینکه طرز کار شبکه های بلاک چینی را مورد بررسی قرار دهیم، در ابتدا باید مکانیسم اجماع آن را مورد بررسی قرار داد. مکانیسم اجماع منحصر به فردی به نام AIDPOS است. AIDPOS مخفف عبارت Artificial Intuition Delegated Proof Of Stake است که از دو قسمت درک مصنوعی(Artificial Intuition) و گواه اثبات سهام نیابتی(Delegated Proof Of Stake) تشکیل شده است. اما اینکه چرا الگوریتم اجماع ترکیبی از این دو گواه است؟ پاسخ این است که پروتکل درک مصنوعی برای یافتن راهی برای ترکیب هوش مصنوعی با هوش انسان است که با هدف به صفر رساندن خطای انسانی در این شبکه راه اندازی شده است.

به عبارت دیگر، فناوری درک مصنوعی در شبکه ولاس با جمع آوری و شناسایی تمام داده ها در این شبکه، می تواند در زمان بروز هر گونه مشکلی در شبکه، این مشکلات را شناسایی کرده و حل می کند. تمامی این فرآیندها توسط هوش مصنوعی و بدون نیاز به تنظیمات خاصی انجام می شود. به همین دلیل است که سرعت تراکنش ها در این شبکه بالا بوده و شبکه به صورت قابل توجهی ایمن می شود.

دلیل دیگری که می توان برای در کنار هم قرار گرفتن این دو نوع الگو بیان کرد، شامل نسخه بهبود یافته مکانیسم گواه اثبات سهام(PoS) است که در این مکانیسم افراد با خرید کوین اصلی شبکه و استیکینگ در شبکه، به نودهای شبکه تبدیل می شود. تفاوتی که گواه اثبات سهام با گواه DPOS دارد در این است که تمامی افراد در آن نمی توانند یک بلاک جدید را ایجاد کنند.

در مکانیسم اثبات سهام نیابتی، کاربران با استیک کردن کوین های شبکه حق رای خواهند داشت و از این طریق نمایندگانی را برای ایجاد بلاک های جدید و انجام تراکنش ها در شبکه انتخاب می کنند. در این روش تعداد نودهای شبکه به مرور کم شده و سرعت تراکنش به مرور افزایش می یابد. پس تفاوتی که این دو مکانیسم با یکدیگر دارند در تعداد نودهایی است که در شبکه وجود دارد. 

به گونه ای که در مکانیسم اثبات سهام تمامی نودها می توانند یک بلاک جدید ایجاد کنند در صورتی که در اثبات سهام نیابتی، نودها به مرور تعدادشان کم می شود و نودهای محدودی به نمایندگی از دیگران، تراکنش ها را تایید کرده و بلاک های جدید ایجاد می کنند. بنابراین شبکه ولاس با ترکیب این دو نوع الگوریتم توانسته است مکانیسم AIDPOS را ایجاد کرده و با حفظ غیرمتمرکز بودن، امنیت و مقیاس پذیری فوق العاده در این شبکه ایجاد کند. در حال حاضر بیش از 100 نود و 42 اعتبارسنج در این شبکه فعال هستند. به غیر از این موارد می توان به 741 میلیون واحد کوین استیک شده در شبکه ولاس و 25 هزار کیف پول در این شبکه اشاره کرد. 

مزایای شبکه Velas چیست؟

از جمله مزایای شبکه، می توان به امضاهای اشنور (Schnorr) و قابلیت های امنیتی اشاره کرد که از حملاتی مانند دوبار خرج کردن و حمله 51 درصدی اشاره کرد. 

قابلیت های امنیتی چیست؟

به دلیل اینکه شبکه ولاس از الگوی اثبات سهام استفاده می کند، به همین خاطر می تواند در مقابل حمله های 51 درصدی ایستادگی کند. در این روش برای ایجاد یک بلاک جدید باید یک اجماع 80 درصدی بین نودهای شبکه ایجاد شود. از دیگر مزیت هایی که می توان برای قابلیت های امنیتی بیان کرد، احتمال دوبار خرج کردن است که در این شبکه امکان پذیر است. 

امضای اشنور(Schnorr)

امضای اشنور(Schnorr) در شبکه ولاس

بیشتر شبکه های بلاک چینی در زمان پردازش تراکنش ها، دسترسی به کلیدهای خصوصی را تنها یک شخص داشته و می تواند آن را تایید و انجام دهد. در صورتی که در ولاس، آن دسته از افرادی که دارای حساب مشترک هستند می توانند از این قابلیت استفاده کنند. در این مدل از امضاهای دیجیتال اغلب افراد باید قبل از ایجاد تراکنش آن را امضا کرده تا تراکنش انجام شود.

