1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. مهمترین پلتفرم های بلاک چین

مهمترین پلتفرم های بلاک چین

مهمترین پلتفرم های بلاک چین
لوگو علیرضا محرابی
مهمترین پلتفرم های بلاک چین
بلاکچین

فناوری بلاک چین به نقطه عطفی رسیده است که در آن هر صنعتی به دنبال بهره مندی از ماهیت غیرمتمرکز و شفاف آن است. با توجه به اینکه بلاک چین تقریبا در همه بخش ها اجرا می شود، تقاضا برای زیرساخت های بلاک چین در اوج خود است. با درک رشد سریع بسترهای بلاک چین، بسیاری از شرکت های توسعه دهنده نیز تحقیق و توسعه خود را بر اساس زیرساخت های در حال ظهور بلاک چین برای ایجاد یک اکوسیستم بلاک چین بهتر آغاز کرده اند. ما نیز در این مقاله لیستی از پانزده پلتفرم بلاک چین برتر را بر اساس اکوسیستم، مجموعه فناوری و راه حل هایی که ارائه می دهند، ارائه کرده ایم. 

1. زیرساخت بلاک چین اتریوم

زیرساخت بلاک چین اتریوم

اتریوم یک بستر بلاک چین منبع باز است که برای ساخت و استقرار برنامه های غیرمتمرکز استفاده می شود. این زیرساخت به کاربران امکان می دهد بدون دخالت اشخاص ثالث به ایجاد توافق نامه یا انجام تراکنش ها بپردازند.

پلتفرم بلاک چین اتریوم برای ارسال و دریافت ارزش در سراسر جهان شناخته شده است. جدا از پرداخت ها، اتریوم بازار خدمات مالی، بازی ها و برنامه هایی است که نمی توانند داده های شما را سرقت کنند. اتریوم دارای ارز دیجیتال بومی خود به نام اتر (ETH) است که برای پرداخت هزینه تراکنش و هزینه خدمات محاسباتی استفاده می شود. ماینرها می توانند ETH را پس از تایید معامله در بستر اتریوم استخراج کنند. 

به طور عمده، سه نوع برنامه کاربردی روی زیرساخت اتریوم ساخته شده است. اولین نوع برنامه، برنامه های مالی است که روش های بیشتری را برای مدیریت و انعقاد قرارداد با استفاده از پول در اختیار کاربران قرار می دهد. این شامل مشتقات مالی، کیف های ذخیره پول، وصیت نامه ها و ارزهای فرعی است. نوع دوم برنامه های نیمه مالی است که در آن پول دخیل است اما جنبه غیر پولی نیز دارد. نمونه ای از این دسته، پاداش های خودگردان برای راه حل مسائل محاسباتی است. نوع سوم برنامه ها، برنامه هایی مانند حکمرانی غیرمتمرکز و رای گیری آنلاین است که غیرمالی هستند.

در اینجا برخی از مزایای اصلی پلتفرم بلاک چین اتریوم آورده شده است:

تغییرناپذیری: هیچ شخص ثالثی نمی تواند داده های یکبار ثبت شده در بلاک چین اتریوم را تغییر داده یا دستکاری کند.

امنیت: برنامه های ساخته شده بر روی زیرساخت اتریوم بدون هیچ گونه خطایی و با ایمن سازی به روش رمزنگاری، در برابر فعالیت های کلاهبرداری و هک شدن محافظت می شوند.

بدون وقفه: dApp های مبتنی بر اتریوم هرگز با خرابی روبرو نمی شوند و هرگز نمی توان آنها را خاموش کرد.

2. زیر ساخت بلاک چین استلار

Stellar یک شبکه بلاک چین باز برای ذخیره و انتقال پول است. این پلتفرم امکان ایجاد، انتقال و تجارت تمثال های دیجیتالی از انواع پول - دلار، بیت کوین یا هر چیز با ارزشی را فراهم می کند. بلاک چین استلار صاحبی ندارد و عموم مردم مالک هر چیزی هستند که در بلاک چین استلار وجود دارد. این زیرساخت در یک شبکه باز و غیرمتمرکز اجرا می شود و روزانه میلیون ها تراکنش را انجام می دهد. 

مشابه بیت کوین و اتریوم، استلار برای حفظ همگام سازی شبکه به بلاک چین وابسته است. شبکه استلار دارای یک ارز دیجیتال بومی است که برای انجام معاملات و راه اندازی حسابها به مقدار کم مورد نیاز است. استلار مجموعه ای از گره های اصلی است که در واقع رایانه هایی هستند که دفتر مشترک مانده ها و حساب ها را حفظ کرده و معاملات ورودی را تایید می کنند. با استفاده از پروتکل اجماع استلار، شبکه موافقت می کند که مجموعه ای معتبر از معاملات را برای به روز رسانی دفتر کل پیاده سازی کند.

