1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. اوراکل های برتر بلاک چین

اوراکل های برتر بلاک چین

اوراکل های برتر بلاک چین
لوگو علیرضا محرابی
اوراکل های برتر بلاک چین
بلاکچین

اوراکل های برتر بلاک چین موضوع مورد بحث ما در این مقاله است، اگر بخواهیم به طور خلاصه کارایی اوراکل ها را بیان کنیم این گونه می توان گفت که اوراکل ها در واقع وظیفه مهیا کردن اطلاعات مورد نیاز برای قراردادهای هوشمند را بر عهده دارند. بدین شکل که اوراکل ها اطلاعات مهم را از منابعی همچون سخت افزارهای فیزیکی مثل اینترنت اشیا (IoT) یا نرم ‌افزارهایی مثل اپلیکیشن ‌های مربوط به داده ‌های حجم بالا که منبع مناسبی برای اوراکل ها هستند جمع‌ آوری می‌ کنند و در اخیتار قراردادهای هوشمند قرار می دهند. اگر برای شما هم این سوال مطرح شده است که اطلاعاتی که اوراکل ها جمع آوری می کنند شامل چه مواردی می شود؟ باید بدانید که این اطلاعات شامل دما، تغییرات قیمت، بروزرسانی داده ها و تراکنش های موفق می باشند. نکته قابل توجه در مورد اوراکل ها این است که تمام آنها مانند یکدیگر عمل نمی کنند و هر کدام از آنها کاربرد خاص خود را دارند و بسته به این کاربرد در چند گروه نرم‌ افزاری، سخت ‌افزاری، ورودی، خروجی و مبتنی بر اجماع دسته‌ بندی می‌ شود. شما در این مقاله به طور کامل با ویژگی های اوراکل ها آشنا خواهید شد.

اوراکل چیست؟

آشنایی با اوراکل های برتر بلاک چین

اگر شما نیز یکی از افراد پیگیر دنیای بلاک چین باشید، بدون شک تاکنون بارها نام اوراکل ها را شنیده اید و چیستی اوراکل ها برای شما نیز سوال شده است. همانطور که می دانید در دنیای بلاک چین مفاهیم بسیار زیادی وجود دارد که قابل تعریف نیستند و اوراکل نیز یکی از همین موارد به شمار می رود. بنابر تعریف های مطرح شده این گونه می توان استنباط کرد که اوراکل در واقع واحدی است که بلاک چین را به سیستم های خارج از شبکه متصل می کند و اصلی ترین کاربرد اوراکل این است که با اتصال بلاک چین به سیستم های خارج از شبکه موجب می شود تا قراردادهای هوشمند درون شبکه با دنیای بیرونی ارتباط لازم را برقرار کنند و در نتیجه به یک قرارداد ملموس تبدیل شوند. همچنین بهتر است بدانید که اوراکل ها علاوه بر این که به منابع اطلاعاتی خارجی متصل می شوند، این امکان را دارند که صحت داده ها را نیز بررسی و تحلیل کنند.

معرفی اوراکل های برتر بلاک چین

همانطور که می دانید بیشتر اوراکل های بلاک چین همواره با یکدیگر به رقابت می پردازند تا در نهایت بهترین عملکرد را در ارائه داده های آنچین از خود به نمایش بگذارند؛ هنگامی که یک فهرست کامل از برترین اوراکل ها وجود داشته باشد، این فهرست می تواند تا میزان بسیار زیادی از سردرگمی ها را کاهش دهد، در این بخش شما می توانید اوراکل های برتر بلاک چین را بشناسید.

 چین لینک (Chainlink)

 چین لینک (Chainlink)

اگر بخواهیم لیستی از اوراکل های برتر بلاک چین را معرفی کنیم، بدون شک اوراکل چین لینک یکی از مناسب ترین گزینه های ما است. چین لینک به عنوان یکی از برترین اوراکل های بلاک چین شناخته می شود و علت محبوبیت بلاک چین این است که چین لینک با ارزش بازار بیش از ۱ میلیارد دلار، یکی از قوی ‌ترین اوراکل ‌های این حوزه محسوب می‌ شود؛ همین امر سبب شده است ما نام این اوراکل را در اول فهرست قرار دهیم. 

