1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. معامله گر موفق
 4. نماد نفت در فارکس

نماد نفت در فارکس

نماد نفت در فارکس
لوگو علیرضا محرابی
نماد نفت در فارکس
معامله گر موفق

نماد نفت در فارکس و نحوه معامله آن، موضوع مورد بحث ما در این مقاله است. امروزه انرژی هایی همچون نفت و گاز و... از مهم ترین انرژی ها حیاتی برای ادامه نسل بشر به شمار می روند؛ نفت خام یکی از مهم ‌ترین مواد فسیلی در جهان است. این ماده ارزشمند در حوزه های بسیار زیادی به کار می رود؛ نفت خام علاوه بر استفاده به عنوان سوخت، در ساخت بسیاری از وسایلی که در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می‌ کنیم نیز نقش مهمی ایفا می ‌کنند. اگر به اطراف خود توجه کنید تقریبا 90 درصد ماده اولیه اشیاء اطراف شما از نفت و مشتقات آن ساخته شده است. وابستگی شدید جهان به نفت سبب شده تا این ماده سیاه ارزشمند، مانند طلا، به محصولی استراتژیک در دنیا تبدیل شود. امروزه خرید و فروش این ماده ارزشمند به یکی از مهم ترین مسائل جهان تبدیل شده است؛ همین موضوع باعث شده است که همیشه قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر زیادی بر بهای سایر اقلام مورد معامله داشته است. این سوخت فسیلی همواره به طور مستقیم بر قیمت کالا تاثیر می گذارد، معامله گرانی که در بازارهای مالی همچون بازار فارکس حضور دارند می توانند به معامله نفت بپردازند. 

مفهوم نماد نفت در فارکس چیست؟

مفهوم نماد نفت در فارکس چیست؟

بازار فارکس یکی از بزرگترین بازارهای مالی است که حدود 160 نماد نفت در فارکس وجود دارد. البته ضروری است بدانید که کارگزاری‌ های شناخته شده و معتبر بیشتر تلاش می ‌کنند تا مهم ‌ترین این نمادها را برای ترید در بازار فارکس، در اختیار معامله‌گران قرار دهند. ما در این قسمت به معرفی برخی از مهم‌ ترین شاخص ها و نمادهای نفت قابل معامله در نرم افزار متاتریدر می پردازیم:

 • نمادهای نفت در متاتریدر
 •  نفت خام آمریکا (USOIL)
 • نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI)
 • نفت برنت (BCOUSD یا UKOIL)
 • نفت رفرنس اوپک (OPEC Reference)
 • نفت خام دبی (Dubai Crude)
 • نفت بانی لایت (Bonny light)
 • نفت اورال (Ural)
 • نفت بسکت (Basket)

معرفی تعدادی از نماد نفت جهانی در فارکس

در ادامه بحث نماد نفت و نحوه معامله آن در بازار فارکس قصد داریم به معرفی تعدادی از نمادهای نفت جهانی بپردازیم:

نماد نفت خام آمریکا در بازار فارکس

معرفی تعدادی از نماد نفت جهانی در فارکس

در بازار مالی فارکس می توان به راحتی نماد نفت خام آمریکا را (US Crude OIL) تشخیص داد. معامله گران می توانند به راحتی این نماد را در بروکرها یا کارگزاری های مختلف و متفاوت با همین نام لاتین در کنار سایر دارایی های طبیعی پیدا کنند. نکته قابل توجه این است که نماد نفت خام آمریکا معمولا به صورت خلاصه به صورت USOIL نشان داده می‌ شود. البته با توجه به نوع بازار معاملاتی، ممکن است نماد نفت خام آمریکا در فارکس را با نام ‌هایی نظیر USO یا BNO (نفت برنت) نیز مشاهده کنیم؛ لازم به ذکر است که این نماد به صورت CFD معامله می‌شود.

نماد WTI یا CL در فارکس

نماد معاملات نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (West Texas Intermediate)‌ با نام‌ اختصاری WTI توسط برخی از بروکرهای بازار فارکس نشان داده می شود. این نماد که به صورت CFD در بازار معامله می‌ شود، به صورت CL نیز در برخی از بروکرها نشان داده و از نمادهای معاملاتی نفت خام پرطرفدار در فارکس محسوب می ‌شود. نفت خام وست تگزاس از نوع سبک و شیرین است و در آمریکا تصفیه می ‌شود و این امکان فقط در این کشور وجود دارد؛ لازم به ذکر است که نماد WTI یا CL توسط کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) مدیریت می ‌شود.

