1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. روانشناسی
 4. تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس
لوگو علیرضا محرابی
تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس
روانشناسی

ما قصد داریم در این مقاله شما را با تاثیر اقتصاد بر فارکس آشنا کنیم. همانطور که می دانید بازار فارکس یکی از بزرگترین بازارهای مالی جهان است که روزانه حجم بسیار انبوهی از معاملات در آن انجام می شود. در اصل بازار فارکس با هدف تسهیل تجارت و سرمایه گذاری بین المللی و اجازه دادن به مشاغل و افراد برای مبادله یک ارز با ارز دیگر به وجود آمده است. برای نمونه شما یک شرکت آمریکایی را در نظر بگیرید که قصد دارد حجم زیادی از کالاهای اساسی را از ژاپن وارد کشور آمریکا کند؛ برای انجام این کار، این شرکت باید دلار آمریکا خود را با ین ژاپن در بازار فارکس مبادله کند.

همین مثال را دوباره در نظر بگیرید با این تفاوت که این بار اگر یک سرمایه گذار ژاپنی بخواهد در یک شرکت مستقر در آمریکا سرمایه گذاری کند، باید ین خود را با دلار آمریکا مبادله کند تا بتواند کالاهای مورد نیاز را وارد کشور ژاپن بکند. همانطور که می دانید اخبار شرکت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما باید از این اطلاعات مهم اطلاع داشته باشید؛ زیرا باید در آموزش فاندامنتال فارکس نسبت به اهمیت این موضوع آگاه شوید.

تاثیر اقتصاد بر فارکس 

تعریف تحلیل فاندامنتال

عوامل تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

برای آنکه بتوانید درک بهتری از تاثیر اقتصاد بر فارکس داشته باشید ابتدا باید با تعریف تحلیل فاندامنتال آشنا شوید. اگر بخواهیم به صورت ساده تحلیل فاندامنتال را تعریف کنیم این گونه می توان گفت که تحلیل فاندامنتال در واقع یک رویکرد جامع است که برای درک عواملی که ارزش یک ارز یا سایر ابزارهای مالی را هدایت می کنند به کار می رود. تحلیل فاندامنتال شامل بررسی طیف وسیعی از عوامل کمی و کیفی است؛ از عوامل کمی و کیفی می توان به شاخص‌ های اقتصادی، رویدادهای سیاسی، روندهای اجتماعی و سایر عواملی که بر عرضه و تقاضا در بازار تأثیر می‌ گذارند اشاره کرد.

مزایای تحلیل فاندامنتال چیست؟

از شاخص ترین مزایای تحلیل فاندامنتال، می توان به توانایی آن در شناسایی روندهای بلندمدت بازار مالی اشاره کرد. این امکان می تواند برای معامله گران بسیار مفید باشد؛ بدین صورت که معامله گران با بررسی شرایط اقتصادی، از جمله نرخ بهره، نرخ تورم و نرخ بیکاری، می توانند یک دید کامل و جامع در مورد سلامت اقتصاد و چشم انداز بلندمدت آن به دست آورند و همین امر موجب می شود که در معاملات خود عملکرد قابل توجهی داشته باشند.

برای مثال هنگامی که اقتصاد یک کشور با سرعت ثابت، با تورم و بیکاری کم در حال رشد است، رشد اقتصادی می تواند نشان دهنده یک ارز قوی باشد و معامله گران ممکن است ترجیح دهند که برای مدت طولانی روی آن ارز پیش روند و بر روی آن سرمایه گذاری کنند. از سوی دیگر؛ اگر یک اقتصاد؛ تورم بالا و رشد آهسته را تجربه کند، معامله گران ممکن است تصمیم بگیرند که آن ارز را کوتاه کنند زیرا ممکن است به سمت یک روند نزولی پیش رود؛ پس نتیجه می گیریم که رفتار معامله گران در بازارهای مالی به ارزش ارز یک کشور بستگی دارد.

آشنایی با تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

یکی دیگر از مزایای تحلیل فاندامنتال این است که می توان با استفاده از آن احساسات بازار را به صورت بنیادین ارزیابی کرد. برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید: اگر بانک مرکزی یک کشور کاهش نرخ را اعلام کند، این می تواند نشان دهنده این باشد که اقتصاد در حال مبارزه است و سرمایه گذاران ممکن است نسبت به آن ارز نزولی شوند که منجر به فروش می شود؛ برعکس، اگر بانک مرکزی افزایش نرخ را اعلام کند، این می تواند نشان دهنده یک اقتصاد سالم و احساسات صعودی باشد و منجر به افزایش ارزش پول شود. همچنین اقتصاد سالم می تواند سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری ترغیب کند.