هر معامله ای که در دفتر کل Stellar اجرا می شود هزینه کمی را شامل می شود که برای جلوگیری از کلاهبرداری بازیگران بد شبکه ضروری است و دفتر کل آن هر 3-5 ثانیه به روز می شود. 

در زیر برخی از ویژگی های کلیدی استفاده از پلتفرم بلاک چین Stellar آورده شده است:

مقیاس پذیری و عملکرد بالا: شبکه استلار معاملات را با کمک اجماع از طریق گره ها انجام می دهد. اجماع تنها در عرض چند ثانیه حاصل می شود و معاملات را در 3-5 ثانیه ممکن می سازد. این زیرساخت اجازه استخراج را نمی دهد بنابراین سرعت تراکنش را در مقایسه با سایر شبکه های رمزنگاری بیشتر می کند. هزاران تراکنش که همزمان انجام می شود، شبکه استلار را به یک پروتکل بلاک چین بسیار مقیاس پذیر تبدیل می کند.

منبع باز و پایگاه داده غیرمتمرکز: هر کسی می تواند بدون نیاز به مرجع مرکزی در عملکرد شبکه Stellar شرکت کند. گره های مختلف گرد هم می آیند و معاملات آنلاین را در دفتر کل تأیید می کنند.

معاملات چند ارزی: این یکی از مزایای قابل توجه بلاک چین استلار است زیرا می توان معاملات را با هر ارز دلخواه خود انجام داد و سیستم به طور خودکار روند فارکس را انجام می دهد. این امر با یافتن شخصی که می خواهد با همان ارز مبادله کند، انجام می شود. اگر مبادله مستقیم در دسترس نباشد، اقدامات مختلفی را برای ترسیم ارز منتقل شده انجام می شود. ارز دیجیتال آن به بلاک چین استلار اجازه می دهد تا تراکنش های چند ارزی را به طور موثر انجام دهد.

3. پلتفرم بلاک چین تزوس

پلتفرم بلاک چین تزوس

Tezos یک پلتفرم بلاک چین منبع باز برای دارایی ها و برنامه های غیرمتمرکز است که می تواند با ارتقاء خود، تکامل یابد. ذینفعان یا سهامداران شبکه، ارتقاء پروتکل اصلی و ارتقاء فرآیند اصلاح را کنترل می کنند. تزوس یک دفتر کل رمزنگاری خود اصلاح کننده است که می تواند با توجه به نیاز صنعت، بدون نیاز به ایجاد فورک، گاه به گاه گسترش یابد. تزوس بر روی سه لایه پروتکل کار می کند: پروتکل شبکه، پروتکل اجماع و پروتکل معامله.

برخی از ویژگی های مهم پروتکل تزوس در زیر آورده شده است:

مکانیزم خود اصلاح کننده: تزوس به عنوان یک دفتر کل رمزنگاری با قابلیت اصلاح خود، امکان تکامل بلاک چین را به جای هارد فورک دارد. برخلاف بیت کوین و اتریوم، هارد فورک ها نباید راهی استاندارد برای ارتقاء سیستم باشند.

تایید رسمی و قراردادهای هوشمند: پلتفرم تزوس علاوه بر حکمرانی درون شبکه ای و یک سیستم خود اصلاح کننده از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند که آن را ترکیبی بین دش و اتریوم می کند. زبان برنامه نویسی آن، Michelson، برای نوشتن قراردادهای هوشمند مبتنی بر Tezos استفاده می شود. با استفاده از تأیید رسمی، توسعه دهندگان می توانند صحت کد قراردادهای هوشمند خود را تأیید کنند.

حکمرانی درون شبکه ای: اگر در تزوس دارنده سهام هستید، می توانید در اداره پروتکل نیز مشارکت داشته باشید. این فرآیند به عنوان حاکمیت درون شبکه ای تعریف شده است. این امر به دارندگان کوین ها امکان می دهد تا برای عملکرد آینده رای دهند. در این سیستم، تغییرات کد، در پروتکل کدگذاری شده و با رای گیری ذینفعان تعریف می شود.

اثبات سهام نمایندگی: گره های Tezos با الگوریتم اثبات سهام نمایندگی به اجماع می رسند و در نتیجه این شبکه از مقیاس پذیری بالایی برخوردار است.

4. پلتفرم بلاک چین ترون

Tron یک بستر بلاک چین است که برای یک اینترنت واقعا غیرمتمرکز و زیرساخت های آن طراحی شده است. این یکی از سیستم عامل های اصلی مبتنی بر بلاک چین است که مقیاس پذیری بالا، دسترسی بالا و توان بالا را برای همه dApp های موجود در اکوسیستم ترون ارائه می دهد. این پلتفرم یک معماری 3 لایه ای را اجرا می کند که به لایه ذخیره سازی، لایه اپلیکیشن و لایه اصلی طبقه بندی شده است. با همکاری Google Protobuf، ترون از افزونه چند زبانه پشتیبانی می کند.

