1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. الگوی قلاب چیست؟

الگوی قلاب چیست؟

الگوی قلاب چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
الگوی قلاب چیست؟
تحلیل تکنیکال

الگوی قلاب را می توان به عنوان یک الگوی ناشناخته اما بسیار متداول در نمودار قیمتی معرفی کرد که توانسته به دلیل پر کاربرد بودنش نظرات بسیار مثبتی را از سوی کاربران به خود جلب کند. شما نیز به عنوان یک معامله گر اگر قصد دارید در بازارهای مالی فعالیت کنید و در عین حال سود خوبی به دست آورید باید علم تحلیل نمودارها به کمک ابزار تکنیکال را به خوبی یاد بگیرید زیرا این مبحث یکی از مباحث بنیادی حوزه ارزهای دیجیتال است. البته نباید از میزان اهمیت تحلیل بنیادی غافل شوید. فراگیری علم تکنیکال برای کاربران بسیار ضروری است زیرا علم تکنیکال کاربران بازارهای مالی را برای ورود یا خروج راهنمایی می کند. البته باید بگوییم که موضوع مورد نظر ما در این مقاله علم تکنیکال نیست بلکه ما قصد داریم به بررسی یکی از مهم ترین شاخه های مبحث تکنیکال که الگوی قلاب می باشد بپردازیم.

آشنایی با الگوی قلاب

آشنایی با الگوی قلاب

الگوی قلاب یکی از الگوهای بسیار ناشناخته بازار است که شباهت بسیار زیادی با الگوی پرچم و الگوی مثلث متقارن صعودی و نزولی دارد. در الگوی مورد نظر ما، نمودار به صورت مرتب سقف و کف های کوچکتر از سقف و کف قبلی خود را به وجود می آورد و به یک نقطه همگرا می شود. ادامه داشتن این روند به نزدیک شدن سقف و کف به یکدیگر وابسته است و در انتها خط مقاومت یا خط حمایت تشکیل شده در جهت ادامه روند شکسته می‌ شود.

این الگو را می توان به عنوان یک الگوی ادامه دهنده معرفی کرد، اگر برای شما نیز این مفهوم سوال شده است باید بدانید که در تحلیل تکنیکال الگوی ادامه دهنده به این معنا است که پس از تشکیل الگو، به طور مثال اگر روند صعودی باشد، این روند صعودی ادامه خواهد داشت.

الگوی قلاب در دیدگاه کندل استیک

در دیدگاه کندل استیک می بینیم که الگوی hook به صورت صعودی و نزولی وجود دارد.

مهم ترین ویژگی های الگوی قلاب صعودی

مهم ترین ویژگی های الگوی قلاب صعودی

 • همواره به عنوان یک سیگنال از ادامه روند فعلی است.
 • معمولا این الگو در طول یک روند صعودی به وجود می آید؛ به بیان بهتر باید کندل ها قبل از به وجود آمدن الگو، حالت صعودی داشته باشند.
 • الگوی قلاب صعودی با افزایش سریع قیمت ها آغاز می شود، پس از آن معامله گران به فروش می پردازند و کندل های نزولی به دنبال آن ایجاد می شوند.
 • هنگامی که قیمت ها در بازار کاهش می یابند بازار در حالت بلاتکلیفی قرار می گیرد و رنج می شود، در پایان این مرحله از عدم تصمیم گیری، باید یک سیگنال صعودی وجود داشته باشد.
 • در مرحله بعد قیمت ‌ها رشد می‌ کنند و مقاومتی که در مرحله ۴ باعث کاهش قیمت شده بود را به طرف بالا می ‌شکند.

بررسی ویژگی های الگوی قلاب نزولی

بررسی ویژگی های الگوی قلاب نزولی

 • الگوی قلاب نزولی نیز همانند الگوی صعودی به طور معمول به عنوان سیگنالی از ادامه روند فعلی به شمار می رود.
 • این الگو نیز همانند الگوی قبل در طول یک روند نزولی به وجود می آید یعنی کندل های قبل از به وجود آمدن الگو، باید حالت نزولی داشته باشند وگرنه الگوی نزولی به وجود نمی آید.
 • الگوی قلاب نزولی با کاهش سریع قیمت ها آغاز می شود، پس از آن معامله گران به خرید می پردازند و در نتیجه کندل های صعودی به وجود می آیند.
 • پس از افزایش قیمت‌ ها، بازار حالت بلاتکلیفی پیدا می ‌کند و رنج می ‌شود. در پایان این مرحله از عدم تصمیم گیری، باید یک سیگنال نزولی وجود داشته باشد.
 • در مرحله آخر قیمت ‌ها ریزش پیدا می ‌کنند و حمایتی که در مرحله ۴ باعث افزایش قیمت شده بود را به طرف پایین می ‌شکند و قیمت نزولی می شود.

