1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. روانشناسی
 4. تاثیر کشور ژاپن بر بازار مالی فارکس

تاثیر کشور ژاپن بر بازار مالی فارکس

تاثیر کشور ژاپن بر بازار مالی فارکس
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر کشور ژاپن بر بازار مالی فارکس
روانشناسی

در این مقاله ما قصد داریم به بررسی تاثیر ژاپن بر فارکس بپردازیم اما قبل از آن برای اینکه شما برای یادگیری و آموزش بازار مالی فارکس آماده تر قدم بردارید سعی می کنیم در مورد اقتصاد کشور ژاپن و سیاست های پولی و بودجه ای این کشور اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. کشور ژاپن در آسیای شرقی قرار گرفته و مجمع‌ الجزایری شامل 6.852 جزیره می ‌باشد، البته قسمت بسیار پهناور این کشور بر روی چهار جزیره بسیار بزرگ تشکیل شده است.

اگرچه مساحت کشور ژاپن کوچک است اما این کشور جمعیت بسیار زیادی دارد، پایتخت کشور ژاپن یعنی شهر توکیو، 36 میلیون نفر شهروند سخت‌ کوش را در خود جای داده است شهر توکیو یکی از پر جمعیت ترین پایتخت های جهان شناخته می شود و بزرگترین منطقه شهری در دنیا را دارا است. کشور ژاپن گرچه بسیار پر جمعیت است و انتظار می رود که کیفیت زندگی در آن بسیار پایین باشد اما بهتر است بدانید که این کشور یکی از بهترین کشورهای جهان است که بالاترین استانداردهای زندگی را دارا است و همچین میزان امید به زندگی در این کشور در بالاترین میزان خود قرار دارد؛ کشور ژاپن به عنوان پیشرفته‌ ترین و تکنولوژی ‌پسند‌ترین کشورهای جهان شناخته می شود.

ویژگی های کشور ژاپن

آشنایی با تاثیر ژاپن بر فارکس

همسایگان کشور ژاپن را کشورهایی همچون: روسیه، کره، چین تشکیل می دهند.

کشور ژاپن مساحت: 145.925 مایل مربع دارد.

کشور ژاپن جمعیتی بالغ بر: 126.854.745 دارد که از نظر جمعیت مقام دهم را در بین کشورهای جهان دارد.

تراکم: 873.1 نفر در هر مایل مربع

پایتخت کشور ژاپن : شهر توکیو است که جمعیتی 13.735.582 دارد.

رئیس حکومت: امپراتور آکیهیتو (Akihito)

رئیس دولت: نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا است.

واحد پول کشور ژاپن: ین ژاپن (JPY) است.

از واردات اصلی کشور ژاپن می توان به: نفت، گاز طبیعی مایع، پوشاک، زغال سنگ، لوازم صوتی و تصویری اشاره کرد.

همچنین صادرات اصلی کشور ژاپن را کالاهایی همچون: وسایل نقلیه موتوری، محصولات آهن و فولاد، قطعات خودرو، پلی ‌استیشن سونی، شمشیر سامورایی تشکیل داده اند. این کالاها در سراسر جهان بسیار محبوب و پر طرفدار هستند،

شرکای واردات کشور ژاپن کشورهایی همچون: کشور چین (21.3%)، ایالات متحده (8.8%)، استرالیا (6.4%)، عربستان صعودی (6.2%)، امارات متحده عربی (5%)، کره جنوبی (4.6%) و قطر (4%) تشکیل داده اند.

از شرکای صادرات می توان به: کشور صنعتی چین (18.1%)، ایالات متحده (17.8%)، کره جنوبی (7.7%)، تایلند (5.5%) و هنگ کنگ (5.1%) اشاره کرد.

منطقه زمانی کشور ژاپن: GMT +09 است.

