1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. اوج قیمت (All Time High) یا ATH چیست؟

اوج قیمت (All Time High) یا ATH چیست؟

اوج قیمت (All Time High) یا ATH چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اوج قیمت (All Time High) یا ATH چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

یکی از مهم ترین اصطلاحات بازارمالی اوج قیمت (All Time High) است؛ بازارهای مالی امروزه به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد جهانی شناخته می شوند. در این بازارها روزانه حجم بسیار زیادی از معاملات انجام می شود، اگر شما هم در این بازارها فعالیت می کنید یا تصمیم گرفته اید به فراگیری آموزش های لازم بپردازید بدون شک در طول جستجو و فراگیری آموزش های لازم با جملاتی مانند ( پادشاه ارزهای دیجیتال بیت کوین ATH جدیدی ثبت کرد) یا اینکه ( اولین رمزارز دیجیتال یعنی بیت کوین با ATH فاصله بسیار زیادی دارد) مواجه شده اید. باید بدانید که واژه های مطرح شده یکی از پر استفاده ترین اصطلاحات بازار ارز دیجیتال است که روزانه معامله گران بسیار زیادی از آن استفاده می کنند و این اصطلاحات در بازارهای مالی متداول هستند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی اوج قیمت (All Time High) یا ATH که یکی از اصطلاعات پر کاربرد بازارهای مالی شناخته می شود بپردازیم. شاید برای شما نیز این سوال مطرح شود که مقصود از ATH و ATL چیست؟ و یا اینکه چگونه می توان از این دو اصطلاح برای تصمیم گیری ها هوشمندانه در معاملات استفاده کرد؟ در این مقاله به طور مفصل به این سوالات پاسخ می دهیم.

اوج قیمت (All Time High) یا ATH به چه معنی است؟

اوج قیمت (All Time High) چیست؟

قبل از آن که به بررسی مفهوم اصلی اوج قیمت (All Time High) یا ATH بپردازیم باید بدانید که واژه ATH در واقع خلاصه ای از عبارت All Time High است که به بالاترین قیمت تاریخی یک دارایی همچون رمزارز بیت کوین اشاره دارد.

همانطور که در قسمت بالا شرح کردیم و شما نیز مطمئنا هنگام خواندن این اصطلاح متوجه شدید که اوج قیمت (All Time High) یا ATH در واقع اصطلاحی است که کاربران بازارهای مالی هنگام اشاره به بالاترین قیمت یک دارایی بخصوص از آن بهره می برند. حال این دارایی می تواند یک ارز دیجیتال مانند رمزارز اتریوم یا رمزارز بیت کوین باشد یا این که هر ابزار قابل معامله دیگر.

هنگامی که در خبرها اعلام می شود که ATH رمزارز بیت کوین رقمی حدود 69 هزار دلار است، بدان معنی است که بالاترین قیمتی که رمزارز بیت کوین که یکی از پر نوسان ترین رمزارزهای بازار ارز دیجیتال محسوب می شود در طول فعالیت سرشار از پستی و بلندی خود به آن دست یافته 69 هزار دلار است.

نکته بسیار مهم و کلیدی که در محاسبه اوج قیمت باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که رمزارزهای بازار ارز دیجیتال در صرافی های مختلفی خرید و فروش می شوند و مختلف بودن این صرافی ها موجب شده است که اوج قیمتی آنها با یک دیگر بسیار متفاوت باشد.

اوج قیمت ارزهای دیجیتال

اوج قیمت ارز های دیجیتال

از مهم ترین تقسیم بندی رمزارزهای دیجیتال می توان به بیت کوین و سایر کوین ها ( آلت کوین ها) اشاره کرد؛ بیت کوین همواره به عنوان اولین و مهم ترین و البته تاثیرگذارترین رمزارزهای این بازار معرفی می شود، در این بخش قصد داریم به اوج قیمت بیت کوین و آلت کوین ها بپردازیم و این دو دسته بندی را مورد بررسی قرار دهیم:

اوج قیمت بیت کوین

ATH بیت کوین به عنوان یکی از متمایزترین ارزهای دیجیتال از منظر ارزش بازار، حجم بسیار زیادی از توجه کاربران را در دنیای ارزهای دیجیتال و فراتر از آن به خود جلب می کند. ATH برای بیت کوین در دوره صعودی کریپتو در سال 2017 به دست آمد، زمانی که به ماه رسید و در 18 دسامبر همان سال به نزدیک به 20,000 دلار رسید.

