1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک (SIP) چیست؟

برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک (SIP) چیست؟

برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک (SIP) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک (SIP) چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک (Systematic Investment Plan) یک مسیر سرمایه‌ گذاری است که توسط صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مشترک ارائه می‌شود که در آن می‌توان به جای سرمایه‌ گذاری یکجا، مبلغ ثابتی را در یک طرح صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک در فواصل زمانی منظم، مثلاً یک بار در ماه یا هر سه ماه یک بار، سرمایه‌ گذاری کرد. با ما در این مطلب در خصوص برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک، نحوه کارکرد آن و همچنین انواع و مزایای SIP همراه باشید.

مفهوم برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک (SIP)

برنامه سرمایه‌گذاری سیستماتیک (SIP) چیست؟

طرح یا برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک (SIP) طرحی است که در آن سرمایه گذاران به طور منظم و برابر، در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک، حساب تجاری یا حساب بازنشستگی سرمایه گذاری می کنند. SIPها به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که به طور منظم با مقدار پول کمتری پس انداز کنند و در عین حال از مزایای بلندمدت میانگین هزینه دلاری (DCA) بهره مند شوند. با استفاده از یک استراتژی DCA، یک سرمایه گذار با استفاده از نقل و انتقالات مساوی دوره ای وجوه برای ایجاد ثروت یا پورتفولیو در طول زمان، یک سرمایه گذاری را خریداری می کند.

SIP ها چگونه کار می کنند؟

یکی از بهترین ویژگی های برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک این است که به سرمایه گذار انعطاف پذیری در زمینه مدیریت دارایی و سرمایه گذاری پول در صندوق سرمایه گذاری می دهد. این ایده‌آل است زیرا مبلغ از پیش تعیین‌شده به‌طور خودکار در تاریخ سرمایه‌ گذاری از حساب بانکی سرمایه‌گذار کسر می‌شود و برای سرمایه‌ گذاری در پرتفوی صندوق‌های مشترک استفاده می‌شود.

سپس یک دارایی با ارزش خالص (NAV) بر اساس شرایط موجود بازار به سرمایه گذار تخصیص می یابد. در صورت سرمایه گذاری، واحدهای اضافی تحت صندوق موجود خریداری و به پرتفوی اضافه می شود. این تضمین می کند که واحدهای موجود در یک سبد با قیمت های متفاوت خریداری می شوند. بنابراین، سرمایه گذار از ویژگی های دوگانه میانگین روپیه-هزینه و بهره مرکب سود می برد.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سایر شرکت های سرمایه گذاری گزینه های سرمایه گذاری متنوعی از جمله برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک را به سرمایه گذاران ارائه می دهند. SIP ها به سرمایه گذاران این فرصت را می دهند که مبالغ اندکی پول را در مدت زمان طولانی تری سرمایه گذاری کنند نه اینکه مجبور باشند یکجا مبالغ کلان را به دست آورند. اکثر SIP ها به پرداخت به برنامه ها به صورت ثابت نیاز دارند، خواه هفتگی، ماهانه یا سه ماهه باشد.

 SIPها به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که از مقادیر کمتری پول با مزایای میانگین گیری هزینه دلاری استفاده کنند.

اصل برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک (SIP) ساده است. روی خریدهای منظم و دوره ای سهام یا واحدهای اوراق بهادار یک صندوق یا سایر سرمایه گذاری ها کار می کند. میانگین هزینه دلار شامل خرید همان مبلغ ثابت یک اوراق بهادار بدون توجه به قیمت آن در هر بازه زمانی دوره ای است. در نتیجه، سهام با قیمت‌های مختلف و در مقادیر متفاوت خریداری می‌شوند، اگرچه برخی از برنامه‌ها ممکن است به شما اجازه دهند تعداد ثابتی از سهام را برای خرید تعیین کنید. از آنجایی که مقدار سرمایه گذاری به طور کلی ثابت است و به قیمت واحد یا سهم بستگی ندارد، سرمایه گذار در نهایت با افزایش قیمت واحد، سهام کمتری را خریداری می کند و با کاهش قیمت، سهام بیشتری را خریداری می کند.

برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک معمولاً سرمایه گذاری های منفعلانه هستند زیرا وقتی پول را وارد می کنید، صرف نظر از نحوه عملکرد آن به سرمایه گذاری در آن ادامه می دهید. به همین دلیل مهم است که مراقب میزان ثروتی که در SIP انباشته می کنید باشید. هنگامی که به مقدار مشخصی رسیدید یا به نقطه ای نزدیک به دوران بازنشستگی رسیدید، ممکن است بخواهید در برنامه های سرمایه گذاری خود تجدید نظر کنید. حرکت به سمت یک استراتژی یا سرمایه‌ گذاری که به طور فعال مدیریت می‌شود، ممکن است به شما این امکان را بدهد که پول خود را حتی بیشتر افزایش دهید اما همیشه ایده خوبی است که با یک مشاور مالی یا متخصص صحبت کنید تا بهترین وضعیت را برای شما تعیین کند.