ترون بر اساس TVM (ماشین مجازی ترون)، می باشد. TVM به طور یکپارچه با اکوسیستم توسعه ای موجود ارتباط برقرار می کند تا به توسعه دهندگان جهانی یک سیستم بلاک چین سفارشی که مقیاس پذیر و امن است، ارائه دهد. در اینجا برخی از مزایای اکوسیستم بلاک چین ترون آورده شده است:

سازگاری بسیار بالا: ماشین مجازی ترون با EVM (ماشین مجازی اتریوم) و سایر ماشینهای مجازی اصلی سازگار است بنابراین، همه قراردادهای هوشمند مستقر در ترون در TVM قابل اجرا هستند.

معماری سبک وزن: با وجود یک معماری سبک وزن، TVM قصد دارد تا مصرف منابع را کاهش داده و عملکرد سیستم را تضمین کند.

هزینه کم: به دلیل ستاپ پهنای باند TVM، هزینه توسعه کاهش می یابد و توسعه دهندگان می توانند روی توسعه کد قرارداد تمرکز کنند. همچنین یک رابط یکپارچه برای استقرار، راه اندازی و دسترسی قرارداد برای راحتی بیشتر توسعه دهندگان را فراهم می کند.

5. زیرساخت بلاک چین هدرا هش گراف

هدرا هش گراف

Hedera یک شبکه عمومی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و از اجماع Hashgraph استفاده می کند؛ یک جایگزین سریعتر و مطمئن برای مکانیسم های اجماع بلاک چین. هش گراف با استفاده از الگوریتم هایی و با بیش از 10،000 تراکنش در ثانیه و با تأخیر کم، به بازدهی بالایی دست می یابد. هنگامی که اجماع در شبکه حاصل می شود، معامله تغییر ناپذیر می شود و در دفتر عمومی برای همه در دسترس است تا به صورت شفاف به آن دسترسی داشته باشند.

خدمات شبکه هدرا، API هایی هستند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا توکن ها را بسازند، حساب ها را ایجاد کرده و داده ها را به دفتر کل اضافه کنند. هر API بر اساس ذخیره و پردازش مورد نیاز، هزینه تراکنش دارد. Hedera همچنین دسترسی برنامه نویسان را به زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود آسان می کند. برخی از مزایای اصلی پلتفرم هدرا هش گراف در زیر آورده شده است:

ایمنی: از آنجا که هدرا هش گراف در واقع نوعی BFT می باشد، دارای بالاترین سطح امنیت است. دستیابی به سطح بالایی از امنیت در مقیاس، یک پیشرفت اساسی در زمینه سیستم های توزیع شده است.

سرعت: سرعت هدرا هش گراف بستگی به سرعت اینترنت شما دارد. با قابلیت مدیریت صدها هزار تراکنش در ثانیه و اعتبار بیش از یک میلیون امضا در ثانیه، زمان نهایی شدن برای پلتفرم Hedera در ثانیه ارزیابی می شود نه در دقیقه، ساعت یا روز.

عدالت: Hedera Hashgraph عادلانه است و از ترتیب معاملات دریافت شده توسط جامعه اطمینان حاصل می کند. این پلتفرم تضمین می کند که هیچ کاربری به تنهایی مجاز به مسدود کردن جریان تراکنش ها در جامعه نمی باشد.

6. زیرساخت بلاک چین ایاس

EOS یکی از بهترین زیرساخت های منبع باز بلاک چین است که برای پشتیبانی و اجرای زیرساخت های دیجیتالی سازگار و ایمن طراحی و ساخته شده است. پلتفرم EOSIO با استفاده از ++C، بسیار بهینه شده و برای شبکه های عمومی و خصوصی قابل تنظیم است. ایاس یک بستر کاربردی بلاک چین برای خدمات وبی از جمله dapp های ذخیره سازی ابری، احراز هویت کاربر و قراردادهای هوشمند EOS می باشد. برخی از ویژگی های کلیدی بلاک چین EOS عبارتند از:

مقیاس پذیری: EOS از میلیون ها تراکنش در ثانیه به دلیل مکانیسم اثبات سهام خود پشتیبانی می کند.

قابلیت ارتقا: همه DApp های ساخته شده و مستقر در بلاک چین EOS قابل ارتقا هستند. این بدان معناست که کاربران مجاز به اضافه کردن و یا تغییر ویژگی ها، استقرار کد و اصلاح منطق برنامه هستند. همچنین، توسعه دهندگان می توانند برنامه ها را بدون ایجاد باگ، آپدیت کنند.