نماد نفت برنت در فارکس (BCO)

این نماد یکی از مهم ترین نمادهای اروپا و آفریقا به شمار می رود زیرا نفت خام برنت (Brent Crude Oil) نفتی است که تقریباً قیمت ¾ نفت در جهان، به ویژه در منطقه اروپا و آفریقا، بر اساس آن تعیین می ‌شود. معاملات اصلی نفت برنت در بورس بین قاره‌ ای (Intercontinental Exchange) یا ICE انجام می‌ شود و مکان دیگری برای معامله نفت برنت وجود ندارد. نفت خام برنت معمولا با قیمت 4 تا 6 دلار بیشتر از نفت وست تگزاس اینترمدیت در بازار معامله می‌ شود و قیمت این نفت بیشتر از دو نماد نفت قبلی است و علت این موضوع مربوط به دلیل جایگاه ویژه ای است که نفت برنت در سیستم اقتصاد دارد. این نماد از مهم ترین نمادهای سرمایه گذاری است زیرا تجارت و سرمایه ‌گذاری روی آن فرصت خوبی را برای سودآوری ایجاد می ‌کند.

مقایسه بین نفت وست تگزاس و برنت

مقایسه بین نفت وست تگزاس و برنت

در رابطه با توضیح نماد نفت و راه های معامله آن در بازار فارکس در این قسمت به مقایسه دو نماد مهم نفت یعنی نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت می پردازیم. همانطور که می دانید نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) از نمادهای پرطرفدار برای معامله در بازارهای جهانی نفت و فارکس هستند. ما به بررسی 5 تفاوت مهم این دو نماد می پردازیم:

1) محل استخراج

این دو سوخت فسیلی مکان ها مجزایی برای استخراج دارند. نفت خام وست تگزاس در ایالات متحده، عمدتاً در ایالت‌ های تگزاس، داکوتای شمالی و لوئیزیانا، استخراج و تولید می شود اما از سوی دیگر نفت خام برنت از میادین نفتی واقع در دریای شمال استخراج می ‌شود؛ پس اولین تفاوت آن ها مربوط به محل استخراج است.

2) تفاوت ژئوپلیتیکی

در بازارهای مالی معمولا قیمت نفت تحت تأثیر رویدادهای سیاسی قرار می ‌گیرد و ممکن است با نوسان روبرو شود؛ به بیان دیگر یعنی شرایط سیاسی در مناطقی که نفت استخراج می ‌شود، می‌ تواند بر قیمت‌ ها و میزان عرضه و تقاضا برای نفت تأثیر بگذارد؛ زیرا این اتفاقات و قیمت نفت ارتباط دو سویه دارد. امروزه، این مسئله بیشتر در مورد نفت اوپک صادق است تا نفت وست تگزاس یا برنت زیرا در منطقه ای که نفت اوپک استخراج می شود کشمکش های سیاسی بسیار بیشتر از نفت تگزاس یا برنت است.

3) ترکیب و محتوا

آشنایی با نماد نفت در فارکس

سومین تفاوت این دو نماد نفت مربوط به ترکیب نفت وست تگزاس و برنت است زیرا ترکیب این دو با یکدیگر متفاوت است. از معیار موسسه نفت آمریکا با عنوان چگالی ای پی آی (API Gravity) به عنوان کمیتی برای ارزیابی چگالی مایعات نفتی و پتروشیمی استفاده می ‌شود که میزان سنگینی نفت در مقایسه با آب و محتوای گوگرد آن را می‌ سنجد. بر اساس این معیار، میزان گوگرد نفت وست تگزاس 0.24 درصد در حالی که میزان گوگرد نفت برنت 0.37 درصد است. هر چه میزان گوگرد نفت کمتر باشد، تصفیه آن آسانتر خواهد بود.

4) گزینه‌ های معاملاتی نفت

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم نمادهای بسیار زیادی در بازار فارکس وجود دارد که نمادهای برنت (BRN) و وست تگزاس (WTI) هر دو از نمادهای بازار فارکس محسوب می شود. این دو نماد گزینه‌ های معاملاتی متفاوتی نظیر قراردادهای آتی و CFD دارند. قراردادهای آتی برای نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) از طریق بورس کالای نیویورک و برنت از طریق بورس بین قاره ای مدیریت می ‌شوند، در حالی که بسیاری از کارگزاران CFD این گزینه را برای معامله از طریق یک کارگزار و یک پلتفرم ارائه می‌ دهند.