مزایای سرمایه گذاری در SIP

مزایای سرمایه گذاری در SIP

در زیر برخی از مزایای سرمایه گذاری در یک برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک (با مثالی از روپیه هند) آورده شده است:

بهره مرکب

یکی از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در SIP، بهره مرکب است که به سرمایه گذاران ارائه می دهد. از آنجایی که سرمایه گذار در فواصل زمانی منظم سپرده گذاری می کند، مبلغ سرمایه گذاری سود بیشتری در طول دوره سرمایه گذاری به دست می آورد. مبلغی که زودتر سرمایه گذاری شده است، زمان بیشتری برای کسب سود تهاجمی در طول دوره تصدی دارد. بیایید این موضوع را با کمک یک مثال درک کنیم:

مثال: فرض کنید شخص X، که 40 ساله است، 10,000 روپیه در SIP با نرخ بهره 7 درصد سرمایه گذاری می کند، وقتی به سن بازنشستگی برسد 5,240,000 روپیه درآمد خواهند داشت. حال فرض می کنیم که Y که 30 سال سن دارد، 10,000 روپیه در همان طرح سرمایه گذاری می کند. 1.22 کرور روپیه پس از سررسید درآمد خواهد داشت. با توجه به تفاوت قابل توجه ده ساله در دوره سرمایه گذاری، Y بیش از دو برابر آنچه X با سرمایه گذاری خود به دست می آورد، درآمد کسب می کند.

روپیه-میانگین هزینه

هنگامی که تصمیم به سرمایه گذاری در یک برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک (SIP) دارید، نباید تنها به شنیده ها و گمانه زنی ها تکیه کنید تا پولی را که به سختی به دست آورده اید در صندوق های مشترک سرمایه گذاری کنید. نوسانات در هر گزینه سرمایه گذاری سهام ثابت است. بنابراین، صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مشترک از روش میانگین‌گیری روپیه-هزینه استفاده می‌کنند که متکی بر میانگین قیمتی است که واحدهای یک صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک را با آن خریداری می‌کنید. قانون تقاضا بیان می کند که قیمت یک کالا در صورت خرید در مقادیر زیاد کاهش می یابد. این روش هر گونه ضرر را که ممکن است سرمایه گذار به دلیل نوسانات بازار متحمل شود محاسبه می کند.

پس انداز سیستماتیک

از آنجایی که سرمایه گذاران می توانند مبلغ خاصی را در یک فراونی از پیش تعیین شده سرمایه گذاری کنند، از انعطاف پذیری مالی بیشتری برخوردار می شوند. این کار به سرمایه گذار اجازه می دهد تا هزینه های ماهانه خود را در حدود سرمایه گذاری خود برنامه ریزی کند و درآمد قابل توجهی داشته باشد.

انعطاف پذیری و راحتی

حتی اگر سرمایه گذاران می توانند سرمایه گذاری خود را در SIP ها در یک دوره طولانی مدت نگه دارند، مدت زمان مشخصی وجود ندارد که طی آن سرمایه گذاری انجام شود. سرمایه گذاران می توانند انتخاب کنند که در هر نقطه از طرح سرمایه گذاری خارج شوند.

مبلغ سرمایه گذاری معمولی نیز با توجه به انتخاب سرمایه گذار قابل تغییر است. علاوه بر این، سرمایه‌گذار می‌تواند دستورالعمل‌های ثابتی را در اختیار بانک خود قرار دهد تا مبلغ سرمایه‌ گذاری در تاریخ سرمایه‌ گذاری به‌طور خودکار پرداخت شود.

انواع SIP

انواع برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک

برنامه های سرمایه گذاری سیستماتیک موجود را می توان به طور کلی بر اساس هدف سرمایه گذاری و انعطاف پذیری اقساط طبقه بندی کرد:

بر اساس هدف سرمایه گذاری

SIP ها را می توان به عنوان وجوه متقابل با روش پرداخت بر اساس فاصله تعریف کرد. وجوه زیربنایی در یک SIP می تواند بر بدهی، دارایی محور یا تعادل محور باشد. اینها بر اساس کلاس دارایی های اساسی طبقه بندی می شوند.