خدماتی که شبکه ولاس ارائه می دهد چیست؟

این شبکه خدمات بسیاری را به کاربران خود ارائه می دهد که از جمله این خدمات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف پول: نسخه های متفاوتی از این کیف پول همچون دسکتاپ، تحت وب و اپلیکیشن موبایلی وجود دارد. مزیتی که این کیف پول دارد پشتیبانی و حمایت از دارایی های دیگری همچون بیت کوین، لایت کوین، اتریوم است.

مرورگر بلاک چینی: کاربران می توانند با استفاده از مرورگر شبکه برای یافتن اطلاعات موجود در بلاک چین ولاس استفاده کنند. از دیگر ویژگی هایی که می توان برای این مرورگر بیان کرد، تعداد تراکنش ها، تخمین هش ریت و دیگر توکن های شبکه ولاس اشاره کرد. 

برنامه های غیرمتمرکز: توسعه دهندگان این قابلیت را خواهند داشت که برنامه های غیرمتمرکز خود را در این شبکه بسازند و در اختیار دیگر کاربران قرار دهند. براساس ساختار شبکه و حمایت آن از ماشین مجازی اتریوم، توسعه دهندگان این قابلیت را خواهند داشت که از بستر این شبکه برای تولید اپلیکیشن های مختلف استفاده کنند. از دیگر پلتفرم های تولید شده بر بستر شبکه، ولاس پد است که از آن برای تولید برنامه های غیرمتمرکز بر بستر شبکه استفاده می شود. 

استیکینگ: از دیگر خدماتی که می توان برای این شبکه بیان کرد، استیکینگ است که از طریق این فرآیند می توان کوین های VLX را استیک کرد و با انتخاب یکی از این اعتبارسنج های شبکه و اعطای حق رای، کسب درآمد کرد. این شبکه از مکانیسم اجماع AIDPOS نام برد. بنابراین کاربران با استفاده از استیک کردن کوین های خود و رای دادن به یک ولیدیتور، اعتبارسنج های شبکه را انتخاب کرده و با ایجاد هر بلاک جدید، پاداش را از شبکه دریافت کرد. 

کوین VLX چیست؟

VLX نوعی رمزارز شبکه بوده که بر بستر قرارداد هوشمند دو شبکه اتریوم با استاندارد ERC-20 و شبکه بایننس اسمارت چین با استاندارد BEP20 قرار دارد. کاربردهایی که این توکن دارد شامل:

 • انتخاب نودهای شبکه
 • پرداخت کارمزد
 • انجام تراکنش ها
 • رای دهی در جامعه حاکمیتی
 • پاداش دهی به نودها و کاربرانی که کوین های خود را در شبکه سپرده گذاری می کنند.

بنیانگذار تیم توسعه دهنده ولاس

بنیانگذار تیم توسعه دهنده ولاس

این شبکه فعالیت خود را به صورت یک استارتاپ در کشور سوئیس آغاز کرد. موسس این شبکه، الکساندروف کارآفرین و سرمایه گذار برجسته در حوزه بلاک چین است. وی بنیانگذار شرکت CoinPayments از جمله بزرگترین پلتفرم های پرداخت جهانی است که این قابلیت را به کاربران می دهد تا پرداخت های خود را با استفاده از رمزارزها انجام دهند. وی به عنوان مشاور و سرمایه گذار در شرکت Mind AI در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کند. از دیگر فعالیت هایی که این فرد انجام می دهد همکاری با FBI و چندین کشور در زمینه فناوری، بلاک چین و هوش مصنوعی است. 

آینده شبکه Velas چگونه است؟

ولاس در تلاش است که در سال 2022 با همکاری دو شرکت دیگر به نام های وب 3 و Z-Union که در زمینه های گسترش وب 3 و هوش مصنوعی فعالیت می کند، به توسعه برنامه های خود در زمینه هوش مصنوعی می پردازد. این همکاری منجر به تقویت پروژه و تسریع در روند توسعه این شبکه خواهد شد. 

کلام آخر

تاکنون راه حل های متعددی برای رفع مشکل مقیاس پذیری شبکه های بلاک چین ایجاد شده است که یکی از این راه حل ها، شبکه بلاک چینی ولاس است که با ترکیب هوش مصنوعی و هوش انسان شکل گرفته است. این شبکه در تلاش است که مشکلاتی از جمله مقیاس پذیری، امنیت و تمرکززدایی را در بلاک چین حل کند. این شبکه با ایجاد بستری برای توسعه دهندگان این قابلیت را برای آنها فراهم می کند تا برنامه های خود را در این شبکه ایجاد کنند و در اختیار کاربران قرار دهد. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com