5) قیمت

آخرین مورد این مقایسه به قیمت این دو نماد نفت مربوط می شود. نماد وست تگزاس معمولا به دلیل کیفت بالا باید قیمت بالایی داشته باشد اما اوضاع قیمت این نماد همواره مانند پیش بینی ها حرکت نمی کند زیرا عواملی وجود دارند که همواره بر کیفیت و قیمت تاثیر می گذارند. برای مثال میزان عرضه و تقاضا یکی از این عوامل است که به شدت بر قیمت و همچنین کیفیت تاثیر مستقیم بر جای می گذارد. 

معرفی نفت خام اوپک

آشنایی با مفهوم نماد نفت در فارکس

شاید تاکنون در مورد نفت خام اوپک اطلاعاتی به دست آورده اید و آشنایی کمی با نفت خام اوپک دارید، این نوع نفت ترکیبی از 7 نوع نفت خام کشورهای مختلف است که در ادامه به معرفی این کشورها می پردازیم. کشور ما نیز عضو این هفت کشور است، اوپک یا سازمان کشورهای صادرکننده نفت (Organization of the Petroleum Exporting Countries) یک کارتل بین ‌المللی نفتی است که در سال 1960، با گردهمایی کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، جزایر سلیمان، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا، ونزوئلا و کنگو پدید آمده است. اوپک با هدف نظارت بر قیمت ها و کیفیت نفت این کشورها تاسیس شد؛ از نظر کیفیت و قیمت، نفت خام اوپک در سطح پایین‌ تری نسبت به نفت برنت و وست تگزاس قرار دارد اما بهتر است بدانید که در بازار جهانی نفت و همینطور، بازار نفت فارکس، همچنان از ارزش بالایی برخوردار است.

بررسی نحوه معامله نفت در فارکس

همانطور که در قسمت آغاز مقاله گفتیم امروزه نفت به عنوان یکی از مهم ترین سوخت های فسیلی شناخته می شود زیرا این ماده ارزشمند مواد اولیه بسیاری از کالاهای مصرفی بشر است اما متاسفانه قیمت این ماده ارزشمند همواره تحت تاثیر اخبارهای مختلف قرار می گیرد و باعث نزاع کشورهای جهان می شود. از آنجا که منابع نفت محدود هستند، قیمت آن با تغییر در میزان عرضه و تقاضا نوسانات زیادی پیدا می ‌کند. به همین دلیل است که نماد نفت در بازار فارکس برای معامله‌ گران گزینه جذابی محسوب می ‌شود چون با استفاده از نوسان‌ گیری، آنها می ‌توانند به سود قابل توجهی دست یابند؛ پس همواره معامله نفت در بازار فارکس یکی از معاملات مورد علاقه معامله گران محسوب می شود.

برای اینکه بتوانید ترید نفت را در بازار فارکس آغاز کنید باید به دو نکته حیاتی توجه داشته باشید:

نکته اول: باید با تمام نمادهایی که در بازار فارکس وجود دارند آشنا باشید مخصوصا نمادهایی که در قسمت بالا معرفی کردیم.

نکته دوم: بیشتر این نمادها یک اختلاف قیمت ثابت دارند و زمانی که قیمت نفت صعودی یا نزولی شود، معمولا همگی دنبال روی یکدیگر هستند.

مهم ترین تحلیل که در معامله نفت در فارکس باید به توجه داشته باشید تحلیل فاندامنتال است. دلیل این موضوع این است که گزارش‌ هایی که تولید کنندگان و مصرف ‌کنندگان نفت ارائه می ‌دهند، به شدت مهم هستند. شما باید از تحلیل فاندامنتال، برای خواندن بازار نفت و از تحلیل تکنیکال، برای پیدا کردن نقاط ورود و خروج خود به معاملات استفاده کنید.

نحوه معاملات نماد نفت در فارکس

از دیگر نکته های معاملات نماد نفت در فارکس می توان به این اشاره کرد که پس از انتشار اخبار، احساسات به بازار مسلط می‌ شود؛ به همین دلیل، آشنایی با تحلیل سنتیمنتال (Sentimental Analysis) نیز در نمادهایی مانند نفت کاربرد زیادی می ‌تواند داشته باشد؛ پس آشنایی با این تحلیل می تواند برای شما بسیار مفید و کارساز باشد.