 زمان شکسته شدن خطوط حمایت و مقاومت

 زمان شکسته شدن خطوط حمایت و مقاومت

شاید این سوال برای شما نیز به وجود آید که خطوط حمایت و مقاومت چه زمانی شکسته می شوند؛ بهتر است بدانید که این خطوط هنگامی با شکست مواجه می شوند که سقف و کف ها بسیار به سمت یکدیگر همگرا شوند. باید بدانید که تشکیل این سقف و کف‌ ها به این دلیل است که هیچ‌ کدام از طرفین معامله چه خریدار و چه فروشنده قادر نیستند قیمت را به سمت جهت دلخواه خود هدایت کنند اما زمانی که به اندازه کافی خط حمایت و مقاومت به سمت یکدیگر نزدیک و یا همگرا شدند؛ این خطوط حمایت و مقاومت توسط یک کندل شکسته می شوند.

یکی از شاخصه های مهم این الگو، حجم معاملات در الگوی قلاب و شکست خطوط حمایت و مقاومت است. هرچه این خطوط به سمت یکدیگر همگرا شوند باید حجم معاملات کاهش بیابد و زمانی که خطوط حمایت و مقاومت الگوی قلاب، عزم شکسته شدن داشته باشند، حجم معاملات در کندل شکست، باید افزایش چشمگیری داشته باشد.

به وجود آمدن الگوی hook در حالت عادی به یک الی سه هفته زمان نیاز دارد، این نکته را فراموش نکنید که یکی از مهم ترین نشانه های تایید این شکست، افزایش چشمگیر حجم کندلی است که خطوط حمایت و مقاومت را می شکند.

چگونه بر اساس الگوی قلاب معاملات خود را انجام دهیم؟

چگونه بر اساس الگوی قلاب معاملات خود را انجام دهیم؟هنگامی که روند قیمتی در حالت رشد و یا نزولی قرار گیرد و به ترتیب سقف ها و کف های بالاتر یا سقف ها و کف های پایین تر تشکیل داد معامله گران باید منتظر یک اصلاح قیمتی جدی باشند. اگر در طول این اصلاح قیمتی کم کم حجم معاملات کاهش یافت و به طور ناگهانی هنگام شکست مقاومت در روند صعودی یا شکست حمایت در روند نزولی، شاهد افزایش چند برابری حجم معاملات بودید؛ پس از تأیید گرفتن از شکست مقاومت یا حمایت می‌ توانید پوزیشن خرید یا فروش باز کنید و از ادامه روند سود قابل توجهی را کسب کنید.

به این نکته توجه کنید که باید افزایش حجم به میزان چشمگیری به وجود آید زیرا این احتمال وجود دارد که شکست خطوط حمایت و یا مقاومت در الگوی قلاب فقط یک سایه یا یک جهش به سمت بالا باشد و بعد از آن دوباره کندل در زیر این خطوط بسته شود.

پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ وجه از الگوی قلاب در آخر روند صعودی به عنوان سیگنال ورود به معامله بهره نبرید زیرا همانطور که می دانید این الگو در بین الگوهای ادامه دهنده قرار می گیرد و استفاده از آن به عنوان سیگنال دهی تغییر روند فعلی قیمت، ریسک بسیار زیادی را در پی دارد.

ویژگی های الگوی قلاب

در قسمت زیر به بیان ویژگی هایی می پردازیم که در طول مقاله به صورت مفصل در مورد آن صحبت کردیم، شما این ویژگی ها را می توانید در الگوهای مثلث نیز مشاهده کنید.

1. یک الگوی ادامه دهنده است.

2. یک الگوی زیر مجموعه از الگوهای مثلث است.

3. حجم پایین معاملات در زمان ادغام الگو.

4. افزایش حجم معاملات بسیار زیاد در زمان شکست خطوط حمایت و مقاومت.

5. یک الی سه هفته نیاز است تا الگوی قلاب شکل گیرد.

6. الگوی hook یک الگوی میان مدتی است.

7. شکل قلابی: این الگو معمولا یک حالت منحنی و دارای قوسی دارد که شامل یک تغییر جهت در حرکت بازار است.

8. این الگو همواره به عنوان یک نشانه تاثیرگذار در بازار معرفی می شود که ممکن است به تغییر جهت قیمت یا روند بازار اشاره داشته باشد.