اگر نحوه کار اوراکل چین لینک برای شما هم سوال شده است باید بدانید که کار اصلی چین لینک این است که داده‌ های آفچین یا خارج از شبکه را به بلاک چین‌ های مختلف مثل بلاک چین‌ های لایه ۱، راهکارهای لایه ۲، برنامه‌ های غیرمتمرکز و زنجیره‌ های جانبی (Sidechain) منتقل می کند.

همچنین بهتر است بدانید که اوراکل چین لینک بر دو قابلیت بسیار مهم و قدرتمند وابسته است، توابع تصادفی قابل تایید (VRF) و اتوماسیون (Automation). سرویس VRF پروتکلی است که در کنار اثبات مقادیر به ‌صورت رمزنگاری، مجموعه‌ای از مقادیر تصادفی را تولید می ‌کند؛ پروتکل VRF چین لینک از قراردادهای هوشمند استفاده می‌ کند تا نتایج آن غیر قابل پیش‌ بینی باشد؛ سرویس اتوماسیون هم وظیفه حفظ قراردادهای هوشمند را برعهده دارد.

 پروتکل بند (Band Protocol) 

معرفی اوراکل های برتر بلاک چین

اوراکل پروتکل بند دومین اوراکلی است که در لیست اوراکل های برتر بلاک چین قرار می گیرد. بند پروتکل یک اوراکل کراس چین بر بستر اکوسیستم کازماس (Cosmos) است که مجموعه‌ای از شبکه ‌های تعامل‌ پذیر را در خود جای داده است؛ بند پروتکل فیدهای داده ضد تحریف را برای قراردادهای هوشمند ارائه می ‌دهد؛ این فیدها از بلاک چین عمومی این پروتکل یعنی BandChain استفاده می ‌کنند.

ولیدیتورهای بلاک چین BandChain داده‌ها را از API ها و سایر منابع اینترنتی دریافت کرده و آنها را به کاربران و سازمان ‌ها منتقل می‌ کنند. بند پروتکل می‌ تواند با استفاده از پروتکل ارتباط بین بلاک چینی (IBC) کازماس، داده ‌ها را به بلاک‌ چین‌ های مختلف ارسال کند.

 دارایی اطلاعاتی غیرمتمرکز (DIA) 

 اوراکل دارایی اطلاعاتی غیرمتمرکز (DIA) در فهرست اوراکل های برتر بلاک چین در رتبه سوم قرار می گیرد. این اوراکل به عنوان یک پلتفرم متن باز شناخته می شود که به طور اختصاصی برای حوزه دیفای طراحی و ارائه شده است و در این حوزه نیز کارایی بسیار زیادی دارد. اوراکل دارایی اطلاعاتی غیرمتمرکز (DIA)، داده های قیمتی بسیار شفافی ارائه می دهد و این عمل را با استفاده از مشوق های ارز دیجیتال انجام می دهد. همچنین بهتر است بدانید که داده هایی که از سوی این اوراکل ارائه می شود توسط چند شرکت مطرح در این حوزه تایید شده است.

از مهم ترین کارایی اوراکل دارایی اطلاعاتی غیرمتمرکز (DIA) می توان به این مورد اشاره کرد که کاربران این اوراکل می توانند روش کار و منابع فیدهای داده DIA را بر اساس نیاز خود تنظیم کنند و سپس فیدهای مخصوص خود را بسازند؛ هنگامی که کاربران فیدهای مخصوص خود را می سازند می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای به سرویس های اوراکل DIA دسترسی داشته باشند؛ همین امر موجب شده است این اوراکل در میان کاربران بسیار محبوب شناخته شود.

