1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. معرفی الگوی سه سرباز سفید

معرفی الگوی سه سرباز سفید

معرفی الگوی سه سرباز سفید
لوگو علیرضا محرابی
معرفی الگوی سه سرباز سفید
تحلیل تکنیکال

در دنیای بازارهای مالی انواع و اقسام الگوها برای شناخت و تحلیل چارت ها وجود دارد که هرکدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارد و نقشی را ایفا می کند. الگوی سه سرباز سفید یک شکل شمعی صعودی در نمودار معاملاتی است که در انتهای یک روند نزولی رخ می دهد. همانطور که از نام آن پیداست، این الگو از سه شمع تشکیل شده است که به رنگ سبز هستند. معامله گران بر این باورند که این شکل گیری به دلیل فشار خرید قوی، نشانه بازگشت قیمت در آینده است. در این مطلب قصد داریم وجه های مختلف الگوی سه سرباز سفید را بررسی کرده و به شناخت بهتری درمورد این الگو برسیم.

الگوی سه سرباز سفید چیست؟

الگوی سه سرباز سفید چیست؟

الگوهای شمعدانی متعددی وجود دارد که به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: ادامه و معکوس. شکل‌گیری معکوس به معامله‌گران کمک می‌کند تا در مراحل اولیه یک روند جدید وارد بازار شوند تا بیشترین استفاده را از معاملات روند داشته باشند؛ الگوی 3 سرباز سفید یکی از این موارد است. این الگو ترکیبی از سه شمع است که با هم تشکیل شده اند و برای پیش بینی افزایش قیمت پس از یک روند نزولی ثابت استفاده می شود. در واقع یکی از ساده ترین شکل ها است و اغلب در نمودارهای قیمت ظاهر می شود. بنابراین معامله گران با هر سطح تجربه می توانند از آن در هنگام معامله استفاده کنند.

سه سرباز سفید، سه شمع سفید و سه سرباز سبز همگی اصطلاحاتی هستند که به یک الگوی برگشت صعودی اشاره می کنند که در پایان یک روند نزولی ظاهر می شود. این مفهوم نشان می دهد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. بسیار ساده است؛ یک معامله گر به دنبال سه کندل است که در بدنه واقعی شمع قبلی باز می شوند و بالاتر از قیمت بالا یا بسته شمع قبلی بسته می شوند. در واقع یا شمع ها سایه بالایی ندارند یا سایه بسیار کوچک است. سه سرباز سفید و الگوهای شمعدانی سه کلاغ سیاه الگوهای معکوس هستند که تغییر جهت یک روند را پیش بینی می کنند. هر دو الگو از سه شمع متوالی تشکیل شده اند که باعث می شود تعداد آن ها کمتر از سایر الگوهای شمعدانی باشد. توجه به این نکته مهم است که هر دو شکل فقط زمانی معتبر هستند که پس از یک روند صعودی قوی یا یک روند نزولی ظاهر شوند، در حالی که کارایی آن ها در بازارهای متلاطم کاهش می یابد.

چرا الگوی سه سرباز سفید یک شاخص گاوی است؟

چون معمولا در پایان یک روند نزولی اتفاق می‌افتد؛ سه سرباز سفید متشکل از سه شمع بزرگ صعودی هستند که هر کدام بالاتر از آخرین شمع بسته می‌شوند. با این حال، هیچ شکافی بین شمع ها نباید وجود داشته باشد؛ هر شمع در داخل بدنه شمع قبلی باز می شود. علاوه بر این، فتیله‌های بالایی کوتاه هستند یا وجود ندارند که نشان می‌دهد گاوها توانسته‌اند قیمت اوراق بهادار را نزدیک به ارتفاع محدوده آن برای دوره نگه دارند. دامنه معاملات گسترده ای که در بدنه های بزرگ هر سه شمع منعکس شده و فقدان سایه بالایی قابل توجه، نشان دهنده قدرت حرکت صعودی است. از سوی دیگر، مانند هر الگوی معکوس دیگری، افزایش میزانی که سه سرباز سفید را همراهی می کند، قدرت بیشتری به سیگنال می دهد.

