1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. اندیکاتور VIX چیست؟

اندیکاتور VIX چیست؟

اندیکاتور VIX چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اندیکاتور VIX چیست؟
تحلیل تکنیکال

اندیکاتور VIX یا CBOE Volatility indicators اندیکاتوری است که به طور گسترده توسط معامله گران در بازارهای سهام، آتی و آپشن استفاده می شود. برخلاف اکثر اندیکاتورهای سنتی، VIX یک ابزار مطالعه تکنیکال ویژه ای است که می تواند به ما در درک احساسات عمومی در بازار و میزان ترس یا اطمینان (آرامش) که معامله گران و سرمایه گذاران در هر لحظه احساس می کنند، کمک کند.

تعریف اندیکاتور نوسانات VIX یا CBOE

تعریف اندیکاتور VIX یا CBOE

اندیکاتور نوسانات CBOE، همچنین به عنوان VIX شناخته می شود، یک اندیکاتور نوسانات بازار است که نوسانات مورد انتظار را برای 30 روز آینده اندازه گیری می کند. این اندیکاتور با کمک قراردادهای اختیار معامله در اندیکاتور S&P 500 محاسبه می شود. معامله گران و سرمایه گذاران معمولا از S&P 500 VIX به عنوان راهی برای ارزیابی ریسک ها و احساسات عمومی در بازار دارایی استفاده می کنند. VIX گاهی اوقات به عنوان شاخص ترس نیز شناخته می شود.

بنابراین، منظور از تلاطم (نوسان شدید) در بازار مالی چیست؟ اساساً نوسان به معنای نرخ حرکت قیمت در بازار برای یک دوره زمانی معین است. هر چه نوسانات مشاهده شده یا مورد انتظار (مورد انتظار) بیشتر باشد، واریانس در حرکات قیمت یک سهام یا اندیکاتور خاص بیشتر است. برعکس، هرچه نوسانات مشاهده شده یا مورد انتظار کمتر باشد، واریانس حرکت قیمت در یک دوره زمانی معین کمتر است. واریانس نشانگر انحراف از میانگین است، هر چه قیمت یک چیز از میانگین آن در یک بازه زمانی معین انحراف داشته باشد، انحراف بیشتر و در نتیجه واریانس بیشتر است.

اندیکاتور VIX توسط هیئت بورس شیکاگو (CBOE) در سال 1993 ایجاد شد و از آن زمان به یکی از پربیننده ترین معیارهای نوسانات و ریسک بازار تبدیل شده است. این کار به ویژه برای معامله گران گزینه که دائماً نوسانات مورد انتظار را در تصمیمات معاملاتی خود تجزیه و تحلیل می کنند مفید است. به عنوان یک دستورالعمل کلی، زمانی که اندیکاتور VIX اعداد بالاتری را ثبت می کند، قیمت های معاملاتی گزینه های بالاتر را نشان می دهد و زمانی که VIX اعداد کمتری را ثبت می کند، نشان دهنده معاملات گزینه های قیمت پایین تر است.

به طور کلی، خرید قراردادهای اختیار معامله در مواردی که نوسان نسبتاً کم است، سود بیشتری دارد و در مورد نوسانات نسبتاً زیاد، قراردادهای اختیار معامله سود بیشتری دارد. این به این دلیل است که در زمان‌های نوسان کمتر، قراردادهای اختیار معامله قیمت‌های پایین‌تری دارند، در حالی که در زمان‌های نوسان بیشتر، قراردادهای اختیار قیمت‌های نسبتاً بالاتری دارند. بنابراین ریسک اختلالات بازار در قیمت خرید قراردادهای اختیار معامله و قرارداد گنجانده شده و می توان آن را نوعی ریسک مورد انتظار دانست. اندیکاتور VIX بسیار پویا بوده و با تعامل معامله گران در بازار افزایش و کاهش می یابد. نکته جالب دیگر در مورد VIX این است که رابطه منفی یا معکوس با بازار سهام به طور کلی و S&P 500 به طور خاص دارد. به عنوان مثال، زمانی که بازار نسبتاً آرام است و روند صعودی دارد، VIX اعداد نسبتاً کمی را ثبت می کند و در یک روند نزولی، زمانی که فروش زیادی در بازار وجود دارد، با ترس بیشتر در بازار، VIX شروع به حرکت می کند. 