همچنین باید بدانید که سهامداران همواره داده های قیمتی دارایی ها را تایید می کنند و این امر سهامداران موجب می شود که صحت داده ها تضمین شود. از نکات مهم دیگر اوراکل DIA می توان به این موضوع اشاره کرد که مقیاس پذیری بسیار بالای این اوراکل این امکان را به آن می دهد که خود را با تغییرات و پویایی حوزه دیفای یکسان سازی کند. سرویس ‌های اوراکل DIA برای بلاک چین ‌های مختلف از جمله اتریوم، فانتوم، سولانا، آوالانچ، پالیگان و آربیتروم ارائه می ‌شود.

 اوراکل Universal Market Access یا UMA

اوراکل UMA یکی از اوراکل های برتر بلاک چین

 اوراکل Universal Market Access یا UMA نیز به عنوان چهارمین اوراکل های برتر بلاک چین شناخته می شود و علت این امر به اثر بخشی و کارایی بالای اوراکل Universal Market Access یا UMA مربوط می شود. این دو ویژگی موجب شده است این اوراکل به عنوان یکی از بهترین اوراکل های بلاک چین برای توسعه دهندگان شناخته شود. UMA مانند دیگر اوراکل ها یک اوراکل مبتنی بر شبکه اتریوم است و مهم ترین کارایی این اوراکل این است که کاربران می ‌توانند از قالب‌ های قرارداد هوشمند آن برای ساختن قراردادهای هوشمند مالی و دارایی ‌های مصنوعی (Synthetic assets) استفاده کنند.

قراردادهای مالی مصنوعی در واقع نوعی از دارایی‌ های واقعی مثل مشتقات هستند. قراردادهای مصنوعی با استفاده از قراردادهای هوشمند، عملکرد و قیمت مشتقات را رصد کرده و اجرا می ‌کنند؛ در نتیجه، سرمایه‌ گذاران می‌ توانند بدون ورود واقعی به بازارها و مواجهه با مشکلات مربوطه، در آن‌ها سرمایه‌ گذاری کنند.

 اوراکل شبکه XYO

شبکه XYO از الگوریتم اجماع گواه اثبات مبدا (Proof-of-Origin) استفاده می ‌کند. در این نوع الگوریتم، موقعیت مکانی اشیا یا افراد به ‌وسیله تعامل “Bound witness” (شاهد مقید) تثبیت می‌ شود. شبکه XYO از ۴ جزء فیزیکی تشکیل شده است که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند؛ دیده ‌بان ‌ها (Sentinels)، پل‌ ها (Bridges)، تثبیت کننده‌ ها (Diviners) و بایگانی ‌کننده‌ ها (Archivists)، این ثابت می ‌کند که اوراکل‌ های بلاک چینی مختلف، ساختارهای متفاوتی دارند.

Sentinels به عنوان شواهد و راهکاری های موقت کشف لوکیشن شناخته می شوند که توسط دفتر کل عمل می کنند. بریج‌ ها داده‌ های جغرافیایی را تفسیر کرده و آنها را از سنتینل‌ ها به آرشیویست ‌ها منتقل می ‌کنند. دیواینرها دستگاه ‌هایی هستند که برای پیدا کردن روش‌ های حل مشکلات استفاده می ‌شوند، آرشیویست ‌ها داده‌ ها را از بریج‌ ها دریافت و آنها را ذخیره می‌ کنند و در اختیار دیواینرها قرار می ‌دهند.

 اوراکل تلور (Tellor)

 اوراکل تلور (Tellor)

این اوراکل همواره در عملیات های اصلی و مهم خود از کلاینت گزارش بهره می برد. در تعریف کلاینت گزارش این گونه می توان گفت که کلاینت گزارش در واقع شبکه ای از گزارشگری های مختلف است. از مهم ترین وظایف گزارشگرها می توان به سرچ، تایید و اعتبارسنجی داده ها اشاره کرد؛ همچنین این پروتکل دارای دو گونه فید داده است، اسپات و قیمت سفارشی. فید قیمت اسپات، داده‌ های بازار را از API‌ های موجود نشان می ‌دهد و فید قیمت سفارشی، داده‌ ها را بر اساس نیاز مشتریان اصلاح می‌ کند.