چگونه الگوی سه سرباز سفید را شناسایی کنیم؟

شناسایی الگوی سه سرباز سفید

برای شناسایی الگوی سه سرباز سفید به دنبال سه شمعدان سبز یا سفید متوالی باشید. هر کدام باید به تدریج بالاتر از اولی باز و بسته شوند. شمعدان ها باید دارای بدنه بزرگ و فتیله های بسیار کوچک یا بدون فتیله باشند. همانطور که گفته شد، احتمالا الگو را در انتهای یک روند نزولی مشاهده خواهید کرد. از آنجایی که از سه شمع تشکیل شده است، این الگو تقریبا به تنهایی تایید می کند که اکنون یک حرکت معکوس در حال وقوع است زیرا نیروی صعودی قابل توجهی در پشت ایجاد این الگو وجود دارد. به طور کلی برای شناسایی الگوی شمعدان سه سرباز سفید هنگام معامله، شرایط زیر باید رعایت شود:

 • روند: باید یک روند نزولی قبلی وجود داشته باشد تا این شکل‌گیری نشانه بازگشت احتمالی باشد.
 • شمع های متوالی: راه اندازی از سه شمع متوالی صعودی (یا سفید) تشکیل شده است.
 • طول: هر شمع باید دارای بدنه واقعی بلند، با سایه های کوچک یا بدون سایه باشد. بدنه بلند نشان دهنده فشار خرید قوی است.
 • زمینه بازار: در نظر گرفتن زمینه کلی بازار هنگام تفسیر سه سرباز سفید مهم است. اگر این شکل گیری در طول یک روند صعودی بازار گسترده تر ظاهر شود، به احتمال زیاد سیگنال معتبری است.

اگر این شرایط برآورده شوند، این نشانه قوی از تغییر احتمالی روند از نزولی به صعودی است و معامله گران ممکن است از آن به عنوان سیگنالی برای ورود به موقعیت های خرید استفاده کنند. با این حال همیشه توصیه می شود قبل از تصمیم گیری در مورد معامله، الگو را با ابزارهای تحلیل فنی اضافی، از جمله میانگین متحرک، خطوط روند، اصلاحات فیبوناچی و داده های بازار تایید کنید.

چگونه با الگوی سه سرباز سفید معامله کنیم؟

چگونه با الگوی سه سرباز سفید معامله کنیم؟

به عنوان مثال، اگر سه سرباز سفید را در پایین یک روند نزولی مشاهده کردید و فکر می کنید که یک معکوس در راه است، می توانید سیگنال را با استفاده از RSI آزمایش کنید. این اندیکاتور می تواند به شما در پیش بینی روند قیمت کمک کند زیرا سرعت و حرکت بازار را دنبال می کند. اگر برگشت تایید شد، ممکن است بخواهید یک موقعیت خرید باز کنید. برای معامله با مشاهده الگوی شمعدان سه سرباز سفید، می توانید از مشتقاتی مانند اسپرد یا CFD استفاده کنید. با این محصولات مالی، می‌توانید بازارهای رو به رشد و نزولی را معامله کنید زیرا مالکیت دارایی‌های زیربنایی را در اختیار نمی‌گیرید.

 • الگو را مشخص کنید: به دنبال سه شمع سبز (یا سفید) متوالی با بسته شدن بالاتر باشید که پس از یک روند نزولی یا در طول تثبیت رخ می دهد.
 • نقطه ورود را تعیین کنید: پس از تایید شکل گیری، می توانید سفارش خرید را در انتهای شمع سوم یا کمی بالاتر از آن قرار دهید.
 • نقاط خروج را تعیین کنید: استراتژی‌های خروج معمولا مورد استفاده در هنگام معامله با تنظیم سه سرباز سفید شامل کسب سود در سطح مقاومت بعدی یا استفاده از روش توقف انتهایی است که به شما امکان می‌دهد با حرکت قیمت به نفع خود، سود را قفل کنید. از آنجایی که در مثال ما سطوح مقاومت بسیار نزدیک به یک نقطه ورودی است، بهتر است احساسات بازار را دنبال کرده و هدف سود بردن را دنبال کنیم. برای کمک به محافظت از سرمایه خود، می توانید یک سفارش توقف ضرر را زیر پایین ترین کندل سوم یا پایین ترین قیمت قابل توجه اخیر قرار دهید.