صندوق‌های سهام معمولاً بازدهی با ریسک بالا ارائه می‌کنند، در حالی که گزینه‌های وام ریسک پایین و بازده نسبتاً پایین‌تری را ارائه می‌کنند. SIP های متوازن نسبت به صندوق های سهامی ریسک کمتری دارند اما نسبت به صندوق های وام نوسان بیشتری دارند.

علاوه بر این، برخی از برنامه های سرمایه گذاری سیستماتیک می توانند به عنوان ابزارهای پس انداز مالیاتی یا محصولات بیمه ای مانند ULIPs (طرح های پس انداز مرتبط با واحد) و ELSS (طرح پس انداز مرتبط با سهام) استفاده شوند.

بر اساس انعطاف پذیری اقساط

SIP ها روش قابل اعتمادی را به سرمایه گذار ارائه می دهند که در آن می توانند مبلغ از پیش تعیین شده ای را برای سرمایه گذاری مداوم تعیین کنند. انواع مختلف SIP بر اساس انعطاف پذیری اقساط به شرح زیر است:

Regular SIPs 

در این طرح سرمایه گذاری، سرمایه گذار مقدار سرمایه گذاری را تعیین می کند و پرداخت های مکرر انجام می دهد. آنها این کار را با دادن دستورالعمل های ثابت به شریک بانکی خود یا فعال کردن انتقال الکترونیکی وجوه از حساب خود به حساب SIP انجام می دهند. از آنجایی که نیازی به مداخله منظم از سوی سرمایه گذار نیست، فرآیندی نسبتاً ساده و بدون دردسر است. مقدار مساوی پول (در بالا یا پایین بودن بازار) سرمایه گذاری می شود. این به طور موثر میانگین هزینه واحدهای SIP خریداری شده را نشان می دهد.

Flexible SIPs

Flexible SIPs به سرمایه گذار اجازه می دهد تا میزان سرمایه گذاری خود را بر اساس نیاز خود تغییر دهد. به این ترتیب، سرمایه‌گذار می‌تواند در زمانی که بازار در پایین‌ترین حد خود قرار دارد، واحدهای بیشتری خریداری کند و بالعکس. این امر توسط یک فرمول از پیش تعیین شده دیکته می شود که سرمایه گذار را قادر می سازد تا مطابق با نوسانات بازار واکنش نشان دهد.

شما می توانید میزان سرمایه گذاری خود را با توجه به شرایط بازار و شرایط مالی در حال تغییر، تغییر دهید. هنگام مواجهه با یک بحران مالی، می توانید میزان سرمایه گذاری را کاهش دهید و در صورت بهبود وضعیت یا مازاد بر آن، آن را افزایش دهید. برای این کار باید حداقل یک هفته قبل از کسر سرمایه به مدیر صندوق اطلاع دهید.

چگونه یک برنامه تعدیل مجدد سالیانه در سبد سرمایه گذاری ایجاد کنیم؟ برای خواندن مطلب روی لینک مربوطه کلیک کنید.

انواع sip بر اساس انعطاف پذیری اقساط

Step-up SIP 

Step-up SIP یا Top-up SIP نوعی طرح سرمایه گذاری است که سرمایه گذار را قادر می سازد در صورت نیاز مبلغ سرمایه گذاری را افزایش دهد. می‌توانید سرمایه‌ گذاری را با مبلغ معمولی شروع کنید و به سراغ گزینه‌های افزایشی بروید.

به عنوان مثال، اگر در یک برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک یا SIP ماهانه با 5000 Rs سرمایه گذاری کنید. می توانید از ارائه دهنده درخواست کنید که مبلغ را 500 تومان افزایش دهد. 1000 هر 12 ماه این برای متخصصان حقوق بگیری که انتظار ارزیابی سالانه یا پاداش دارند، ایده آل است. در نهایت می‌توانید بر اساس افزایش قدرت خرج کردن، مشارکت خود را در حساب SIP افزایش دهید و با سرمایه‌ گذاری پول بیشتر، بازده بیشتری به دست آورید.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد اصول سرمایه گذاری موفق، بر روی لینک کنید.

Perpetual SIP 

معمولاً برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک از سرمایه گذاران می خواهند که مدت تصدی سرمایه گذاری را که می خواهند سرمایه گذاری خود را انباشت کنند، اعلام کنند. در مورد SIP های دائمی، سرمایه گذار موظف است تاریخ شروع سرمایه گذاری را ذکر کند اما تاریخ پایان را ذکر نکند.

در واقع، اگر تاریخ سررسید در اسناد پیشنهادی شما ذکر نشده باشد، به عنوان یک SIP دائمی در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که این طرح سرمایه گذاری تا زمانی که سرمایه گذار از مدیر دارایی درخواست کند SIP را متوقف کند، ادامه خواهد داشت. اگر سرمایه‌گذار نمی‌خواهد سرمایه‌ گذاری خود را پس از سررسید محدود کند، می‌تواند به‌طور داوطلبانه یک SIP دائمی را انتخاب کند و برای مدت طولانی‌تری ادامه دهد.