9. احتمال وقوع: این الگو در طیف گسترده ‌ای از بازارها قابل تشخیص است و احتمال وقوع آن به صورت آماری محاسبه می‌ شود.

تشخیص الگوی قلاب بر روی نمودار

تشخیص الگوی قلاب بر روی نمودار

برای این که بتوانید الگوی قلاب را بر روی نمودار تشخیص دهید می توانید از روش های زیر بهره ببرید:

مشاهده شماره های قیمت

معمولا دارای یک حرکت قیمتی صعودی و یک حرکت قیمتی نزولی است، شما می توانید با بررسی شماره های قیمت در نمودار به تشخیص آن بپردازید. برای این کار باید ابتدا یک حرکت صعودی قیمت را مشاهده کنید و سپس بازگشت قیمت به حد پایینی قبلی و یا پایین تر از آن، توجه داشته باشید که این بازگشت باید شکل یک قلاب معکوس را تشکیل دهد.

برای اطلاع از نحوه معامله با اسمارت مانی، بر روی لینک کلیک کنید.

مشاهده نوسانات قیمتی

شما می توانید با بررسی دقیق نوسانات قیمتی و شیب نمودار به تشخیص این الگو بپردازید، هنگامی که قیمت به صورت غیر قابل پیش بینی افزایش می یابد و سپس به صورت ناگهانی کاهش می یابد، الگوی قلاب ممکن است در حال شکل گیری باشد.

استفاده از شاخص‌ های فنی

استفاده از شاخص ‌های فنی می ‌تواند در تشخیص الگوی hook کمک کند. به عنوان مثال، شما می‌ توانید از شاخص ‌هایی مانند شاخص MACD، شاخص RSI یا شاخص ‌های دیگر استفاده کنید تا سیگنال‌ های تأییدیه برای این الگو را بررسی کنید.

بهره گیری از نرم افزارهای تحلیلی

بهتر است بدانید که نرم افزارهای تحلیلی بازارهای مالی همانند نمودار تحلیل این توانایی را دارند که الگوهای قلاب را تشخیص دهند. شما نیز با بهره گیری از این نرم افزارها می توانید به راحتی نمودارهای قیمت را بررسی کرده و الگوی قلاب را تشخیص دهید.

در انتها باید بگوییم که شما می توانید با تمرین و مطالعه و کسب تجربه در تحلیل نمودارهای قیمتی بدون هیچ سختی به تشخیص الگوی hook بپردازید؛ بدون تردید، شناخت دقیق الگوهای مختلف و توانایی تشخیص الگوها با تجربه و تمرین بهبود می ‌یابد. 

محدودیت های الگوی قلاب

محدودیت های الگوی قلاب

همانطور که تا به این قسمت از مقاله متوجه شدید الگوی قلاب یک الگوی قیمت است که معمولا در تحلیل فنی مورد استفاده معامله گران قرار می گیرد و از تغییرات قیمت و نقطه های عکس العمل برای پیش بینی جهت حرکت بازار بهره می گیرد. این الگو در بازار فارکس دارای محدودیت هایی است که علت آن نیز به پویایی این بازار و احتمال وقوع سیگنال های جعلی مرتبط است. در قسمت زیر به بیان برخی از محدودیت های مربوط به الگوی hook در بازار فارکس می پردازیم:

 • الگوی قلاب نمی تواند به صور خودکار یک سیگنال خرید و یا سیگنال فروش به وجود آورد و نیاز دارد از طریق نشانه های فنی دیگر مثل اندیکاتورها یا الگوهای قیمتی دیگر تایید شود.
 • کاربرانی که قصد دارند از این اندیکاتور استفاده کنند باید مدیریت ریسک مرتبط با معاملات بر اساس الگوی hook را در نظر بگیرند و در کنار آن همواره از ابزارهای مدیریت سرمایه همانند استاپ لاس و تریلینگ استاپ بهره ببرند.
 • معامله گران باید همواره به موضوع زمان بندی مناسب برای شناسایی الگوهای قلاب و ورود به معامله توجه داشته باشند زیرا این زمان بندی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 • الگوی قلاب نمی‌ تواند در هر زمان و در هر شرایط بازار به صورت قاطع برقرار باشد، برخی از الگوها ممکن است به دلیل شرایطی همچون عدم پیوستگی بازار، ناکام باشند.
 • کاربران برای این که بتوانند از این الگو در بازار فارکس بهره ببرند باید میزان مطالعات خود را در مورد نمودارها؛ تحلیل تکنیکال و فهم عمیق از رفتار بازار افزایش دهند.