بررسی جزئیات اندیکاتور VIX

بررسی جزئیات اندیکاتور VIX

اکنون که درک کلی از اندیکاتور CBOE VIX داریم، بیایید ببینیم اعداد داخل اندیکاتور VIX به چه معنا هستند. در اصل، VIX نشان دهنده درصد تغییر مورد انتظار برای S&P 500 در اولین انحراف استاندارد اندیکاتور در طول یک سال است. (انحراف استاندارد اول به معنای انحراف معیار بین یک و منفی است که طبق یک توزیع نرمال، 68 درصد داده ها در این محدوده پراکنده می شوند، بنابراین احتمال نوسان قیمت در همان محدوده در آینده وجود دارد. 68 درصد تخمین زده شده است. همچنین 95 درصد داده ها در محدوده انحراف معیار دوم پراکنده هستند.)

به یاد داشته باشید که اولین انحراف استاندارد نشان دهنده حرکت قیمت در 68٪ از محدوده تغییرات قیمت در سال گذشته است. به عنوان یک مثال ساده، فرض کنید VIX در حال حاضر 20 را نشان می دهد. این بدان معناست که بر اساس ریسک (حق بیمه) در گزینه‌های S&P 500، 68 درصد احتمال دارد که قیمت S&P 500 در 20 درصد قیمت فعلی نوسان کند. هنگام تجزیه و تحلیل اندیکاتور VIX، مقدار عدد VIX فعلی به اندازه تجزیه و تحلیل روند تاریخی آن مهم است. بنابراین، عدد فعلی با اعداد نسبی آن در گذشته مقایسه می شود. به عنوان یک راهنمای کلی، هر زمان که VIX امتیاز زیر 20 را کسب کند، بازار در یک محیط نسبتاً کم خطر قرار می گیرد. همانطور که قبلا ذکر شد، عدد کمتر در VIX مربوط به حرکت صعودی قیمت در بازار سهام است. هنگامی که VIX شروع به ثبت اعداد بالای 20 می کند، این نشانه ای از محیط پرریسک بازار است.

هنگامی که شرایط پرنوسان بازار افزایش می یابد، ارقام مربوط به VIX می تواند به سرعت افزایش یابد، زیرا معامله گران بازار تمایل بیشتری به بیمه کردن از طریق بازار آپشن دارند. می‌توانیم به نمودارهای تاریخی نگاه کنیم و جهش‌های اندیکاتور VIX را در طول سقوط بزرگ دات‌کام، بحران مالی سال 2008 و رویدادهای مشابه ببینیم. جهش های VIX معمولاً کوتاه مدت هستند و اغلب پس از مدت کوتاهی، اندیکاتور نوسانات بازار اندیکاتور VIX شروع به بازگشت به مقادیر میانگین تاریخی خود می کند. این پدیده اغلب از این اصل اساسی سرچشمه می گیرد که نوسانات بازار همیشه تمایل به بازگشت به میانگین عادی خود دارد. برخلاف روند قیمت‌ ها که می‌تواند برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، نوسانات به صورت چرخه‌ای عمل می‌کنند و هر زمان که عددی خارج از محدوده ثبت شود، به سرعت به میانگین می‌رسد. اگرچه این یک قانون سختگیرانه نیست اما یک تجربه تاریخی در بازار بوده که معامله گران باید از آن اطلاع داشته باشند. 

واضح است که رویدادهای ژئوپلیتیکی و اقتصادی اندیکاتور VIX را تحت تأثیر قرار خواهند داد. هنگامی که رویدادهای پیش بینی نشده ای در جهان رخ می دهد که می تواند بر بازار سهام ایالات متحده تأثیر بگذارد، معامله گران و سرمایه گذاران تمایل دارند سرمایه یا استراتژی های پوششی خود را تضمین کنند. این استراتژی های پوششی اغلب در بازارهای اختیار معامله انجام می شود. اغلب اوقات، این ترس اغراق آمیز است و به همین دلیل، قیمتی که معامله گران و سرمایه گذاران برای محافظت از دارایی های خود می پردازند می تواند بسیار بالا باشد.