از تحلیل فاندامنتال همچنین می توان برای پیش بینی حرکات بازار بهره برد. یک معامله گر با بررسی شاخص های اقتصادی و سایر عوامل موجود در بازار می تواند یک دید آگاهانه از بازار داشته باشد و استراتژی های معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم کند. به عنوان مثال یک کشور با تورم بالا را در نظر بگیرید، معامله‌ گران در بازارهای مالی این کشور ممکن است پیش‌ بینی کنند که بانک مرکزی آن، نرخ‌ های بهره را افزایش دهد و معاملات خود را بر این اساس تنظیم کند.

در نهایت می توان گفت که تحلیل فاندامنتال یکی از ابزارهای ضروری معامله گران بازار فارکس است و این توانایی را به آنها می دهد که یک دید جامع از عوامل اساسی که بازار را هدایت می کنند داشته باشند. معامله گران می توانند در تحلیل فاندامنتال با درک روندهای بلندمدت، ارزیابی احساسات بازار و پیش بینی حرکات آتی بازار، تصمیمات معاملاتی آگاهانه بگیرند و شانس موفقیت خود را در بازار افزایش دهند.

بررسی شاخص های کلیدی در تحلیل فاندامنتال

شاخص های کلیدی در تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

تولید ناخالص داخلی (GDP)

 همانطور که می دانید تولید ناخالص داخلی معیاری برای سنجش بازده اقتصادی یک کشور است و می توان قدرت اقتصادی یک کشور را با تولید ناخالص داخلی آن سنجید. تولید ناخالص داخلی در واقع شاخص مهمی از سلامت کلی یک اقتصاد در نظر گرفته می شود و می توان آن را از عوامل تاثیرگذار بر بازار فارکس شمرد.

نرخ تورم

در موضوع تاثیر اقتصاد بر فارکس نرخ تورم از نکات بسیار مهم به شمار می رود؛ نرخ تورم در واقع موجب می شود که قیمت کالاهای موجود در یک کشور افزایش یابد. تورم بالا می تواند ارزش یک ارز را در طول زمان کاهش دهد، در حالی که تورم پایین می تواند نشان دهنده یک اقتصاد سالم باشد. صعودی بودن یا نزولی بودن تورم می تواند به طور مستقیم بر بازار مالی یک کشور تاثیر بگذارد.

نرخ بهره

از محرک های اصلی سنجش ارز یک کشور می توان به نرخ بهره اشاره کرد. بدین صورت که اگر نرخ بهره در یک کشور بالا باشد موجب می شود که ارزش پول ملی افزایش یابد و برعکس اگر نرخ بهره پایین باشد پول ملی یک کشور با کاهش ارزش مواجه می شود.

سطوح اشتغال

سطوح اشتغال از عوامل تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

یکی از عوامل مهم تاثیر اقتصاد بر فارکس، سطوح اشتغال است. سطح اشتغال را می توان از شاخص های مهم قدرت اقتصادی یک کشور عنوان کرد. سطوح بالای اشتغال همانند نرخ بهره می تواند نشان دهنده یک اقتصاد سالم باشد، در حالی که سطوح پایین اشتغال می تواند نشان دهنده اقتصاد در حال مبارزه باشد.

رویدادهای سیاسی و تحولات ژئوپلیتیکی

 رویدادهای سیاسی و تحولات ژئوپلیتیکی از مهم ترین عوامل تاثیر اقتصاد بر فارکس است زیرا بازارهای مالی همچون فارکس همواره از رویدادهای سیاسی تاثیر می پذیرد؛ از این رو رویدادهای سیاسی می توانند تأثیر قابل توجهی بر ارزش پول داشته باشند. برای مثال، کشوری که بی‌ثباتی سیاسی یا تحریم‌ های اقتصادی را تجربه می ‌کند، ممکن است ارزش پول خود را کاهش دهد.

ایجاد یک برنامه برای جمع آوری و تحلیل اطلاعات اقتصادی

شاخص های اقتصادی همواره در بازارهای مالی تاثیر بسزایی دارند، شاخص های اقتصادی یک کشور نقشی حیاتی در معاملات فارکس ایفا می کنند. این شاخص ها توسط معامله گران، سرمایه گذاران و سیاست گذاران در سراسر جهان به دقت رصد می شوند؛ زیرا این شاخص ها به معامله گران و سرمایه گذاران کمک می کنند تا یک دید جامع از اقتصاد جهان داشته باشند. این شاخص ها همواره بر ارزش ارز نیز تاثیر بسیار زیادی بر جای می گذارند.

