1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. استراتژی پینوکیو (Pinocchio strategy) چیست؟

استراتژی پینوکیو (Pinocchio strategy) چیست؟

استراتژی پینوکیو (Pinocchio strategy) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
استراتژی پینوکیو (Pinocchio strategy) چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

استراتژی پینوکیو یک استراتژی معاملاتی واضح و ضروری برای موفقیت در بازارهای مالی است. از آنجایی که هنگام معامله در بازارهایی مانند فارکس، باینری آپشن و ارزهای دیجیتال، ریسک معاملات بسیار زیاد است، معامله گران باید همیشه به دنبال استراتژی هایی برای کاهش ریسک معاملات و مدیریت سرمایه خود باشند. با این حال، مشکل اصلی معامله گران تازه کار این است که تجربه و دانش کافی برای انتخاب و اعمال استراتژی های معاملاتی پیشرفته را ندارند. این معامله گران نمی توانند از تکنیک های استراتژی پیشرفته برای پیشبرد معاملات خود استفاده کنند.

تجربه خوب این است که همه استراتژی های معاملاتی یکسان ایجاد نمی شوند و شما می توانید از بین انواع استراتژی های ساده تر انتخاب کنید. Pinocchio strategy یک گزینه بسیار ایده آل برای معامله گران و تحلیلگران تازه کار در نظر گرفته می شود. استفاده از این استراتژی نیاز به دانش و تجربه زیادی ندارد و تنها با کمی تمرین و تکرار می توانید استفاده از استراتژی پینوکیورا یاد بگیرید. سوال بسیار مهمی که مطرح می شود این است که این استراتژی دقیقا چیست و چگونه می توان از آن در بازارهای مالی مختلف مانند فارکس، باینری آپشن و ارزهای دیجیتال استفاده کرد. در زیر با این استراتژی معاملاتی و نحوه استفاده از آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

نحوه استفاده از استراتژی پینوکیو

نحوه استفاده از استراتژی پینوکیو

همانطور که قبلا ذکر شد، Pinocchio strategy بر اساس اصول بسیار ساده ای است و بنابراین می تواند به راحتی حتی توسط معامله گران تازه کار نیز استفاده شود. با این حال، با وجود سادگی، معامله گران حرفه ای اغلب از این استراتژی برای معاملات خود استفاده می کنند و می توان آن را گزینه ای بسیار محبوب در بین حرفه ای ها دانست. لازم به ذکر است که از این استراتژی در برخی منابع با عنوان استراتژی پین بار نیز یاد شده است؛ زیرا برای بررسی شرایط استفاده از کندل های استیک ضروری است.

زمان ارائه روش به کارگیری استراتژی پینوکیو است. حتما می دانید که بینی پینوکیو هر بار که دروغ می گفت بزرگتر می شد. با این استراتژی اکنون با چنین مفهومی مواجه هستیم. تحلیلگرانی که از این استراتژی استفاده می کنند باید به محض دیدن کندل ها به دنبال نشانه هایی باشند که بازار دروغ می گوید.

وقتی کندلی با جثه کوچک اما سایه بلند روی نمودار ظاهر می شود، می توان گفت که نشانه های استراتژی پینوکیو در حال ظهور است. در این شرایط، کندل در یک جهت رشد می کند اما قیمت در جهت مخالف حرکت می کند. این بدان معنی است که جهت روند اولیه کاملاً اشتباه است و بازار دروغ می گوید. 

به عنوان مثال، در کندل پینوکیو صعودی، قدرت فروشنده در ابتدا بسیار بالا است و به آرامی کاهش می یابد اما پس از مدتی قدرت خریداران افزایش می یابد و در نتیجه قیمت نیز افزایش می یابد. در نتیجه با کندلی با جثه کوچک و سایه بلند روبرو می شویم. در این شرایط، مذاکره کننده می تواند موقعیت تماس ایجاد کند. لازم به ذکر است که در شرایطی که کندل نزولی داریم باید پوزیشن put را باز کنیم.

چرا استراتژی پینوکیو یک انتخاب ایده آل است؟

وقتی پدر ژپتو در کودکی عروسک چوبی پینوکیو را تراشید، هرگز تصور نمی کرد که روزی پسر چوبی او تبدیل به یک استراتژی معاملاتی فارکس یا باینری آپشن شود! پس از آشنایی با این استراتژی پینوکیو، احتمالا از خود پرسیده اید که چرا این استراتژی گزینه مناسبی برای معامله در بازارهای مالی است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سادگی مفاهیم، مزیت اصلی این استراتژی است. با این حال، مزایای استراتژی پینوکیو به این محدود نمی شود.

