1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. معامله گر موفق
 4. بهترین استراتژی های فارکس

بهترین استراتژی های فارکس

بهترین استراتژی های فارکس
لوگو علیرضا محرابی
بهترین استراتژی های فارکس
معامله گر موفق

اگر به تازگی تصمیمی مبنی بر ورود به بازارهای مالی گرفته اید اما هنوز در انتخاب بهترین استراتژی های فارکس مردد هستید و تلاش می کنید بهترین استراتژی را برای خود انتخاب کنید پیشنهاد می کنم تا انتها با ما همراه باشید. در این بحث به بررسی سیستم های معاملاتی مختلف خواهیم پرداخت تا شما بتوانید استراتژی معاملاتی خود را بر پایه آن طراحی کنید. هر بخش از این مقاله، ماهیت استراتژی، مثال های کاربردی، نقاط ورود و خروج و سطح ریسک را توضیح خواهد داد. 

مفهوم استراتژی معاملاتی در فارکس

معرفی بهترین استراتژی های فارکس

یک تریدر هنگامی که وارد بازارهای مالی می شود سعی دارد در این محیط سود خوبی کسب کند؛ او در این بازار می تواند از بهترین استراتژی های فارکس استفاده کند. استراتژی فارکس به معامله گر کمک می کند که در زمان کوتاهی با کمترین ریسک به سود دست یابد؛ در واقع این استراتژی معامله گر را برای رسیدن به سود مطلوب راهنمایی می کند و معامله گر می تواند با استفاده از این استراتژی یک معامله کم ریسک را تجربه کند.

سوالات مهم در انتخاب بهترین استراتژی های فارکس

هنگامی که شما تصمیم می گیرید یک سیستم معاملاتی را برای انجام معاملات خود انتخاب نمایید باید به قواعدی توجه کنید و پس از پاسخ به سوالاتی، اقدام به انتخاب آن سیستم نمایید. اولین سوالی که باید برای آن پاسخ مناسبی پیدا کنید این است هدف اصلی و جامع سیستم معاملاتی چیست و معامله گر پس از چه مدتی می تواند به آن دست یابد؟ پس از این که به این سوال جواب مناسبی یافتید می توانید نوع استراتژی بر اساس زمان دستیابی به هدف، تعداد سیگنال ها و میزان ریسک را نیز انتخاب کنید. 

دومین سوال مهم در انتخاب یک سیستم معاملاتی این است که باید از خود سوال کنید من باید در کدام نمادهای معاملاتی فعالیت کنم؟ میزان نوسان آنها چقدر است؟ 

سوال بعدی این است که از کدام تایم فریم برای تحلیل و از کدام تایم فریم برای ورود به معامله استفاده کنیم؟ 

همچنین در مورد ابزارهای پیدا کردن سیگنال از خود سوال بپرسید، تحلیل ما مبتنی بر تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال می باشد؟ کدام ابزار سیگنال اصلی را ارائه می دهند و کدام ابزار سیگنال اضافی ارسال می کنند؟

ترکیب سیگنال ها برای ورود و خروج از بازار و یا تنظیم سفارشات در حال انتظار (پندینگ) را بررسی کنید.

از خود بپرسید که که این استراتژی از چه قواعد مدیریت سرمایه ای پیروی می کند؟ حجم اولین معامله چطور تعیین می شود؟ حجم معاملاتی که پس از به سود یا ضرر رسیدن معامله اول باز می شوند، چطور تعیین می شود؟ سطوح حد سود و حد ضرر چطور محاسبه می شوند؟ بیشترین میزان ضرری که در مجموع میتوانید تحمل بکنید چه مقدار است؟

در شرایط پیش بینی نشده بازار چه واکنشی از خود نشان می دهد؟

داشتن یک برنامه معاملاتی به شما اجازه می دهد که در کمترین زمان به تغییر پاسخ دهید؛ عدم وجود یک استراتژی، یعنی اقدامات آشفته و تلف شدن زمان. سعی کنید پاسخ های درستی برای سوالات خود پیدا کنید در این صورت می توانید بهترین استراتژی های فارکس را بیابید.

