1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. کامت نسخه سوم کامپوند

کامت نسخه سوم کامپوند

کامت نسخه سوم کامپوند
لوگو علیرضا محرابی
کامت نسخه سوم کامپوند
ارزهای دیجیتال

 با پیشرفت قابل توجهی در پروتکل وام دهی، کامت نسخه سوم کامپوند، راه اندازی شد تا کامپوند را به یک پلتفرم چند زنجیره ای تبدیل کند. نسخه 3 پروتکل وام توسط انجمن Compound تایید شد و در 26 آگوست (4 شهریور) در مورد ویژگی های جدید آن اطلاعیه ای صادر شد که بر طبق آن وام گرفتن USDC با ETH، wBTC، LINK و UNI امکان پذیر است. طبق گفته Cryptoslate، وثیقه های سپرده شده ممکن است خارج شوند اما دیگر سودی به آنها پرداخت نمی شود.

بررسی اجمالی Compound

آشنایی با کامت نسخه سوم کامپوند

Compound یک پروتکل نرخ بهره منبع باز است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های مالی جدید ایجاد کنند. پروتکل آن یک سیستم پرکاربرد مبتنی بر اتریوم با هزاران کاربر و ده ها برنامه است که Compound را یکپارچه می کند. Compound یک رابط وب برای تنظیم نرخ بهره بازار پول بسته به عرضه و تقاضای دارایی فراهم می کند. Compound که در آگوست 2017 تاسیس شد و در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا مستقر است توسط جفری هیز و رابرت لشنر تأسیس شد. این شرکت با نام‌های Compound Labs و Compound Crypto نیز شناخته می‌شود.

درباره نسخه کامت نسخه سوم کامپوند

دادن کنترل بیشتر به جامعه حاکم، یکی از اولویت های اصلی کامپوند بود. فرآیند حاکمیت در یک قرارداد هوشمند "تنظیم کننده" برای هر استقرار در مقابل داشتن چندین قرارداد کنترل می شود. علاوه بر این، کامپوند اختیار انحصاری را بر هرگونه استقرار و اصلاحات آتی در تنظیمات بازار جامعه واگذار کرد.

پروتکل وام دهی DeFi کامپوند، به کاربران این امکان را می دهد که با قرار دادن کریپتوهای خود به عنوان وثیقه، وام بگیرند یا وام دهند. در حال حاضر Compound بر روی اتریوم اجرا می شود اما با راه اندازی کامت نسخه سوم کامپوند، انگیزه آن تبدیل شدن به یک پروتکل چند زنجیره ای است. 

Aave، رقیب اصلی Compound، قبلاً در ماه مارس با تکرار سوم به نام v3 به یک اکوسیستم چند زنجیره ای منتقل شده است.

به گفته کوین چنگ، مهندس نرم افزار ارشد در Compound Labs، اولین استقرار کامت نسخه سوم کامپوند در اتریوم خواهد بود که توسط حاکمیت Compound فعال خواهد شد.

پس از راه اندازی Compound، پنج ارز دیجیتال مختلف می توانند به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گیرند که عبارتند از: Uniswap، Wrapped Ether، Chainlink، رپد بیت کوین و کوین بومی Compound (COMP).

همانطور که چنگ گفته است، قراردادها توسط شرکت هایی مانند ChainSecurity و OpenZeppelin ارزیابی شده است.

کامت نسخه سوم کامپوند در واقع یک مدل استقراض تک دارایی یا Single Asset Borrowing است که آن را ارتقاء یافته مدل ریسک استخر می نامند. کاربران از طریق نسخه سوم کامپوند می توانند استیبل کوین USDC را با استفاده از وثیقه‌گذاری ETH، wBTC، LINK و UNI وام بگیرند. طبق گفته Cryptoslate، وثیقه های سپرده شده ممکن است خارج شوند اما دیگر سودی به آنها پرداخت نمی شود. به عبارت دیگر کاربران می توانند وثیقه های قرار داده شده را برداشت کنند اما در این صورت سودی به آن ها تعلق نمی گیرد.

انتقال کنترل به جامعه کاربری

درباره کامت نسخه سوم کامپوند

کامت نسخه سوم کامپوند فورک ها را کنترل می کند. پایگاه کد Compound اکنون شامل یک مجوز تجاری است. هدف کنترل فورک‌های غیرقانونی با نیاز به مجوز حکومت برای درخواست‌های تغییر یا کپی کردن نرم‌افزار است.

تجربه کاربری بهبود یافته

برای بهبود تجربه کاربری کلی، رابط کامت نسخه سوم کامپوند به روز شد. موتور مدیریت ریسک/انحلال خود را برای افزایش قابلیت استفاده و امنیت صندوق بازسازی کرد. توسعه دهندگان ممکن است از امکانات مدیریت حساب پیشرفته پروتکل برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز اضافی (dApps) استفاده کنند. این پیشرفت ها Compound را به یک استراتژی وام دهی موفق تر و کارآمدتر تبدیل می کند.

موسس کامپوند، رابرت لشنر (Robert Leshner) درباره برداشت وثیقه در پلتفرم جدید نوشته:

«درصورتی که کاربران بهره را برداشت کنند، دیگر بهره ای به آن ها تعلق نمی گیرد اما آن ها می توانند از وثیقه خود مجددا برای دریافت وام استفاده کنند. در مدل جدید با آنکه دیگر سودی به وثیقه تعلق نخواهد گرفت اما امکان این وجود دارد که با ریسک نقدینگی و هزینۀ گس پایین بتوانید مجدد و بیشتر وام اخذ کنید.»

در کامت نسخه سوم کامپوند ریسک و جریمه لیکویید شدن نسبت به قبل کمتر شده و از سوی دیگر به دلیل بهینه‌سازی قراردادها؛ تعامل با پلتفرم، گس کمتری مصرف می‌کند. 

رابرت لشنر در ادامه توضیحات خود در مورد نسخه سوم افزود:

«پروتکل کامپوند با این به روزرسانی جدید یعنی کامت نسخه سوم کامپوند از نسخه قدیم سیستم ریسک ادغام شده فاصله خواهد گرفت. در سیستم قبل کاربران قادر به قرض گرفتن هر نوع دارایی بودند. در سیستم ادغام شده، هر دارایی بد یا به روزرسانی اوراکل می توانست به تنهایی تمام دارایی های پروتکل را استخراج کند اما اکنون در کامت نسخه سوم کامپوند قابلیت استقراض وجود دارد به این معنا که کاربران وثیقه را آزاد کنند، مالکیت دارایی از بین نخواهد رفت.»

این موضوع منجر به بالارفتن کارایی سرمایه در شبکه می شود چراکه کاربران نمی توانند جز در زمان انحلال پروژه دارایی را برداشت کنند. ارتقا و به روزرسانی نسخه سوم شبکه، باعث می شود شبکه ایمن تر، کارآمدتر و ارزان تر شود. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com