تحلیل نمای کلی اقتصادی برای شناخت تاثیر ژاپن بر فارکس

تحلیل نمای کلی اقتصادی برای شناخت تاثیر ژاپن بر فارکس

برای آنکه درک بهتری از موضوع مورد بحث مقاله یعنی تاثیر ژاپن بر فارکس داشته باشید به تحلیل نمای کلی از اقتصاد کشور ژاپن می پردازیم. همانطور که می دانید کشور ژاپن به غیر از اینکه پایتخت بازی‌ های ویدئویی جهان است، اقتصادش نیز سومین اقتصاد بزرگ جهان در سال 2011 رتبه‌ بندی شده است و اکنون نیز از قدرتمندترین کشورهای جهان از نظر اقتصاد شناخته می شود.

 پس از آن که جنگ جهانی اول به پایان رسید دنیا در یک برهوت اقتصادی قرار گرفت. بسیاری از کشورهای جهان مانند کشور ژاپن برای احیای اقتصادی تلاش کردند؛ کشور ژاپن علیرغم این که یک کشور کوهستانی و آتشفشانی بود، رشد سریع اقتصادی را تجربه کرد. این در حالی بود که قوانین طبعیت این کشور رشد منابع طبیعی را بسیار محدود کرده بود اما ژاپن توانست به یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان در عرصه اقتصاد تبدیل شود و تاثیر بسیار زیادی بر روی بازارهای مالی همچون بازار مالی فارکس بر جای بگذارد. 

این کشور گرچه منابع طبیعی بسیار کمی دارد اما اقتصاد آن به صادرات وابسته است، به گونه‌ ای که حجم صادرات آن در سال 2013 بالغ بر 697 میلیارد دلار بوده است؛ نه تنها این حجم صادرات، 14% از تولید کشور را تشکیل می ‌دهد بلکه باعث شده ششمین کشور بزرگ صادرکننده در دنیا باشد.

کشور ژاپن امروزه از رشد بسیار زیادی در حوزه اقتصاد بهره می برد و علت این موضوع هم این است که ژاپن نزدیکترین اقتصاد بزرگ، به کشور چین می ‌باشد. کشور چین معمولا به دلیل نیاز مردمانش حجم عظیمی از کالاهای ژاپنی را خریداری می کند. 

نه تنها ژاپن دارای غذاهایی بسیار عالی (مانند تمپورا و سوشی) است بلکه یکی از بزرگترین مراکز مالی دنیا، یعنی توکیو را نیز در خود جای داده است.

از دیگر ویژگی های مثبت چین می توان به این اشاره کرد که معامله‌ گران و سرمایه ‌گذاران می‌ توانند از ژاپن به عنوان نماینده‌ای از آنچه در شرق دور روی می ‌دهد استفاده کنند.

بررسی سیاست‌ های پولی و بودجه ‌ای ژاپن

بررسی سیاست‌ های پولی و بودجه ‌ای ژاپن

 بانک ژاپن (BOJ) یکی از بزرگترین بانک های این کشور است که کار خود را از اواخر قرن نوزدهم آغاز کرده است. این بانک به تازگی استقلال خود را از وزارت امور مالی (MoF) به دست آورده است؛ دولت ژاپن در سال 1998 با تصویب قانون کنترل سیاست پولی را در اختیار بانک ژاپن BOJ قرار داد.

گرچه سیاست های مالی و بودجه ای کشور ژاپن به این بانک محول شد اما همچنان وزارت امور مالی، مسئول سیاست ارزی باقی ماند که این امر منجر به تنش و اختلاف مداوم بین این دو گردید.

در تمام کشورهای جهان دولت و بانک مرکزی از یکدیگر مستقل هستند و نباید یکی بر روی دیگر نهاد تاثیر بر جای بگذارند؛ زیرا این تاثیر می تواند اقتصاد یک کشور را با بحران مواجه کند اما این مورد برای ژاپن صدق نمی‌ کند. با اینکه بانک ژاپن از دولت استقلال یافته است اما این پرسش مطرح است که واقعا قدرت در دست چه کسی است و چه کسی بر روی اقتصاد این کشور برنامه ریزی می کند.