دلایل اهمیت شاخص های اقتصادی در معاملات بازار فارکس

اهمیت شاخص های تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

درک اقتصاد از عوامل مهم اقتصادی است که در بازار فارکس درک جامعی از شرایط اقتصادی اساسی که بر ارزش پول تأثیر می‌گذارد را به معامله ‌گران ارائه می ‌دهد. معامله گران با بررسی شاخص ‌های کلیدی مانند تولید ناخالص داخلی، تورم و سطوح اشتغال، می ‌توانند بینشی درباره سلامت کلی یک اقتصاد و چشم ‌انداز بلندمدت آن کسب کنند که این بینش می تواند در معاملات آنها بسیار تاثیرگذار باشد.

پیش ‌بینی روند بازار: این عامل را نیز می توان از شاخص‌های اقتصادی مهم که سرنخ‌ های مهمی در مورد روند آینده بازار ارائه دهند محسوب کرد، برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

 افزایش تولید ناخالص داخلی ممکن است نشان دهنده تقویت اقتصاد باشد که می تواند منجر به افزایش ارزش پول شود؛ به طور مشابه، نرخ بالای بیکاری ممکن است نشان دهنده تضعیف اقتصاد باشد که می تواند منجر به کاهش ارزش پول شود.

معاملات زمان بندی: عوامل اقتصادی در بازار فارکس که شامل شاخص ها هم می شوند می توانند به معامله گران کمک کنند تا معاملات خود را به طور موثرتری زمان بندی کنند. با درک زمانی که قرار است داده های کلیدی اقتصادی منتشر شوند، معامله گران می توانند موقعیت خود را برای استفاده از هرگونه حرکت بازار که ممکن است از داده ها حاصل شود، قرار دهند.

شناسایی فرصت های معاملاتی: شناسایی فرصت های معاملاتی از مهم ترین عواملی است که معامله گران می توانند با استفاده از آن در معاملات خود به سود قابل توجهی دست یابند. فرض کنید که تورم یک کشور در حال افزایش است، حال معامله گران ممکن است ارزهایی را انتخاب کنند که احتمالاً از نرخ های بهره بالاتر سود می برند، مانند دلار آمریکا. به طور مشابه، اگر سطح اشتغال در حال افزایش باشد، معامله گران ممکن است ارزهایی را خریداری کنند که احتمالاً از افزایش مخارج مصرف کننده سود می برند، مانند دلار استرالیا.

ابزار مهم تحلیل فاندامنتال

ابزار مهم تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال از مهم ترین اجزای معاملات کلیدی در بازار مالی فارکس است؛ در تحلیل فاندامنتال برای معامله گران ابزارهای بسیار متنوعی وجود دارد که معامله گران می توانند از این ابزارها در معاملات و تحلیل ها خود از آن بهره ببرند. در این قسمت از مقاله به معرفی رایج ترین ابزارهای تحلیل بنیادین می پردازیم:

تقویم های اقتصادی: تقویم اقتصادی اولین ابزار مهم برای انجام تحلیل بنیادین است؛ معامله گران می توانند از آن در معاملات خود بهره ببرند. معمولا تقویم های اقتصادی برنامه ‌ای از رویدادها و شاخص‌ های اقتصادی آتی مانند انتشار تولید ناخالص داخلی کشور، تصمیمات نرخ بهره و داده‌های تورم را به معامله ‌گران ارائه می‌ دهند و معامله گران را از این رویدادها مطلع می کند. از مهم ترین کارایی تقویم های اقتصادی می توان به این اشاره کرد که معامله گران می توانند از تقویم های اقتصادی مثل forexfactory فارسی برای برنامه ریزی معاملات خود پیرامون این رویدادها و پیش بینی حرکات بازار که ممکن است از داده ها ناشی شود استفاده کنند.

منابع خبری: هنگامی که یک معامله گر وارد بازارهای مالی می شود باید همواره از مهم ترین اخبار و رویدادهای بازار مطلع باشد از این رو همگام بودن با آخرین اخبار برای تحلیل بنیادی بسیار مهم است زیرا در بسیاری از مواقع معامله گران همزمان با این اخبار به معامله می پردازند. معامله گران باید منابع خبری مانند رویترز، بلومبرگ و CNBC را زیر نظر داشته باشند تا از آخرین تحولات اقتصادی و سیاسی که ممکن است بر ارزش ارز تأثیر بگذارد، به روز بمانند.

