1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل بین بازاری
 4. مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین

مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین

مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین
لوگو علیرضا محرابی
مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین
تحلیل بین بازاری

بازارهای مالی همواره به عنوان گزینه هایی جذاب برای سرمایه گذاری شناخته می شوند و به دلیل تورم موجود در اقتصاد ایران، اهمیت فعالیت در این بازارها دو چندان می شود. در سال های اخیر و با رشد و توسعه بازارهای مالی، حق انتخاب برای سرمایه گذاران نیز افزایش یافته است و بسیاری از آن ها در پیدا کردن بازار مناسب برای سرمایه گذاری، دچار مشکل می شوند. بازارهایی از قبیل دلار، طلا، بورس اوراق بهادار، ارزهای دیجیتال و... نمونه هایی از این بسترها هستند که افراد با دانش و تحلیل می توانند در آن ها فعالیت کنند. در همین راستا، در ادامه مقاله قصد داریم مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین را انجام دهیم؛ بنابراین اگر شما نیز در این خصوص کنجکاو هستید، توصیه می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تورم عامل اصلی حرکت بازارهای موازی

تورم عامل اصلی حرکت دلار و طلا

وقتیکه از اقتصاد ایران صحبت می کنیم، ناخودآگاه ذهن انسان به سمت تورم و بالا رفتن قیمت ها هدایت می شود. در واقع در سال های اخیر به دلیل تحریم های اقتصادی، عدم مدیریت کارآمد و... اقتصاد ایران با طوفان های تورمی همراه بوده است و این موضوع همواره خود را با افزایش سطح عمومی قیمت ها نشان داده است. از طرف دیگر، هنگامیکه می خواهیم به موضوع سرمایه گذاری در بازارهای موازی از جمله دلار، طلا، خودرو، بورس اوراق بهادار و... بپردازیم، بایستی نیم نگاهی نیز به تورم داشته باشیم؛ چراکه تورم به عنوان عامل اصلی حرکت این بازارها شناخته می شود.

چرخه حرکت بازارهای موازی به چه صورت است؟

سوالی که پیش می آید این است که آیا همه این بازارها به طور همزمان بالا می روند؟ پاسخ این سوال منفی است؛ در واقع وقتیکه افراد قصد سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و... را دارند، در ابتدا بایستی با چرخه های حرکت بازارهای موازی آشنا شوند. تجربه ها نشان داده است وقتیکه به دلیل اتفاقات اقتصادی، سیاسی و... در جامعه تورم به وجود می آید، اولین بازار که از این قضیه متاثر می شود، دلار و طلا است؛ پس از آن بازار خودروهای خارجی، سپس خودروهای داخلی و مسکن و در آخر این چرخه نیز بازار سهام قرار می گیرد.

در حال حاضر، بسیاری از افراد، به دنبال شناسایی بهترین بازار برای سرمایه گذاری هستند و به دلیل تبلیغات گسترده در فضای مجازی و صحبت های دیگران، روز به روز سردرگمی آن ها اضافه می شود. از طرف دیگر، در سال های اخیر بازار جدیدی تحت عنوان ارزهای دیجیتال در دنیا به وجود آمده است که پیچیدگی های خاص خود را دارد و این بازار به دلیل بازدهی های خیره کننده ای که داشته، بسیار وسوسه انگیز شده است و یکی از بخش های مهم بازار ارز دیجیتال مربوط به استیبل کوین ها است که نکات خاص خود را دارد.

بنابراین، در ادامه مقاله موضوع مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

دلار

مقایسه دلار با طلا و استیبل کوین

برای مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها در ابتدا دلار را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بسیاری از تحلیلگران بازارهای مالی در اقتصاد ایران معتقدند که پیچیده ترین رفتار قیمتی در میان دارایی های مختلف، مربوط به دلار است؛ چرا که علاوه بر تاثیر پذیری از عوامل اقتصادی، از جنبه های سیاسی، اخبار، روانشناسی بازار و... نیز تاثیر می پذیرد و هرکدام از این عوامل بایستی به صورت مجزا مورد بررسی قرار بگیرند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

رشد نقدینگی در اقتصاد

اصلی ترین عامل در بالا رفتن قیمت دلار در اقتصاد ایران، رشد نقدینگی موجود در جامعه است؛ در واقع به دلیل تحریم های اقتصادی و مشکلات مدیریتی، کسری بودجه به وجود می آید و دولت برای جبران این کسری بودجه، اقدام به چاپ پول بدون پشتوانه می کند و همین موضوع باعث افت ارزش ریال در برابر دلار می شود.

