1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. سبک معاملاتی گن (GANN) چیست؟

سبک معاملاتی گن (GANN) چیست؟

سبک معاملاتی گن (GANN) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
سبک معاملاتی گن (GANN) چیست؟
تحلیل تکنیکال

شاید تاکنون برای شما نیز این سوال مطرح شده است که سبک معاملاتی گن چیست؟ ما در این مقاله به بررسی سبک معاملاتی گن می پردازیم. در رابطه با پیشینه الگوی گن (Gann) باید بگویم که این الگو به عنوان یکی از روش‌های قدیمی تحلیل تکنیکال شناخته می شود؛ این سبک معاملاتی به دلیل کارآمدی بسیار بالا همواره در بین معامله گران بازارهای مالی بسیار محبوب است. سبک معاملاتی گن برای اولین بار توسط آقای William Delbert Gann که یک معامله ‌گر و نظریه‌ پرداز مطرح آمریکایی بود، در سال ۱۹۳۵ معرفی شد. ما در این مقاله به معرفی دو ابزار 1. الگوی بادبزن گن (Gann Fan) و 2. الگوی باکس گن (Gann box) می پردازیم.

بررسی استراتژی سبک معاملاتی گن

همانطور که می دانید امروزه در بازارهای مالی استراتژی های بسیار زیادی برای معامله گری وجود دارد؛ این استراتژی ها در طول زمان تکامل یافته اند و کامل تر شده اند. ما در حال حاضر این استراتژی ها را به عنوان یک روش تحلیلی می شناسیم و از آن ها در راستای پیش بینی بازار و کسب سود استفاده می کنیم. در این بین فردی به نام ویلیام دلبرت گن در تاریخ بازارهای مالی وجود داشته که داستانی کاملا اسرارآمیز دارد. گن برای اولین بار روشی را اختراع کرد که گرچه برای اولین بار ساده دیده می شود ولی بسیار پیچیده است و می توان با استفاده از آن حرکت قیمت سهام را پیش بینی کرد. ما در این مقاله به تحلیل سبک معاملاتی گن می پردازیم تا شما بتوانید با استفاده از آن قیمت سهام را به راحتی پیش بینی کنید.

باد بزن گن (Gann Fan) چیست؟

آشنایی با سبک معاملاتی گن

9 خط با زاویه های مختلف باد بزن گن را تشکیل می دهند، خط میانی یکی از مهم ترین خط های این الگو به شمار می رود که اصطلاحا به آن «خط ۱/۱» گفته می ‌شود و با این نام شناخته می شود. ۸ خط دیگر به طور مساوی یعنی ۴ خط بالا و ۴ خط پایین این خط قرار می‌ گیرند؛ شما باید برای رسم الگو باد، خط ۱/۱ را رسم کنید؛ پس از رسم این خط کار شما به اتمام می رسد زیرا سایر خطوط متناسب با خط ۱/۱ توسط سامانه رسم می ‌شوند.

برای رسم خط ۱/۱ در‌ مرحله اول نیاز است که یک روند صعودی یا نزولی را تشخیص دهید و پس از تشخیص این روند از طریق نوار ابزار سمت چپ ایزی‌ چارت در سامانه معاملاتی ایزی تریدر، گزینه «Gann Fan» را انتخاب کرده دو نقطه «سقف قیمتی» و «کف قیمتی» را به یکدیگر متصل کنید.

بهترین حالت ایده ‌آل برای الگوی باد بزن گن، هنگامی است که خط ۱/۱ زاویه ۴۵ درجه داشته باشد، در چنین وضعیتی زوایای ۸ خط دیگر مطابق جدول زیر می‌ شود.

شاید در این قسمت این سوال برای شما مطرح شود که اگر زاویه خط ۱/۱ برابر ۴۵ نباشد، زوایای خطوط دیگر چگونه محاسبه می‌ شود؟

برای یافتن جواب این سوال فرض کنید که قیمت یک سهم در روز ۱۳۹۹/۱۰/۰۱ برابر ۱۰۰۰ واحد است و پس از گذشت حدود یک ماه قیمت آن به میزان ۱۰۰۰ واحد رشد کرده و به عدد ۲۰۰۰ می ‌رسد. شما می توانید با استفاده از الگوی باد بزن گن، این دو نقطه را بهم متصل کنید. بلافاصله پس از رسم خط ۱/۱، هشت خط دیگر توسط جدول به شکل زیر رسم می ‌شود:

جدول گن

استفاده از خطوط گن به عنوان حمایت و مقاومت در سبک معاملاتی گن

هنگامی که شما بخواهید از استراتژی باد بزن گن استفاده کنید بدون شک با خطوط مقاومت و حمایت روبرو خواهید شد. هنگامی که شما استراتژی باد بزن گن را روی یک روند صعودی یا نزولی رسم کنید خواهید دید تمامی خطوط رسم شده که زیر نمودار قیمت قرار دارند حکم یک حمایت و تمامی خطوطی که بالای روند قیمت قرار دارند حکم مقاومت را خواهند داشت.

