NFTfi چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
NFTfi چیست؟
ارزهای دیجیتال

NFTFi با استفاده از توکن های بی رقیب نقدینگی بیشتری را در اختیار بازارهای مالی قرار می دهد. فناوری‌های NFT و DeFi امکانات مختلفی را برای دارندگان توکن NFT ایجاد می‌کنند و نقدینگی آن‌ها را افزایش می‌دهند. در این مقاله می خواهیم به معرفی NFTFi بپردازیم که از بخش های مختلفی تشکیل شده است و در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  • توکن های بی همتای منحصر به فرد
  • اجاره کردن توکن NFT
  • مشتقات NFT
  • وام دادن و دریافت وام از طریق توکن

بررسی نقاط ضعف و قوت NFTFi

بررسی نقاط ضعف و قوت NFTFi

پروتکل های دیفای موجود مبتنی بر حل مشکلات در اقتصاد سنتی هستند اما پس از معرفی فناوری NFT، امکان شکل گیری طیف وسیعی از محصولات اقتصادی و مالی به وجود آمد. برای مثال، برخی از پروتکل‌های DeFi در حال حاضر امکان وثیقه را از طریق توکن‌ های بی‌نظیر ارائه می‌دهند، به طوری که هم گیرندگان و هم پرداخت‌کنندگان وام می‌توانند از این ویژگی به عنوان جایگزین مناسبی برای استیبل کوین‌ های سنتی استفاده کنند. در هر صورت واضح است که مزایای استفاده همزمان از این دو فناوری بسیار بیشتر از این است که بخواهیم از هر دوی آنها به صورت جداگانه استفاده کنیم.

به عنوان مثال می توان به پروژه های وام دهی DeFi اشاره کرد که در این پروتکل ها می توان از توکن های منحصر به فرد به عنوان وثیقه استفاده کرد. حال می خواهیم بدانیم که NFTFi چه نقاط قوت و ضعفی دارد. در ادامه به توضیح انواع NFTFi و نقاط قوت و ضعف آن ها می پردازیم.

توکن های بی همتای Fractional چیست؟

توکن های بی همتای Fractional ،NFT هایی هستند که توسط صاحب خود به چند قسمت تقسیم و به افراد مختلف فروخته می شوند. هر قسمت از توکن همتا به همتا تقسیم شده، سهمی از NFT اصلی را نشان می دهد. برای تقسیم توکن NFT، آن را در خزانه قرار می دهیم. سپس توکن‌های ERC-20 بر این اساس مینت می‌شوند که هر کدام سهمی از مالکیت NFT را نشان می‌دهند.

مزایای توکن های بی همتای Fractional

سرمایه‌گذاران با سرمایه کمی می‌توانند با استفاده از توکن‌های جداگانه مالکیت NFT را در دست بگیرند و در نتیجه مالکیت خود را بر بخشی از این توکن بی‌نظیر ثابت کنند. این ویژگی باعث افزایش نقدینگی در بازار می شود زیرا یک NFT گران قیمت را می توان از طریق توکن های بی همتای Fractional به یک سهام عادی با ارزش تبدیل کرد.

معایب توکن های بی همتای Fractional

در تقسیم NFT، مشکل اصلی انجام فرآیند معکوس برای دسترسی به توکن اصلی NFT است. برای دستیابی به یک NFT واحد، این دارایی باید از خزانه حذف شود و برای انجام این کار، همه دارندگان این توکن باید سهام خود را بفروشند. تا اینجا با نقاط قوت و ضعف NFTFi در قسمت اول آشنا شدیم. در ادامه، با پلتفرم هایی آشنا می شویم که از توکن های بی همتای Fractional پشتیبانی می کنند.

پلتفرم های خرید توکن های بی همتای Fractional

پلتفرم های خرید توکن های بی همتای Fractional در nftfi

پلتفرم Unic.ly به کاربران این امکان را می دهد تا توکن منحصر به فرد خود را به خزانه پلتفرم منتقل کرده و توکن های جدید ERC-20 را مینت دهند. این دارایی های جدید uTokens نامیده می شوند. پلتفرم Unic.ly همچنین دارای صرافی غیرمتمرکز خود به نام UnicsSwap است که در واقع یک فورک Uniswap است. دارایی های uToken برای ایجاد نقدینگی لازم استفاده می شود. علاوه بر این، uTokens مزایای منحصر به فردی را برای NFT های ارزشمند فراهم می کند. دارندگان ارزشمند NFT می توانند دارایی های خود را از طریق استخر نقدینگی به اشتراک بگذارند و در ازای آن توکن های UNIC دریافت کنند.