Trigger SIP

همانطور که از نام آن پیداست، در این طرح سرمایه‌ گذاری، ذینفع می‌تواند یک بند سرمایه‌ گذاری را راه‌اندازی کند تا بالا و پایین‌ رفتن های بازار را محاسبه کند. می توانید با بازخرید واحدها، شروع SIP یا انتقال به طرح دیگری، بند را فعال کنید.

این طرح برای سرمایه گذاران باتجربه ای ایده آل است که در پیش بینی رفتار بازار مهارت دارند و می توانند محرک هایی را برای رویدادهای خاص تعیین کنند. اگر درک دقیقی از شرایط بازار داشته باشید و بدانید چه زمانی واحدهای یک SIP را بخرید یا بفروشید، می توانید به طور موثری محرک ها را تنظیم کنید.

برای آشنایی با انواع روش های سرمایه گذاری، بر روی لینک کلیک کنید.

Multi SIP

این طرح سرمایه گذاری سرمایه گذار را قادر می سازد تا از طریق یک SIP در چندین صندوق یک ارائه دهنده سرمایه گذاری کند. به عنوان مثال، اگر ماهانه 4000 روپیه در یک SIP چندگانه سرمایه گذاری کنید، ممکن است به چهار واحد روپیه تقسیم شود. هر کدام 1000 به این ترتیب، سرمایه گذار می تواند از کاغذبازی های عظیم و دردسر مدیریت چندین حساب SIP جلوگیری کند. علاوه بر این، این نیز یک راه مناسب برای تنوع بخشیدن به مجموعه سرمایه گذاری شما است.

چگونه یک SIP انتخاب کنیم؟

انتخاب یک برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک

در زیر برخی از عوامل کلیدی وجود دارد که باید هنگام انتخاب SIP مناسب برای سرمایه گذاری در نظر داشته باشید:

 • صندوق سرمایه گذاری مشترکی که برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید باید حداقل در پنج سال گذشته در بازار فعال باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که بانک شما از صندوق سرمایه گذاری مشترکی که برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اید استفاده می کند. برای تأیید این اطلاعات، می توانید جزئیات طرح را با مدیر روابط خود در بانک بررسی کنید.
 • شرکت مدیریت دارایی که انتخاب کرده اید باید در صنعت معتبر و شناخته شده باشد. معمولاً اگر سازمانی معتبر باشد، می توان از عملکرد و بازدهی که در طول سرمایه گذاری به همراه خواهد داشت اطمینان داشت.
 • سعی کنید تمام جزئیات طرح مورد علاقه خود را بررسی کنید و از برنامه هایی که دارای نوسانات بالا و نقدینگی پایین هستند اجتناب کنید.
 • وجوهی را در نظر بگیرید که دارای رتبه بندی اعتباری مناسبی هستند. وجوه دارای رتبه از 1 تا 3 گزینه های سرمایه گذاری ایده آل در نظر گرفته می شوند.

تفاوت بین SIP و Lumpsum چیست؟

SIP ها شامل مشارکت های دوره ای در یک طرح صندوق سرمایه گذاری مشترک است در حالی که سرمایه گذاری انبوه (Lumpsum) زمانی است که یک بار سرمایه گذاری در یک صندوق مشترک انجام می دهید.

برای مثال، اگر 50,000 روپیه دارید که می‌خواهید سرمایه‌ گذاری کنید، می‌توانید یک سرمایه‌ گذاری انبوه 50,000 روپیه انجام دهید یا با تنظیم یک برنامه سرمایه‌ گذاری سیستماتیک، هر ماه 5000 روپیه در 10 ماه آینده سرمایه‌ گذاری کنید.

هنگامی که سرمایه گذاران با یک سردرگمی در مقاسیه بین SIP و انبوه مواجه می شوند، اکثر آن ها معمولاً با SIP ها بهتر عمل می کنند. این موضوع به این دلیل است که توانایی زمان‌بندی بازار برای ایجاد بازده بهتر از سرمایه‌ گذاری کلان شما کلیدی است. اگر زمانی که بازارها به اوج رسیده اند یک سرمایه گذاری انبوه انجام دهید، ممکن است بازدهی منفی داشته باشید. با این حال، با SIP ها، در زمان اوج و همچنین زمانی که بازارها به پایین ترین حد خود می رسند، مشارکت می کنید که نیاز به زمان بندی بازار را از بین می برد. 

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com