1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. روانشناسی
 4. تاثیر کشور نیوزیلند بر بازار فارکس

تاثیر کشور نیوزیلند بر بازار فارکس

تاثیر کشور نیوزیلند بر بازار فارکس
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر کشور نیوزیلند بر بازار فارکس
روانشناسی

همانطور که می دانید بازار فارکس از بزرگترین بازارهای مالی جهان به شمار می رود؛ در این مقاله به بررسی تاثیر نیوزیلند بر فارکس می پردازیم. ما در این مقاله در مورد اقتصاد کشور نیوزیلند و سیاست های پولی و بودجه ای آن بحث می کنیم تا برای آموزش فارکس آماده تر باشید، قبل از آنکه به این مباحث بپردازیم بهتر است ابتدا با این کشور آشنا شوید. کشور نیوزیلند متشکل از دو جزیره به نام ‌های جزیره شمالی و جزیره جنوبی و چندین جزیره کوچکتر است که این کشور بر روی این جزیره ها به وجود آمده است. کشور نیوزیلند با دامداری در سراسر جهان معروف شده است. بهتر است بدانید که تعداد گوسفندان این کشور بیشتر از جمعیت چهار میلیون نفری این کشور است؛ همچنین نیوزیلند به نام Aotearoa نیز شناخته می ‌شود که در زبان مائوری (یکی از زبان‌ های اصلی در این کشور) به معنی "سرزمین ابر سفید طولانی" است.

ویژگی های کشور نیوزیلند

ویژگی های کشور نیوزلند

از همسایگان کشور نیوزیلند می توان به کشورهایی همچون: کشور استرالیا و فیجی و تونگا اشاره کرد. همانطور که گفتیم این کشور بر روی چندین جزیره به وجود آمده است و مساحت: 104.483 مایل مربع دارد.، کشور نیوزیلند جمعیتی بالغ بر: 4.537.081 دارد و از لحاظ رتبه جمعیتی (یکصد و بیست و سومین کشور) جهان است.

تراکم کشور نیوزیلند: 42.7 نفر در هر مایل مربع است.

پایتخت کشور نیوزیلند: شهر ولینگتون است که جمعیتی 179.466 دارد.

رئیس حکومت: ملکه الیزابت دوم.

رئیس دولت: نخست وزیر جاسیندا آردن.

واحد پول کشور نیوزیلند: دلار نیوزیلند (NZD) نام دارد.

از واردات اصلی کشور نیوزیلند می توان به: ماشین ‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه و هواپیما، نفت، تجهیزات الکترونیکی، منسوجات، پلاستیک اشاره کرد.

مهم ترین کالاهای مورد صادره این کشور: سنگ‌ های معدنی و فلزات، پشم، محصولات غذایی و حیوانات زنده، سوخت، ماشین ‌آلات و تجهیزات حمل و نقل هستند.

شرکای وارداتی کشور نیوزیلند را کشورهایی همچون: چین (16.4%)، استرالیا (15.2%)، ایالات متحده (9.3%)، ژاپن (6.9%)، سنگاپور (4.8%)، آلمان (4.4%) تشکیل می دهند.

شرکای صادرات کشور نیوزیلند: استرالیا (21.1%)، چین (15%)، ایالات متحده (9%)، ژاپن (7%) هستند.

منطقه زمانی این کشور: GMT +12 است.

بررسی نمای کلی از اقتصاد کشور نیوزیلند

آشنایی با تاثیر نیوزلند بر فارکس

در ادامه بررسی تاثیر کشور نیوزیلند در فارکس باید بدانید که کشور نیوزیلند جمعیت بسیار اندکی دارد و کم بودن جمعیت سبب شده است که اقتصاد این کشور نیز بسیار کوچک باشد. در سال 2011 کشور نیوزیلند توانست تولید ناخالص خود را به 123 میلیارد دلار برساند. کشور نیوزیلند از لحاظ قدرت اقتصادی رتبه شصت و پنجم را دارد اما نباید این کشور را دست کم بگیریم زیرا در عرصه تجارت کشور نیوزیلند بازیگر بسیار قوی می باشد.