لطفا توجه داشته باشید که این فقط یک راهنمای کلی است و موفقیت در تجارت را تضمین نمی کند. مهم است که قبل از انجام معامله، سایر عوامل فنی و اساسی را نیز در نظر بگیرید.

نمونه ای از نحوه تجارت سه سرباز سفید

نمونه ای از نحوه تجارت سه سرباز سفید

از آنجا که سه سرباز سفید یک الگوی بصری صعودی است، به عنوان یک نقطه ورود یا خروج بالقوه برای تجارت استفاده می شود. معامله‌گرانی که از نظر امنیت کوتاهی می‌کنند، به خروج نگاه می‌کنند و معامله‌گرانی که منتظر موضع صعودی هستند، سه سرباز سفید را فرصتی برای ورود می‌دانند. هنگام معامله با الگوی سه سرباز سفید، مهم است که توجه داشته باشید که حرکت های قوی به سمت بالا می تواند شرایط موقتی اضافه خرید را ایجاد کند. برای مثال، شاخص قدرت نسبی (RSI)، ممکن است بالاتر از سطح 70.0 حرکت کرده باشد. در برخی موارد، دوره کوتاهی از تثبیت به دنبال الگوی سه سرباز سفید وجود دارد اما سوگیری کوتاه مدت و میان مدت صعودی باقی می ماند. همچنین می تواند به سطوح مقاومت کلیدی برسد که در آن سهام می تواند قبل از ادامه حرکت بالاتر، یک دوره تثبیت را تجربه کند.

تفاوت بین سه سرباز سفید و سه کلاغ سیاه چیست؟

تقریبا هر نوع شکل گیری کندل استیک با دو نسخه نشان داده می شود؛ یکی در یک روند نزولی و دیگری در یک روند صعودی ظاهر می شود. سه سرباز سفید هم یک جفت دارند. تشکیل سه کلاغ سیاه برعکس سه سرباز سفید است. سه کلاغ سیاه یک تنظیم معکوس نزولی است که در پایان یک حرکت صعودی تشکیل شده است و از سه شمع نزولی بلند متوالی تشکیل شده است که هر کدام در داخل بدنه واقعی شمع قبلی باز می شوند و دارای نزدیکی بیش از حد پایین قبلی هستند. این نشان دهنده فشار فروش قوی و تغییر بالقوه در روند از صعودی به نزولی است؛ در حالی که سه سرباز سفید در یک روند صعودی ظاهر می شوند که نشان می دهد حرکت از خرس به گاو در حال تغییر است.

الگوی سه سرباز سفید به شما چه می گوید؟

تشخیص الگوی سه سرباز سفید

الگوی شمعدان سه سرباز سفید معمولا به عنوان یک شاخص معکوس مشاهده می شود که اغلب پس از یک دوره کاهش قیمت ظاهر می شود. این الگوی نمودار، حاکی از تغییر قوی در احساسات بازار از نظر سهام، کالا یا جفت ارز است که عملکرد قیمت در نمودار را تشکیل می‌دهند. هنگامی که یک شمع صعودی با سایه های کوچک یا بدون سایه بسته می شود، نشان می دهد که گاوها توانسته اند قیمت را در بالای محدوده نگه دارند. اساسا گاوها در تمام جلسات رالی را تصاحب می کنند و در نزدیکی اوج روز برای سه جلسه متوالی بسته می شوند. علاوه بر این، الگو ممکن است با سایر الگوهای شمعدانی که حاکی از یک معکوس هستند، مانند دوجی یا چکش، هم جهت باشد.