مهم ‌ترین حمایت‌ ها و مقاومت‌ ها خطوط ۱/۱، ۱/۲ و ۲/۱ هستند و شکستن این دو خط به دنبال هم می‌تواند نشان از برگشت روند قیمت داشته باشد.

از مهم ترین ویژگی های خطوط حمایت و مقاومت می توان به تبدیل آن به یکدیگر اشاره کرد. برای مثال فرض کنید در یک روند، خط ۱/۱ را به عنوان یک مقاومت در نظر گرفتیم، پس از شکست این خط توسط قیمت، سهم دیگر خاصیت مقاومتی خود را از دست می ‌دهد و از آن پس نقش یک خط حمایتی را در چارت قیمت بازی می‌ کند.

در تصویر زیر شما می توانید مقاومت های مشخص شده و رفتار قیمت را در نقطه های مشخص شده مشاهده کنید:

معرفی سبک معاملاتی گن

استفاده از خطوط گن برای سنجش قدرت روند

اگر بخواهیم به یکی از بهترین ویژگی های باد بزن گن اشاره کنیم اینگونه می توان گفت که باد بزن گن در واقع قدرت یک روند را برای ما مشخص می کند. مثلا وقتی روند قیمت، بالای خط ۱/۲ قرار دارد نسبت به حالتی که در روی خط ۱/۱ قرار دارد، سرعت و قدرت بیشتری دارد.

این موضوع برای تمامی نسبت ‌ها وجود دارد، اگر یک معامله گر بخواهد سرعت تغییر قیمت را نسبت به زمان بسنجد می تواند از این طریق عمل کند.

باکس گن (Gann box) چیست؟

باکس سبک معاملاتی گن

هنگامی که فیبوناچی زمانی و فیبوناچی ریتریسمنت با یکدیگر ترکیب شدند باکس گن به وجود آمد. باکس گن، شامل تعدادی خطوط افقی و عمودی است؛ در کنار هر یک از خطوط عمودی و افقی یک عدد نوشته شده است، این اعداد عبارتند از: ۰.۲۵ – ۰.۳۸۲ – ۰.۵ – ۰.۶۱۸ – ۰.۷۵ – ۱

برای اینکه بتوانید در‌ مرحله اول باکس گن را رسم کنید ابتدا ضروری است که یک روند صعودی یا نزولی را تشخیص دهید، سپس از نوار ابزار سمت چپ گزینه «Gann Box» را انتخاب کنید.

مهم ترین قوانین معامله گری سبک معاملاتی گن

در ادامه موضوع سبک معاملاتی گن، به معرفی مهم ترین قوانین معامله گری گن می پردازیم تا شما با آگاهی از این قوانین به راحتی بتوانید از این استراتژی بهره ببرید:

1. اولین قانون این است که هنگامی که از استراتژی گن استفاده می کنید معاملات را بدون یک دلیل خوب نبندید.

2. فقط در بازارهای فعال معامله کنید و معاملاتی را قبول کنید که نسبت سود به ضرر حداقل ۳ به ۱ داشته باشند.

3. به هیچ عنوان از بازار خارج نشوید چون صبرتان را از دست داده اید یا وارد نشوید یا در مقابل اضطراب ها مقاومت کنید. 

4. هنگامی که یک توقف زیان انجام دادید به هیچ عنوان آن را لغو نکنید، هنگامی که وارد معامله شدید و تصمیمی را اتخاذ کردید آن را عملی کنید. 

5. همیشه حد ضرر را به کار ببرید و حد ضرر را در معاملات خود فراموش نکنید، حتی در سبک هایی که استاپلاس احتیاج نیست هم حد ضرر را دورتر قرار دهید برای جلوگیری از شارپ های گوناگون.

6. شما باید پول هایی که از معاملات موفق به دست آوردید را در یک حساب جداگانه نگهداری کنید. حداکثر بالانستان را بدانید تا در گام های شارپ گوناگون کل سرمایه تان از دست نرود، شما می توانید با این روش سرمایه تان را از خطر نابودی نجات دهید.

7. اگر به روند معامله ای اعتماد ندارید وارد آن نشوید، شما نباید با روند معاملاتی مخالفت کنید.

8. اگر در بازارهای مالی یک ضرر را متحمل شدید، از آن ضرر برای میانگین گیری استفاده نکنید، شما نباید هیچ وقت از سودهای کوچکتر و مطمئن تر غافل شوید.

9. شما باید از نتایج تریدها برای بررسی نقاط ضعف و قدرت پلن معاملاتی تان استفاده کنید؛ این نتایج را بررسی و یادداشت کنید. 