به طور کلی، معامله گران تازه کار به دنبال استراتژی هایی هستند که علاوه بر سادگی، موفقیت معاملات خود را نیز تضمین کنند. Pinocchio strategy در این دسته از انواع استراتژی قرار می گیرد. در زیر به طور کامل مزایای استفاده از این استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی مانند فارکس، گزینه های باینری و ارزهای دیجیتال را درک خواهیم کرد.

عدم نیاز به تجربه عالی 

چرا استراتژی پینوکیو یک انتخاب ایده آل است؟

از بین تمام پیش نیازهای معامله در بازارهای مالی، تجربه همیشه حرف اول را می زند. با این حال، معامله گران در ابتدای فعالیت خود فاقد تجربه هستند، بنابراین در بسیاری از موارد نمی توانند معاملات خود را با موفقیت انجام دهند. بنابراین انتخاب یک استراتژی ساده برای این دسته از معامله گران می تواند گزینه ایده آلی باشد. یکی از مزایای اصلی استراتژی پینوکیو سادگی آن است. بنابراین، معامله گران و تحلیلگران برای استفاده از این استراتژی به تجربه زیادی نیاز ندارند.

لازم به ذکر است که استفاده از Pinocchio strategy به تجربه زیادی نیاز ندارد به این معنی نیست که شما نیازی به تجربه در زمینه معاملات، بررسی نمودارها، تجزیه و تحلیل کندل استیک و غیره ندارید. بلکه سادگی مفاهیم این استراتژی این امکان را برای معامله گران فراهم می کند تا حتی با حداقل تجربه از آن برای معاملات خود استفاده کنند.

امکان تشخیص آسان کندل‌ ها

برای انتخاب یک استراتژی معاملاتی، ابتدا باید نشانه های آن را در نمودار دارایی مورد نظر خود دنبال کنید. در بسیاری از موارد، تشخیص این علائم بسیار دشوار است زیرا استراتژی های پیچیده معاملاتی، الگوهای نمودار پیچیده ای نیز دارند. اگر کندل پین بار یا پینوکیو بسیار آسان است و اگر به طور کلی به آن نگاه کنید، می توانید به راحتی آن را در نمودار تشخیص دهید. این یکی دیگر از مزایای مهم استراتژی پینوکیو است.

لازم به ذکر است که برای تشخیص دقیق کندل های استراتژی پینوکیو، باید حداقل دانش را داشته باشید. فقط به این دلیل که هر کندل شبیه کندل های نوار پین است، لزوماً به معنای موفقیت آمیز بودن این استراتژی نیست. بنابراین، با وجود اینکه می توانید به سرعت و به راحتی کندل های این استراتژی را شناسایی کنید، همیشه باید احتمال شکست تحلیل خود را در نظر بگیرید.

گزینه ای مناسب برای بازارهایی با شرایط نوسانی

به طور کلی، استراتژی پینوکیو به دلیل ویژگی‌های خاص خود بهترین گزینه برای بازارهای پرنوسان است؛ این یکی دیگر از مزایای مهم این استراتژی است زیرا معامله در بازارهای پر نوسان بسیار پر ریسک و دشوار است. همچنین، بسیاری از استراتژی های معاملاتی در بازارهای پرنوسان قابل اجرا نیستند؛ بنابراین، این استراتژی می تواند راه حلی منطقی برای معامله در بازارهای پرنوسان باشد. لازم به ذکر است که علیرغم مناسب بودن استراتژی پینوکیو برای چنین بازارهایی، ریسک معاملات نوسان همچنان بالاست و تنها باید در شرایط نوسان با دانش و تجربه کافی معامله کنید.

استراتژی پینوکیو در کدام بازارها و معاملات استفاده می شود؟

استراتژی پینوکیو در کدام بازارها و معاملات استفاده می شود؟

اکنون که با Pinocchio strategy آشنا شدید، وقت آن است که به کاربردهای این استراتژی در بازارها و معاملات نگاهی بیندازیم. به طور کلی، این استراتژی عمدتاً در بازارهای فارکس، باینری آپشن و ارزهای دیجیتال استفاده می شود. لازم به ذکر است که عموما از این استراتژی در بازار سرمایه استفاده نمی کنند.

