1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. استیبل کوین Djed چیست؟

استیبل کوین Djed چیست؟

استیبل کوین Djed چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
استیبل کوین Djed چیست؟
ارزهای دیجیتال

DJED یکی از پروژه های استیبل کوین در صنعت کریپتوکارنسی بوده که هنوز عرضه نشده است. DJED یک استیبل کوین الگوریتمی است که توسط توسعه دهندگان کاردانو و شبکه کوتی توسعه یافته است. در طراحی محاسباتی استیبل کوین DJED، قراردادهای هوشمند متمرکز بر تراکنش های مالی غیرمتمرکز (DeFi) قیمت این دارایی دیجیتال را ثابت نگه می دارد. این استیبل کوین با استفاده از یک پروتکل قابل تایید ریاضی، نوسانات قیمت را کنترل می کند و برخلاف سایر استیبل کوین ها، نیازی به بانک ندارد. داشتن این ویژگی ها یک کوین قابل فروش را ارائه می دهد که در طول زمان تعداد کاربران و سرمایه گذاران را به طور تصاعدی افزایش می دهد. برای آشنایی با این استیبل کوین جدید کاردانو تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

Djed؛ استیبل کوین جدید کاردانو

Djed؛ استیبل کوین جدید کاردانو

انواع مختلفی از استیبل کوین ها وجود دارد که محبوب ترین آنها، استیبل کوین هایی هستند که با نسبت 1:1 ارز سنتی (فیات) مانند دلار آمریکا پشتیبانی می شوند. محبوب ترین آنها استیبل کوین USDT است. یکی دیگر از گروه های استیبل کوین، استیبل کوین الگوریتمی است که DJED نیز در این گروه قرار می گیرد. در ساخت استیبل کوین های الگوریتمی، به جای استفاده از یک دارایی خارجی برای پشتیبان گیری از استیبل کوین، از یک الگوریتم اختصاصی و پایه برای ساخت آن استفاده می شود. این الگوریتم مقدار DJED را ثابت نگه می‌دارد که در ادامه به بررسی روش کار این الگوریتم می پردازیم.

همان طور که می بینید نام این استیبل کوین تلفظ راحتی ندارد؛ اما از آنجایی که ارزهای دیجیتال پروژه های جدید و مبتکرانه ای هستند، اغلب از کلمات جدید و ناآشنا برای نامگذاری آنها استفاده می شود. به خاطر تلفظ صحیح، باعث می شد نام برخی از پروژه ها دشوار شود و تلفظ کلمه Djed نیز از این قاعده مستثنی نیست. به گفته چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو، حرف D در این کلمه، بی صدا بوده و این استیبل کوین به صورت "جد" تلفظ می شود.

تیم توسعه پروژه استیبل کوین Djed

جد یک پروتکل استیبل کوین الگوریتمی است. این پروتکل به عنوان یک بانک مستقل برای خرید و فروش استیبل کوین ها بر اساس محدوده قیمت تعیین شده توسط قیمت هدف عمل می کند. تیم DJED متشکل از متخصصان با چندین دهه تجربه در صنعت فناوری و ارزهای دیجیتال است. هدف تیم جد ارائه محصولات و خدمات بسیاری به کاربران در زمینه های مختلف از جمله صرافی متمرکز، خدمات پرداخت، کارت نقدی و کیف پول است. COTI با چندین شرکت مانند ADAX، Indigo، MeowSwap، DEX و ErgoDEX برای ادغام DJED شریک شده است.

استیبل کوین Djed چگونه کار می کند؟

استیبل کوین Djed چگونه کار می کند؟

بر اساس قرارداد استیبل کوین Djed، به منظور حفظ ارزش پایدار این کوین، یک قرارداد هوشمند، خرید و فروش جد در بازار را بر عهده دارد. این قرارداد هوشمند با اطمینان از قیمت گذاری بسیار پایدار، این کوین را برای اکوسیستم دیفای مفید کرده است. قیمت این استیبل کوین نیز مانند سایر استیبل کوین های موجود در بازار در محدوده مشخصی ثابت می ماند و قیمت از قیمت تعیین شده بالا و پایین نمی رود. 