اوج قیمت آلت کوین ها

در حقیقت بسیاری از ATH ها برای حجم بسیار زیادی از آلت کوین ها نیز در این بازه زمانی به دست آمده اند؛ همچنین بهتر است بدانید که برای رمزارزهایی همچون اتریوم، لایت کوین، و رمزارز ریپل که از رمزارزهای مهم بازارهای مالی به شمار می روند نزدیک به سه سال طول کشید تا AHT بیت کوین به بالاترین میزان خود برسد. این اتفاق در تاریخ 10 نوامبر سال 2021 رخ داد، در  Bybitقیمت جفت ارز تجاری BTC/USD به 69045 دلار رسید.

در بازارهای مالی عوامل بسیار مختلفی وجود دارند که موجب می شوند یک دارایی به ATH برخورد کند. از مهم ترین این عوامل می توان به عرضه و تقاضا اشاره کرد؛ یعنی فردی در یک مکان حاضر است آن مبلغ را برای دارایی پرداخت کند. بسیاری از سرمایه ‌گذاران بلندمدت یا دارندگان سرمایه ‌گذاری، زمانی که به قابلیت یک دارایی به عنوان یک سرمایه‌ گذاری بلندمدت نگاه می ‌کنند، به پتانسیل ضربه زدن به ATH در سال‌ های آینده نگاه می ‌کنند.

چگونه می توان نقطه اوج قیمت یا ATH را پیدا کرد؟

چگونه می توان نقطه اوج قیمت یا ATH را پیدا کرد؟

همانطور که می دانید دارایی های مختلف در بازار، قیمت های متعددی را تجربه می کنند. برای مثال سهام بورس، کالا، طلا، ارز ملک، و غیره؛ اما باید بدانید که در بین این قیمت های متفاوت، نقطه اوجی نیز وجود دارد؛ معمولا این اوج قیمت را ATH می گویند. ATH هم نیز به عنوان یک ابزار، توسط تریدرها در مسیر تحلیل مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به این موارد هنگامی که یک کاربر می خواهد اوج قیمت (All Time High) یا ATH را پیدا کند فقط باید بالاترین نرخ یک دارایی مالی را در دوران حضور آن در بازار را بیابد. توجه داشته باشید که پی بردن به این امر به هیچ عنوان کار دشواری نیست چرا که شما می توانید با بررسی کلی نمودار قیمت، دارایی های مالی، نقطه اوج آن را پیدا کنید.

با در نظر گرفتن بیت کوین به عنوان مثال، نگاه کردن به برخی از مواقعی که این ارز دیجیتال به ATH های خود ضربه می زند، می تواند تصویری از تاریخچه آن ترسیم کند.

 اهمیت ATH در چیست؟

اوج قیمت یک دارایی خاص به طور معمول در نقش حمایت و مقاومت قوی نمایان می شود. همچنین بهتر است بدانید که در بازارهایی همچون بازارهای نزولی عملکرد یک دارایی بر اساس اصلاح آن به نسبت ATH مورد سنجش قرار می دهند. در این قسمت شاید برای شما این سوال پیش آید که چرا اوج قیمت از اهمیت بالایی برخوردار است و چرا باید به بالاترین قیمت یک دارایی توجه بخصوصی داشته باشیم؟ در جواب این سوال باید بگویم که معامله گران بازارهای مالی معمولا تصمیمات مهم خود را بر اساس روند حرکت گذشته یک رمزارز اتخاذ می کنند. همین امر موجب می شود که رمزارزی همچون رمزارز بیت کوین به ATA قبلی خود می رسد، در این حین یک جو در بین معامله گران ایجاد می شود و آنها تصمیم می گیرند که رمزارزهای خود را بفروشند. علت اصلی این اتفاق این است که چون در گذشته قیمت بیت کوین نتوانسته از رقم مورد نظر بالاتر برود و با کاهش قیمت روبرو شده است، پس احتمال برگشت دوباره آن از این محدوده وجود دارد، معامله گران با تاثیرپذیری از این اتفاق رمزارز خود را می فروشند.

اهمیت اوج قیمت چیست

از طرف دیگر برخی از معامله ‌گرها نیز بر این باورند که چون قیمت یک دارایی بعد از مدت‌ ها دوباره به نزدیکی ‌های سقف تاریخی خود رسیده، احتمال اینکه آن را شکسته و ATH جدیدی را به ثبت برساند، وجود دارد. در این شرایط چون دیگر هیچ مقاومتی پیش روی رمزارز مورد نظر وجود ندارد، ممکن است در بازه ‌های زمانی کوتاه اوج‌ های قیمتی جدیدی ثبت شود.

علاوه بر این نکات مطرح شده در بازارهای نزولی که رمزارزهای دیجیتال معمولا با اصلاح قیمت روبرو می شوند، معمولا اصلاح آنها با ATH مقایسه می شوند، در بازارهای نزولی حتی پیش بینی می شود که قیمت بیت کوین تا 70 درصد هم از اوج قیمتی خود پایین تر آید.