اوراکل شبکه Dos

اوراکل شبکه Dos از دیگر اوراکل های برتر بلاک چین است که از محبوبیت بالایی برخوردار است، Dos در حقیقت یک شبکه اوراکل لایه دوم غیرمتمرکز است که از شبکه های بلاک چینی بی شماری پشتیبانی می کند. از مهم ترین ویژگی های شبکه Dos می توان به این موضوع اشاره کرد که این شبکه دسترسی به فیدهای داده آنی را تضمین می کند.

همچنین بهتر است بدانید که سرعت بالای شبکه Dos در ارائه داده‌ های اوراکل برای قراردادهای هوشمندی که با داده‌ های اورژانسی کار می ‌کنند و این امر بسیار مهم و موثر است. همچنین از دیگر نکاتی که موجب شده است این شبکه بسیار محبوب شود این است که شبکه Dos این توانایی را دارد که تراکنش ‌های برون ‌زنجیره‌ای را تنها در یک ثانیه انجام دهد و این سرعت قابل ستایش است. در مقابل این موضوع از طرف دیگر، عملکرد پروتکل ‌های لایه ۱ باعث شده است که کارایی شبکه Dos محدود شود.

اوراکل پروتکل نست (Nest)

اوراکل نست یکی از اوراکل های برتر بلاک چین

پروتکل مبتنی بر اتریوم Nest، به معنای حقیقی کلمه یک اوراکل کاملا غیرمتمرکز است. این پروتکل با استفاده از یک سیستم مرجع که به آن استخراج نقل قول (Quotation mining) گفته می ‌شود، دقت اطلاعات آف‌ چین را تضمین می‌ کند؛ در نتیجه، پروتکل نست می‌ تواند با ۳ مشارکت‌ کننده شبکه خود، یک فرایند اوراکل مستقیم ارائه دهد. ۳ مشارکت ‌کننده شبکه نست قیمت‌ گیرنده ‌ها (Price callers)، ماینرها و تایید کننده‌ ها هستند.

توسعه ‌دهندگان نیز می ‌توانند از ماشین مجازی وابسته به احتمال (PVM) شبکه نست استفاده کنند. این ماشین مجازی علاوه بر دارایی ‌های آن ‌چین، پایگاهی از توابع پایه دارد و تقریبا شبیه ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. نست پروتکل از توکن NEST خود برای تقویت اکوسیستم اوراکل و به‌ عنوان مشوق برای مشارکت ‌کنندگان شبکه استفاده می ‌کند.

اوراکل iExec RLC

اوراکل iExec RLC

اوراکل iExec RLC نیز از اوراکل های برتر بلاک چین است که از مهم ترین ویژگی های آن می توان به این موضوع اشاره کرد که سرویس ‌های اوراکل iExec اپلیکیشن‌ ها و کسب و کارهای وب ۲ را به نسل سوم وب متصل می‌ کند.

این اوراکل به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز شناخته می شود که مجموعه ای از API های محبوب را در خود جای داده است که برای ساخت اوراکل های وب 3 مورد استفاده قرار می گیرد، از دیگر علل محبوبیت اوراکل می توان به این موضوع اشاره کرد که کاربران آن می توانند با حفظ مالکیت دارایی ها، سرویس های محاسباتی خود را اجاره دهند.