به این ترتیب، زمانی که قیمت بالا می رود، این قرارداد هوشمند به طور خودکار کوین های بیشتری را برای تنظیم قیمت و ایجاد ثبات آزاد می کند. همچنین از سوی دیگر در صورت کاهش قیمت djed، این قرارداد هوشمند کوین های بیشتری خریداری می کند و به افزایش ارزش و ثبات قیمت آن کوین کمک می کند. این قرارداد هوشمند ذخیره ای از استیل کوین ها را برای اطمینان از ثبات قیمت، انتشار و سوزاندن استیبل کوین ها حفظ می کند.

کاربردهای استیبل کوین Djed

استیبل کوین Djed برای بسیاری از اهداف مانند پرداخت، وام، حقوق و دستمزد، تسویه حساب، جایگزین بانکداری، حواله و غیره مناسب و مفید است. در زیر به این موارد خواهیم پرداخت.

• جایگزین مناسبی برای سیستم بانکداری سنتی

کاربردهای استیبل کوین Djed

به عنوان یک روش جایگزین برای بانکداری، استیبل کوین Djed گزینه خوبی برای مشاغلی است که قادر به افتتاح حساب بانکی نیستند. در نتیجه، این روش به صاحبان این شرکت ها اجازه می دهد تا از طریق امنیت فناوری بلاک چین، امنیت دارایی های خود را تضمین کنند. استفاده از استیبل کوین‌هایی مانند Djed نه تنها به کاربران این امکان را می‌دهد که کنترل کامل بر وجوه خود داشته باشند، بلکه از دارایی‌های آن‌ها در برابر خطرات احتمالی مرتبط با شکست بانک‌ها محافظت می‌کند. همچنین فعالیت مالی این افراد محدود به ساعات کاری کوتاه بانک ها نخواهد بود.

• روشی مطمئن برای حفظ ارزش دارایی ها

از آنجایی که ساختار استیبل کوین ها به گونه ای است که در طی زمان ارزشی ثابت و یکسانی داشته باشند. به دلیل همین ویژگی منحصر به فرد استیبل کوین Djed نیز می تواند به عنوان روشی مطمئن برای حفظ دارایی های دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد. کاربرانی که برای حفظ دارایی های خود از استیبل کوین ها استفاده می کنند، تحت شرایط نوسانات بازار قرار نخواهند گرفت. 

• انجام حواله پولی با استفاده از استیبل کوین Djed

مهم ترین کاربردی که می توان برای استیبل کوین جد بیان کرد، انجام حواله پولی است که برای کاربران ایرانی اهمیت بالایی دارد. چرا که کاربران ایرانی به دلیل تحریم هایی مالی، برای واریز، پرداخت و حواله بانکی به خارج از کشور را مشکل دارند اما با وجود استیبل کوین ها، صنعت کریپتو توانسته است بدون توجه به مسائل سیاسی کشور، به تمامی کاربران خدمات یکسان ارائه دهد. کاربران با استفاده از این استیبل کوین می توانند مبالغ مورد نظر خود را با سرعت بالا و هزینه های بسیار پایین به مقصد حواله کنند. 

مزایای استفاده از استیبل کوین Djed چیست؟

مزایای استفاده از استیبل کوین Djed چیست؟

• کاهش هزینه های گس و کارمزد تراکنش ها

یکی از مزیت هایی که می توان برای استیبل کوین جد بیان کرد، کم بودن کارمزهای تراکنش است. از آنجایی که در سال های اخیر کارمزد تراکنش در این صنعت، به یک مشکل بسیار جدی تبدیل شده است و این کارمزدها برمبنای نوع و ترافیک شبکه می تواند متغیر باشد. استفاده از بلاک چین استیبل کوین Djed، می تواند بخشی از این مشکلات را برطرف کند. 

• سرمایه گذاری ایمن با خرید استیبل کوین Djed

از آنجایی که جد، یک ارز با ثبات است می تواند به عنوان یک سرمایه گذاری کم ریسک مورد استفاده قرار گیرد. 

