1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. ترید معکوس (Reversal Trading) چیست؟

ترید معکوس (Reversal Trading) چیست؟

ترید معکوس (Reversal Trading) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ترید معکوس (Reversal Trading) چیست؟
تحلیل تکنیکال

معمولا مهم ترین هدف افراد در ورود به بازارهای مالی کسب سود از این بازارها است. این افراد با تصور کسب سود کلان وارد این بازارها می شوند و شروع به انجام معامله می کنند اما بهتر است بدانید که مواردی همچون داشتن یک برنامه منظم معاملاتی، نحوه صحیح مدیریت ریسک و استراتژی درست معامله می توانند نقش بسیار برجسته ای در موفقیت معامله گران ایفا کنند؛ از برترین استراتژی های پرایس اکشن تریدینگ می توان به استراتژی ترید معکوس اشاره کرد.

این استراتژی طرفداران بسیار زیادی در میان معامله گران دارد. کاربران بازارهای مالی می توانند با بهره از استراتژی ترید معکوس نقاط ورود و خروج را در معاملات به راحتی شناسایی کنند و در عین حال بیشترین میزان سود را از معاملات خود به دست آورند. شما نیز می توانید از پرایس اکشن و در عین حال اندیکاتورهای مختلف برای شناسایی نقاط برگشت روند بهره ببرید، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی استراتژی ترید معکوس بپردازیم تا شما بتوانید با اطلاعات کامل از این استراتژی استفاده کنید.

استراتژی ترید معکوس چیست؟

استراتژی ترید معکوس چیست؟

مهم ترین مسئله ای که در استراتژی ترید معکوس باید بدان توجه شود شناسایی نقاط قیمتی برگشت روند است؛ همچنین باید توجه کنید که معکوس شدن روند می تواند به سمت بالا یا پایین باشد و غیر از این دو صورت نمی توان برای آن حالت دیگری متصور شد. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

روند صعودی ممکن است با برگشت قیمت ها، به سمت نزولی شدن میل پیدا کند و به این جهت حرکت کند؛ در سوی دیگر، به دنبال یک روند نزولی، با برگشت قیمت ‌ها، روند صعودی خواهد شد.

مبحث مهمی که در استراتژی ترید معکوس در اولویت قرار دارد تحلیل تکنیکال است و مهم ترین کارایی آن نیز این است که معامله ‌گران می ‌توانند با استفاده از برخی اندیکاتورها مانند میانگین متحرک، اوسیلاتورها و همچنین ترسیم کانال‌ های ‌قیمتی روی چارت، روندها را از هم تفکیک کنند و نقاط برگشت روند قیمتی را شناسایی کنند که این امر برای یک معامله گر بسیار حیاتی و مفید است و از این حیث معکوس شدن روند با بریک‌ اوت‌ ها (breakouts) قابل مقایسه هستند.

مهم ترین فاکتورهای استفاده از استراتژی ترید معکوس

مهم ترین فاکتور های استفاده از استراتژی ترید معکوس

تحلیل دقیق بازار

برای این که بتوانید به صورت موثر از استراتژی ترید معکوس استفاده کنید، نیاز دارید به طور دقیق بازار را تحلیل و بررسی کنید. شما در این موقعیت می توانید از تحلیل های فنی و ابزارهای مختلف همچون نمودارها، شاخص های تکنیکال و روند قیمتی بهره ببرید تا بتوانید به راحتی نقاط برگشت قیمت را شناسایی کنید.

استفاده از میانگین های متحرک

از مهم ترین راه هایی که معمولا معامله گران در استفاده از ترید معکوس از آن بهره می برند می توان به استفاده از میانگین های متحرک اشاره کرد. شما می توانید هنگامی که قیمت یک رمز ارز دیجیتال از میانگین حرکتی کوتاه مدت به سمت بالا یا پایین خارج می شود، نقطه برگشت را تشخیص دهید و در این نقطه، معاملات معکوس خود را انجام دهید.

الگوهای کندلی

از دیگر ابزارهایی که می توانید هنگام ترید معکوس استفاده کنید الگوهای کندل استیک هستند. شما می توانید از الگوهای شمعی برای تشخیص نقاط برگشت قیمت استفاده کنید، الگوهایی مانند معکوس شمع ‌ها یا الگوهای دوتایی (مانند قله و سقف معکوس) می ‌توانند به شما کمک کنند تا زمان مناسبی برای اجرای ترید معکوس را تشخیص دهید.