7. پلتفرم زنجیره هوشمند بایننس

لتفرم زنجیره هوشمند بایننس

بر اساس معماری دو زنجیره ای، Binance Smart Chain به کاربران خود اجازه می دهد تا dAppها و دارایی های دیجیتالی خود را بر روی یک بلاک چین بسازند و از تجارت سریع برای مبادله با دیگری استفاده کنند. این یک راه حل ابتکاری برای ایجاد قابلیت همکاری و برنامه ریزی در زنجیره بایننس است. پلتفرم BSC بر سیستم 21 تأییدکننده با اجماع "اثبات قدرت مشارکت شده" برای پشتیبانی از زمان بلوک کوتاه و هزینه معاملات کم متکی است. BSC همچنین به عنوان یک بلاک چین تعریف می شود که به طور موازی با زنجیره بایننس اجرا می شود. 

برخلاف زنجیره بایننس، زنجیره هوشمند بایننس دارای قابلیت قرارداد هوشمند و سازگاری با ماشین مجازی اتریوم است. با استفاده از Binance Smart Chain، توسعه دهندگان می توانند توکن های جدیدی را برای دیجیتالی کردن دارایی ها بسازند، dApp های موجود را منتقل کنند، به یک اعتبارسنج BSC تبدیل شوند و یک گره کامل را برای دریافت و پخش مستقیم بروزرسانی تراکنش ها، فعالیت های اجماع و بلوک ها اجرا کنند.

برخی از مزیت های زنجیره هوشمند بایننس به شرح زیر است:

بلاک چین مستقل: از آنجا که BSC به طور موازی با Binance Chain اجرا می شود، یک بلاک چین مستقل محسوب می شود. این بدان معناست که حتی اگر زنجیره بایننس کار خود را متوقف کند، BSC به انجام عملیات فنی و تجاری خود ادامه می دهد. 

سازگاری با اتریوم: زنجیره هوشمند بایننس از قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم پشتیبانی می کند. با استفاده از ویژگی سازگاری اتریوم، توسعه دهندگان می توانند dApp ها، ابزارها و سایر اجزای اکوسیستم را بدون مشکل در Binance Smart Chain توسعه داده یا منتقل کنند.

قابلیت همکاری بومی: Binance Chain و Binance Smart Chain بدون مشکل زیاد با یکدیگر تعامل دارند. بنابراین، کاربران ارزهای دیجیتال خود را بدون دردسر بین BSC و BC جابجا می کنند.

پشتیبانی از حاکمیت و مشارکت مبتنی بر جامعه: BSC بر اساس یک مدل اجماع اثبات سهام، به طور خاص اثبات قدرت مشارکت شده اجرا می شود. توکن بومی آن، بایننس کوین، برای مشارکت در امنیت شبکه و رای دادن به پروتکل های حکمرانی جامعه در نظر گرفته شده است. مدل اثبات سهام آن به پلتفرم اجازه می دهد تا تراکنش ها را سریعتر انجام دهد و آن را نسبت به شبکه هایی که هنوز سیستم های اثبات کار را اجرا می کنند، برتر سازد.

استیک کردن: استیک کردن مشمول دارندگان BNB می شود که توکن های خود را در یک استخر قرار می دهند. سپس آنها می توانند توکن های خود را به یک نامزد یا اعتبارسنج منتخب واگذار کنند. به محض شروع انتخابات برای اعتبارسنج بعدی، آنها می توانند توکن های خود را دوباره به اعتبارسنج دیگری واگذار کنند. اعتبارسنجان انتخاب شده، این پتانسیل را دارند که پاداش بلاک خود را با نمایندگان خود تقسیم کنند.

برای سازگاری با اتریوم، BSC منطق خود را در زنجیره بایننس پیاده سازی می کند. به این معنی که تفویض یا پیوند توکن در شبکه Binance Chain اتفاق می افتد نه در BSC.

8. زیر ساخت بلاک چین کاردانو

کاردانو نسل سوم پلتفرم اثبات سهام مبتنی بر بلاک چین است که زیرساخت های کاربردی اجتماعی و مالی منصفانه و انعطاف پذیر را ارائه می دهد و با ترکیب فناوری های پیشگام، پایداری و امنیت بی نظیری را برای dApp ها، جوامع و سیستم ها فراهم می کند. 

پروتکل بلاک چین کاردانو با امنیتی که به عنوان یکی از اصول بنیادی آن است، طراحی شده است. این پلتفرم با یک زبان برنامه نویسی کاربردی به نام Haskell نوشته شده است که طیف وسیعی از روش های بالقوه را برای اطمینان از صحت کد ارائه می دهد.

کاردانو در حال ساخت یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که ویژگی های پیشرفته تری را نسبت به هر پروتکلی که قبلا ساخته شده، ارائه می دهد و به عنوان یک پلتفرم امن برای توسعه dApp های سازمانی عمل می کند. تمرکز کاردانو به طور عمده روی مفاهیم زیر است:

مقیاس پذیری: مقیاس پذیری اطمینان حاصل می کند که دفتر کل کاردانو می تواند تعداد زیادی از معاملات را بدون تأثیر بر عملکرد شبکه پردازش کند. همچنین قابلیت های پهنای باند بالاتری را فراهم می کند تا به تراکنش ها امکان اجرای حجم مناسبی از داده ها که به راحتی در شبکه مدیریت می شوند را بدهد.