• خرید استیبل کوین جدید کاردانو

این استیبل کوین با همکاری آداپی، در آینده قادر به پذیرش 30 نوع ارز فیات متنوع با دسترسی بسیار راحت است. البته وب سایت این پروژه، هنوز اطلاعات دقیقی در مورد جزئیات این پروژه ارائه نکرده است. براساس وبلاگ کوتی با بروزرسانی هایی که در این زمینه ارائه کرده است، جد در مرحله پیاده سازی این شرایط است. 

شبکه COTI چیست؟

شبکه COTI چیست؟

نام این شبکه مخفف عبارت Currency of The Internet است که یک نوع راه حل پرداخت است و با ارائه توان عملیاتی بالا، می توان برای انجام تراکنش های بسیار زیاد با کارمزدهای بسیار پایین مورد استفاده قرار داد. سازمان ها می توانند از این شبکه برای ایجاد راه حل های پرداخت دیجیتالی مورد استفاده قرار دهند. شبکه کوتی قبل از این نیز به عنوان یک پلتفرم پرداخت مورد استفاده قرار می گرفت. 

در این شبکه نیز مشابه با شبکه آیوتا از نمودار غیرچرخه ای برای فعال کردن تراکنش های پرسرعت استفاده می شود. در این شبکه امکان انجام 10 هزار تراکنش در ثانیه فراهم است که این میزان بسیار بیشتر از شبکه ویسا است. این شبکه در ساعات اوج تقاضا تنها از 4000 تراکنش حمایت می کند. شبکه کوتی با استفاده از ترکیب دفتر کل توزیع شده و سیستم های پرداخت سنتی، به دنبال راه اندازی سیستم پرداخت غیرمتمرکز است. این نوع سیستم پرداخت بسیار مطمئن و مقرون به صرفه است. البته شبکه کوتی با استفاده از مدل DAG، به دو مورد از مهم ترین چالش های فناوری بلاک چین یعنی تمرکززدایی و مقیاس پذیری پرداخته است.

شبکه کوتی با استفاده از ویژگی های زیر، سیستم پرداخت خود را متمایز از دیگر سیستم های پرداخت در بازار کرده است:

  1. استفاده از یک سیستم میانجیگری غیرمتمرکز
  2. ارائه کیف پول با ارزهای رمزنگاری شده و فیات
  3. ارائه صرافی ارز بومی

روش کار شبکه COTI چگونه است؟

روش کار شبکه COTI جگونه است؟

شبکه کوتی به کاربران این قابلیت را می دهد تا با استفاده از ابزارهای merchant-facing، پرداخت ها را با سرعت بالا و قیمت مقرون به صرفه انجام دهند. این شبکه توانایی پردازش صد هزار تراکنش در هر ثانیه را داشته و در عین حال از امنیت بالایی در پرداخت ها برخوردار است. به علاوه این شبکه با هدف جلوگیری از خطاها و کلاهبرداری های احتمالی از الگوریتم Trust Chain Algorithm استفاده می کند. 

این شبکه برای حل مشکل مقیاس پذیری فناوری بلاک چین بیت کوین، اتریوم و لایت کوین، از شبکه DAG استفاده می کند. شبکه دگ در شبکه کوتی با عنوان Cluster شناخته می شود. زمانی که یک تراکنش به یک دفتر کل شبکه کوتی اضافه می شود، بایستی یک فرآیند پیوند دادن و لینک کردن به دو تراکنش پیشین یا آستانه امتیاز اعتماد مشابه صورت گیرد. امتیاز اعتماد مشابه با زمان تایید تراکنش ها در ارتباط بوده و با یکدیگر وابسته هستند. در صورتی که یک کاربر از امتیاز بالاتری برخوردار باشد، تایید سریع تر و توان عملیاتی بالاتری را در تراکنش های خود دریافت خواهد کرد. 

ویژگی های شبکه کوتی (COTI) چیست؟

استیبل کوین Djed یکی از جدیدترین پروژه های ارز دیجیتال است که مبتنی بر فناوری بلاک چین است. این فناوری از شفافیت و امنیت بالایی در تراکنش های خود برخوردار است و تمامی کاربران می توانند آنچه در این شبکه اتفاق می افتد را ببینند. با تمام این شباهت ها این شبکه با دیگر ارزهای دیجیتال تفاوت هایی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. 