 شایان ذکر است که این استراتژی در بین سه بازار معاملاتی باینری آپشن ذکر شده از محبوبیت بیشتری برخوردار است زیرا ریسک کمتری در این معاملات وجود دارد. در نهایت اجرای این استراتژی در هر بازار مالی بستگی به شرایط، دانش و تجربه شما دارد و شما می توانید بسته به نظر خود این استراتژی را اتخاذ کنید. در زیر با کاربرد استراتژی پینوکیو در بازارها و معاملات مختلف بیشتر آشنا خواهید شد.

معاملات بازار رمزارز

یکی از بهترین بازارها برای استفاده از استراتژی PinoQ، بازار بین المللی فارکس است. در این بازار معامله گران می توانند انواع ارزهای بین المللی مانند دلار، یورو، یوان، پوند و ... را خرید و فروش کنند که با توجه به نوسانات روزانه ارزهای مختلف بین المللی، این بازار به گزینه ای ایده آل برای استفاده از استراتژی PinoQ تبدیل شده است. در این بازار می توانید از استراتژی PinoQ برای پیش بینی توسعه قیمت ارزهای مختلف بین المللی استفاده کنید و با توجه به شرایط خود آنها را معامله کنید.

با توجه به ریسک بالای بازار ارز، استفاده از استراتژی کم ریسک در این بازار یک گزینه ضروری تلقی می شود. همچنین اگر به دنبال سرمایه گذاری بلندمدت در این بازار هستید، استراتژی PinoQ می تواند جایگزین بسیار ایده آلی برای شما در این بازار باشد. بنابراین برای انجام معاملات موفق در بازار فارکس به شما توصیه می کنیم از استراتژی PinoQ استفاده کنید و سود بسیار معقول و پایداری کسب کنید.

باینری آپشن 

باینری آپشن یکی از جدیدترین بازارهای مالی است که معامله گران می توانند سود بسیار خوبی کسب کنند. یکی از مزیت های اصلی این بازار، سادگی روش معامله است. جالب است بدانید که قبل از انجام معامله در بازار باینری آپشن، می توانید سود و زیان معامله خود را تعیین کنید. در این بازار باید پیش بینی کرد که حرکت قیمت بازار یا یک دارایی در یک بازه زمانی مشخص چقدر خواهد بود. حال اگر پیش بینی شما درست باشد سود خواهید برد. در غیر این صورت کل مبلغ معاملات خود را به عنوان ضرر از دست خواهید داد.

به طور کلی تمامی معاملات در بازار باینری آپشن دارای زمان بندی مشخصی هستند و معامله گر پس از اجرای آنها یا ضرر می کند یا سود می برد. از این رو، استراتژی PinoQ یکی از بهترین استراتژی ها برای معامله در این بازار محسوب می شود. در واقع، بازار گزینه های باینری، محبوب ترین بازار برای معامله گران استراتژی PinoQ است.

آشنایی با پیش نیازهای استراتژی پینوکیو

آشنایی با پیش نیازهای استراتژی پینوکیو

شناسایی کندل های خاص برای Pinocchio strategy مهمترین ضرورت برای استفاده از این استراتژی است. در واقع آشنایی با کندل ها لازمه معامله موفق با این استراتژی است. به طور کلی، این استراتژی شامل شناسایی کندل های پین یا به اصطلاح پینوکیو است. به همین دلیل آشنایی با کندل پین‌بار باید اولویت اصلی شما باشد. از نظر ظاهری این کندل کاملاً مشخصات ذکر شده را دارد و به همین دلیل کندل پینوکیو نیز نامیده می شود. در زیر با کندل پین بار که یکی از پارامترهای مهم استراتژی پینوکیو است آشنا می شویم.

کندل پین بار

الگوهای زیادی در پرایس اکشن استفاده می شود که یکی از مهمترین آنها کندل پین بار است. این کندل نه تنها در قیمت گذاری بلکه در Pinocchio strategy نیز کاربرد دارد. این الگو را می توان در دسته الگوهای معکوس کندلی و قیمتی طبقه بندی کرد. به طور کلی، کندل‌های پین بار در استراتژی پینوکیو برای تشخیص روند معکوس‌ها و فعالیت‌ها و همچنین اصلاحات پایین یا عقب‌نشینی استفاده می‌شوند. با بررسی این کندل می توان ضعف خریدار و یا فروشنده را تشخیص داد. بنابراین، هنگام استفاده از Pinocchio strategy، آشنایی با آن بسیار مهم است. بنابراین، اگر می خواهید از این استراتژی در معاملات خود استفاده کنید، توصیه می کنیم با تمام مفاهیم مربوط به کندل پین بار آشنا شوید.