همچنین باید بدانید که افت قیمت مطرح شده ممکن است برای هر رمزارزی رخ دهد و ما شاهد افت قیمتی شدیدتری نیز باشیم و اصلاح قیمتی حتی به بالای 90 درصد هم برسد. نکته قابل تامل در این شرایط این است که بسیاری از این رمزارزها دیگر هیچ‌ وقت نمی ‌توانند به ATH قبلی خود برگشته و مدت‌ ها با قیمت‌ های پایین ‌تر معامله می ‌شوند.

بنابراین نباید در انتخاب یک رمزارز برای سرمایه‌ گذاری ریزش بیشتر آن نسبت به ATH را معیار اصلی قرار داد. بعضاً دیده می ‌شود که برخی از سرمایه‌ گذاران تازه ‌وارد و کم‌ تجربه صرفاً از آنجایی که یک رمزارز نسبت به ATH خود ریزش بیشتری کرده، با خیال اینکه با برگشتن به اوج قیمتی قبلی خود سود بیشتری کسب خواهند کرد، در آن رمزارز سرمایه ‌گذاری می‌ کنند، غافل از اینکه سابقه نشان داده بسیاری از رمزارزها حتی با شروع روند صعودی بیت کوین نتوانسته‌ا ند به ATH قبلی خود برسند.

چه فاکتورهایی نشانه رسیدن به اوج قیمت هستند؟

چه فاکتورهایی نشانه رسیدن به اوج قیمت هستند؟

بنابر تجربیات به دست آمده در مورد اوج قیمت (All Time High) یا ATH این گونه می توان بیان کرد که این اتفاق می تواند ناگهانی رخ دهد بدون آن که از قبل پیش بینی در مورد آن اعلام شده باشد اما با این وجود اوج قیمت نشانه هایی نیز دارد، به بیان دیگر فاکتورهایی وجود دارد که شما می توانید با بررسی آنها وقوع اوج قیمت را پیش بینی کنید و با استفاده از آنها استراتژی معاملاتی خود را تغییر دهد، در قسمت زیر به بررسی مهم ترین فاکتورهای پیش بینی All Time High می پردازیم:

وجود هیجانات در بازار ارزهای دیجیتال

شما در بررسی های خود متوجه تغییر قیمت می شوید، یا به بیان دیگر متوجه می شوید که قیمت رمزارز مورد نظرتان همواره در حال افزایش قیمت است، سرعت بالا موجب می شود که شما متوجه شوید که این افزایش قیمت غیر عادی است، سرعت بالای افزایش قیمت همواره موجب می شود که معامله گر به منطقی و حقیقی بودن آن شک کند.

اکثرا معامله گران در این شرایط افزایش قیمت به بررسی ارزش واقعی دارایی مورد نظر خود می پردازند و با توجه به تحقیقات خود متوجه می شوند دارایی که انتخاب کرده اند به اندازه قیمت که در دست دارند ارزش ندارد و این افزایش قیمت منطقی نیست.

برخی از معامله‌ گران حرفه‌ ای با تکنیک‌ های خاصی که دارند می ‌توانند از این شرایط اوج قیمت، سود ببرند اما به طور کلی توصیه می ‌شود در این شرایط کمی دست نگه دارید و اجازه دهید قیمت ارز مورد نظرتان به ارزش واقعی خودش برسد و بعد به معامله ورود کنید.

ارزش ‌گذاری مردم

یکی از فاکتورهای مهمی که باید در مورد اوج قیمت بدانید مربوط به ارزش ‌گذاری مردم یا همان معامله ‌گران است که از اهمیت بسیار بالایی برخورد است. بیشتر مردم برای یک ارز دیجیتال یک قیمت خاص را در نظر می ‌گیرند که در بازارهای مالی به آن قیمت روانی می ‌گویند. معامله‌ گران فکر می‌ کنند که اگر ارز خاصی به قیمتی برسد که از نظر آنها مناسب است و می توانند به معامله بپردازند و این فرصت، می ‌تواند برای آنها سودآوری خوبی داشته باشد البته باید توجه داشته باشید که قیمت روانی نیز در خرید و فروش افراد بسیار تاثیرگذار است.

وقتی معامله‌ گران می ‌بینند که ارز مورد نظرشان به قیمتی که تعیین کرده‌اند رسیده است، به این ترتیب بخش مهمی از آن‌ها شروع به معامله می ‌کنند. افراد باید توجه کنند که رسیدن به قیمت روانی نیز نباید بسیار ناگهانی باشد و این نشان می ‌دهد موضوع اوج قیمت در میان است، یعنی بعد از مدتی شاهد کاهش قیمت ارز خواهند بود. معامله‌ گران باید استراتژی‌ های خاصی را برای زمانی که ارز مورد نظرشان به قیمت روانی می ‌رسد پیاده کنند تا از این وضعیت به سود برسند.