گزارش‌ های دولتی: گزارش‌ های دولتی نیز از ابزارهای مهم تحلیل بنادین است. از گزارش های مهم دولتی می توان به انتشار تولید ناخالص داخلی، داده‌ های تورم و گزارش‌ های اشتغال اشاره کرد. گزارش های دولتی می توانند برای یک معامله گر بینش ‌های ارزشمندی را در مورد سلامت اقتصاد ارائه دهند؛ از این گزارش ها می توان ثبات اقتصادی یک کشور را مطلع شد. اگر شما هم به دنبال وب سایت های معتبر برای دریافت گزارش های دولتی هستید بهتر است بدانید که می توانید این گزارش‌ها را در وب ‌سایت ‌های دولتی مانند دفتر تحلیل اقتصادی آمریکا یا دفتر آمار ملی بریتانیا به دست آورید. 

برای کسب اطلاعاتی در مورد رمزارزها و آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

گزارش‌ های دولتی

صورت های مالی شرکت: اگر قصد دارید به بررسی شرکت های بزرگ بپردازید می توانید برای این مقصود با بررسی صورت های مالی تک تک شرکت ها، تحلیل بنیادی انجام دهید. شما می توانید با تجزیه و تحلیل عواملی مانند درآمد، درآمد و حاشیه سود، دید کلی در مورد سلامت مالی یک شرکت به دست آورید و همچنین تصمیمات تجاری آگاهانه ای اتخاذ کنید. این تحلیل ها می تواند به طور چشمگیری شما را از ضررهای مالی دور کند. باید بدانید که وضعیت شرکت های بزرگ می تواند تصویر خوبی را نسبت به وضعیت اقتصادی یک کشور دهد و معامله گران می توانند با بررسی این صورت های مالی از ثبات اقتصادی یک کشور آگاه شوند.

در بازار مالی فارکس شرکت ها نقش بسیار پر رنگی دارند و تاثیر قابل توجهی بر این بازار بر جای می گذارند؛ همانطور که گفتیم شاخص ها و عوامل اقتصادی در بازار فارکس تنها به دولت ها باز نمی گردد و شرکت ها هم به عنوان بزرگترین اعضای بازار فارکس نقش کلیدی دارند و می توانند بر روی این بازار تاثیر بگذارند.

شاخص ‌های سنتیمنت: معمولا احساسات معامله گران و سرمایه گذاران در بازارهای مالی همچون فارکس بسیار تاثیرگذار است، شاخص‌ های احساسی مانند گزارش تعهد معامله‌ گران (COT) می ‌توانند بینشی در مورد احساسات بازار معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران ارائه دهند، برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

 به عنوان مثال، گزارش COT، موقعیت های خرید و فروش خالص معامله گران را در بازارهای مختلف آتی نشان می دهد و می تواند به معامله گران کمک کند تا تغییرات در احساسات بازار را پیش بینی کنند و این گزارش می تواند جهت بازار را برای معامله گران نمایان کند.

گزارش های تحلیلگر: در انتها از ابزارهای مهم تحلیل می توان به گزارش های تحلیلگران اشاره کرد؛ این گزارش های می توانند برای یک معامله گر بسیار مفید باشد. معامله گران همچنین می توانند از گزارش های تحلیلگر بانک های سرمایه گذاری و موسسات مالی برای اطلاع از تحلیل بنیادی خود استفاده کنند و می توانند از این گزارش ها برای تحلیل های موفقیت آمیز استفاده کنند. این گزارش ها اغلب تجزیه و تحلیل و توصیه های عمیقی را در مورد واحدهای پولی، شرکت ها یا صنایع ارائه می دهند.

تحلیل کردن تاثیر مقررات دولت و بانک ها بر بازار فارکس

عوامل مهم تاثیر اقتصاد بر بازار فارکس

 همانطور که در قسمت بالا گفتیم شاخص های اقتصادی یکی از عوامل تاثیرگذار بر بازارهای مالی هستند. معامله گران با تحلیل این شاخص ها می توانند به بینش کلی در مورد سیاست های آینده دست یابند. برای درک این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

اگر تورم در حال افزایش باشد، بانک مرکزی ممکن است برای مبارزه با تورم نرخ بهره را افزایش دهد. با پیش‌بینی چنین تغییراتی در سیاست، معامله‌ گران می‌ توانند موقعیت خود را برای استفاده از هرگونه تحرکات ناشی از بازار قرار دهند؛ پس تحلیل این شاخص ها می تواند برای معامله گر بسیار کار ساز و مفید باشد زیرا با توجه به این تحرکات، معامله گر می تواند از نوسانات که موجب ضرر می شود دور بماند.