نحوه کار بهترین استراتژی های فارکس

نحوه کار بهترین استراتژی های فارکس

هنگامی که یک معامله گر استراتژی خود را دارد می داند که چگونه باید در بازارهای مالی عمل کند و میزان کسب سودش افزایش یابد؛ همچنین از میزان ریسک معاملاتی اش کاسته شود.

زمانی که یک معامله گر برنامه منظم خود را دنبال کند می تواند به هدفش نزدیکتر شود. اگر شما نیز برای فعالیت در بازارهای مالی مصمم هستید باید برنامه های خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید؛ در این صورت می توانید ارزیابی دقیقی از استراتژی خود داشته باشید. اگه حس کردید که برنامه شما خوب پیش نمی رود و پیشرفتی دیده نمی شود باید سیستم معاملاتی خود را تغییر دهید در این صورت می توانید به بهترین استراتژی های فارکس دست یابید. 

یک رویکرد سیستماتیک و مداوم اعتماد به نفس را در شما افزایش می دهد؛ اگر شما نیز یک استراتژی خوب دارید می توانید از طریق سفارش یک ربات معاملاتی، آن را به یک سیستم اتوماتیک تبدیل کنید.

همچنین داشتن استراتژی معاملاتی یک جنبه احساسی نیز دارد. برای مثال داشتن برانامه باعث می شود تا شما در این راه مصمم تر از گذشته قدم بردارید و بدون تسلیم در برابر احساسات و نظرات منفی اطرافیان برای رسیدن به هدف تلاش کنید. داشتن هدف شما را از ضررهای احتمالی آگاه می سازد؛ برای مثال، فرض کنید که پس از باز کردن معامله، قیمت در جهت مخالف شما حرکت می کند اما برنامه یک ضرر قابل قبول برای شما تعیین کرده است. داشتن یک برنامه خوب باعث می شود در این مواقع بهترین عملکرد را از خود نشان دهید و با تسلط کافی از استراتژی خود پیروی کنید. وجود این استراتژی موجب می شود تا شما در مواقع که ممکن است ضرر زیادی را متحمل شوید بهترین راه را انتخاب کنید.

بهترین استراتژی های فارکس برای افراد مبتدی

بهترین استراتژی های فارکس برای مبتدی ها

استراتژی های پایه فارکس برای افراد مبتدی، سیستم هایی هستند که دارای ویژگی های زیر هستند: 

استراتژی های فارکس برای افراد مبتدی معمولا اندیکاتورهای کمی دارند، در این استراتژی های نباید نمودار شلوغ و پیچیده باشید زیرا این خصوصیات مطرح شده موجب می شود معامله گر در انجام معاملات سردرگم شود. 

از تایم فریم های بلندمدت استفاده می کنند. تایم فریم های بالاتر از H1 برای افراد مبتدی بهتر هستند چرا که زمان بیشتری برای تحلیل در اختیار شما قرار می دهند. 

استراتژی های فارکس برای افراد مبتدی از حداقل ریسک برخوردارند؛ البته کم بودن ریسک باعث می شود معامله گر سود کمتری کسب کند اما این استراتژی از درصد برنده (Win Rate) بالایی برخوردار است. 

سیگنال های مشخص و واضحی را ارائه می دهند.

معرفی تعدادی بهترین استراتژی های فارکس برای افراد مبتدی

پوزیشن تریدینگ (Positional Trading)

آشنایی با بهترین استراتژی های فارکس

از استراتژی های بلندمدت می توان به پوزیشن تریدینگ اشاره کرد. نحوه عملکرد این استراتژی به این صورت است که این استراتژی بر مبنای تئوری امواج ایجاد شده است که طبق آن بازار به صورت چرخه ای حرکت می کند. به بیان ساده اینگونه می توان گفت که هر افزایشی در واقع یک کاهش به دنبال دارد. در این استراتژی فردی که ترید انجام می دهد یک معامله بلندمدت را باز می کند و بدون اینکه حرکات اصلاحی را در نظر بگیرد سود قابل توجهی را از یک موج صعودی یا نزولی کسب می کند. موقعیت، زمانی بسته می شود که قیمت برگشت انجام داده یا سایدوی شود. 