وزارت امور مالی به دقت بانک ژاپن را تحت نظر دارد تا آن را مجبور به تصویب سیاست‌ هایی کند که باعث شوند ین به اهداف ارزی وزارت امور مالی دست یابد. مانند بانک ‌های مرکزی دیگر، هدف اصلی بانک ژاپن نیز ثبات قیمت می ‌باشد. بانکداران در بانک ژاپن از ابزارهای عملیات بازار باز و تغییرات نرخ‌ های بهره برای رسیدن به اهدافشان بهره می ‌برند.

مهم ترین نکته این مبحث که باید به آن توجه کنید این است که آنها برای مدتی بسیار طولانی، نرخ‌ ها را در سطوحی پایین نگاه داشته ‌اند و نرخ فعلی نیز بین 0.00% تا 0.10% قرار دارد. به دلیل اینکه در حال حاضر نرخ بهره خیلی پایین است، بانک مرکزی نمی ‌تواند نرخ را کاهش دهد تا بدین وسیله رشد را تحریک نموده یا نقدینگی ایجاد نماید. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه فرمایید:

برای مثال، در تلاش برای مبارزه با تقلیل قیمت‌ ها، بانک ژاپن سیاست‌ های تنبیهی خود را حذف کرده و بازارها را از طریق اقدامات کاهش کمی، غرق در پول کرده است. اقدامات کاهش کمی حرکاتی هستند که بوسیله بانک مرکزی به منظور افزایش نقدینگی و منبع مالی از طریق خرید اوراق بهادار دولتی ایجاد می ‌شوند.

همانطور که می دانید به این اقدام در سراسر جهان چاپ پول گفته می شود؛ در این نوع اقدامات بانک های مرکزی به تولید پول می پردازند و از طریق این پول ها اوراق بهادار دولتی را باز خرید می کنند. از لحاظ تئوری، افزایش منبع مالی منجر به افزایش وام ‌دهی و خرج کردن پول خواهد شد و اقتصاد کم کم به دوران اوج خود برمی گردد؛ در طول این سال‌ ها، ژاپن به وسیله اشباع اقتصاد با برنامه‌ های مختلفی که منجر به خرید یا فروش اوراق قرضه و بروات دولتی توسط بانک ژاپن می ‌گردد، در بازارها نقدینگی ایجاد کرده است.

آشنایی با ین (JPY) 

آشنایی با ین (JPY)

ین ژاپن یکی از قدرتمندترین ارزهای جهان است که هیچ نام مستعاری ندارد. این ارز از زمانی که برای تبادل ارز خارجی به بازارهای جهانی وارد شد به آن ین گفته شد و تاکنون نیز به آن ین گفته می شود؛ این ارز همچنین در جفت ارزها به خصوص در مقابل یورو (EUR)، پوند (GBP) و دلار استرالیا (AUD) قرار دارد.

رابطه ین ژاپن و معامله گران

ین ژاپن جایگاه بسیار محبوبی در میان معامله‌ گران دارد، این ارز پس از دلار آمریکا و یورو، بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده و جفت‌ ارز USD/JPY نیز دومین جفت‌ ارزی است که بیشترین معاملات را داراست. ین ژاپن نقش بسیار مهمی در معاملات بین المللی دارد و علت این موضوع هم این است که در تراکنش‌ های بین‌ المللی به ین نیاز است.

در سراسر جهان هنگامی که سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در آسیا فکر می کنند معمولا اولین کشوری که ناخودآگاه به فکرشان خطور می کند کشور ژاپن است و علت این موضوع این است که توکیو یکی از مراکز عمده مالی در دنیاست؛ ژاپن غالبا نماینده‌ای است از آنچه در آسیا روی می ‌دهد.