اخبار سیاسی

علاوه بر ابعاد اقتصادی، دلایل سیاسی و اخبار نیز بر روی نوسانات قیمت دلار موثر هستند و اخبار و شایعات منتشر شده در جامعه می تواند اثرات قابل توجهی بر روی قیمت این دارایی داشته باشد.

به عنوان مثال، خبر توافق ایران و عربستان که به عنوان یک خبر مثبت در زمینه سیاست خارجی محسوب می شود، باعث، سقوط قیمت دلار از 55 هزار تومان تا نزدیکی 42 هزار تومان شد که این موضوع نشان دهنده تاثیر پذیری قیمت دلار از اخبار سیاسی بود.

شاخص دلار

شاخص دلار (index) یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت دلار است؛ در واقع وقتی که شاخص دلار افت می کند، قیمت آن در برابر سایر ارزها پایین می آید و وقتیکه شاخص دلار بالا می رود، قیمت آن در مقایسه با سایر ارزها افزایش پیدا می کند. البته توجه داشته باشید که به دلیل تورم های سنگین 50 درصدی در اقتصاد ایران، نوسانات محدود و چند درصدی شاخص دلار به چشم نمی آید.

طلا

مقایسه سرمایه گذاری در طلا با دلار و استیبل کوین

در مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین، دومین بازار مربوط به طلا است. در واقع طلا همواره به عنوان یک بازار جذاب برای سرمایه گذاری شناخته می شود و تجربه ها نشان داده است افرادی که با دید بلندمدت در بازار طلا سرمایه گذاری کرده اند، بازدهی های چشمگیری را کسب نموده اند. از طرف دیگر، قیمت طلا در بازار ایران را می توان متاثر از 2 عامل قیمت دلار و قیمت اونس جهانی طلا دانست که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

دلار داخلی

در بخش های بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم که قیمت دلار داخلی تحت تاثیر عواملی همچون رشد نقدینگی، چاپ پول بدون پشتوانه، اخبار سیاسی و... است و اولین بازاری که تاثیر تورم را نشان می دهد، بازار دلار است. از طرف دیگر، تاثیرپذیری بازار دلار و طلا از تورم را می توان مشابه یکدیگر دانست؛ چراکه بلافاصله پس از بالا رفتن قیمت دلار، قیمت طلا نیز خود را با این نوسان همراه می کند و اینگونه می توان گفت که قیمت طلا در بازار ایران معلول قیمت دلار داخلی است و نوسانات آن ها در اکثر مواقع مشابه یکدیگر است.

قیمت جهانی طلا (اونس طلا)

دومین عامل در تعیین قیمت طلا در بازار ایران، قیمت جهانی طلا است؛ در واقع برای مشخص کردن قیمت طلا در ایران، قیمت اونس جهانی طلا را در قیمت دلار داخلی ضرب می کنند. بنابراین، قیمت جهانی طلا تاثیر مستقیمی بر نرخ طلا داخلی دارد که باید به آن توجه کنید.

استیبل کوین ها

در ادامه مبحث مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین، باید خاطر نشان کنیم که در سال های اخیر، بازار جدیدی تحت عنوان رمزارزها به دنیای بازارهای مالی وارد شده است و طرفداران خاص خود را دارد. از طرف دیگر وقتیکه موضوع دنیای ارزهای دیجیتال به میان می آید، اکثر مردم نام بیت کوین و نوسانات شدید آن را به خاطر می آورند اما بایستی به این نکته اشاره کنیم که در بازار رمزارزها، نوع دیگری از دارایی نیز وجود دارد که به آن ها رمزارزهای با ثبات یا استیبل کوین گفته می شود.