پلتفرم Fractional.art خدمات مشابهی را ارائه می دهد. تفاوت اصلی بین این دو پلتفرم این است که با Fractional.art نمی توانید در سهام دارایی ها درآمد کسب کنید و سرمایه گذاری کنید. پلتفرم NFTX.io بازار NFT است. کاربران می توانند با انتقال NFT به خزانه پلتفرم به توکن های فورک شده ERC20 دسترسی داشته باشند. توکن های جدید ارزش دارایی NFT را به نسبت 1:1 نشان می دهند. این توکن ها را می توان از طریق بازارسازان خودکار معامله کرد.

معرفی NFTهای اجاره ای

اکثر کاربران نمی توانند در پروژه های ارزشمند NFT مانند BAYC یا Cryptopunks سرمایه گذاری کنند. ارزش فعلی این پروژه ها به ترتیب 84 اتر (معادل 142200 دلار) و 74 اتر (معادل 125300 دلار) است. اجاره NFT ها مانند Split NFT ها راه حلی برای این مشکل است. اجاره NFT مشابه اجاره ماشین است که به افراد واقعی امکان می دهد برای مدت زمان محدودی به NFT دسترسی داشته باشند.

NFT های اجاره ای به دو نوع تقسیم می شوند.

  • نوع اول: اجاره با ضمانت
  • نوع دوم: اجاره بدون ضمانت

در ادامه به بررسی این توکن ها می پردازیم.

 نوع اول: NFT اجاره ای تضمین شده

دسته بندی NFTfi

در نوع اول (اجاره تضمین شده) صاحب NFT می تواند ملک خود را در بازار اجاره لیست کند. سپس موجر می تواند نسبت به اجاره این دارایی اقدام کند. شرایط موجر و مستاجر در قرارداد هوشمند گنجانده شده است. این شرایط شامل هزینه اجاره و سپرده تضمینی است که به دلیل حفاظت از اموال مستاجر، بالاتر از قیمت اصلی NFT است. پس از رسیدن به تاریخ سررسید، NFT و ضمانت‌نامه‌ها به صاحب اصلی آن بازگردانده می‌شود. سرمایه گذاری برای اجاره NFT هیچ تفاوتی با وام دادن روی پروتکل های DeFi ندارد. اجاره دهنده توکن آن را برای مدت محدودی با سپرده گذاری بیش از ارزش واقعی NFT اجاره می کند. این عناصر در قراردادهای هوشمند کدگذاری می شوند.

نوع دوم: NFT اجاره ای بدون ضمانت

مهم ترین تفاوت NFT های اجاره شده در نوع اول و دوم این است که در نوع دوم، شخص اجاره کننده به نسخه اصلی NFT دسترسی نخواهد داشت. هیچ پلتفرم اجاره وثیقه ای به مستاجرین اجازه نمی دهد با انتقال ملک خود به پلتفرم، یک نسخه رول شده NFT از دارایی خود دریافت کنند. البته، کسی که اجاره می‌دهد می‌تواند با پرداخت هزینه اجاره از نسخه NFT Express Edition استفاده کند. پس از پایان مدت اجاره، شماره NFT Express Issue سوزانده می شود و هزینه اجاره NFT به حساب شخص اجاره کننده واریز می شود. این نوع توکن اجاره ای خطرات را برای هر دو طرف کاهش می دهد زیرا در این روش موجر نیازی به انتقال وثیقه ندارد و موجر نیز نیازی به انتقال مال اصلی خود ندارد. اکنون زمان آن است که به مفهوم NFTFi و نقاط قوت و ضعف آن در بخش وثیقه گذاری نگاهی بیندازیم.

مزایای وثیقه گذاری از طریق NFT چیست؟

مزایای وثیقه گذاری در NFTfi

NFT های اجاره ای به دارندگان NFT اجازه می دهد تا از مجموعه NFT های خود درآمد غیرفعالی کسب کنند. این استفاده از NFT ها در حال گسترش است و با توجه به شواهد موجود، محبوبیت این خدمات رو به افزایش است. نمونه ای از چنین خدماتی Musee Dezentral نام دارد که به دارندگان NFT اجازه می دهد تا به صورت دوره ای توکن های NFT را اجاره کنند. 