این یک واقعیت شناخته شده در میان معامله گران حرفه ای گزینه ها است که نوسانات ضمنی (یا نوسانات مورد انتظار آینده) اغلب بیش از نوسانات واقعی در بازار اغراق آمیز است و با گذشت زمان، این تفاوت بین نوسانات انتظاری و واقعی به طور متوسط به کمتر از 10٪ می رسد. این بدان معنی است که استراتژی های نوسان کوتاه مدت می تواند فرصت سودآوری را برای معامله گران گزینه فراهم کند.

روش معامله با اندیکاتور VIX

روش معامله با اندیکاتور VIX

اگرچه شما نمی توانید مستقیماً VIX معامله کنید، معامله گران می توانند با گرفتن موقعیت معاملاتی از طریق بازار آتی یا اختیار معامله در معاملات اندیکاتور شرکت کنند. علاوه بر این، معامله‌گران می‌توانند از طریق ETP که محصولات قابل معامله در بورس هستند، به محصولات مرتبط با VIX دسترسی داشته باشند. محصولات زیادی وجود دارند که بر روی اندیکاتور VIX تمرکز دارند. دو تا از معروف ترین آنها VXX و VXZ هستند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک معامله گر یا سرمایه گذار باید VIX را معامله کند. اول، می توان از آن به عنوان راهی برای پوشش ریسک پرتفوی استفاده کرد و یکی از محبوب ترین کاربردهای محصولات VIX است. علاوه بر این، سفته بازان می توانند در محصولات مرتبط با اندیکاتور VIX موقعیت هایی را برای استفاده از تغییرات بالقوه در نوسانات بازار بگیرند.

همانطور که قبلا ذکر شد، به طور کلی یک رابطه معکوس بین بازار سهام و اندیکاتور VIX وجود دارد. هنگامی که درک کاملی از این موضوع داشتید، می توانید از انواع استراتژی های پوشش ریسک برای محافظت از سبد خود در برابر حرکات منفی بازار استفاده کنید. این روش یکی از بهترین روش ها برای استفاده از VIX در برنامه معاملاتی کلی شما است. حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به دو ابزار معاملاتی بیندازیم که به‌عنوان نماینده‌ای برای اندیکاتور نوسانات سهام VIX عمل می‌کنند.

VXX: میانگین حجم روزانه این محصول به طرز وحشتناکی بالا است و اغلب به بیش از 30 میلیون سهم در روز می رسد که شامل موقعیت های خرید در ماه و ماه اول پس از معاملات آتی VIX می شود.

VXZ: این محصول بر روی ردیابی نوسانات میان مدت اندیکاتور S&P 500 تمرکز دارد که شامل موقعیت های خرید در قراردادهای آتی VIX ماه های 4، 5، 6 و 7 در بورس اوراق بهادار شیکاگو است.

استراتژی معاملاتی VIX با استفاده از VXX

حالا بیایید استراتژی معاملاتی VIX Volatility Index را با جزئیات توضیح دهیم. این استراتژی بهتر است برای VXX ETN که قبلا توضیح دادیم اعمال شود. ما می دانیم که وقتی VIX پایین می آید و اعداد کمتری را ثبت می کند، بازار تمایل دارد در محدوده نوسان کمتری قرار گیرد و یک روند صعودی پایدار ایجاد می کند. برعکس، هر زمان که بازارها سطح بالایی از عدم اطمینان یا ترس را تجربه کنند، VIX با ارسال یک عدد بالاتر تمایل به افزایش یا اوج گرفتن دارد. بنابراین برای اندازه گیری فضای فعلی بازار، باید اندیکاتور VIX را در سطح فعلی و سطح تاریخی بررسی کنیم.

استراتژی معاملاتی VIX با استفاده از VXX

علاوه بر این، استراتژی ما از دو شاخص تکنیکال اضافی استفاده می کند که به ما در انجام معاملات کمک می کند. این دو نوع شامل باندهای بولینگر و میانگین متحرک ساده 9 دوره ای (SMA) است. باندهای بولینگر یک شاخص مبتنی بر نوسان است که به ما کمک می کند دوره هایی را در بازار شناسایی کنیم که احتمال تغییر روند وجود دارد. بنابراین، ما از باندهای بولینگر به عنوان شاخص میانگین تغییر روند در استراتژی استفاده خواهیم کرد.

