شاخص NFP چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
شاخص NFP چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

اگر به عنوان یک معامله گر در حال فعالیت هستید شاخص NFP یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید به آن مسلط باشید. امروزه دلار آمریکا یکی از با ارزش ترین پول های جهان محسوب می شود، همچنین اخبار مربوط به آن بر روی بازار فارکس تاثیر بسیار زیادی بر جای می گذارد. بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان با گردش روزانه بالای 6.6 تریلیون دلار است. در این بازار معامله گران بسیار زیادی به معاملات بزرگ یا کوچک می پردازند. آن ها از سه روش برای تحلیل بازار استفاده می کنند؛ این تحلیل شامل: تحلیل تکنیکال فارکس، تحلیل فاندامنتال فارکس و روانشناسی بازار فارکس می شود.

تحلیل فاندامنتال، فرآیند تجزیه تاثیرات عوامل سیاسی، اقتصادی و فاکتورهای اجتماعی بر روی ارزش نسبی یک ارز است؛ با این تحلیل می توان این فرآیند را ارزیابی کرد. همچنین برخی از این عوامل اقتصادی به ترتیب اهمیت شامل: نرخ های بهره، تورم، گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی یا همان Non Farm Payrolls، تراز تجاری، تولید ناخالص داخلی، خرده فروشی و غیره است.

یکی از مهم ترین گزارشات چیست؟

شاخص NFP چیست؟

از مهم ترین گزارش های ایالات متحده آمریکا در بازار فارکس می توان به گزارش اشتغال اشاره کرد. این داده، تعداد افراد شاغل در ماه گذشته به غیر از صنعت کشاورزی، کارکنان دولتی، صاحبان خانه های خصوصی و کارکنان بخش غیر انتفاعی را ارزیابی می کند و به دولت کمک می کند تا ارزیابی دقیق از میزان اشتغال در کشور به دست آورد. البته بهتر است بدانید که این گزارش توسط اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا در اولین جمعه هر ماه میلادی منتشر می شود. اگر یک معامله گر در بازار فارکس هستید پیشنهاد می کنیم قبل از انتشار این آمار، ترید نکنید زیرا نوسات بسیار زیادی در بازار فارکس به وجود می آید، البته به شرط اینکه جزو اسکالپرهای بازار نباشید.

Non Farm Payrolls همچنین نشانگر این است که کدام بخش در حال گسترش و کدام بخش در حال کوچکتر شدن است. 

مفهوم شاخص NFP چیست؟

این شاخص در واقع نوعی داده آماری است، NFP مخفف عبارت Non-Farm Payroll به معنی گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی است. NFP نشان دهنده تغییرات مهم در اقتصاد آمریکا است و گزارشی از وضعیت اشتغال ایالات متحده آمریکا را نشان می دهد. با بررسی این شاخص می توان از وضعیت میزان اشتغال در کشور آمریکا آگاه شد.

این گزارش به دولت کمک می کند تا از تعداد مشاغل جدید آگاه شود؛ البته گزارش NFP شامل مشاغل بخش کشاورزی، دولتی، خانگی و مشاغل سازمان های غیرانتفاعی نمی باشد و نمی توان این گزارش را بر این نهادها اعمال نمود.

شاخص NFP چگونه بر بازار فارکس تاثیر می گذارد؟ 

مفهوم شاخص NFP چیست؟

گزارش NFP یکی از مهم ترین گزارش هایی است که به صورت ماهانه از سوی اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا منتشر می شود و هدف از این گذارش ارزیابی شرایط موجود کار در ایالات متحده آمریکا است. شما می توانید زمان های بعدی این انتشار داده را از طریق تقویم های اقتصادی پیگیری کنید.

از مهم ترین مزایای این گزارش، نمایان شدن میزان اشتغال در ایالات متحده آمریکا است؛ زیرا میزان اشتغال، اندیکاتوری مهم برای بانک فدرال رزرو میباشد. در زمان بالا بودن نرخ بیکاری، سیاست گذاران بانک فدرال از سیاست های انبساطی استفاده می کنند (محرک های اقتصادی با نرخ های بهره پایین). هدف سیاست اقتصادی انبساطی، افزایش تولید اقتصادی و افزایش اشتغال است. با ارزیابی شاخص NFP می توان میزان اشتغال در یک کشور را به وضع مطلوب رساند. در بررسی شاخص NFP اگر نرخ بیکاری بیشتر از حد معمول باشد تصور می شود که اقتصاد پایین تر از پتانسیل خود قرار دارد و ممکن است با شکست مواجه شود؛ در نتیجه سیاست گذاران سعی در تحریک آن دارند. سیاست پولی تحریک کننده، نرخ بهره کمتری را به همراه دارد و تقاضا برای دلار را کاهش می دهد (پول از یک ارز کم بازده بیرون می رود).

