1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. نمودار تیک (Tick Chart)

نمودار تیک (Tick Chart)

نمودار تیک (Tick Chart)
لوگو علیرضا محرابی
نمودار تیک (Tick Chart)
اصطلاحات بازار مالی

نمودار تیک در حوزه بازارهای مالی و ترید به عنوان یکی از مهم ترین ابزارهای این حوزه شناخته می شود. ترید به فعالیت افراد در بازارهای مالی گفته می شود.؛ همانطور که می دانید معمولا انجام معاملات صحیح برای معامله گران بسیار دشوار است و بسیاری از معامله گران برای این که بتوانند تصمیمات خردمندانه ای را اخذ کنند از ابزارهای معاملاتی بهره می برند.

اصطلاح تیک چیست؟

اصطلاح تیک چیست؟

به کوچکترین واحد اندازه گیری قیمت دارایی، تیک گفته می شود. در حوزه اوراق بهادار نیز این اصطلاح می تواند تغییر قیمت را از یک معامله به معامله دیگر بیان کند، تیک ها کوچکترین واحد افزایشی هستند که به وسیله آنها قیمت دارایی در واحد پول محلی بازار اندازه گیری می شود.

در صرافی های سراسر جهان، به ویژه در صرافی های بزرگ اروپایی که از اعتبار بسیار زیادی برخوردارند و همچنین بورس سهام توکیو، اندازه تیک به قیمت سهام وابسته است و همین امر موجب شده است قیمت تیک در این صرافی ها بسیار متفاوت دیده شود.

همانطور که می دانید صرافی های بسیار زیادی در ایالات متحده آمریکا وجود دارد، در این صرافی ها نیز اندازه تیک به صورت ساده محاسبه می شود. از سال ۲۰۰۱، اندازه تیک برای هر سهام با ارزش بالاتر از یک دلار، بدون در نظر گرفتن اندازه یا نوع آن، یک سنت است که این، ساده ترین نوع محاسبه تیک است. قبل از سال ۲۰۰۱، اندازه تیک سهام در صرافی های ایالات متحده یک شانزدهم دلار بود، این بدان معنی است که قیمت سهام فقط می تواند با افزایش ۰.۰۶۲۵ دلار یا شش و یک چهارم سنت حرکت کند؛ ضروری است بدانید که تغییر در اندازه تیک کوچکتر به معنی قیمت گذاری دقیق تر است.

تیک چارت به عنوان شاخص حرکت

همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم، اصطلاح تیک در برخی از موارد به جهتی در حرکت سهام گفته شود. Uptick در واقع این معنی را شامل می شود که قیمت کنونی سهام در مقایسه با معاملات قبلی افزایش بسیار زیادی را تجربه کرده است و در سوی دیگر Downtick بدین معنی است که قیمت سهام نسبت به معاملات قبلی با کاهش زیادی مواجه شده است.

شاخص تیک (Tick Index)

نمودار تیک چیست؟

شاخص تیک در این بخش تعداد سهام بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) را با افزایش قیمت (Uptick) با سهام با افت قیمت (Downtick) مقایسه می کند و یک دید جامع در مورد آن به کاربر ارائه می کند. به عنوان مثال، حدود 2800 سهام در NYSE وارد شده است، اگر 1600 از آن سهام دارای افزایش قیمت باشند در حالیکه 1200 دلار دارای افت قیمت بودند، شاخص تیک 400+ (1600 تا 1200) خواهد بود. TICK یک شاخص گسترده در بازار است زیرا صعود و نزول هر یک از اوراق بهادار را که اغلب توسط معامله گران کوتاه مدت روزانه استفاده می شود، تجزیه و تحلیل می کند و آن را مورد بررسی قرار می دهد؛ اگرچه برای درک احساسات کلی بازار مفید است اما تیک ها گاهی اوقات نمی توانند میزان صعود یا سقوط را به خوبی نشان دهند زیرا بازارهای مالی همواره از موارد بسیار متنوعی تاثیر می پذیرند که نمودار تیک نمی تواند تمام این موارد را تجزیه و تحلیل کند.

نمودار تیک (Tick Chart) در معاملات

از نمودار تیک به عنوان یک میله می توان یاد کرد که معامله گران اکثرا برای ساده سازی معاملات از آن بهره می برند. هرگاه که معامله گران از نمودار تیک استفاده می کنند، در هر بار که مقدار مشخصی از معاملات انجام شود نمودار تیک یک نوار جدید ایجاد می کند.

اگر بخواهیم یک نمودار مبتنی بر زمان را معرفی کنیم بدون شک تیک چارت یکی از بهترین گزینه ها به شمار می رود، نمودار تیک بر اساس یک بازه زمانی پایدار و ثابت نوار جدیدی را ایجاد می کند که در مقایسه با دیگر نوارها بسیار متفاوت است، در بازارهای مالی از نمودارهای زمان برای معاملات آتی استفاده می شود.