پایداری: یک بلاک چین اثبات سهام برای اطمینان از پایداری سیستم طراحی شده است. کاردانو به گونه ای توسعه یافته است که به جامعه اجازه می دهد تا با پیشنهاد، مشارکت و اجرای بهبود سیستم، توسعه مستمر را ارتقا دهد. 

قابلیت همکاری: قابلیت همکاری، محیط چند منظوره ای را برای عملیات اقتصادی، تجاری یا مالی فراهم می کند و کاربران را قادر می سازد تا با یک نوع ارز و یا چندین ارز در بلاک چین های مختلف تعامل داشته باشند. Cardano برای پشتیبانی از انتقال های متقابل زنجیره ای، معمولا از زبان های قراردادهای هوشمند و انواع مختلف توکن استفاده می کند.

9. زیرساخت بلاک چین پولکادات

یرساخت بلاک چین پولکادات

Polkadot یک پلتفرم بلاک چین است که به بلاک چین های مختلف اجازه می دهد تا به طور مستقل در یک شبکه اجرا شوند در حالیکه توسط یک اکوسیستم امنیتی مشترک ایمن می شوند. پولکادات یک محیط برنامه چند زنجیره ای است که در آن ثبت و محاسبات بین زنجیره ای امکان پذیر است. این می تواند داده ها را به زنجیره های بلاک چین باز، عمومی، بدون مجوز و خصوصی منتقل کند و امکان توسعه برنامه هایی را فراهم کند که داده های مجاز را از بلاک چین خصوصی دریافت کرده و از آن در بلاک چین عمومی استفاده کنند.

پولکادات یک شبکه از بلاک چین های ناهمگن به نام های parathreads و parachains را ترکیب می کند. Polkadot Relay Chain این زنجیره هایی را که از طریق پل به شبکه های خارجی متصل شده اند، ایمن می کند. 

"ماشین حالت پولکادات" به WebAssembly (Wasm) که یک محیط مجازی با عملکرد بالا است، کامپایل شده است. شبکه آن از libp2p، یک چارچوب شبکه چند پلتفرمی برای برنامه های همتا به همتا، استفاده می کند. محیط اجرای این پلتفرم در Rust، Golang و ++C برنامه نویسی شده است و دسترسی طیف گسترده ای از توسعه دهندگان را ممکن می سازد. مزایای اصلی پلتفرم پولکادات عبارتند از:

مدل امنیتی منحصر به فرد: پولکادات یک رویکرد امنیتی منحصر به فرد را اجرا می کند و به بلاک چین ها اجازه می دهد تا امنیت خود را با هم شریک شوند، این بدان معناست که امنیت بلاک چین برای همه اعمال می شود. توسعه دهندگان بلاک چین می توانند از روز اول با اتصال به پولکادات به فکر تأمین امنیت بلاک چین خود باشند.

حاکمیت شفاف در زنجیره: به روزرسانی پروتکل پولکادات به روش بدون فورک با استفاده از رای گیری شفاف درون زنجیره ای انجام می شود. بنابراین، توسعه پروتکل پولکادات به دلیل عدم وجود یک فرآیند روشن هرگز متوقف نمی شود. یک زنجیره رله از یک مکانیسم حکومتی پیچیده برای ایجاد یک فرآیند شفاف، الزام آور و پاسخگو برای ارتقاء شبکه و حل اختلافات استفاده می کند. توکن های DOT در مشارکت در تصمیم گیری های حکومتی کمک می کنند از جمله رای گیری، پیوند و تهیه پیش نویس پیشنهادات.

الگوریتم اجماع قابل اعتماد: پولکادات از GRANDPA اصلی خود برای یک شبکه امن و مقاوم استفاده می کند. تحت شرایط عادلانه شبکه، GRANDPA بلاک ها را به سرعت به مرجله نهایی می رساند. با این حال، تحت شرایط بد شبکه، GRANDPA بلوک های بزرگ را در زمان تعیین شدن پارتیشن ها نهایی می کند.

10. پلتفرم بلاک چین سولانا

Solana یک زیرساخت بلاک چین امن، سریع و مقاوم در برابر مخفی کاری است که زیرساخت باز مورد نیاز برای پذیرش جهانی را فراهم می کند. این پلتفرم از 50،000 تراکنش در ثانیه پشتیبانی می کند و با استفاده از 200 گره اعتبارسنج، هر 400 میلی ثانیه بلاک جدید ایجاد می کند. سولانا با استفاده از توابع تأخیر قابل بازبینی و مکانیزمی به نام اثبات تاریخ به مشکل اجماع می پردازد. این مکانیسم اجماع به جای الزام اعتبارسنجان برای تعیین زمان معاملات، ترتیب نسبی معاملات را ایجاد می کند. این روش همچنان ایمن است اما انعطاف پذیری بیشتری را برای اعتبارسنجان و توسعه دهندگان ارائه می دهد.

