1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل بین بازاری
 4. مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی

مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی

مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی
لوگو علیرضا محرابی
مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی
تحلیل بین بازاری

مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی یکی از مواردی است که شما به عنوان یک معامله گر باید آن را بدانید؛ اگر قصد دارید به معامله اوراق بهادار بپردازید برای این کار باید اقداماتی از قبیل حساب باز کردن در یک شرکت کارگزاری انجام دهید. با این کار شما می توانید به معامله اوراق بهادار بپردازید، اصولا کارگزاران بورس دو نوع حساب اصلی را ارائه می ‌دهند که این حساب ها را حساب‌ های نقدی و حساب‌ های مارجینی (حاشیه ‌ای) تشکیل می دهند. در ادامه به مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی می پردازیم؛ معامله در حساب نقدی با اوراق بهادار اعتباری، کمی دشوار و غیرممکن است و یک فرد نمی تواند بدون اقداماتی از قبیل دادن تعهد در حساب مارجینی به معامله بپردازد.

به عبارت ساده تر در نوع اول، شما تنها سهامی را که پیش ‌تر خریده‌ اید، می ‌فروشید و جز این نمی توانید اقدامی انجام دهید اما این در حالی است که در نوع دوم، شما می ‌توانید حتی اگر سهامی ندارید آن را بفروشید. شاید این برایتان کمی عجیب باشد اما در نوع دوم به شما امکان این داده می شود که از سهام خریداری شده به عنوان وثیقه برای وام استفاده کنید. با این امر شما می توانید از معاملات مارجینی، یعنی از گزینه معامله با اهرم استفاده کنید. حساب مارجینی امکان معاملات اوراق بهادار را برای شما فراهم می کند

مفهوم حساب مارجینی برای درک مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی

مفهوم حساب مارجینی

حساب مارجینی در واقع حسابی است که امکان قرض گرفتن پول و سایر دارایی های مالی را از یک کارگزار برای انجام معاملات در بازارهای مالی فراهم می کند. حساب مارجینی امکان معامله را برای معامله گر فراهم می کند. در حساب مارجینی ابتدا باید معامله گر مبلغ وثیقه را که در شرایط معاملاتی کارگزار تعیین شده است و یک مبلغ ثابت است را به حساب واریز می‌ کند و پس از آن می ‌تواند با دارایی‌ هایی که از کارگزار قرض می‌ گیرد، اقدام به معامله با استفاده از مارجین کند. در واقع در این معامله نیاز نیست که معامله گر سرمایه اولیه را داشته باشد بلکه با دریافت وام می تواند معاملات خود را انجام دهد.

نحوه کارکرد حساب مارجینی

حساب مارجینی به دو روش کار می کند که در این بخش به توصیف این دو کارکرد می پردازیم: 

فروش استقراضی برای درک مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی

هنگامی که یک معامله گر پیش بینی می کند که احتمال کاهش یک سهم یا یک دارایی وجود دارد اما آن سهام و دارایی را نداشته باشد می تواند با قرض گرفتن از کارگزار آن را قرض بگیرد و اقدام به فروش آن کند هنگامی که قیمت سهام کاهش می‌ یابد، معامله گر می تواند با وارد کردن معاملات لانگ با قیمت خرید کمتر، معاملات فروش خود را پوشش داده و سود بدست آورد، معامله گر در این روش می تواند با وام گرفتن از کارگزار به سود مطلوبی دست یابد.

اهرم (لوریج)

اهرم در مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی

در این روش اگر سهام معامله گر در طول مدت کوتاهی به 10 دلار افزایش باید و او فقط به اندازه خرید 5 سهم پول داشته باشد در این صورت بازگشت سرمایه بالقوه او تنها 50 دلار است. هنگامی که معامله گر پولی را درقالب وام ‌های مارجینی از یک کارگزار قرض می ‌گیرد با این عمل از اهرم استفاده می کند. برای مثال اگر ارزش آن 1:10 است، به این معنی که معامله گر می‌ تواند یک معامله با حجم 10 برابر باز کند و 50 سهم بخرید؛ پس سود معامله گر500 دلار خواهد بود. هنگامی که قیمت سهام افزایش یابد معامله گر می تواند با فروش سهام وامی که قرض گرفته است را به کارگزار بازگرداند. 

حساب ‌های مارجینی برای چه کسانی مناسب تر است؟

در واقع حساب ‌های مارجینی برای معامله گرانی مناسب است که به صورت مدوام از معاملات مارجین استفاده می کنند. این حساب برای کسانی که پوزیشن های جدید می ‌خرند و اقدام به فروش استقراضی (sell short) می ‌کنند و از افزایش و کاهش قیمت سود کسب می‌ کنند؛ تعلق دارد. این معامله گران اغلب به صورت استقراضی می‌ فروشند و زمانی که فرصتی برای افزایش سود بالقوه می ‌بینند از اهرم استفاده می ‌کنند. 

افرادی که از حساب مارجینی استفاده می کنند باید بیش از حد ریسک نکنند و ریسک‌ها و احساسات خود را کنترل ‌کنند؛ این افراد زمانی که دارایی ‌های اساسی سهام هستند، اقدام به انجام معاملات اختیار (آپشن) می ‌کنند.