برای شناخت تاثیر اقتصاد بر فارکس چگونه باید شاخص های اقتصادی را تحلیل کنیم؟

از نکات کلیدی تحلیل فاندامنتال می توان به تجزیه و تحلیل شاخص های اقتصادی در معاملات بازار مالی فارکس اشاره کرد، شاخص های اقتصادی از این لحاظ که می توانند بینش هایی را در مورد سلامت کلی یک اقتصاد ارائه دهند بسیار مهم هستند. این شاخص ها می توانند بر ارزش یک ارز تأثیر بگذارند و موجب شوند که ارزش یک ارز افزایش یابد یا برعکس کاهش یابد. در قسمت زیر به بررسی چندین مرحله در تجزیه و تحلیل عوامل اقتصادی در بازار فارکس می پردازیم:

شاخص ‌های کلیدی را شناسایی کنید: یک معامله گر حرفه ای همواره باید توانایی شناسایی شاخص های کلیدی را جهت شناخت تاثیر اقتصاد بر فارکس داشته باشد. اگر شما نیز در بازار مالی فارکس فعالیت می کنید ابتدا باید با شناسایی شاخص‌ها و عوامل اقتصادی کلیدی مرتبط با جفت ارزی که در حال معامله هستید، شروع کنید، از مهم ترین شاخص های کلیدی می توان به تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم، نرخ بهره و سطح اشتغال اشاره کرد.

تجزیه و تحلیل داده ها: قدم دوم این است که توانایی تجزیه و تحلیل داده ها را داشته باشید. شما باید هنگامی که شاخص های مربوطه را شناسایی کردید، داده ها را برای تعیین روندها و الگوها تجزیه و تحلیل کنید. این تجریه و تحلیل ممکن است شامل بررسی داده های تاریخی، جستجوی الگوهای فصلی و تجزیه و تحلیل تغییرات اخیر در داده ها باشد.

تجزیه و تحلیل داده ها

زمینه اصلی را در نظر بگیرید: در گام سوم هنگامی که زمینه اصلی را در نظر می گیرید باید زمینه اقتصادی و سیاسی گسترده تر را در نظر بگیرید. برای مثال اگر یک رویداد یکبار مصرف مانند یک بلایای طبیعی یا یک رویداد ورزشی بزرگ انجام شود، یک ارزیابی تولید ناخالص داخلی قوی ممکن است اهمیت کمتری داشته باشد.

به دنبال همبستگی ها باشید: شما در گام چهارم باید بیشترین توجه را به همبستگی ها داشته باشید. باید بدانید که همبستگی بین شاخص های عوامل اقتصادی در بازار فارکس، می تواند بینش های مهمی در مورد سلامت کلی یک اقتصاد ارائه دهد و یک معامله گر می تواند با توجه به همبستگی ها، یک دید کلی به میزان سلامت اقتصادی یک کشور به دست آورد. به عنوان مثال، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بالا همراه با تورم کم و بیکاری کم معمولاً نشانه یک اقتصاد قوی است.

انتظارات بازار را در نظر بگیرید: در گام پنجم که مهم ترین گام است باید یاد بگیرید انتظارات بازار را به عنوان یکی از عوامل تاثیر اقتصاد بر فارکس در نظر بگیرید. باید بدانید که بازار اغلب انتظاراتی در مورد آنچه که داده ها نشان خواهند داد دارد و این انتظارات می تواند بر نحوه واکنش بازار به داده ها در زمان انتشار تأثیر بگذارد. در نظر گرفتن این انتظارات هنگام تجزیه و تحلیل شاخص های اقتصادی و آگاهی از هرگونه غافلگیری که ممکن است بر احساسات بازار تأثیر بگذارد، مهم است زیرا احساسات معامله گران و سرمایه گذاران می تواند جهت بازار را تغییر دهد.

نظارت دقیق بر واکنش بازار: شما در گام ششم و آخرین گام باید نحوه واکنش بازار به داده ها را در هنگام انتشار نظارت کنید، همچنین باید توجه کنید که یک شاخص اقتصادی قوی ممکن است منجر به افزایش ارزش یک ارز شود اما اگر بازار قبلاً انتظار یک قرائت قوی را داشت، واکنش ممکن است خاموش شود.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com