این سیستم به بلاک چین اجازه می دهد بدون در نظر گرفتن هرگونه فعالیت شبکه، بدون وقفه عمل کند. این یک مزیت سولانا نسبت به سایر سیستم عامل ها است که ممکن است در صورت کم یا زیاد بودن فعالیت شبکه دچار تنگنا شوند. بلاک چین Solana همچنین از Cloudbreak استفاده می کند، یک آرشیو توزیع شده که مانع اشغال بیش از حد فضای محاسباتی توسط تاریخچه ی محاسبات می شود.

سولانا یک پلتفرم برای توسعه دهندگان برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز، توکن های دیجیتال و کیف پول است و دارای ویژگی های اساسی زیر می باشد:

هزینه کم: پلتفرم بلاک چین Solana به گونه ای ساخته شده است که هزینه ها را برای برنامه های دارای میلیاردها کاربر پایین نگه دارد و با افزایش تعداد کاربران، هزینه های شبکه افزایش نمی یابد.

ترکیب پذیر: وضعیت جهانی واحد پلتفرم قابلیت ترکیب بین پروژه ها را فراهم می کند. سولانا با سیستم های لایه 2 یا چند تکه برخورد نمی کند.

مقیاس پذیر: سولانا با استفاده از اثبات تاریخ و سایر نوآوری ها، به شبکه اجازه می دهد تا به خوبی مقیاس پذیر شود.

11. زیرساخت بلاک چین پالیگان

پلتفرم بلاک چین پالیگان

Polygon یک پلتفرم و زیرساخت بلاک چین برای توسعه و اتصال شبکه های بلاک چین سازگار با اتریوم است. این پروتکل بهترین بلاک چین های قدرتمند و شبکه اتریوم را در یک سیستم چند زنجیره ای تکامل یافته ترکیب می کند. این پلتفرم برای حل بسیاری از نقاط ضعف مرتبط با بلاک چین، از جمله سرعت کم و هزینه بالای گس، بدون به خطر انداختن امنیت طراحی شده است. این یک سیستم چند زنجیره ای است که شبیه به سایر سیستم عامل های بلاک چین مانند آوالانچ (Avalanche)، Cosmos، Polkadot و موارد دیگر است که ویژگی های قابل توجه زیر را دارا می باشد:

ایمنی ذاتی

قدرتمندتر و بازتر

بهره مندی از جلوه های شبکه اتریوم

پالیگان با یک کلیک، استقرار شبکه های بلاک چین فعلی را فراهم می کند. همچنین مجموعه ای رو به رشد از ماژول ها را برای ایجاد شبکه های سفارشی ارائه می دهد و به عنوان یک پروتکل، قابلیت همکاری برای تبادل پیام های دلخواه با اتریوم و سایر سیستم عامل های بلاک چین را ارائه می دهد.

بلاک چین پالیگان یک پلتفرم ماژولار و ایمن به عنوان یک سرویس است و مزایای زیر را ارائه می دهد:

سازگاری با ETH

مدولار بودن

قابلیت همکاری

حق حاکمیت

امنیت

تجربه کاربری بهتر

12. پلتفرم بلاک چین آوالانچ

آوالانچ یکی از بسترهای قراردادهای هوشمند سریع در حوزه ی بلاک چین است که توسط زمان با قطعیت ارزیابی شده است. این پلتفرم یک پلتفرم بلاک چین با عملکرد و سطح عدم تمرکز بالا، قابل تنظیم، ایمن و مقیاس پذیر است که بستری متحد برای ایجاد، انتقال و تجارت دارایی های دیجیتالی است که به طور گسترده سه مورد استفاده زیر را هدف قرار می دهد:

توسعه بلاک چین های کاربردی

توسعه و استقرار برنامه های غیرمتمرکز کاربردی مقیاس پذیر

توسعه دارایی های دیجیتالی پیچیده دلخواه با مجریان، قوانین و قراردادهای سفارشی

13. زیرساخت بلاک چین آیوتا

آیوتا

IOTA یک دفتر کل توزیع شده منبع باز است که برای اینترنت اشیا طراحی شده است. آیوتا بر اساس سیستم عامل DAG و یا به اصطلاح برخی دیگر، تنگل، برای ذخیره تراکنش ها در دفتر کل آن کار می کند. این پلتفرم با ایجاد تبادل امن داده ها و ارزش، بدون هزینه اضافی، فناوری دفتر کل توزیع شده را دوباره مهندسی کرده است. این شامل بلوک ها و ماینرها نمی شود. در عوض شما، هنگام ارسال یک تراکنش آیوتا، دو معامله دیگر را ثابت می کنید. 