بسیاری از معامله گران بازارهای مالی از نمودار تیک به عنوان نمودار معاملات روزانه استفاده می کنند. آنها می دانند که نمودار تیک می تواند معاملات را به صورت موثر اندازه گیری کند، افرادی که در بازارهای مالی از نمودار تیک استفاده می کنند بر این باورند که نمودار تیک از چندین لحاظ برایشان مفید است.

چرا تیک چارت برای معامله گران بسیار مفید است؟

آشنایی با نمودار تیک

از مهم ترین دلایلی که موجب شده است معامله گران به استفاده از نمودار تیک ترغیب شوند این است که تیک چارت کاربرد بسیار ساده ای دارد و برای اندازه گیری بالاترین حرکت و قدرت در یک الگوی معاملاتی مفید است. نمودار تیک به معامله گران کمک می کند تا با شناسایی الگوهای معاملاتی مناسب و به حداکثر رساندن سود و همچنین با استناد به قضاوت ها و بررسی های خود، از معاملات خود بیشترین بهره را ببرند و بتوانند در این بازارها بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

اگر معامله گر از نمودار تیک استفاده کند می تواند بر اساس آن، حداکثر سود را روزانه به خود اختصاص دهد. اگر دیگر دلایلی که می توان در مورد میزان کارایی نمودار تیک برای معامله گران بیان کرد این است که نمودار تیک در اندازه گیری معاملات خاص با شرایط ویژه بسیار کمک رسان است.

همانطور که در قسمت قبل گفتیم نمودار تیک در واقع میزان معامله را در هر میله اندازه گیری می کند، در این صورت کاربران می توانند نمودارهای مختلف را انتخاب کنند، با این حال، هنوز هم محبوب ترین نمودار، نمودار زمانی فیبوناچی است.

نمودارهای تیک بیشتر توسط کسانی که در بازارهای فارکس معامله می کنند استفاده می شود. آنها برای قراردادهای آتی (به ویژه یورو در برابر دلار) و همچنین برای اهداف دیگر استفاده می شوند.

نحوه خواندن تیک چارت

نحوه خواندن نمودار تیک

حال که مفهوم نمودار تیک را بیان کردیم، مرحله بعدی درک نحوه خواندن آن است. یک نمودار تیک دارای چهار سیگنال مختلف از جمله باز (Open)، بسته (Close)، بالا (High) و پایین (Low) است.

در حالی که «Open» نشانه ای از زمان باز شدن معامله است، از طرف دیگر «Close» نیز نشانه ای از زمان بسته شدن معامله است.

علاوه بر این، High بالاترین ارزش یک معامله معین است و Low نیز کمترین ارزش معامله است، می توان نمودار معاملاتی تیک را با معاملات واگرایی امتحان کرد و یک استراتژی معاملاتی دیگر را تست کرد.

مزایای استفاده از نمودارهای تیک

بدون شک تا این قسمت از مقاله با نمودار تیک آشنا شدید، در این بخش قصد داریم به معرفی مزایای تیک چارت برای کاربران بازارهای مالی بپردازیم:

اولین مزایای نمودار تیک، کاهش نویز است؛ نمودارهای تیک، نویز موجود در یک نمودار مبتنی بر زمان را کاهش می دهند. هنگامی که بازار در زمان قبل از شروع تایم بازار یا زمان آفلاین کند است، کندل های نمودارهای تیک با ارزیابی دقیق و ارائه یک تصویر درست از موقعیت مناسب معامله، کاربر را برای یک شروع صحیح راهنمایی می کنند.

هنگامی که بازار فعال است، نمودارهای تیک در هم ریختگی ها را پاک می کنند و با توجه به ارزش قبل از بازار، برای اطمینان از نتایج حداکثری، تصویری از موقعیت درست تجارت یا آمادگی برای معامله پیش یا پس از آن موقعیت را برای کاربر تشکیل می دهند.

دومین مزیتی که باعث شده است نمودار تیک در بین کاربران بازارهای مالی بسیار محبوب شود تشخیص ورود پول هوشمند است.

سومین مزیت، ساده سازی معامله برای معامله گران است. معاملات قبل از شروع بازار و همچنین معامله بعد از ساعت ها همیشه دشوار است، نمودارهای تیک به شناسایی و معنادار کردن آنچه خارج از تایم بازار انجام می شود، کمک می کنند. در طی ساعات قبل از بازار و بعد از ساعت ها از پایان بازار، حجم معاملات کم، حساس و خاص است؛ همچنین این معاملات به صورت ترکیبی انجام شده است. با استفاده از نمودارهای تیک، این حرکات و معاملات می تواند الگو و اهمیت پیدا کند، بنابراین کاربر می تواند از این طریق معامله کند و سودهای خاصی نیز کسب کند.