در قسمت بالا توصیه شد که هنگام انتشار گزارش NFP به معامله نپردازید زیرا در این بازه زمانی بازار فارکس دچار نوسانات بسیار شدیدی می شود. چارت بالا نشان می دهد که بازار فارکس چقدر می تواند بعد از انتشار NFP نوسان داشته باشد. نتایج مورد انتظار NFP برای 8 مارس 2019، 180 هزار نفر بوده (شغل اضافه شده) که نتیجه واقعی منتشر شده، مایوس کننده بود و فقط 20 هزار شغل بیشتر اعلام شد؛ در نتیجه ارزش شاخص دلار افت کرد و نوسانات افزایش پیدا کرد. هنگام انتشار این گزارش بهتر است هیچ معامله ای انجام ندهید زیرا معامله در بازار پر نوسان موجب می شود شما ضرر بسیار زیادی را متحمل شوید.

معامله گران بازار فارکس باید نسبت به انتشار داده های مهمی مثل NFP بسیار محتاط باشند زیرا این شاخص می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی معاملات آنان بر جای بگذارد. تریدرها به دلیل افزایش ناگهانی نوسانات، می توانند با فعال شدن Stop Loss و خوردن حد ضررشان، از معامله بیرون بیوفتند. زمانی که نوسانات در بازار فارکس زیاد می شود، اسپردها هم زیاد می شوند و اسپرد افزایش یافته، می تواند منجر به کال مارجین شدن سرمایه گذار شود.

انتشار خبر NFP روی کدام جفت ارزها بیشترین تاثیر را می گذارد؟

انتشار خبر NFP روی کدام جفت ارزها بیشترین تاثیر را می گذارد؟

داده NFP یک اندیکاتور، سنجش میزان اشتغال امریکایی است و این داده می تواند بر روی ارزهایی مانند: (EUR/USD-USD/JPY-GBP/USD-AUD/USD-USD/CHF و...) بیشترین تاثیر را بر جای بگذارد و این ارزها بیشترین تاثیر را از این خبر می گیرند.

تمام معامله گران بازار فارکس باید بدانند جفت ارزهای دیگر نیز با انتشار NFP، افزایش نوسانات را نشان می دهند و تریدرها باید از این موضوع آگاه باشند، زیرا ممکن است Stop Loss شان فعال شود. چارت بالا جفت ارز CAD/GPY را هنگام انتشار خبر NFP نشان می دهد؛ همانطور که می بینید افزایش نوسانات، می تواند باعث فعال شدن Stop Loss تریدرها حتی اگر پوزیشنی به غیر از ارز مرتبط به دلار امریکا داشته باشند، شود.

زمان انتشار گزارش NFP  

این گزارش یکی از مهم ترین گزارش هایی است که اداره آمار کار آمریکا ارقام مربوط به NFP را در اولین جمعه هر ماه میلادی راس ساعت 8:30 صبح به وقت شرق امریکا، اعلام می کند. شما نیز می توانید این گزارش را در وب سایت رسمی اداره آمار ایالات متحده آمریکا مشاهده کنید زیرا زمان انتشار این گزارش، بازار فارکس با نوسانات بسیار زیادی مواجه می شود و اطلاعات از زمان دقیق آن موجب می شود معامله گر در این بازه زمانی به معامله نپردازد.

به خاطر ذات نوسانی گزارش NFP، توصیه می کنیم از استراژی بازگشت Pull Back استفاده کنید؛ تا از استراتژی شکست Breakout با استفاده از استراتژی بازگشت، تریدرها می توانند قبل از ورود به معامله، منتظر بازگشت جفت ارز بمانند.

نکات کلیدی در خصوص شاخص NFP

نکات کلیدی در خصوص شاخص NFP

انتشار خبر NFP، موجب نوسانات بسیار شدید در بازار فارکس می شود و در این بازه بهتر است معامله گر به معامله نپردازد.

شاخص NFP در واقع تغییرات خالص در وضعیت اشتغال ایالات متحده را اندازه گیری می کند و یک آمار دقیق از وضعیت اشتغال در این کشور ارائه می دهد. 

تریدرهای فارکس جهت ترید کردن NFP از تقویم های اقتصادی استفاده می کنند زیرا در این تقویم زمان دقیق انتشار این شاخص مشخص است.