چه الگوهای نمودار دیگری وجود دارد که شبیه به سه سرباز سفید است؟

چندین الگوی نمودار دیگر شباهت هایی به سه ستون سفید دارند که هر کدام تفاوت های ظریف و قابلیت های پیش بینی خود را دارند. برخی از این ها عبارتند از سه کلاغ سیاه، الگوی غرق صعودی، ستاره صبحگاهی، چکش و چکش معکوس، خط سوراخ، نوزاد رها شده، پایین و بالای موچین و همچنین پایین و دوتایی بالا.

بهترین دارایی برای تجارت با الگوی نمودار سه سرباز سفید چیست؟

الگوی سه سرباز سفید یک شاخص فنی همه کاره است که می تواند در انواع مختلف دارایی اعمال شود. با این حال، اثربخشی آن ممکن است بسته به نقدینگی، نوسانات و شرایط بازار دارایی متفاوت باشد. برخی از کلاس‌های دارایی که معمولا از این الگو استفاده می‌شود، سهام، فارکس، کالاها، ETFها، معاملات آتی و غیره معامله هستند. 

بهترین بازه زمانی برای استفاده از الگوی نمودار سه سرباز سفید چیست؟

بهترین زمان استفاده از الگوی سه سرباز سفید

اثربخشی الگوی نمودار سه سرباز سفید بسته به بازه زمانی مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل می تواند متفاوت باشد. بهترین بازه زمانی تا حد زیادی به سبک معامله گر و تحمل ریسک بستگی دارد. به طور کلی، الگوی سه سرباز سفید اغلب در بازه های زمانی طولانی تر مانند نمودارهای روزانه یا هفتگی قابل اعتمادتر در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید بهبود قابلیت اطمینان الگوی نمودار سه سرباز سفید شامل یک رویکرد چند وجهی است که شاخص‌های فنی اضافی، تحلیل حجم و شرایط بازار را در بر می‌گیرد.

چه شاخص هایی را می توان در ارتباط با الگوی نمودار سه سرباز سفید استفاده کرد؟

استفاده از شاخص‌های فنی اضافی در کنار الگوی سه سرباز سفید پتانسیل افزایش قابلیت اطمینان و ارائه یک استراتژی تجاری جامع‌ تر را دارد. برخی از شاخص‌های رایج که مکمل این الگو هستند عبارتند از: شاخص قدرت نسبی (RSI)، میانگین‌های متحرک، باندهای بولینگر، نوسانگر حجم، واگرایی میانگین متحرک (MACD)، نوسانگرهای تصادفی، سطوح عقب‌نشینی فیبوناچی، شاخص جهت‌گیری متوسط (ADX)، Ichimoku Cloud و Pivot Points.

سخن پایانی

الگوی سه سرباز سفید یک شکل شمعدانی صعودی است که از سه شمع سبز یا سفید تشکیل شده است که هر کدام به تدریج بالاتر از شمع اول بسته می شوند. می توان گفت احتمالا این الگو را در انتهای یک روند نزولی مشاهده خواهید کرد. سه سرباز سفید به این معنی است که فشار خرید به طور مداوم پیشرفت می کند که می تواند به عنوان یک تغییر قیمت در آینده حساب شود. برای معامله با مشاهده الگوی شمعدان سه سرباز سفید، می توانید از مشتقاتی مانند اسپرد بت یا CFD استفاده کنید. الگوی سه سرباز سفید به عنوان یک شاخص صعودی قوی عمل می کند که اغلب نشانه معکوس شدن یک روند نزولی است. با این حال، معامله گران باید احتیاط کنند و این الگو را با دیگر الگوها تایید کنند. به عبارتی دیگر می توان گفت این یک ابزار مستقل نیست اما زمانی که در ارتباط با سایر روش های تحلیل تکنیکال استفاده می شود، می تواند بسیار موثر باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
  موبایل 09927779050
  موبایل 09927779050
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com