اگر معامله گر فعالی در بازارهای مالی هستید و با استراتژی‌های اسکالپینگ و سیستم ‌های معاملاتی روزانه کار آشنا هستید و به قوانین مدیریت ریسک پایبند بوده و از آن تبعیت می کنید؛ به محاسبه ارزش پیپ و طول توقف مسلط هستید حساب مارجین برای شما بسیار مناسب است.

مزایای حساب مارجینی 

مزایای حساب مارجینی

در حساب مارجینی، معامله گر می تواند با گرفتن قرض به معامله بپردازد. این امر موجب می شود که قدرت خرید معامله ‌گران افزایش ‌یابد و به آن‌ها اجازه می ‌دهد تا پوزیشن‌ های بزرگتری باز کنند؛ هر چه پوزیشن بزرگتر باشد، سود بیشتر خواهد بود. اهرم می ‌تواند سپرده پایه را چندین ده برابر افزایش دهد اما تنظیم کننده ‌ها محدودیت ‌هایی را بر حداکثر مقدار آن اعمال می‌ کنند و این محدودیت‌ ها به وضعیت معامله ‌گر بستگی دارد.

شما در معاملات شورت این امکان را به دست می آورید سهامی که مالک آن نیستید را به فروش برسانید. 

بدون دوره تسویه حساب پوزیشن ‌های بسته شده در یک حساب مارجینی، فورا اجرا می ‌شوند. پس از دادن سفارش به کارگزار برای فروش دارایی، بلافاصله پول به حساب شما واریز می ‌شود.

در حساب مارجینی می توانید از دارایی خود به عنوان وثیقه استفاده کنید؛ این امکان فقط در حساب مارجینی وجود دارد.

علاوه بر این مزایا که به آنها اشاره کردیم بهتر است بدانید حساب مارجینی اگرچه با مزایای بسیار زیادی همراه است اما اغلب خطرات بالایی را در بر می گیرد.

خطرات موجود در حساب مارجینی

در حساب مارجینی ممکن است معامله گر دارایی خود را از دست بدهد و تمام حساب های معاملاتی اش متوقف شود؛ همچنین اهرم به طور کلی برای کاهش وثیقه استفاده می شود. در حساب مارجینی بیشتر از اهرم برای افزایش حجم تراکنش استفاده می شود. سود به میزان دارایی خریداری شده ربط دارد و هر چقدر این دارایی بیشتر باشد میزان سود نیز افزایش پیدا می کند. با این حال، قیمت می ‌تواند در جهت مخالف حرکت کرده و معامله گر به جای سود بیشتر، ضرر بیشتری دریافت کند. در این صورت کارگزار درخواست واریز پول نقد به حساب می‌دهد (کال مارجین رخ می ‌دهد) یا به اجبار معاملات را می ‌بندد (متوقف می‌ کند).

هزینه ‌های سوآپ اضافی. اگر از اهرم برای افزایش اندازه پوزیشن استفاده شود.

در حساب مارجینی اگر شرایط معامله از قبل پیش بینی نشده باشد ممکن از معامله گر با تهدید منفی شدن روبه رو شود؛ اگر معامله ‌گر از پرداخت آن سر باز زند، کارگزار می ‌تواند بدهی را از طریق دادگاه بازپس گیرد.

در حساب مارجینی ریسک بدهی نیز در وجوه قرض گرفته شده وجود دارد. 

تغییر قوانین در حساب مارجین ممکن است قدرت خرید یک معامله گر را تحت تاثیر خود قرار دهد.

ریسک‌ های اصلی معامله با مارجین که منجر به ضرر می ‌شوند به خطای احتمالی معامله ‌گر برمی ‌گردد. این خطاها عبارتند از: خطا به دلیل ناآگاهی و یا خطا به دلیل روانی.

در حالت اول، معامله ‌گر ممکن است نتواند میزان ضرر احتمالی را بسته به حجم معامله و ارزش پیپ محاسبه کند.

در حالت دوم، یک معامله گر ممکن است وسوسه شده و با نقض قوانین مدیریت ریسک، پوزیشنی را با حداکثر حجم برای بدست آوردن سود بیشتر باز کند.

مفهوم حساب نقدی چیست؟

نحوه مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی

در حساب نقدی، معامله گر می تواند فقط در حد موجودی نقدی خود به معامله بپردازد. همچنین نحوه کارکرد این حساب به این صورت است که اگر یک سهام 100 دلار قیمت داشته باشد و فقط 90 دلار در حساب وجود داشته باشد، در این صورت نمی تواند وارد معامله مورد نظر شود؛ یا اگر یک معامله گر تنها 50 سهم داشته باشد دیگر نمی تواند اقدام به فروش تعداد بیشتری کند و فقط می تواند به اندازه سهام خود معامله کند.