مدیریت سرمایه

در ترید معکوس مدیریت سرمایه یکی از نکات حیاتی است، در این روش احتمال این که معاملات با سرعت به شما برگردانده شوند بسیار زیاد است؛ در این بخش ضروری است سرمایه خود را به درستی مدیریت کنید و ریسک های موجود را کاهش دهید.

معامله گران در ترید معکوس، چگونه می توانند نقاط برگشت روند را شناسایی کنند؟

نحوه استفاده از استراتژی ترید معکوس

شاید تاکنون برای شما نیز سوال شده است که در استراتژی ترید معکوس چگونه می توان نقاط برگشت روند را شناسایی کرد؟ ضروری است بدانید شما می توانید نقاط برگشتی روند در تایم فریم روزانه، هفتگی و سالانه را بر روی چارت مشاهده کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید. شما می توانید از استراتژی ترید معکوس هم در طول معاملات روزانه و هم در بازه زمانی طولانی تر استفاده کنید؛ برای نمونه، سرمایه گذاری که یک سرمایه گذاری بلندمدت انجام داده است تلاش می کند در چارت روزانه یا هفتگی تغییر روند را دنبال کند و معکوس شدن روند در نمودارهای کوتاه پنج دقیقه ای برای او مهم نیست و اهمیتی خاصی ندارد. با این حال، معکوس شدن روند در یک نمودار در تایم فریم پنج دقیقه برای یک تریدر روزانه (day trader) بسیار مهم است، هر روند صعودی که مجموعه‌ای از سقف ‌ها و کف ‌ها بالاتر قیمتی است، با تغییر روند به مجموعه‌ ای از سقف‌ ها و کف‌ های ‌پایین ‌تر تبدیل می ‌شود، در مورد معکوس شدن روند نزولی به صعودی، این اتفاق برعکس رخ می‌ دهد.

در نتیجه همانطور که در قسمت بالا شرح دادیم، یک معامله گر می تواند روند و معکوس شدن روندها را فقط بر اساس پرایس اکشن شناسایی کند. البته در بازارهای مالی تعداد زیادی از معامله گران استفاده از اندیکاتورها را به این روش ترجیح می دهند و از اندیکاتورها استفاده می کنند. برای مثال، میانگین های متحرک موجب می شوند، شما به راحتی و بدون هیچ مانعی روند و نقاط برگشت روند را تشخیص دهید.

اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک رو به افزایش باشد، روند قیمتی صعودی است؛ اما زمانی که قیمت در زیر میانگین متحرک کاهش پیدا کند، می‌ تواند نشانه‌ ای از معکوس شدن احتمالی روند در آینده باشد.

استفاده از خطوط روند

همانطور که می دانید استفاده از خطوط روند اهمیت بسیار زیادی دارد؛ یکی از مهم ترین ابزارهای مورد استفاده برای تشخیص معکوس شدن روند، خطوط روند هستند. تا زمانی که در یک روند صعودی کف ‌های ‌بالاتری ایجاد می ‌شود، می ‌توان یک ترند لاین را در امتداد این کف ‌های ‌قیمتی ترسیم کرد. هنگامی ‌که قیمت به زیر خط روند کشیده می ‌شود، این موضوع می ‌تواند نشان‌ دهنده معکوس شدن روند قیمت باشد.

استفاده از سطوح فیبوناچی؛ یکی از بهترین راه ‌های ‌شناسایی نقاط برگشت روند

سطوح فیبوناچی را می توان به عنوان یکی از مهم ترین راه های شناسایی نقاط برگشت روند معرفی کرد. در بسیاری از مواقع اصلاحات قیمتی قبل از ادامه روند در سطوح فیبوناچی 38.2، 0.5 و 61.8 درصد اتفاق می ‌افتد. اگر قیمت از این سطوح فراتر رود، ممکن است نشان‌ دهنده این باشد که روند در حال معکوس شدن است.