چهارمین مزیت نمودار تیک تغییر روند است. یکی دیگر از مزایای استفاده از نمودار تیک این است که کاربر ببیند کدام روند در حال قدیمی شدن و از بین رفتن است؛ همه بازارها یک دوره گسترش دامنه (expansion) و انقباض (contraction) را طی می کنند. بازارها به همان اندازه که منبسط می شوند منقبض نیز می شوند، نمودار تیک می تواند به شناسایی یک روند مفید و همچنین یک روند ناچیز برای جلوگیری از تشخیص های اشتباه و انجام معاملات هوشمندانه کمک کند، بنابراین نمودارهای تیک بسیار مفید هستند و کمک زیادی به معامله گران در هر سطحی از فعالیت می کنند.

همچنین آخرین مزیت نمودار تیک این است که نمودارها با Wofle Waves عالی کار می کنند.

معایب نمودارهای تیک

معایب نمودارهای تیک

گرچه نمودارهای تیک ممکن است اطلاعات ارزشمندی را در اختیار معامله گران قرار دهند و برای معامله گران بسیار مفید باشند اما دارای نقاط ضعفی نیز می باشند.

بیشترین نگرانی در مورد نمودارهای تیک در دوره های کم حجم رخ می دهد. به عنوان مثال، بگذارید بگوییم شما یک نمودار ۱۰۰ تیک دارید (نموداری که برای هر بار انجام ۱۰۰ معامله یک نوار قرار می دهد) و یک نمودار یک دقیقه ای و مبتنی بر زمان برای ردیابی سهام، فعالیت معاملاتی بیشتری در آغاز و انتهای روز در این بازار وجود دارد اما در هر دقیقه فقط ده معامله انجام می شود. نمودار یک دقیقه ای ده نوار اطلاعات را نشان می دهد اما کاراکتر ۱۰۰ تیک فقط یک نوار دارد و درک عملکرد قیمت را دشوارتر می کند.

بنابراین نمودارهای تیک مانند همه ابزارهای معاملاتی ممکن است در همه شرایط ایده آل نباشند پس نکته مهم در یافتن بهترین ابزار برای هر شرایط است. اگر معامله گر روزانه سهامی را با فعالیت معاملاتی پایین بررسی می کند، یک نمودار یک دقیقه ای می تواند بینش بیشتری ارائه دهد، در حالی که ردیابی حرکت بازار با فعالیت معاملاتی با حجم بالا آسانتر است.

تیک ها، کوچک ترین مقدار و واحدی هستند که قیمت دارایی می تواند بر اساس واحد پول محلی حرکت کند.

نمودارهای تیک روش دیگری را برای معامله گران برای تجسم و تفسیر داده ها ایجاد می کنند. فارغ از اینکه نمودارهای تیک یا نمودارهای مبتنی بر زمان را ترجیح می دهید، درک نقاط قوت و ضعف می تواند به شما کمک کند تا با آگاهی بیشتری تصمیم گیری کنید.

مهم ترین نکات انتخاب نمودار در بازار مالی فارکس

مهم ترین نکات انتخاب نمودار تیک در بازار مالی فارکس

اگر شما نیز در بازار مالی فارکس حضور داشته باشید بدون ترید با عواملی مختلفی مواجه می شوید که شما را برای انتخاب بهترین نمودار راهنمایی می کنند، ما نیز قصد داریم بهترین نکات را برای انتخاب مناسب ترین نمودار بیان کنیم:

مناسب ترین الگو برای مبتدیان: اگر به تازگی وارد بازارهای مالی شده اید و هنوز تجربه کافی ندارید بهتر است نمودارهای خطی را انتخاب کنید. نمودارهای خطی معمولا ساده ترین نمودارها هستند که می توانند به شما کمک کنند تا روند کلی را از بازار درک کنید.

شناسایی الگوهای قیمت: برای اینکه بتوانید الگوهای قیمت را شناسایی کنید پیشنهاد می کنیم. نمودارهای میله ای یا کندل استیک را انتخاب کنید، این نمودارها اطلاعات بیشتری در مورد حرکت قیمت در یک دوره زمانی مشخص ارائه می ‌دهند که این اطلاعات می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

گرفتن نوسانات جزئی: برای حذف نوسانات جزئی قیمت نمودارهای رنکو یا نقطه و شکل را انتخاب کنید؛ این نمودارها برای معامله ‌گران بلندمدت که می ‌خواهند الگوهای بزرگتر را شناسایی کنند، مفید هستند.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com