حساب‌های نقدی برای چه کسانی مناسب تر است؟

معمولا معامله گران فعال در بازارهای مالی بسیار محافظه کار هستند، این افراد سعی می کنند میزان ریسک خود را محدود کنند. هنگامی که یک معامله گر چندین تراکنش باز برای دارایی‌های مختلف دارد، ممکن است برخی از چیزهای کوچک مانند سوآپ سه گانه را از دست بدهد یا هنگام محاسبه حجم پوزیشن اشتباه کند. در نتیجه این اشتباه و نبودن قرض وجوهی، ممکن است معامله گر دارایی خود را از دست دهد.

معامله گرانی که معاملات بسیار کمی انجام می‌ دهند سرمایه گذاری بلندمدت را ترجیح می ‌دهند. وجوه قرض گرفته شده زمانی مورد نیاز است که شما نیاز فوری به ورود به یک معامله دارید اما خود پولی ندارید. در سرمایه گذاری بلندمدت، وجوه قرض گرفته شده مورد نیاز نیست. همچنین افرادی که به تازگی وارد بازارهای مالی شده اند و از نحوه محاسبه ریسک اطلاعی ندارد ممکن است با خطر از دست دادن دارایی خود مواجه شوند.

مزایای استفاده از حساب‌های نقدی

مزایای استفاده از حساب‌های نقدی

معامله گر در حساب های نقدی به یکباره کل دارایی اش را از دست نمی دهد. یک معامله گر تنها در صورتی می ‌تواند کل سپرده را از دست بدهد که دارایی به طور کامل طی زمان ارزشش کم شود؛ در این صورت، تراز او منفی نخواهد شد.

در حساب نقدی معامله گر می تواند یک دارایی را بدون خطر متوقف شدن معامله تا هر زمان که نیاز است نگه دارد.

 انعطاف پذیری از دیگر نکات مثبت این حساب است. در حساب های نقدی، معامله گر می تواند اوراق بهادار را به هر اندازه که تمایل دارد معامله کند در صورتی که در حساب مارجینی این حق با کارگزار است که حداقل حجم یک پوزیشن معاملاتی را تعیین کند.

در مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی می بینید که در حساب نقدی، میزان کمیسیون بسیار پایین است. تریدرها در حساب ‌های نقدی می ‌توانند کارمزد کمتری نسبت به حساب‌های مارجینی داشته باشند زیرا معامله ‌گر از وجوه قرض ‌گرفته شده استفاده نمی ‌کند و بهره آن را پرداخت نمی‌ کند.

ایرادات وارده بر حساب‌های نقدی 

در حساب های نقدی فرصت محدود است؛ از این رو معامله گر فقط با پول خود می تواند معامله کند حساب نقدی شامل حساب استقراضی نمی شود و سرمایه گذار می تواند تنها دارایی که به صورت نقد دارد را معامله کند. 

دوره تسویه حساب وجود دارد. پول تنها پس از 2-3 روز کاری پس از فروش دارایی به حساب واریز می ‌شود.

در حساب های نقدی اهرم وجود ندارد. یک معامله گر فرصت کسب درآمد را با کاهش موقت ارزش بازار یک دارایی از دست می ‌دهد.

در مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی می بینیم که سود بالقوه حساب نقدی در برابر حساب مارجینی کمتر است و این کم بودن سود به ریسک پایین تر مربوط است.

مقایسه حساب مارجینی و نقدی

مقایسه حساب مارجینی و نقدی در بازار مالی

همانطور که در بالا نیز گفتیم دو حساب مارجینی و حساب نقدی وجود دارد که حداقل الزامات سپرده در حساب مارجینی تعیین شده توسط کارگزاران با در نظر گرفتن الزامات قانونی، از 2000 تا 25000 دلار متغیر است اما این درحالی است که در حساب نقدی میزان حداقل الزامات سپرده تعیین شده توسط کارگزاران، مقدار نسبتاً کم است.

اهرم در حساب مارجینی به حداکثر اندازه اهرم به نوع دارایی، محدودیت ‌های قانونی و شرایط کارگزار بستگی دارد اما حساب نقدی اهرم وجود ندارد. 

دوره تسویه حساب در حساب مارجینی به محض ایجاد معامله، پول فوراً به صورت اعتبار در حساب قابل مشاهده است اما در حساب های نقدی، پول در دو یا سه روز پس از انجام معامله منتقل می ‌شود.

همچنین سرمایه گذاری بر اساس مارجین به معامله گر این امکان را می دهد که با استفاده از وامی که از کارگزار می گیرد سود زیادی کسب کند و اگر قیمت در جهت مخالف پیش ‌بینی شده حرکت کند احتمال از دست دادن دارایی وجود دارد.

نتیجه گیری

در نتیجه مقایسه حساب مارجینی و حساب نقدی به تفاوت ها و شباهت های این دو حساب پرداختیم. پس از این مقایسه، می توان گفت که حساب مارجینی برای سودهای سریع، معاملات روزانه فعال، اسکالپینگ و فروش استقراضی بهتر است. یک حساب نقدی برای معاملات بلندمدت بهتر است. همچنین حساب نقدی در مقایسه با حساب مارجینی امنیت بیشتری برای معامله گر دارد؛ در معاملات نقدی، از آنجایی که از وجوه قرض گرفته شده استفاده نمی‌ شود، ریسک معاملات کمتر است.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com