معایب وثیقه گذاری از طریق NFT

توکن‌های اجاره بی‌رقیب یک مدل کسب‌ وک ار جدید هستند که پتانسیل زیادی برای سوءاستفاده دارد. به عنوان مثال می توان به Ape Coin airdrop مخصوص دارندگان BAYC اشاره کرد که در آن یک کاربر ناشناس توانسته با دریافت وام فلش، 5 NFT BAYC را قبل از تاریخ انقضا اجاره کند و به این ترتیب کیف پول آن کاربر اجازه دریافت آنها را دارد. در نهایت این کاربر ناشناس از این طریق توانسته 800 هزار دلار درآمد کسب کند.

مشتقات NFT چیست؟

مبادلات مشتقات در بازار NFT یکی از جدیدترین ویژگی های دنیای NFTFi است. مشتقات NFT مشابه مشتقات سایر دارایی ها هستند. این نوع دارایی امکان حدس و گمان در مورد قیمت آتی NFTها را فراهم می کند. در ادامه با نقاط قوت و ضعف NFTFi در بخش مشتقات NFT به تفصیل آشنا خواهیم شد.

قابلیت های مشتقات NFT در NFTFi

قابلیت های مشتقات NFT در NFTFi

مشتقات NFT نقش مهمی در تامین نقدینگی دارند. این دارایی ها همچنین دسترسی به NFT های ارزشمند و تراکنش های اهرمی را در بازار بی نظیر توکن فراهم می کنند. کاربران می توانند برای معامله دارایی های NFT مانند هر دارایی دیگری، موقعیت های خرید یا فروش باز کنند. با حدود 100 تریلیون دلار، بازار مشتقات TradFi بسیار بزرگتر از بازارهای نقدی است. با توجه به ارزش ۱۱ میلیارد دلاری بازار نقدی NFT، پتانسیل رشد بازار مشتقات NFT نیز بالا است.

معایب NFT در NFTFi

معاملات مشتقات NFT بسیار پرخطر است و می تواند باعث از دست دادن حجم بزرگی از دارایی های کاربران شود. علاوه بر این، معاملات مشتقات NFT نوپا و نابالغ در نظر گرفته می شود. بنابراین کلکسیون های بسیار کمی در این بازار قابل معامله هستند.

پلتفرم های فعال در بخش مشتقات NFT

محبوب ترین پلتفرم معاملاتی در بازار مشتقات NFT، NFTures است. این پلتفرم در حال حاضر تنها میزبان CryptoPunk برای تجارت است که در حال حاضر ارزش آن، 77 اتریوم است. یکی دیگر از شرکت های معروفی که در این زمینه فعالیت می کند فوکو نام دارد. فوکو اولین پلتفرمی است که خدمات معاملاتی اختیار معامله را در بازار NFT ارائه می دهد. هرکسی می‌تواند شرایط معاملات اختیاری یک دارایی NFT را از طریق این پلتفرم ثبت کند. ثبت سفارشات آف‌چین در این پلتفرم کاملا رایگان است و هیچ کارمزد تراکنش وجود ندارد مگر اینکه توافق طرفین معامله صورت گیرد. این ویژگی پلتفرم فوکو را از سایر پلتفرم‌های رقیب جدا می‌کند و آن را به یکی از بزرگترین بازیکنان وب 3 تبدیل می‌کند.

وام دادن و دریافت وام از طریق توکن های بی همتا

در دنیای NFTFi، می توانید به سه روش مختلف وام دریافت کنید:

  • لندینگ ان اف تی P2P
  • لندینگ ان اف تی CDP
  • استخرهای لندینگ

در زیر به بررسی هر یک از راه های دریافت وام در بازار توکن منحصر به فرد می پردازیم.

لندینگ ان اف تی P2P

پلتفرم های فعال در nftfi

وام دادن در بازار توکن های بی نظیر بسیار محبوب بوده و همچنان در حال گسترش است. فرآیند انجام کارها در لندینگ ان اف تی، مانند دیفای لندینگ، با قراردادهای هوشمند آسان تر می شود. قراردادهای هوشمند شامل دارایی، نقدینگی و شرایط وام است. خدمات وام دهی P2P NFT مستقیماً وام دهنده و وام گیرنده را به هم متصل می کند. در این روش نیازی به جلب اعتماد نیست و از توکن های منحصر به فرد به عنوان وثیقه استفاده می شود.