پس از بیان محدودیت های استفاده از الگوی hook در بازار فارکس باید بگوییم که استفاده از این الگو در بازار فارکس می تواند بسیار مفید باشد اما نباید محدودیت های مربوط به آن و شرایط بازار را فراموش کرد؛ در این صورت شما می توانید به صورت بهینه و موثر از این الگو در معاملات خود استفاده کنید.

از الگوی قلاب در چه بازارهایی می توان استفاده کرد؟

در جواب این سوال باید بگوییم که الگوی قلاب همواره به عنوان یک ابزار بسیار قدرتمند تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی شناخته می شود که می توان از آن در بازارهایی همچون بازار ارز، بازار سرمایه و بازار کالاهای غیر قابل تجزیه بهره برد. الگوی hook همانطور که گفتیم همواره با افزایش یا کاهش روند قیمت ها آغاز می شود و پس از آن که بازار در یک حالت بلاتکلیفی قرار می گیرد، روند قیمت ها به سمت ادامه روند حرکت می کند. معامله گران بازارهای مالی می توانند با بهره گیری از این الگو در بازارهای متفاوت با اطمینان بیشتری تحلیل های خود را برسی کرده و تصمیمات مالی بسیار خوبی را اتخاذ کنند. به عنوان یک ابزار تحلیلی گسترده، الگوی hook در جمع معامله ‌گران متنوع و در بازارهای گوناگونی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

آیا امکان دارد الگوی قلاب به صورت معکوس رخ دهد؟

امکان رخ دادن الگوی hook به صورت معکوس نیز وجود دارد، همانطور که بارها گفتیم الگوی hook به این معنی است که بازار در حال تغییر جهت از رشد به کاهش است. الگوی قلاب معکوس این موضوع را نشان می دهد که پس از یک سقوط بسیار شدید، قیمت ها به سمت بالا حرکت می کنند و در نهایت ممکن است به حالت کاهشی خود باز گردند. الگوی hook نیز همانند الگوی قلاب معکوس همواره به عنوان سیگنال تغییر جهت در بازار شناخته می شود و شما می توانید از این الگو برای بهبود تحلیل و تصمیم گیری های مالی خود استفاده کنید.

برای کسب اطلاعاتی در مورد دنیای رمزارزها و آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

الگوی قلاب و تحلیل فاندامنتال

الگوی قلاب و تحلیل فاندامنتال

بهتر است بدانید که الگوی hook در تحلیل فاندامنتال به صورت مستقیم مورد استفاده قرار نمی گیرد و علت این موضوع این است که الگوی قلاب معمولا به تحلیل تکینکال مربوط است و تا آن جایی که دانستیم به نمودارهای قیمتی اشاره دارد. این در حالی است که تحلیل فاندامنتال بر اساس اطلاعات اقتصادی، مالی و اخبار بازار تمرکز دارد و از نظریه‌ ها و رویدادهای مرتبط با اقتصاد استفاده می ‌کند؛ به بیان بهتر این الگو بیشتر در زمینه تحلیل تکنیکال، به ‌ویژه در نمودارهای قیمتی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ترکیب تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می‌ تواند به معامله‌ گران کمک کند تا تصمیمات بهتری برای ورود یا خروج از موقعیت ‌های بازار بگیرند و از این تصمیمات صحیح، سود قابل توجهی به دست آورند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله تلاش کردیم به بیان ویژگی ها و همچنین نحوه تشکیل الگوی قلاب بپردازیم و بگوییم که شما نیز به عنوان یک معامله گر چگونه می توانید به وسیله این الگو از ادامه روند قیمت سود خوبی به دست آورید.

توجه داشته باشید که استفاده از الگوی hook در معاملات به تنهایی کافی نیست زیرا این الگو یک الگوی غیر مطمئن است. همین امر سبب شده است که بسیاری از معامله گران بازارهای مالی در کنار الگوی قلاب از دیگر الگوها و یا ابزارهای تکنیکال همانند اندیکاتورها بهره ببرند. اگر شما تصمیم دارید از این الگو به عنوان مبنا برای خرید و یا فروش استفاده کنید حد ضرر را فراموش نکنید زیرا از مهم ترین مواردی است که هر معامله گر باید در هنگام استفاده از الگوی hook باید به آن توجه کند. همانطور که می دانید در بازارهای مالی به ویژه تحلیل تکنیکال هیچ چیز صد در صد نیست و تحلیل بهترین تکنیکالیست‌ ها نیز ممکن است با شکست مواجه شود و بهترین راه‌ حلی که می ‌توان در چنین مواقعی از آن استفاده کرد تعیین حد ضرر قبل از انجام معامله است.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
  موبایل 09927779050
  موبایل 09927779050
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com