گزارش NFP اولین جمعه هر ماه میلادی منتشر می شود که این گزارش، از سوی اداره آمار کار ایالات متحده انتشار می یابد.

انتشار گزارش NFP همراه با نواسانات زیاد و افزایش اسپردهاست و این نوسانات موجب می شود که معامله گر ضرر بسیار زیادی را متحمل شود.

جفت ارزهای غیر مرتبط به دلار آمریکا هم می توانند دچار نوسانات و افزایش اسپرد شوند زیرا شاخص NFP بر روی تمام جفت ارزها تاثیرگذار است.

بخاطر افزایش نوسان و اسپرد، می تواند خطرناک باشد. برای مقابله با این موضوع و جلوگیری از فعال شدن Stop Loss، توصیه می کنیم با Leverge پایین تر و یا اصلا بدون Leverge وارد معامله شوید.

چرا خبر NFP برای معامله گران مهم است؟

آشنایی با شاخص nfp

شاخص NFP یکی از مهم ترین اخبار بازار فارکس است و این خبر برای معامله گران بسیار حیاتی است زیرا آنها این آمار را به ‌عنوان یک عدد کلیدی برای سنجش سیاست‌ های پولی و در نتیجه قدرت دلار آمریکا در نظر می ‌گیرند. این اخبار، به صورت ماهانه منتشر می شود و همواره بازار فارکس را تحت تاثیر خود قرار می دهد. ایالات متحده آمریکا بزرگترین و قدرتمندترین اقتصاد جهان را دارد و کمتر کشوری می تواند در حوزه اقتصاد با این کشور به رقابت بپردازد. دلار آمریکا یکی از ارزشمندترین ارزهای جهان است که مهم ترین ارز مورد استفاده در ذخیره جهانی است. انتشار ماهانه NFP برای همه فعالان بازار از جمله معامله‌ گران خرد و کلان، مؤسسات مالی و یا شرکت‌ های بین‌ المللی مهم به‌ حساب می‌ آید زیرا همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم انتشار این آمار بر روی بازارهای مالی بسیار تاثیرگذار است.

خبرهای NFB در روز انتشار، بازار را به سمت دیگری حرکت می‌ دهند از این رو برخی از معامله ‌گران باتجربه به دنبال حدس زدن اخبار قبل از روز انتشار هستند زیرا این آمار برای مدتی سمت و سوق بازار را عوض می ‌کند. برای مثال اگر روز قبل معامله‌ گران انتظار یک عدد بزرگ را داشته باشند؛ سعی می‌ کنند در یک جفت ارز مثل EURUSD پوزیشن‌ های خرید را ببندند و پوزیشن فروش باز کنند در غیر این صورت او ضرر می کند زیرا اگر دلار در برابر یورو قوی شود این ارز سقوط می‌ کند.

البته باید توجه داشته باشید که انتشار خبر NFP تأثیر طولانی‌ مدت ندارد و به‌ صورت کوتاه ‌مدت بر روی بازار تأثیر می ‌گذارد ولی این تاثیر، گاهی می ‌تواند خیلی زیاد باشد و بازار را دچار نوشان شدید کند و موجب شود تا معامله گران این بازار دچار ضرر بسیار کلانی شوند. از این رو معامله‌ گران یک هفته قبل از انتشار، موقعیت‌ های خود را کاهش می‌ دهند تا در روز انتشار خبر ضرر زیادی نکنند و اگر تحت تأثیر خبر بازار برخلاف نظرشان، نزول یا صعود کرد زیاد متضرر نشوند. در نتیجه بازار در روزهای پایانی ماه حالت رِنج به خود می‌گیرد فعالیت در بازار پر نوسان موجب می شود تا معامله گر نتواند به درستی معامله کند و دچار ضرر و زیان شود.

نتیجه گیری 

اگر شما نیز به‌ عنوان معامله ‌گر در بازار مالی فارکس فعالیت می ‌کنید باید در خصوص خبرهای مهم در این بازار مثل خبر NFP اطلاعات داشته باشید تا سرمایه خود را تحت تأثیر اخبار از دست ندهید؛ زیرا بازار فارکس در زمان انتشار شاخص NFP دچار نوسانات بسیار شدید می شود. پس بهتر است از طریق تقویم اقتصادی و از طریق سایت رسمی اداره آمار کار ایالات متحده آمریکا از تاریخ دقیق انتشار این شاخص مطلع شوید زیرا این شاخص می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی معاملات بازار فارکس بر جای بگذارد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
  موبایل 09927779050
  موبایل 09927779050
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com