برای استفاده از استراتژی پینوکیو، به ابزارهای تحلیل بیشتری نیاز دارید

نتایج Pinocchio strategy نشان می دهد که این روش لزوماً نتایج قابل اعتمادی به دست نمی دهد. در واقع تمام روش های تحلیل تکنیکال نتایج را بر اساس احتمالات به ما نشان می دهند. بنابراین برای افزایش اعتبار نتایج استراتژی PinoQ باید از ابزارهای تحلیلی دیگری مانند اندیکاتورها، خطوط حمایت و مقاومت و خطوط روند استفاده کرد. تنها با این ابزارها می توان انواع تراکنش ها را در بازارهای مالی مانند فارکس، باینری آپشن و ارزهای دیجیتال با توجه به این استراتژی معاملاتی آغاز کرد. در ادامه هر یک از این ابزارهای تحلیل را به اختصار به شما معرفی می کنیم.

اندیکاتورها، پیش نیاز استفاده از Pinocchio strategy

یکی از ایده آل ترین ابزارهای تحلیلی برای استفاده در ترکیب با استراتژی PinoQ، اندیکاتورها هستند. برای بررسی وضعیت خرید یا فروش یک دارایی یا بازار می توانید از انواع شاخص های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال استفاده کنید. شاخص‌ها به شما این اطمینان را می‌دهند که کندل‌های پینوکیو ثبت‌شده واقعی هستند و فقط برای فریب دادن شما نیستند. لازم به ذکر است که اندیکاتور ویژه این استراتژی نیز در نرم افزارهای معاملاتی مانند متاتریدر 4 در اختیار معامله گران قرار دارد، بنابراین می توان تحلیل های لازم برای این استراتژی را به صورت تخصصی انجام داد.

توجه به خطوط حمایت و مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت ابزار دیگری هستند که می توانند به شما در اجرای استراتژی پینوکیو کمک کنند زیرا با این خطوط می توانید روند نزولی را مشاهده کنید. همچنین می توان با استفاده از سطوح حمایت و مقاومت، قدرت خریداران و فروشندگان را تعیین کرد.

از خط روند استفاده کنید

خطوط روند خطوطی هستند که جهت و سرعت حرکت قیمت را به تحلیلگر نشان می دهند. این خطوط را می توان با ارتباط خطی بین دو طبقه قیمتی و سقف تعیین کرد. در این نقاط که نقاط حمایت و مقاومت نیز هستند، می توانید نقاطی را مشاهده کنید که امکان نمایش کندل های پین بار وجود دارد.

معایب استراتژی پینوکیو چیست؟

معایب استراتژی پینوکیو چیست؟

به طور کلی نمی توان گفت که Pinocchio strategy دارای معایب زیادی است. در عوض، این استراتژی دارای محدودیت هایی است که معامله گران باید هنگام انتخاب خود از آنها آگاه باشند. می توان گفت محدودیت اصلی این استراتژی، سازگاری آن با شرایط معامله گران باتجربه است. در واقع، مبتدیان برای استفاده از این استراتژی باید حداقل نمودار و کندل داشته باشند. این بدان معنا نیست که معامله گران بی تجربه نمی توانند بر آن مسلط شوند. بلکه این گروه از معامله گران باید استراتژی پینوکیو را با دقت بیشتری دنبال کنند.

محدودیت دیگر Pinocchio strategy حد ضرر بالای آن است. برای استفاده از این استراتژی، باید فرض کنید که حد ضرر شما بسیار بالاتر از نقطه ورود است. این امر مدیریت سرمایه و ریسک را برای معامله گران دشوارتر می کند. در خاتمه، محدودیت در شناسایی کندل ها نیز یکی از نقاط ضعف استراتژی پینوکیو است؛ زیرا شما نمی توانید از این استراتژی برای انجام معاملات خود فقط با دیدن یک کندل پین بار استفاده کنید. بلکه برای دستیابی به یک تراکنش موفق باید از ترکیب سه کندل این استراتژی استفاده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com