توضیحات مختصر در مورد استراتژی تریدینگ

معمولا بازارهای سهام و رمزارز بهترین گزینه برای پوزیشن تریدینگ هستند. هنگامی که جفت ارزها در یک کانال باریک حرکت می کنند و معمولا روندهای بلندمدت ضعیفی دارند، در حالی که ارزهای دیجیتال و سهام سقف رشد ندارند و از روندهای طولانی مدتی برخوردار هستند. تایم فریم مورد استفاده برای این استراتژی: H4 به بالا.

میزان ریسک در پوزیشن تریدینگ

میزان ریسک در این استراتژی متوسط است، البته ریسک اصلی معامله گر در این استراتژی استاپ اوت شدن است. در تایم فریم های بلندمدت، هزینه هر پیپ بسیار بالاتر از تایم فریم های دقیقه ای است. بنابراین، حتی یک اصلاح کوچک نیز می تواند برای شما هزینه بر باشد. پس معامله گر برای کار با این استراتژی، باید مارجین و سرمایه کافی داشته باشد. 

نسبت سود دهی استراتژی تریدینگ

نسبت سود دهی استراتژی تریدینگ

سود دهی سالانه این استراتژی 15 الی 50 درصد می باشد و نمی توان انتظار سود بیشتر از این استراتژی داشت.

مدت باز ماندن معامله

در معاملات بلندمدت، ممکن است معاملات شما چند روز، چند هفته یا چند ماه باز بمانند. 

نقاط ورود و خروج استراتژی تریدینگ

دو سناریو خوب برای ورود وجود دارد:

 1. زمانی که قیمت از یک روند مسطح (سایدوی) خارج می شود

 2. در زمان وجود یک عامل محرک فاندانتالی. برای مثال، پس از انتشار گزارشات فصلی یا سالانه. اندیکاتورهای مناسب برای تعیین روند عبارتند از، Alligator، ADX، میانگین های متحرک. بهتر است نسبت به شرایط و با دید شخصی خود از بازار خارج شوید.

مزایا و معایب استراتژی تریدینگ

مزایا: در این استراتژی حرکت قدرتمند، در بلندمدت، ثبات بیشتری داشته و طولانی تر هستند که همین عوامل را از مزایای این استراتژی می توان محسوب کرد. مارکت میکرها سرمایه کافی برای دستکاری بازارهای بلندمدت را ندارند. در صورتی که بعد از یک روند سایدوی یا یک عامل فاندامنتالی وارد معامله شده باشید، دیگر نیازی به نظارت مداوم معامله نخواهید داشت. در تایم فریم روزانه فقط کافیست نمودار را هر چند ساعت یکبار به مدت 5 الی 7 دقیقه بررسی کنید.

معایب: در این استراتژی سیگنال با تاخیر ارسال می شود، نسبت به سیستم های سوئینگ تریدینگ در معاملات روزانه، سود دهی کمتری دارد پس نمی توان از این استراتژی انتظار سود زیاد داشت.

استراتژی شکست روند

استراتژی شکست روند

از ساده ترین استراتژی های فارکس می توان به استراتژی شکست روند اشاره کرد در این استراتژی سیگنال اصلی بر پایه شکست خط روند ارسال می شود. همچنین روندهای صعودی با اتصال کف های قیمتی ترسیم می شوند و روندهای نزولی با اتصال سقف های قیمتی تشکیل می شوند. شکستی که با الگوها و اخبار تایید شود، نشان دهنده یک تغییر جهت مهم در روند قیمت است.