زیرساخت بلاک چین آیوتا نقش مهمی در انقلاب صنعتی نسل بعدی ایفا می کند و ارتباطات اقتصادی بین ماشین ها و ماشین های پل ساز و اقتصاد انسانی را ممکن می سازد. در زیر برخی از مزایای اصلی پلتفرم IOTA آورده شده است:

معاملات با هزینه صفر

بسیار مقیاس پذیر

منابع مورد نیاز کم

معاملات سریع

توزیع شده

14. زیرساخت بلاک چین نئو

NEO یک پلتفرم بلاک چین منبع باز و مبتنی بر جامعه برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز است. این پلتفرم توسعه دهندگان را قادر می سازد تا مدیریت دارایی را از طریق قراردادهای هوشمند به صورت خودکار و دیجیتالی کنند. همچنین زیرساخت های بومی مانند اوراکل ها و ذخیره سازی غیرمتمرکز را ارائه می دهد و پایه ای برای اینترنت نسل بعدی ایجاد می کند. 

طراحی شده با هدف ایجاد dApp های مقیاس پذیر، دارایی اصلی این پلتفرم توکن NEO است. توکن NEO توکن های GAS تولید می کند که برای پرداخت هزینه تراکنش برای اجرای برنامه ها در شبکه استفاده می شود. 

هدف NEO و زیرساخت بلاک چین آن، این است که یک شبکه باز و غیرمتمرکز برای اقتصاد هوشمند باشد. اجزایی که اقتصاد هوشمند نئو را تشکیل می دهند عبارتند از:

هویت دیجیتالی: NEO مجموعه ای از استانداردهای هویت دیجیتال سازگار با X.509 را برای پشتیبانی از شبکه ی مدل صدور گواهینامه نقطه به نقطه نگهداری می کند.

قرارداد هوشمند: با سیستم قرارداد هوشمند نئو، توسعه دهندگان نیازی به یادگیری زبان برنامه نویسی جدید ندارند. در عوض، آنها می توانند از #C یا سایر زبان های برنامه نویسی برای ایجاد قرارداد هوشمند استفاده کنند.

دارایی دیجیتال: با استفاده از بلاک چین، دیجیتالی شدن دارایی ها شفاف، قابل ردیابی و عاری از واسطه است. کاربران می توانند انواع مختلف دارایی های دیجیتال را در بستر بلاک چین نئو تجارت، انتقال و ثبت کنند.

15. پلتفرم بلاک چین الگورند

الگورند

Algorand یکی از اصلی ترین پروتکل های زیرساخت بلاک چین است که با امکان توسعه نسل بعدی محصولات فین تک (فناوری مالی) و تبادل ارزش و پروتکل ها، همگرایی بین منابع مالی سنتی و غیرمتمرکز را تسریع می کند. مکانیزم اجماع اثبات سهام الگورند امنیت، مقیاس پذیری، سرعت، قطعیت و عدم تمرکز مورد نیاز با نوسازی اکوسیستم های مالی را ارائه می دهد. 

مکانیسم اجماع اثبات سهام خالص آن، مشارکت کامل، سرعت و حفاظت را در یک شبکه واقعا غیرمتمرکز تضمین می کند. با نهایی شدن بلوک ها در عرض چند ثانیه، توان تراکنش الگورند با شبکه های مالی و پرداخت بزرگ، زیاد است. Algorand یکی از اولین پروتکل های بلاک چین است که توانایی تراکنش فوری را ارائه می دهد. در زیر برخی از مزایای قابل توجه پروتکل بلاک چین Algorand آورده شده است.

امنیت سطح اجماع: پروتکل غیرمتمرکز قرارداد "بیزانسی" الگورند می تواند تعدادی دلخواه از کاربران مخرب را تحمل کند تا زمانی که کاربران صادق اکثریت کل سهام سیستم را در اختیار داشته باشند.

پاداش ها: در الگورند، اختیار با کاربرانی است که سهام بیشتری را در اختیار دارند. هر کاربر پاداشی متناسب با میزان سهام خود به ازای هر بلوکی که به بلاک چین اضافه می کند، دریافت می کند.

محیط با مجوز و بدون مجوز: Algorand به طور ایمن و کارآمد کار می کند، هم در محیط مجاز و هم در یک محیط بدون مجوز که در آن کاربران می توانند در هر زمان به سیستم بپیوندند. 

پیش‌بینی بازار بلاک چین دیفای

پیش‌بینی بازار بلاک چین دیفای

از جمله بزرگترین ابتکارات با توانایی اثبات ‌شده برای توسعه در طول سال ۲۰۲۱، آغاز یک بازار مالی غیر متمرکز می باشد. چنین بازار امیدوار کننده‌ای باعث جذب پروژه‌ها و کلاهبرداری‌های بی‌ثبات بسیاری می شود. انتظار می رود که در آینده با کاهش تدریجی هیجانات دیفای و بقای پروژه‌های واقعی و معتبر که از پشتیبانی مقامات بزرگ و جامعه گسترده برخوردار هستند، روبرو شویم.