باید توجه کنید که در بازار مالی فارکس برای معامله با نماد نفت روش های بسیار متنوعی وجود دارد، معامله ‌گران می ‌توانند با استفاده از خرید و فروش نفت با قیمت نقدی، معاملات آتی (Futures) و معاملات آپشن (Option Trading)، با این نماد تجارت کنند که هر کدام از ویژگی متفاوتی برخوردار هستند.

قیمت نقدی نفت

به طور کلی قیمت نقدی نفت (Oil Spot Price)‌ نشان‌ دهنده هزینه خرید یا فروش فوری نفت با قیمتی مشخص است که تاریخ معینی ندارد یعنی نمی توان برای آن یک تاریخ معین مشخص کرد. برای مثال، در مقایسه با قراردادهای آتی، در قیمت نقدی، ارزش لحظه ‌ای نفت در بازار نشان داده می ‌شود اما در قراردادهای آتی، قیمت در آینده معیار معاملات با نماد نفت در فارکس خواهد بود. همچنین لازم است خاطرنشان کنیم که تجارت بر اساس قیمت نقدی مستلزم تحلیل نمودار نفت در فارکس به صورتی حرفه‌ ای است تا بتوانیم معاملات خود را با ریسک‌ کمتری انجام دهیم و بدون توانایی تحلیل نمودار نمی توان به معامله موفق دست یافت.

قراردادهای آتی نماد نفت

در قراردادهای آتی نماد نفت در فارکس، معامله ‌گران در مورد خرید و فروش مقداری مشخصی نفت در تاریخ معینی در آینده توافق می‌ کنند پس این خرید و فروش در یک تاریخ مشخص انجام می شود. در واقع، قراردادهای آتی نفت نشان ‌دهنده میزان عرضه و تقاضا برای نفت هستند و از این قراردادها می توان میزان عرضه و تقاضا را استنباط کرد؛ برخی از سرمایه‌ گذاران و تاجران بزرگ نیز با استفاده از این قراردادها می ‌توانند سبب کاهش و افزایش قیمت نفت در جهان ‌شوند. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

شرکت‌ های بزرگ با استفاده از قراردادهای آتی تلاش می ‌کنند تا قیمت نفت را به ثبات رسانده و از نوسانات نامطلوب جلوگیری کنند، لازم به ذکر است که این نوع قراردادها تنها راه خرید سهام و یا نماد نفت جهانی در فارکس محسوب می‌ شوند و به غیر از آن ها راه دیگری برای خرید سهام یا نماد نفت جهانی در بازار مالی فارکس وجود ندارد.

گزینه‌ های Call و Put

گزینه‌ های Call و Put در نماد نفت در فارکس

این گزینه‌ ها شباهت بسیار زیادی با قراردادهای آتی نفت دارند اما نکته مهم این است که در صورت عدم تمایل به انجام معامله، تعهدی در مورد آن نیز وجود ندارد یعنی در صورت انصراف از معامله هیچ تعهدی متوجه معامله گر نمی شود. با استفاده از این گزینه‌ ها، خرید و فروش باز هم بر اساس قیمت و تاریخی مشخصی انجام می‌ شوند اما هر دو طرف معامله دارای این اختیار هستند که از معامله اجتناب کنند و این اجتناب هیچ تعهدی برای آن ها به وجود نمی آورد.

اگر بخواهیم به یک جمع بندی کلی در مورد این دو گزینه برسیم اینگونه می توان گفت که به طور کلی، برای انجام معاملات نماد نفت در فارکس، دو گزینه وجود دارد که با عنوان گزینه‌ های کال (Call) و پوت (Put)‌ شناخته می ‌شوند و این دو گزینه از مهم ترین گزینه های معامله نماد نفت در بازار مالی فارکس محسوب می شوند. در صورتی که یک معامله گر پیش ‌بینی کند که قیمت نماد نفت در فارکس افزایش خواهد یافت، باید گزینه Call را انتخاب کند؛ در مقابل، اگر پیش ‌بینی کند که قیمت این نماد کاهش خواهد یافت و این نماد با قیمت کمتری معامله می شود، باید گزینه Put را در نظر داشته باشد و آن را انتخاب کند؛ علاوه بر این، امکان فروش گزینه های Call و Put برای حفظ پوزیشن ‌های مخالف هم وجود دارد و می توان پوزیشن های مخالف را نیز حفظ کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com