1. دفتر کل توزیع شده مبتنی بر DAG

ویژگی های شبکه کوتی(COTI) چیست؟

همان طور که می دانید در شبکه کوتی از مدل دگ برای حل کردن مقیاس پذیری استفاده شده است. در این مدل می توان داده های زیادی را ذخیره کرده و تراکنش های بیشتری را به صورت کارآمد و همزمان تایید نمود. در واقع بدین صورت است که می توان با بهره برداری بیشتر از شبکه به ایجاد مقیاس پذیری بیشتر کمک کرد. در این صورت پردازش تراکنش های کاربران بسیار سریع و بدون دریافت کارمزد انجام می شود.

2. الگوریتم Proof of Trust

این الگوریتم ترکیبی از الگوریتم اثبات کار و تراست چین است که می تواند به عنوان یک جایگزین عملی و کم مصرف برای الگوریتم اثبات کار مورد استفاده قرار گیرد. شبکه کوتی برای حل مشکلات مقیاس پذیری به هر یک از کاربران شبکه یک امتیاز Trust Score به صورت جداگانه می دهد. شبکه کوتی در نظر دارد که با تشویق رفتارهای خوب در شبکه، هزینه های خدمات را به صورت قابل توجهی کم کند. در این شبکه تراکنش های جدید باید با دو تراکنش قبلی خود پیوند داده شود و زنجیره ای به نام تراست چین ایجاد شود. این زنجیره با استفاده از Trust Score، میزان الگوریتم Proof of Trust را برای تایید هر تراکنش مشخص می کند. 

3. ایجاد استیبل کوین در شبکه کوتی 

مدل دگ چندگانه در شبکه کوتی، ارزهای فیات دارای وثیقه و بدون وثیقه، ارزهای دیجیتال دارای وثیقه و استیبل کوین های با ثبات را تولید می کند. شرکت ها می توانند کوین های مد نظر خود را برای انجام معامله در شبکه کوتی ایجاد کنند. علاوه بر این، این نوع شرکت ها می توانند از کوین اختصاصی خود جهت پاداش دهی به مشارکت کنندگان از طریق ارائه کوپن و تخفیف استفاده کنند. 

4. تاثیر MultiDAG و قراردادهای هوشمند در شبکه کوتی

مدل MultiDAG شبکه کوتی و شبکه اتریوم دارای اکوسیستم های مشابهی هستند. در تراکنش های شبکه، Cluster با استفاده از مدل مالتی دگ شبکه، یک Cluster را از Cluster دیگر مشخص می کند. قراردادهای هوشمند در شبکه کوتی مشابه با شبکه اتریوم، غیرمتمرکز بوده و بر روی زنجیره قرار گرفته اند. در هر مرحله از اجرای قراردادهای هوشمند، بر روی یک کلاستر COTI MultiDAG قرار گرفته که توسط چندین گره تایید می شوند. از آنجایی که سیستم DAG یک شبکه بدون بلاک چین بوده، بنابراین فاقد هر گونه هزینه گس است و قرار هوشمند شبکه کوتی با کارمزد بسیار پایین اجرا می شود. 

مقایسه کاردانو و DJED

مقایسه کاردانو و استیبل کوین Djed

بلاک چین کاردانو از جمله بلاک چین های محبوب در صنعت کریپتو بوده که توکن بومی این نوع بلاک چین، آدا است. در حال حاضر استیبل کوین Djed نیز در این بلاک چین ساخته شده است. در این قسمت می خواهیم به بررسی و تفاوت این دو بپردازیم با ما همراه باشید. 

• نوع دفتر کل: جد از یک دفتر کل مبتنی بر DAG تشکیل شده در حالی که دفتر کل کاردانو از نوع دفتر کل توزیع شده است.

• مکانیسم اجماع: مکانیسم اجماع کاردانو الگوریتم اثبات سهام و DJED ترکیبی از الگوریتم های اثبات کار و تراست چین است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com