لندینگ ان اف تی CDP

وام های تضمین شده در NFT ها با قفل کردن دارایی در یک قرارداد هوشمند و ایجاد یک استیبل کوین امکان پذیر می شود. در این مثال، وثیقه مورد استفاده یک توکن NFT خواهد بود و CDP با یافتن کف قیمت برای استخر NFT تولید می‌شود. این شناسه برای تعیین اندازه وام استفاده می شود.

استخرهای لندینگ

استخرهای وام دهی NFT مشابه استخرهای وام دهی دیفای عمل می کنند. گروه‌های وام‌دهنده رویکرد وثیقه‌تری نسبت به توکن‌های بی‌رقیب دارند. وام گیرندگان از دارایی های NFT خود به عنوان وثیقه استفاده می کنند و برای این کار، هزینه می پردازند. این هزینه بین وام دهندگان توزیع می شود تا انگیزه کافی برای تولید نقدینگی داشته باشند. نقاط قوت و ضعف NFTFi در بخش لندینگ عبارتند از:

مزایای لندینگ NFT

وام NFT از نقدینگی بیشتر پشتیبانی می کند. رویکردهای جدید به وام دهندگان اجازه می دهد تا از استخرهای NFT خود برای ایجاد درآمد از هزینه های بازپرداخت وام گیرندگان استفاده کنند. وام گیرندگان همچنین می توانند از شرایط وام و نقدینگی بدون فروش NFT استفاده کنند.

معایب لندینگ NFT

مشکل اصلی وام NFT یافتن راه حل قیمت گذاری مناسب برای دارایی های NFT است. پلتفرم های مختلف از روش های متفاوتی برای تعیین ارزش دارایی ها استفاده می کنند. برخی از اوراکل ها برای قیمت گذاری دارایی های NFT با یافتن کف قیمت دارایی استفاده می کنند. یافتن کف قیمت می تواند منجر به ارزش گذاری بسیار کمتر از قیمت واقعی دارایی شود. به همین دلیل این روش ارزش چندانی ندارد. برای حل این مشکل، اکثر پلتفرم ها از تضمین های وام گیرنده برای تثبیت و تضمین قیمت استفاده می کنند.

معرفی برخی از پلتفرم های بزرگ و شناخته شده در NFT Landing

معرفی برخی از پلتفرم های بزرگ در NFT Landing

NFTfi.com یکی از محبوب ترین پلتفرم های لندینگ NFT است. این سرویس دسترسی به نقدینگی را برای دارندگان NFT فراهم می کند. آنها می توانند از این نقدینگی برای دریافت وام از طریق WETH و DAI استفاده کنند. این سرویس یک بستر مستقیم است که دارندگان نقدینگی و ارائه دهندگان نقدینگی را به هم متصل می کند. پلتفرم NFTfi.com با ارائه 150 کیت NFT طیف وسیعی از مشتریان را جذب کرده است.

یکی دیگر از پلتفرم‌های وام‌دهی NFT، پلتفرم Arcade است که قبلا با نام Pawn.fi شناخته می‌شد. کاربران Arcade می توانند با تعهد چندین NFT به طور همزمان وام بگیرند. این بدان معناست که هر کاربر می تواند مبلغ زیادی را به عنوان وام دریافت کند. بازپرداخت وام در این پلتفرم در هر زمان و به طور کامل در یک مرحله امکان پذیر است و انعطاف بیشتری را برای کاربران فراهم می کند. پلتفرم UnUniFi، یک CDP است. این سرویس ادعا می کند که بهترین نرخ وام را برای کاربران NFTFi برای انعطاف بیشتر ارائه می دهد. این پلتفرم شامل یک بازار داخلی است که کف قیمتی را برای دارایی NFT تعیین می کند. این داده ها برای تعیین مبلغ وام استفاده می شود.

کلام آخر

NFTFi یکی از مهیج ترین نوآوری ها در زمینه رمزارز است که قابلیت های آن در وب 3 بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری مشکل نقدینگی در دارایی های NFT را حل کرده است. استراتژی های مختلفی در NFTFi پیشنهاد شده است که در این مقاله به تفصیل بررسی شده است. مفهوم NFTFi، نقاط قوت و ضعف آن نیز در بخش‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم با مطالعه مطالب این مقاله اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کرده باشید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com