در بازار امروز کریپتو عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند. به دلیل انباشت مدام سرمایه، به طور قابل توجهی بازار از نقدینگی پر و اشباع شد. بنابراین امکان در نظر گرفتن رونق بسیار زیاد برای پروژه‌های مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین کوچک و متوسط وجود دارد. از طرف دیگر، با توجه به افزایش اهمیت مسئله امنیت سایبری، بنابراین تاکید بر حل مشکلات امنیتی، رونق دیگر در پوشش پروژه‌های غیر متمرکز خواهد بود. 

روند تکنولوژی بلاک چین در سال ۲۰۲۱

روند تکنولوژی بلاک چین را بر اساس تجزیه و تحلیل تغییرات آینده و تحقیقات مداوم در بازار، می توان پیش ‌بینی کرد.

قدرتمند شدن زبان سالیدیتی

قدرتمند شدن زبان سالیدیتی

انتشار نسخه سالیدیتی ۰.۸ (Solidity 0.8) باعث شد در ساختار زبان تغییرات عمده‌ای ایجاد شود و برای برنامه ‌نویسان سهولت بیشتری را فراهم کرد. همچنین اقدام به انتشار اپن زپلین (OpenZeppelin) دیفندر (Defender) کرد و همچنین قرارداد خود را تمدید کرد. استفاده از ابزارهای راحت‌تر و پیاده‌ سازی‌های جدید، باعث شد توسعه بیشتر پلتفرم‌های بلاک چینی به سمت زبان Solidity سوق پیدا کند.

رشد پلتفرم توسعه براونی (Brownie)

براونی نیز از طرفی دیگر در رابطه با ترافل (Traffle)، موقعیت خود را تقویت می کرد. همچنین می توان این واقعیت را توجیه کرد که روز به‌ روز وایپر (Viper) محبوب ‌تر می‌شود. برای مثال بزرگترین پلتفرم دیفای بعد از چندین ادغام یعنی یرن فاینانس (Yearn Finance)، به عنوان میزبان تمام فرآیندهای توسعه، براونی را انتخاب کرد. بنابراین می‌توان انتظار داشت براونی توسط پروژه‌‌های بیشتری به عنوان چارچوب اصلی توسعه قراردادهای هوشمند انتخاب می شوند و یا این که به آن منتقل می شوند.

تقاضای بیشتر برای برنامه‌ نویسان Rust

Polkadot Relay Chain (زنجیره رله پولکادوت) با زبان Rust بر روی چارچوب سابستریت (Substrate) نوشته شده است. زبان برنامه ‌نویسی Parity نیز به عنوان یکی از اصلی‌ترین نود‌های اتریوم، زبان Rust می باشد. 

بنابراین در آینده نزدیک تمایل پروژه‌ها برای اتصال به مولتی چین‌ و ارتقا پروتکل و اجرای مزایای بی شمار، باعث افزایش تقاضا برای برنامه ‌نویسان ماهر Rust می شود. 

مدیریت هویت غیرمتمرکز

مسئله کنونی با مدیریت هویت و KYC، به ویژه در دیفای، برای روند توسعه زمینه محکمی را ایجاد می‌کند. سرگئی اونیچنکو (Sergey Onyshchenko) به عنوان مدیرعامل شرکت بلیز (Blaize)، در مورد این موضوع می‌گوید:

در بازار KYC برای فرصت‌های توسعه زمینه خالی وجود دارد. برای صرافی‌های غیر متمرکز این موضوع بسیار حساس می باشد. از این رو، دیر یا زود بازیگران بزرگی برای ارائه رویکردی کاملا جدید در مدیریت هویت پیدا خواهند شد.

نکته مهم دیگر توکنیزه سازی دارایی از بخش‌های تجاری واقعی از جمله هنر، املاک و مستغلات می باشد. در این راستا در حال حاضر پروژه‌هایی مانند سانتریفیوژ (Centrifuge) شروع به توسعه کرده‌اند و فاکتورهای توکنی شده را که امکان وام گرفتن با استفاده از‌ آن‌ها وجود دارد را معرفی کرده‌اند.

جمع بندی

در این مقاله با پلتفرم ها و زیرساخت های برتر بلاک چین آشنا شدیم و ویژگی های اساسی پانزده مورد از آنها را برشمردیم. چیزی که مسلم است، این پلتفرم های معرفی شده تنها زیرساخت های موجود در زمان حال نیستند و برخی از پلتفرم ها در این مقاله معرفی نشده اند. همچنین با رشد سریع فناوری بلاک چین، پروتکل های جدید اکوسیستم نیز با ویژگی های اضافی به مارکت خواهند آمد.

در صورت علاقه به شناخت سایر زیرساخت های بلاک چین که در این مقاله لیست نشده اند، نقشه ی بازار سایت cryptorank را بررسی نمایید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com