علاوه بر این، ما از SMA (9) برای نقاط ورودی استفاده خواهیم کرد. از آنجایی که استراتژی VXX می تواند در هر دو جهت استفاده شود، می توان از آن به عنوان استراتژی خرید یا فروش استفاده کرد. این بدان معناست که در صورت تحقق شرایط خرید به دنبال خرید VXX هستیم و در صورت تحقق شرایط فروش به دنبال فروش VXX هستیم. به جای فروش VIX با فروش VXX که ممکن است برای همه معامله‌گران عملی نباشد، می‌توانید SVXY، یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) را خریداری کنید که VXX را در 0.5X- دنبال می‌کند. در بخش بعدی شرایط ورود به یک معامله طولانی بر اساس این استراتژی با استفاده از نمودار روزانه VXX ارائه شده است:

 • VXX باید رو به پایین باشد.
 • مقدار VXX باید باند پایین بولینگر را لمس کند یا زیر آن قرار گیرد.
 • SMA 9 باید کمتر از قیمت VXX باشد.
 • وقتی قیمت VXX بالاتر از 9 SMA بسته شد، معامله خرید را وارد کنید.
 • یک توقف در زیر نزدیکترین کف قبلی VXX قبلی قرار دهید.
 • پس از اینکه VXX باند بولینگر بالایی را شکست، از موقعیت خارج شوید.

در اینجا شرایط برای شروع یک موقعیت فروش بر اساس این استراتژی با استفاده از نمودار روزانه VXX آمده است:

 • VXX باید روند صعودی داشته باشد.
 • مقدار VXX باید باند بولینگر را لمس کند یا از آن فراتر رود.
 • SMA 9 باید بالاتر از قیمت VXX باشد.
 • هنگامی که قیمت VXX به زیر SMA 9 بسته می شود، یک موقعیت کوتاه وارد کنید یا می توانید موقعیت خرید را در SVXY انتخاب کنید که معکوس ETF است.
 • حد ضرر خود را بالاتر از نزدیکترین حداکثر اخیر VXX قرار دهید.
 • پس از شکستن VXX به باندهای بولینگر پایین، از موقعیت خارج شوید.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله گفته شد، S&P VIX یک معیار مهم برای سنجش نوسانات بازار سهام است. تعداد نسبتاً بالای VIX نشان دهنده ترس و عدم اطمینان در بازار است و این عدد بالا با فشار نزولی قیمت همراه است. از طرف دیگر، اندیکاتور VIX کمتر معمولاً نشانه اعتماد به بازار است. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران از چشم‌انداز آینده بازار راضی هستند و بنابراین به دنبال استراتژی‌های پوشش ریسک از طریق بازارهای آتی یا اختیار معامله نیستند. در این مقاله چندین ابزار مالی ارائه کرده ایم که می توان از آنها برای معامله نوسانات بازار سهام آمریکا استفاده کرد. دو ابزار تجاری محبوب که به عنوان نماینده برای اندیکاتور VIX عمل می کنند، VXX و VXZ هستند.

در این میان، VXX نقدشونده ترین ابزاری است که به طور گسترده معامله می شود. در نهایت، درک معنای اعداد زیاد یا کم در VIX مهم است. می دانیم که نوسانات دارای خواص معکوس است. به طور مشابه، معامله گران خلاف روند (که مایل به معامله برخلاف روند هستند) می توانند استراتژی هایی را در VIX ایجاد کنند که بسیار نوسان هستند. مهم نیست که کدام اندیکاتور سهام را دنبال می کنید، مهم است که اندیکاتور VIX را به طور منظم نظارت کنید. این به این دلیل است که اگرچه اندیکاتور VIX نوسانات S&P 500 را اندازه‌گیری می‌کند اما همبستگی بالایی بین همه شاخص های اصلی سهام ایالات متحده وجود دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com