بهره گیری از اندیکاتور RSI

بهره گیری از اندیکاتور RSI

در اوج قیمت (All Time High) یا ATH اندیکاتور RSI نقش بسیار کلیدی دارد. این اندیکاتور توانایی دارد که قدرت بازار و ارزشی که ارزهای دیجیتال دارند را به شکل کامل نمایان کند. اندیکاتور RSI می تواند روند صعودی، هیجاناتی که در بازار مالی مورد نظر رخ می دهد و همچنین خرید و فروشی که به صورت افراطی صورت می گیرد را به خوبی شناسایی و در اختیار کاربر قرار دهد.

صرافی ها و تفاوت اوج قیمت

از اساسی ترین مواردی که باید در اوج قیمت (All Time High) یا ATH به آن توجه ویژه داشته باشید صرافی ها هستند، معامله گران بازارهای مالی همواره ممکن است یک ارز را در صرافی های گوناگون معامله کنند و همانطور که در قسمت های قبل گفتیم ممکن است صرافی ها بنا بر سیاست های کاری خود قیمت های متفاوتی را برای یک رمزارز در نظر بگیرند و معامله گر با تفاوت فاحش قیمت مواجه شود.

در سال ۲۰۲۱ بیت کوین دوباره اوج قیمت را تجربه کرد، برخی از صرافی ‌ها بیت کوین را با قیمت بیشتر از ۴۸ هزار دلار در صرافی خود قرار دادند اما قیمت این ارز در زمان اوج آن همان ۴۸ هزار دلار بود. اگر قصد دارید در زمان اوج قیمت معاملات خود را انجام دهید، حتما اطلاعاتی در مورد قیمت صحیح آن به دست آورید.

تاریخچه قیمت

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال نیز می‌تواند به پیش‌ بینی ATH کمک کند، با بررسی روند قیمت در گذشته و شناسایی الگوهای مشابه، می ‌توانید به حدودی روند قیمت آینده را پیش ‌بینی کنید.

با این حال، باید توجه داشت که هیچ فاکتوری به تنهایی قادر به پیش‌ بینی All Time High نیست و برای پیش‌ بینی دقیق، نیاز به تحلیل دقیق و بررسی جامع تمامی فاکتورهای ممکن است و شما نباید برای انجام یک پیش بینی کامل بر روی یک فاکتور تمرکز کنید بلکه باید تمام جوانب را در نظر بگیرید.

مرز بین سود و ضرر در اوج قیمت (All Time High) یا ATH

مرز بین سود و ضرر در اوج قیمت (All Time High) یا ATH

همانطور که در این مقاله بیان شد ارزهای دیجیتال همواره در زمان های متفاوت، قیمت های مختلفی را تجربه کرده اند. بر همین اساس، معامله گرانی وجود داشته اند که با بهره گیری از اوج قیمت (All Time High) یا ATH به سود قابل توجهی دست یافته و ثروتمند شدند اما در مقابل این اتفاق؛ همواره افرادی نیز بوده اند که سرمایه خود را از دست داده و به یکباره فقیر شدند. همانطور که می دانید فعالیت در بازارهای مالی مستلزم فراگیری آموزش های لازم است. از همین رو ورود به معامله در این شرایط توسط بسیاری از تحلیلگران توصیه نمی شود مگر اینکه فرد مهارت و تجربه کافی در این حوزه داشته باشد.

اگر شما نیز قصد ورود به این معاملات را دارید همواره توصیه می کنیم همه دارایی خود را وارد این عرصه نکنید و بر روی سرمایه ارزشمند خود ریسک نکنید تا در صورت تحمل ضرر، فرصت معامله در شرایطی که اوج قیمت از بین می رود را داشته باشید، شما باید همواره این موضوع را فراموش نکنید که همواره مرز باریکی میان سود و ضرر در صعود ناگهانی قیمت یک رمزارز دیجیتال وجود دارد که در صورت هوشمندی و کنترل احساسات و عواطف سود آن نصیب شما خواهد شد؛ البته این نکته نیز حائز اهمیت است که اوج قیمت تنها برای کریپتوکارنسی معنا ندارد اما با توجه به اینکه اکثریت بازارهای مالی روندی رنج را دارند به این صورت است که بیشتر ذهن ها بعد از شنیدن ATH به سمت بازار کریپتوکارنسی می رود.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com