10. سعی کنید از معاملاتی که به نظر خطرناک و خارج از عرف می رسند دوری کنید، این معاملات می توانند سرمایه شما را با خطر مواجه کنند. برای معاملات خود حد و مرز تعیین کنید، برای تعداد معاملات در روز و هفته حداکثری قرار دهید.

11. بعد از این که اولین زیان را کردید، کمی به خودتان زمان بدهید تا تمرکزتان را مجدد باز یابید و در دورانی که بخاطر شکست، روحیه خوبی ندارید وارد معاملات جدید نشوید زیرا در این حین ذهن شما هنوز در سوگ شکست قبلی است و نمی تواند به راحتی تصمیم گیری کند.

12. هیچ وقت برای گرفتن یک سود بزرگ معامله نکنید و از بازار اندازه منطقی توقع سود داشته باشید.

13. مثلث سازی باید وقتی انجام شود که سطوح مقاومت را رد کرده باشد و ناحیه توزیع را شکسته باشد.

14. از معاملات شتاب زده دوری کنید وهیچ وقت خرید و فروش نکنید، به خاطر این که قیمت پایین یا بالا است.

15. تمام تمرکز خود را به کار بگیرید که سودتان به ضرر تبدیل نشود، از طمع های بی مورد بپرهیزید.

چگونه می توانیم از ابزار گن فن برای تحلیل تکنیکال استفاده کنیم؟

چگونه می توانیم از ابزار گن فن برای تحلیل تکنیکال استفاده کنیم؟

تا این قسمت از مقاله سعی کردیم درباره فعالیت های گن به منظور تخمین روند بازار اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم اما توجه کنید که این فعالیت ها در هنگامی که هیچ ابزاری برای کمک به تحلیل تکنیکال وجود نداشت، بسیار کارا و موثر بود. در حال حاضر در بیشتر پلتفرم های بازار فارکس امکان استفاده از ابزار گن فن وجود دارد، این ابزار با کمک روش های گن به شما در تحلیل تکنیکل بازار کمک می کند.

در مورد ابزار گن اینگونه می توان گفت که ابزار گن قیمتی در تحلیل تکنیکال است که به صورتی ساده در اختیار ما قرار گرفته اند. معامله گران در بسیاری از پلتفرم ها از این ابزار استفاده می کنند و این در حالی است که در متاتریدر کمتر به این امر پرداخته شده است و این پلتفرم هیچ تمرکزی بر روی ابزار گن ندارد. ابزار گن فن خطوطی که گن در زمان تحلیل بازار می کشید را برای ما ترسیم می کند؛ بهترین پلتفرم برای استفاده از گن فن، نرم افزار پلتفرم تریدینگ ویو است. در این نرم افزار برخلاف سایر نرم افزارها، زوم این و زوم اوت به سادگی انجام شده و امکان تحلیل را برای شما فراهم خواهد کرد.

اصول گن در بورس

در این بخش قصد داریم به بررسی اصول گن در بازار مالی بورس بپردازیم. تا این قسمت مقاله حتما متوجه شدید که مطابق نظریه گن همه چیز در جهان هستی برای هدف و یک نظام مشخص طراحی شده است و هیچ اتفاقی بدون دلیل رخ نمی دهد. به همین دلیل، نوسانات قیمت در نمودارهای بورس اتفاقی نیست و نمی توان رخ دادن این نوسانات را بدون دلیل پنداشت؛ بلکه نحوه ی حرکت آن ها به صورتی است که می توان صعود و نزول آن را شناسایی کرد. چنانچه نقاط بدست آمده در نمودارهای بورس را به معادلات ریاضی انتقال دهید می توانید روند قیمتی را پیش بینی کنید.

نظریه سبک معاملاتی گن برای تحلیل بازارهای مالی

گن نظریه بسیار جالبی برای تحلیل بازارهای مالی داشت، او همواره معتقد بود که وضعیت بازار سهام با یک زاویه تغییر می‌ کند و نمی توان به ثبات بازار اعتماد کرد. گن در یکی از تحقیقاتش متوجه شد تغییرات قیمت با اشکال هندسی طبیعی ارتباط خاصی دارند و بر همین اساس موفق شد حرکات قیمت مرتبط با زمان را پیش ‌بینی کند. ویلیام دلبرت گن بازار را به چرخه طبیعی زمان شباهت داد که همواره در حرکت است؛ شاید جالب باشد بدانید که نظریه او هم مبتنی بر اشکال هندسی طبیعی و اصول باستانی ریاضی شکل گرفته بود. بر اساس نظریه گن می ‌توان گفت که با استفاده از الگوها و زوایای مربوط به یک دارایی در بازار، می ‌توانیم حرکات آتی قیمت را پیش ‌بینی‌ کنیم.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
  موبایل 09927779050
  موبایل 09927779050
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com