مهم ترین کاربردهای اوراکل در بلاک چین

در شبکه بلاک چین معمولا اوراکل ها کاربردهای بسیار متفاوتی دارند. این موجودیت می ‌تواند در تمام مواردی که شبکه بلاک چین به ارتباط با دنیای واقعی نیاز دارد، موثر و کاربردی باشد. در ادامه به مهم ترین کاربردهای اوراکل در بلاک چین می پردازیم:

امور مالی غیرمتمرکز

در سیستم امور مالی غیرمتمرکز همواره اوراکل یکی از مهم ترین نیازها شناخته می شود زیرا در امور مالی غیرمتمرکز همواره بخش بزرگی از سیستم برای دسترسی به اطلاعات مالی در مورد دارایی ها و اوضاع بازار با اوراکل ها نیاز دارد. همانطور که در قسمت های قبل گفتیم اوراکل ها معمولا داده های مهم را جمع آوری می کنند، برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

 بازارهای مالی غیرمتمرکز برای تعیین ظرفیت اهدای وام، بررسی کاربران واجد شرایط و حتی جرایم دیرکرد از اوراکل‌ های قیمت استفاده می‌ توانند. از این ساز و کار برای اتصال توکن‌ ها به دارایی‌ های موجود در دنیای واقعی نیز استفاده می ‌شود. بازار ساز خودکار نیز به‌ منظور متمرکزسازی نقدینگی موجود در بازار، با هدف افزایش سرمایه‌ گذاری استفاده می‌ شود که به استفاده از اوراکل‌ ها نیاز دارد.

بازی و NFT

کاربردهای اوراکل های برتر بلاک چین

توجه داشته باشید که مهم ترین کاربردهای اوراکل برای قراردادهای هوشمند موارد مالی هستند اما همواره به غیر از امور مالی کاربردهای غیر مالی مختلفی نیز در اوراکل ها وجود دارد. برای مثال می‌ توان از اوراکل‌ ها برای سیستم جوایز بازی ‌های ویدئویی استفاده کرد، در واقع می ‌توان از این اوراکل ‌ها استفاده کرد تا یک جایزه به ‌صورت تصادفی به بازیکنان اهدا شود. از سوی دیگر می ‌توان در توکن‌ های غیر قابل تعویض (NFT) که با توجه به اتفاقات دنیای واقعی از جمله آب ‌و هوا قابلیت تغییر در ظاهر، ارزش یا توزیع را دارند نیز از اوراکل‌ ها استفاده کرد.

صنعت بیمه

از دیگر کاربردهای اوراکل ها را می توان در حوزه بیمه مشاهده کرد، اوراکل ها در صنعت بیمه نیز نقش بسیار پر رنگی دارند. اوراکل ها در این حوزه با استفاده از شیوه های بسیار خاص اطلاعات مورد نیاز را برای جبران خسارت توسط قراردادهای هوشمند بیمه به دست می آورند؛ از سوی دیگر از اوراکل‌ ها به‌ عنوان وسیله ه‎ای برای دریافت مبلغ خسارت، آزادسازی دسترسی به سنسورهای فیزیکی، تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات حقوقی نیز استفاده می‌ شود.

استفاده در شرکت ها

اوراکل ها در شرکت های مختلف نیز کارایی های مختلف دارند. شرکت هایی که همواره به دنبال گسترش خود در دنیای بزرگ بلاک چین هستند، می توانند با استفاده از اوراکل ها اقدام به خواندن و نوشتن در شبکه بلاک چین کنند؛ از سوی دیگر شرکت‌ ها می ‌توانند از اوراکل‌ ها برای انجام تراکنش ‌ها و تصمیمات پیچیده درباره نحوه استقرار دارایی‌ ها و داده ‌ها در بین زنجیره‌ ها نیز استفاده کنند. در نهایت شرکت‌ های کوچک و بزرگی که به دنبال پیشرفت و توسعه هستند می‌ توانند بدون صرف وقت و منابع، سریعا به بلاک چین‌ های پرتقاضا بپیوندند و خدمات قراردادهای هوشمند مورد نیاز کاربران را فراهم کنند و اوراکل ها می توانند برای این شرکت ها بسیار مفید واقع شوند؛ اما همواره نکته قابل توجه در مورد اوراکل ها این است که اگرچه استفاده از اوراکل ها می تواند موجب پیشرفت شود اما از سوی دیگر استفاده از این اوراکل ها می تواند با چالش های بسیار زیادی همراه باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com