در واقع استیبل کوین ها دارای پشتوانه های مختلف مانند دلار، فلزات گرانبها، کالاهای مختلف، پول ملی کشورها و... هستند و همین عامل باعث ثبات قیمتی آنها در مقایسه با سایر رمزارزها شده است و افرادی که به دنبال حفظ ارزش سرمایه خود در برابر تورم و نگهداری آن ها در یک جای مطمئن هستند، از استیبل کوین ها استفاده می کنند.

به عنوان مثال، به دلیل نوسانات شدید رمزارزها، فروشگاه های مختلف از پرداخت صورت حساب مشتریان خود از طریق این رمزارزها خودداری می کنند و تمایل دارند که از استیبل کوین ها مانند تتر و... که از ثبات نسبی برخوردار هستند، استفاده کنند.

بنابراین در مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها، از همین رمزارزهای با ثبات نیز می توان به عنوان گزینه ای جذاب استفاده کرد. البته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در استیبل کوین ها جزییات خاص خود را دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم و برای درک بهتر این موضوع، مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

نرخ بهره در آمریکا

تاثیر نرخ بهره در استیبل کوین ها

از جمله دلایل مهم و تاثیرگذار در بازار رمزارزها می توان به نرخ بهره در آمریکا اشاره کرد. در واقع تجربه های سال های اخیر نشان داده است که سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا می تواند تاثیرات بسیار چشمگیری را بر روی رمزارزها داشته باشد. به عنوان مثال، رمزارز تتر که به عنوان یکی از معروفترین استیبل کوین ها شناخته می شود، نرخ برابری آن با دلار آمریکا 1 به 1 است و خرید تتر کاملا مشابه خرید دلار آمریکا است و دلار آمریکا نیز همواره از سیاست های پولی فدرال رزرو تاثیر پذیرفته است.

پشتوانه استیبل کوین ها

همانطور که اشاره شد؛ علاوه بر دلار آمریکا، دارایی های دیگری همچون فلزات گرانبها و... نیز می توانند به عنوان پشتوانه استیبل کوین ها قرار بگیرند؛ به همین دلیل، پیش از خرید هرکدام از این رمزارزهای با ثبات، بهتر است که پشتوانه آن ها را مورد بررسی قرار دهید.

توجه داشته باشید که سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین ها بازدهی دلاری دارد و شما برای حفظ سرمایه خود می توانید از این بستر استفاده کنید.

مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها

تا اینجای کار با بازارهای طلا، دلار و... آشنا شدیم اما سوالی که پیش می آید این است که برای مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

برای پاسخ به این سوال، دوباره به موضوع تورم در اقتصاد ایران باز می گردیم؛ در واقع مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها در اقتصاد ایران بدون در نظر گرفتن تورم موجود در جامعه امکان پذیر نخواهد بود؛ چراکه عامل اصلی حرکت این بازارها همان تورم است و در بلندمدت نیز تمامی این دارایی ها به سمت تعادل و هماهنگ شدن با تورم حرکت می کنند و اگر دیدگاه شما بلندمدتی باشد، بازدهی این 3 بازار نزدیک به یکدیگر خواهد بود.

اگر در موضوع مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها دچار سردرگمی شده اید، توصیه می کنیم که یک پرتفوی سرمایه گذاری متشکل از این دارایی ها به وجود بیاورید؛ چراکه این کار باعث پایین آمدن ریسک سرمایه گذاری شما خواهد شد و از طرف دیگر، فعالیت در هر 3 بازار را نیز تجربه خواهید کرد و پس از مشخص شدن بازدهی سرمایه گذاری شما، می توانید پرتفوی خود را اصلاح کنید.

جمع بندی

مقایسه سرمایه گذاری در تتر با دلار و طلا

در این مقاله به مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین ها پرداختیم و عوامل مهم و تاثیرگذار بر روی این 3 بازار را مورد بررسی قرار دادیم. از طرف دیگر، به دلیل تورم موجود در اقتصاد ایران، بدون شک هر کدام از این بازارها در بلندمدت روند صعودی خواهند داشت و برای افرادی که در مقایسه سرمایه گذاری بر روی دلار، طلا و استیبل کوین دچار سردرگمی شده اند، توصیه می کنیم یک سبد سرمایه گذاری که هر 3 مورد را در خود جای داده است را تشکیل بدهند.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com