توضیحات استراتژی شکست روند

مبنای حرکت استراتژی شکست روند، حرکات موجی بازار است و طبق این مبنا طراحی شده است. طبق این استراتژی، هر روند بلندمدتی با یک سایدوی یا تغییر جهت به پایان می رسد. اگر قیمت خط روند را بشکند و پس از یک تثبیت جزئی از آن بازگردد، یک روند معکوس ایجاد می کند. این استراتژی، یک استراتژی میان مدت محسوب می شود و بهترین تایم فریم استفاده از آن H1 تا H4 می باشد. 

میزان ریسک در استراتژی شکست

میزان ریسک در استراتژی شکست معمولا کمتر از متوسط است؛ البته باید توجه داشت که در استراتژی شکست احتمال شکست های کاذب نیز وجود دارد، پس باید در کنار آن از سیگنال های دیگر نیز استفاده کرد.

نسبت سود دهی در استراتژی شکست

نسبت سود دهی در استراتژی شکست به طول عمر روند آن وابسته است؛ یعنی در تایم فریم ساعتی، سود دهی 1 یا 2 روزه این استراتژی حدود 100 الی 150 پوینت می باشد. روندهای طولانی تر می توانند سود 300 تا 400 پوینت به همراه داشته باشند.

مدت باز ماندن معامله در استراتژی شکست

همچنین سیگنال دهی در این استراتژی با تاخیر انجام می شود (در نمودار ساعتی ممکن است سیگنال شما 1 یا 2 هفته یک بار ظاهر شود). به همین نسبت معامله شما نیز ممکن است 12 الی 15 ساعت تا چند روز باز بماند، بنابراین شما باید هزینه های کارمزد و سواپ سه برابر (مخصوص روزهای تعطیل) را مد نظر قرار دهید.

نقاط ورود و خروج در استراتژی شکست

نقاط ورود و خروج در استراتژی شکست

اولین کندلی که بعد از کندل شکست، در جهت روند جدید تشکیل می شود، نقطه ورود معامله گر است. وجود یک سایدوی (یا تثبیت قیمتی کوچک) در نزدیکی خط روند نشان دهنده این است که یک تعادل موقت در بازار فارکس ایجاد شده است. برای مثال، در یک روند صعودی، خریداران حاضر نیستند دارایی را خریداری کنند که قیمتش تا این حد بالا رفته است. اکثریت بازار با مشاهده توقف قیمت، اقدام به فروش دارایی در سقف می کنند؛ در نتیجه قیمت کاهش پیدا می کند. سیگنال های تاییدی، تشکیل الگوهای برگشتی، شکست سطوح حمایت و مقاومت کلیدی.

مزایا و معایب استراتژی شکست

مزایا: استراتژی شکست معمولا برای افرادی که به تازگی وارد بازارهای مالی شده اند و در انجام معاملات مبتدی هستند بسیار مناسب است. این افراد می توانند با استراتژی شکست در معاملات مبتنی بر الگو، از مهارت پایه برخوردار شوند و خطوط روند را به درستی ترسیم کنند. از دیگر مزایای استراتژی شکست می توان به فرصت برای انجام تحلیل در تایم فریم های بالا اشاره کرد همچنین اگر معامله گر تاخیری در ورود به معاملات داشته باشد هیچ مشکلی برای او پیش نمی آید.

معایب: این استراتژی به میزان دقت بسیار زیادی نیاز دارد زیرا ممکن است فقط یک اصلاح قیمتی بزرگ باشد پس در این صورت معامله گر باید هر ساعت نمودار خود را بررسی کند؛ پس این استراتژی مستلزم دقت و تمرکز بالا است.

نتیجه گیری بهترین استراتژی های فارکس

بازار فارکس یکی از بهترین بازارهای مالی جهت ورود به معامله کردن است اما فرد تریدر باید برای خودش بهترین استراتژی های فارکس را بداند و نسبت به روحیات و مدیریت سرمایه و همچنین مدیریت ریسک به یکی از آنها پایبند باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com