فعالیت اقتصاد مردم این کشور به میزان بسیار زیادی به تجارت با دیگر کشورهای همسایه مانند استرالیا، ژاپن و ایالات متحده وابسته است. اقتصاد کشور نیوزیلند مبتنی بر صادرات بوده و صادرات اصلی آن از جمله سنگ‌های معدنی، فلزات و پشم یک سوم تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می ‌دهد. علاوه بر این محصولات، این کشور همچنین بیشتر گاوها و فراورده ‌های لبنی خود را صادر می ‌کند و از این طریق اقتصاد خود را اداره می کنند. گوشت گاو آنگوس یکی از مهم ترین محصولات کشور نیوزیلند است که در سراسر جهان شهرت بسیار زیادی دارد.

این کشور به دلیل طبیعت بکری که دارد صنایع اولیه آن کشاورزی و گردشگری است و آنها بخش تولید و فناوری کوچکی دارند؛ به خاطر همین، واردات آن از کشورهای دیگر غالبا مشتمل بر ماشین ‌آلات سنگین، تجهیزات، وسایل نقلیه و محصولات الکترونیکی می ‌باشد زیرا مردمان این کشور برای کشاورزی نیاز بسیار زیادی به این ابزارآلات دارند.

کشور نیوزیلند گرچه یک کشور بسیار کوچک است اما اقتصاد قوی دارد و این اقتصاد قوی تاثیر بسیار زیادی بر بازار فارکس دارد. از آنجاییکه این کشور بسیاری از موانع سرمایه ‌گذاری خارجی را برطرف نموده است، بانک جهانی کشور نیوزیلند را به عنوان یکی از کسب و کارپسندترین کشورها در دنیا پس از سنگاپور ستوده است.

نگاهی به سیاست‌ های پولی و بودجه‌ای

بررسی تاثیر نیوزلند بر فارکس

بانک ریزرو نیوزیلند (RBNZ) یکی از بزرگترین بانک های کشور نیوزیلند بوده که مسئول سیاست پولی و بودجه ‌ای کشور است. این بانک تلاش می کند تا تورم را در این کشور کنترل کند، بانک ریزرو نیوزیلند به طور معمول در هر سال هشت جلسه سیاست پولی را برگزار می کند تا در مورد حفظ ثبات قیمت، تنظیم نرخ‌ های بهره و نظارت بر تولید و نرخ‌ های مبادله تصمیم گیری شود و این تصمیمات را اجرا کند تا کشور دچار شکست اقتصادی نشود.

جهت رسیدن به ثبات قیمت، بانک ریزرو نیوزیلند باید اطمینان یابد که تورم سالیانه به نرخ هدف بانک مرکزی یعنی 1.5% دست می‌ یابد؛ در غیر این صورت دولت این حق را دارد که رئیس بانک ریزرو نیوزیلند را اخراج نماید و این قانون در این کشور به طور مستمر اجرا می شود.

بانک ریزرو نیوزیلند ابزارهای زیر را در زرادخانه سیاست پولی خود در اختیار دارد:

نرخ رسمی پول نقد (OCR) که نرخ ‌های بهره کوتاه مدت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بانک ریزرو نیوزیلند نقش بسیار مهمی در تنظیم آن دارد. بانک مرکزی بوسیله ارائه وام با نرخی به اندازه 25 واحد بالاتر از این نرخ به بانک ‌های تجاری و استقراض با نرخی به اندازه 25 واحد پایین ‌تر از این نرخ از آنها، قادر است نرخ ‌های بهره ارائه شده به افراد و کسب و کار‌ها را کنترل کند.

بانک ریزرو نیوزیلند از عملیات بازار باز برای دستیابی به هدف پول نقد یا میزان ذخایر موجود در بانک‌ های تجاری مورد استفاده قرار می دهد. با پیش‌ بینی هدف پول نقد به صورت روزانه، بانک ریزرو نیوزیلند می ‌تواند محاسبه کند که چه مقدار پول برای رسیدن به هدف باید در اقتصاد تزریق نماید تا این اقتصاد به طور مستمر به مسیر خود ادامه دهد و دچار مشکلات مالی نشود. با توجه به اقتصاد قوی کشور نیوزیلند به نظر می رسد این بانک توانسته به خوبی هدف خود را محقق کند.