همانطور که گفتیم کشور ژاپن از لحاظ اقتصادی در سطح بسیار بالایی در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی دارد و معمولا شریک تجاری مهمی برای سایر قدرت‌ های آسیایی اس؛ از این رو اگر وضع تجارت در آسیا خوب باشد، این امر معمولا بوسیله شاخص Nikkei (بورس اصلی سهام در توکیو) بازتاب می‌ یابد و همین امر یکی از علل شهرت کشور ژاپن در میان کشورهای آسیایی به شمار می رود.

ساعت معاملاتی ین ژاپن

بررسی تاثیر ژاپن بر فارکس

 به دلیل اینکه معمولا گزارش‌ های ژاپنی در طی ساعات معاملاتی آسیا منتشر می ‌شوند، این موضوع عادی است که معاملات ین در ساعات معاملاتی آسیا (0:00 GMT) فعال باشد.

البته باید بدانید که ین کشور ژاپن توانایی این را دارد که در سایر ساعات معاملاتی نیز فعال باشد و این بستگی دارد به اینکه چه داده‌ های اقتصادی منتشر می ‌شوند. مردم ژاپن یکی از فعال ترین مردم جهان محسوب می شوند، این مردمان پر تلاش بی وقفه در تلاشند و فرهنگ کار کردن در کشور آنها بسیار مرسوم است. 

سرمایه گذارانی که در بازارهای مالی فعالیت می کنند معمولا به دنبال کسب سود کلان هستند. آنها تلاش می کنند تا با کمترین ریسک و هزینه سود قابل توجهی کسب کنند، برخی نیز به معاملات انتقالی متوسل می‌ شوند. در رابطه با تاثیر ژاپن بر فارکس باید بدانید که به دلیل اینکه ارز کشور ژاپن دارای کمترین نرخ بهره در میان ارزهای اصلی است، طرفداران بسیار زیادی دارد و معمولا در معاملات انتقالی به عنوان منبع تامین مالی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

ژاپنی‌ها معمولا به صورت یکسان فکر می‌کنند.

مردمان ژاپنی معمولا یک محور فکری را دنبال می کنند، از همین رو بیشتر مدیران دارایی این کشور از یک نظر مشترک برای سرمایه گذاری بهره می برند و همین امر موجب پوزیشن ‌هایی با همبستگی بالا می ‌گردد که می‌ توانند باعث ایجاد روندها گردند.

رابطه ین و خروج قیمت ها برای شناخت تاثیر ژاپن بر فارکس

ین ژاپن به طور شدیدی مستعد خروج قیمت ها است. یکی از اصلی ترین مشخصه های جفت ارزهای ین گرایش آنها به مدتی تثبیت و سپس خروج قیمت در یک جهت خاص و سپس یک بار دیگر تثبیت و بعد از آن بار دیگر خروج قیمت می ‌باشد. در این حالت یک سرمایه گذار یا معامله گر همواره باید با دقت فراوانی نظاره گر باشد زیرا معلوم نیست این اتفاق ممکن است چه زمانی رخ دهد.

رابطه ین ژاپن با اقتصاد کشور چین برای شناخت تاثیر ژاپن بر فارکس

رابطه ین ژاپن با اقتصاد کشور چین برای شناخت تاثیر ژاپن بر فارکس

همانطور که در جریان هستید کشور چین نیز در چند دهه گذشته از لحاظ اقتصادی رشد بی سابقه ای را تجربه کرده است و اکنون به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند در حوزه اقتصاد شناخته می شود. این کشور تاثیر بسزایی در رشد ارزش ارز کشور ژاپن دارد، این گونه می توان گفت که اگر نشانه ‌ها حاکی از رشد بیشتر در اقتصاد چین باشد، ممکن است بر تقاضای ین ژاپن تاثیر بگذارد. شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که اقتصاد کشور چین چگونه بر روی ارزش ین اثر می گذارد؟ در جواب این سوال باید بدانید که کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین شرکای عمده کشور ژاپن شناخته می شود. از سوی دیگر با رونق گرفتن کسب و کارهای داخل کشور چین، مردم این کشور به سفارشات بیشتری از کشور ژاپن نیاز پیدا می کنند و همین موضوع سبب می شود که به نوبه خود تقاضا برای ین ژاپن را افزایش داده و باعث افزایش قیمت آن ‌شود.