آشنایی با دلار نیوزیلند (NZD)

آشنایی با دلار نیوزیلند (NZD)

در رابطه با تاثیر نیوزیلند بر فارکس به بررسی ارز این کشور می پردازیم، نام مستعار دلار نیوزیلند "Kiwi" است که از روی نماد ملی این کشور که یک پرنده است الگوبرداری شده است.

رابطه دلار نیوزیلند و کالاهای اساسی 

همانطور که در اول مقاله گفتیم اقتصاد کشور نیوزیلند تا حد زیادی به صادرات کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی آن وابسته است؛ عملکرد کلی اقتصادی آن به قیمت ‌های کالاهای اساسی مرتبط است و تاثیر بسیار زیادی بر روی آن دارد.

اگر قیمت این کالاها افزایش یابد، آنگاه مقدار پول پرداخت شده برای صادرات نیوزیلند نیز افزایش می ‌یابد که موجب سهم بیشتری از تولید ناخالص داخلی کشور می‌ گردد. از آنجایی که تولید ناخالص داخلی بالاتر بازتابی از عملکرد اقتصادی قوی است، این موضوع می ‌تواند منجر به افزایش ارزش دلار نیوزیلند شود و افزایش دلار برابر با قوی شدن این کشور در عرصه اقتصاد جهانی است.

در مقابل این موضوع، سقوط قیمت‌ های کالاهای اساسی باعث کاهش ارزش پولی صادرات شده و در نتیجه سهم کمتری از تولید ناخالص داخلی کشور می‌ گردد، تولید ناخالص داخلی پایین ‌تر می ‌تواند باعث کاهش ارزش دلار نیوزیلند گردد.

شباهت دلار نیوزیلند با دلار استرالیا 

شباهت دلار نیوزلند با دلار استرالیا

دلار نیوزیلند همسو با دلار استرالیا حرکت می کند، همانطور که گفتیم کشور استرالیا شریک تجاری کشور نیوزیلند است و عملکرد اقتصادی استرالیا تاثیر شگرفی بر نیوزیلند دارد و این دو اقتصاد از یکدیگر تاثیر می پذیرند.

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید: هنگامی که اقتصاد استرالیا عملکرد خوبی دارد، شرکت ‌های استرالیایی فعالیت‌ های وارداتی خود را افزایش داده و کشور نیوزیلند از این موضوع سود بسیار زیادی را کسب می کند.

درست مانند استرالیا، نیوزیلند دارای نرخ‌ های بهره بالاتری در مقایسه با سایر اقتصادهای بزرگ از جمله ایالات متحده، بریتانیا یا ژاپن می‌ باشد.

تفاوت نرخ ‌های بهره بین اقتصادها معمولا به عنوان نشان‌ دهنده‌ای برای جریان پول عمل می‌ کند. از آنجایی که سرمایه‌ گذاران ترجیح می‌ دهند بازده بالاتری دریافت کنند، آنها سرمایه‌های کم ‌بازده ‌تر را در ازای دارایی ‌ها یا ارزهای پر بازده‌ تر می ‌فروشند؛ به عبارتی دیگر، هرچه نرخ بهره بالاتر باشد، جریان پول به داخل آن بیشتر است.

رابطه دلار کشور نیوزیلند با مهاجرت 

کشور نیوزیلند جمعیت بسیار اندکی دارد و چون جمعیت نیوزیلند کمتر از نیمی از جمعیتی است که در نیویورک زندگی می‌ کنند؛ افزایش مهاجرت به داخل این کشور، اثری بزرگ بر اقتصاد آن دارد و می تواند اقتصاد این کشور را پربارتر بکند. دلیل این امر این است که با افزایش جمعیت، تقاضا برای کالاها و مصرف کلی افزایش می ‌یابد.

رابطه دلار کشور نیوزیلند با شرایط آب و هوایی

کشور نیوزیلند به دلیل طبیعت بسیار زیبایش شرایط خوبی برای کشت و صنعت دارد. اقتصاد نیوزیلند نیز تا حد زیادی بوسیله صنعت کشاورزی آن در حرکت است که این امر حاکی از آن است که شرایط سخت آب و هوایی از جمله خشکسالی تاثیر منفی بسیار زیادی بر کل اقتصاد این کشور دارد. امواج گرمایی که در استرالیا نیز شایع هستند و بوسیله آتش ‌سوزی‌ های جنگل‌ ها به دفعات بیشتری تکرار می‌ گردند، خساراتی به میزان 1% تولید ناخالص داخلی به این کشور تحمیل می‌ کنند. این موارد برای دلار نیوزیلند اصلا خوب نیستند و می تواند تاثیر بسیار منفی بر روی ارزش پول این کشور بر جای بگذارد.

معرفی شاخص‌ های مهم اقتصادی

معرفی شاخص های مهم اقتصادی

در رابطه با تاثیر نیوزیلند بر فارکس ابتدا به معرفی شاخص های مهم اقتصادی برای دلار نیوزیلند می پردازیم.

شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP)

همانطور که می دانید تولید ناخالص داخلی یک کشور امر بسیار حیاتی در اقتصاد آن کشور به شمار می رود. درست مانند هر کشور دیگری، تولید ناخالص داخلی به عنوان یک کارنامه اقتصادی برای نیوزیلند عمل می‌ کند و می تواند پویایی اقتصاد این کشور را نمایان کند، این گزارش با اندازه‌ گیری عملکرد کلی اقتصادی نیوزیلند، تقاضا برای دلار نیوزیلند را تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

شاخص قیمت مصرف ‌کننده (CPI)

شاخص قیمت مصرف ‌کننده تغییر در سطوح قیمت را اندازه ‌گیری می ‌کند و تغییر قیمت ها را نمایان می کند. این شاخص به عنوان مقیاسی برای تورم، به دقت توسط بانک ریزرو نیوزیلند تحت نظر قرار دارد تا بدینوسیله بتواند تغییرات در سیاست ‌های پولی را تعیین نماید و از این طریق تورم را کنترل کند. همانطور که می‌ دانید هدف بانک ریزرو از این کار حفظ ثبات قیمت می ‌باشد.

شاخص تراز تجاری

نیوزیلند یک اقتصاد وابسته به صادرات دارد، معامله‌ گران معمولا نگاهی به تراز تجاری خود دارند تا تقاضای بین‌ المللی برای محصولات نیوزیلند را اندازه ‌گیری کنند.

اصلی ترین محرک دلار نیوزیلند 

معرفی تاثیر نیوزیلند بر فارکس

رشد اقتصادی: رشد مثبت تولید ناخالص داخلی بازتابی از جایگاه قوی اقتصادی نیوزیلند بوده و تقاضا برای ارز این کشور را افزایش می ‌دهد. رشد منفی تولید ناخالص داخلی نشان ‌دهنده عملکرد ضعیف اقتصادی کشور بوده و تقاضا برای دلار نیوزیلند را کاهش می‌ دهد و موجب می شود که اقتصاد این کشور با بحران های مالی روبرو شود.

افزایش صادرات: هرچقدر تقاضای مردم جهان برای محصولات نیوزیلند افزایش یابد غالبا منجر به تولید ناخالص داخلی بالاتر می ‌شود که آن نیز به نوبه خود موجب ترقی دلار نیوزیلند می‌ گردد و موجب می شود ارزش این ارز در سطح جهانی افزایش یابد؛ در مقابل صادرات کمتر، سهم کمتری را در تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده و منجر به سقوط ارزش دلار نیوزیلند می‌ شود.

افزایش قیمت کالاهای اساسی: افزایش قیمت کالاهای اساسی باعث می ‌شود ارزش پولی صادرات نیوزیلند افزایش یابد و تولید ناخالص داخلی آن را بالا ببرد؛ از سوی دیگر، سقوط قیمت کالاهای اساسی منجر به سقوط ارزش صادرات شده و تولید ناخالص داخلی را پایین می ‌آورد.