چه عاملی موجب می شود که ین ژاپن حرکت کند؟ 

سرمایه‌ گذاری

در همه کشورهای جهان، اقتصاد وابستگی بسیار زیادی به حرکت های سرمایه گذاران دارد. در کشور ژاپن نیز به دلیل نرخ ‌های بهره پایین، ین به عنوان یک منبع تامین مالی خوب برای سرمایه ‌گذاری ‌ها در دیگر کشورها در نظر گرفته شده است. این به معنای آن است که اگر معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران ترسیده باشند که ممکن است سرمایه خود را به طور کلی از دست دهند. شروع به باز کردن پوزیشن‌ های خود در دارایی ‌های پربازده ‌تر می ‌کنند تا از این ضرر جلو گیری کنند، در سوی دیگر هنگامی که معامله ‌گران شروع به باز کردن این پوزیشن ‌های پرمخاطره‌ تر ( یعنی معاملات انتقالی) می ‌کنند، باید این معاملات فروش ین را بوسیله بازخرید این ارز پوشش دهند.

بانک ژاپن

به طور معمول در کشور ژاپن بانک ژاپن و وزارت امور مالی توجه خاصی به بازارهای فارکس دارند. همانطور که در قسمت بالا گفتیم اقتصاد کشور ژاپن وابستگی بسیار زیادی به صادرات کالا دارد از همین رو ارزش ین ژاپن نقشی کلیدی در معاملات بازی می ‌کند از این موضوع می توان تاثیر ژاپن بر فارکس را متوجه شد.

بانک مرکزی ژاپن به هیچ عنوان قصد ندارد ارزش ین ژاپن را افزایش دهد زیرا این امر موجب می شود که صادرات ژاپن نسبتا گرانتر شود و اقتصاد این کشور که به صادرات متکی است آسیب ببیند. این بانک تلاش می کند با پایین‌ تر نگاه داشتن ارزش ین ژاپن، تقاضای محصولات ژاپنی را تحریک کند که این امر می تواند به نوبه خود اقتصاد این کشور را قدرتمندتر کند.

معامله جفت ‌ارز USD/JPY 

معامله جفت ‌ارز USD/JPY و تاثیر ژاپن بر فارکس

جفت ‌ارز USD/JPY در مقادیری بر حسب ارز پایه یعنی دلار آمریکا معامله می ‌شود. مقادیر لات استاندارد برابر با 100.000 واحد از دلار آمریکا و مقادیر مینی لات برابر با 10.000 دلار می‌ باشند. بسیاری از کارگزاران اکنون مقادیر قابل تنظیم لات تا مقادیر کوچکی به اندازه 1 لات را ارائه می ‌دهند.

تغییرات در ارزش این جفت ارز بر حسب ارز متقابل یعنی ین ژاپن می‌ باشند. توجه داشته باشید که این مقدار برای جفت‌ ارزهای ین 0.01 است، بنابراین تغییری در ارزش جفت ‌ارز USD/JPY از 95.00 تا 95.01، حرکتی برابر با یک پیپ می ‌باشد.

مانند هر جفت‌ ارزی، تغییر در ارزش بر حسب ارز متقابل می ‌باشد، سود و زیان بر حسب ین ژاپن محاسبه می‌ گردند و سپس به ارزی که حساب معاملاتی شما بر اساس آن است تبدیل می ‌شوند. برای اندازه پوزیشنی به میزان یک لات استاندارد، هر یک پیپ حرکت، 1,000 ین ارزش دارد. برای اندازه پوزیشنی به میزان یک مینی لات، هر یک پیپ حرکت، 100 ین ارزش دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com