معامله جفت ‌ارز NZD/USD 

معامله جفت ‌ارز NZD/USD و تاثیر نیوزیلند بر فارکس

دلار کشور نیوزیلند به عنوان ارز متقابل دلار آمریکا به شمار می رود و همین امر سبب می شود که تغییرات در ارزش بر حسب دلار آمریکا اندازه‌ گیری شود.

برای اندازه پوزیشنی برابر با 100.000 واحد از جفت‌ ارز NZD/USD هر یک پیپ حرکت، ده دلار آمریکا ارزش دارد در حالیکه برای اندازه پوزیشنی برابر با 10.000 واحد از جفت‌ ارز NZD/USD هر یک پیپ حرکت، یک دلار آمریکا ارزش دارد.

محاسبات سپرده احتیاطی بر اساس دلار آمریکا است. برای مثال، اگر نرخ فعلی جفت‌ ارز NZD/USD برابر با 0.7000 و اهرم افزایش سرمایه 100:1 باشد، 700 دلار آمریکا سپرده احتیاطی در دسترس برای پوزیشنی به اندازه 100.000 دلار نیوزیلند مورد نیاز است، پوزیشنی به اندازه 10.000 دلار نیوزیلند به سپرده احتیاطی در دسترس به میزان 70 دلار آمریکا نیاز دارد. همانطور که می‌ بینید به دلیل ارزش نسبی کمتر دلار نیوزیلند در مقابل دلار آمریکا، میزان سپرده احتیاطی در دسترس کمتری در بین سایر ارزهای اصلی مورد نیاز است، این یعنی اینکه معاملات Kiwi ارزان‌ تر تمام می‌ شود.

تاکتیک‌ های معامله جفت‌ ارز NZD/USD

تاکتیک‌ های معامله جفت‌ ارز NZD/USD

در ادامه مقاله تاثیر نیوزیلند بر فارکس باید توجه کنید که گزارش ‌های اقتصادی قوی نیوزیلند یکی از مهم ترین ابزارهای این کشور برای افزایش ارز نیوزیلند است؛ بنابراین اگر احتمال زیادی وجود داشته باشد که انتشار یک گزارش اقتصادی بتواند اجماع بازار را تحت تاثیر قرار دهد، این امر می‌تواند نشانه ‌ای برای خرید جفت‌ ارز NZD/USD باشد.

در مقابل این موضوع باید بدانید که گزارش‌ های ضعیف اقتصادی باعث فشار بر دلار نیوزیلند می‌ گردند و موجب می شود این ارز با افت ارزش روبرو شود. اگر احتمال داشته باشد که گزارشی ضعیف ‌تر از حد انتظار منتشر شود، می‌ تواند شانسی برای فروش جفت ‌ارز NZD/USD باشد.

همچنین به غیر از دقت بر روی گزارش های اقتصادی منتشر شده، توجه به رفتار قیمت کالاهای اساسی نیز می ‌تواند به عنوان عاملی مؤثر بر رفتار قیمت NZD/USD مدنظر قرار گیرد.

اگر تاریخچه اقتصاد نیوزیلند را مطالعه کرده باشید می بینید هنگامی که تقاضا برای دارایی ‌های پر ریسک‌ تر قوی باشد، قیمت‌ های کالاهای اساسی تمایل به افزایش پیدا می کنند. در طول این زمان، سرمایه‌ گذاران پول خود را در دارایی ‌های پربازده ‌تر مانند طلا و سایر کالاهای اساسی قرار داده و دلار آمریکا که کم‌ بازده‌ تر است را می ‌فروشند. در نتیجه، دلار نیوزیلند که مبتنی بر کالاهای اساسی است در مقابل دارایی ایمن دلار آمریکا به شدت تقویت می‌ شود.

در سوی دیگر هنگامی که سرمایه گذاران به ریسک گریزی پناه می برند و مجبور می شوند به سمت دارایی های امن برگردند، در این صورت ارزش دلار نیوزیلند در مقابل دلار آمریکا کاهش می یابد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com