مهم ترین تفاوت بین برگشت روند و پولبک در استراتژی ترید معکوس چیست؟

تفاوت برگشت روند و پولبک در ترید معکوس

معکوس شدن روند را می توان به تغییر در روند قیمت دارایی تعبیر کرد، جالب است بدانید درحالی ‌که پولبک (pullback) یک حرکت متقابل (counter-move) در طی یک روند است اما موجب معکوس شدن روند نمی شود. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

 در یک روند صعودی، سقف ‌ها و کف ‌های ‌بالاتری ایجاد می ‌شود و در هر پولبک کف جدید زده می ‌شود؛ بنابراین، در هر تایم فریم تا زمانی که کف پایین ‌تر از کف قبلی ایجاد نشود، روند صعودی است و هنوز معکوس نشده است. در واقع، هر برگشت روند در ابتدا به‌ عنوان یک پولبک احتمالی در نظر گرفته می ‌شود و تشخیص اینکه برگشت روند از کدام نقطه شروع می‌ شود، آسان نیست و کمتر کسی می تواند آن را تشخیص دهد.

معامله گران چگونه از استراتژی معکوس استفاده می کنند؟

در بازارهای مالی تریدرها و سرمایه گذارانی که از استراتژی ترید معکوس استفاده می کنند، بر این باور هستند که تعداد بسیار زیادی از افرادی که در بازارهای مالی حضور دارند راه اشتباهی را طی می کنند. همین امر سبب شده است که با دیدن کوچکترین نشانه هایی مبنی بر معکوس شدن روند، ریسک نمی کنند و پوزیشن معاملاتی خود را خلاف جهت بازار باز می کنند، به همین جهت سود خود را حفظ می کنند و از وقوع ضررهای زیاد جلوگیری می کنند. این دسته از معامله ‌گران اعتقاد دارند که بازار بیش از حد معمول به اخبار مختلف واکنش نشان می ‌دهد و اغلب معامله‌ گران براساس هیجانات ترید می‌ کنند.

نشانه های افراد با استراتژی سرمایه گذاری معکوس

از نشانه های بسیار متداول در افرادی که از استراتژی معکوس استفاده می کنند این است که این افراد به صورت پی در پی اخبار بازارها را برای پیش دستی از بازار چک می کنند.

معمولا سرمایه گذارانی که از استراتژی ترید معکوس بهره می برند، هنگامی که ببینند قیمت یک سهام رو به افزایش است، اما تعداد بسیار کمی پیشنهاد خرید و یا توصیه در رابطه با آن سهم موجود است، ممکن است در آن سهم یک قابلیت برای دستیابی به سود ببینند و به سوی آن سهام بروند.

تصمیمات یک سرمایه گذار در سرمایه گذاری معکوس از طریق نظرسنجی‌ ها جهت پیدا کردن تمایل بازار، مشاهده نسبت سفارشات خرید و فروش و بهره گیری از دانش شخصی به منظور بررسی تحلیل های صورت گرفته، اتخاذ می ‌گردد.

معرفی قوانین استراتژی ترید معکوس

قوانین استراتژی ترید معکوس

استراتژی ترید معکوس پنج قانون دارد؛ افرادی که از این استراتژی استفاده می کنند باید به این قوانین تعهد داشته باشند و از آن پیروی کنند، در قسمت زیر این قوانین را معرفی می کنیم.

قانون شماره یک: خبر سوخته، این بدان معنی است هنگامی که روزنامه ها و اخبار و دیگر منابع خبری از آن موضوع صحبت می کنند همه چیز را تمام شده بدانید.

هنگامی اخبار یک موضوع، در سطح گسترده‌ای در رسانه‌ ها انتشار می یابد و تمام رسانه ها از آن صحبت می کنند، دیگر ارزشی برای سرمایه گذاری ندارد و آن خبر بی ‌فایده است، به اصطلاح آن خبر سوخته می باشد؛ یعنی اثر خود را گذاشته و پایان یافته است و دیگر برای شما نیز هیچ سودی در پی نخواهد داشت، به هیچ عنوان از آن اخبار استفاده نکنید.

در جهانی که اخبار در کمتر از ثانیه موجب تغییر قیمت یک سهم یا ارز می ‌گردد، تصمیم‌ گیری مطابق اخبار صفحه اول روزنامه فردا صبح یا اخبار امشب تلویزیون یا مطلبی در سایت خبری موجب نجات سرمایه گذار یا به دست آوردن بازدهی نخواهد شد، به این دلیل که پیش از آنکه حتی خبر انتشار یابد، قیمت تغییر کرده است.

قانون شماره دو: هنگامی که ارزش ارزهای بازار در حال کاهش است و همه افراد حاضر در بازارهای مالی به فروش اقدام می کنند، شما سعی کنید به خرید بپردازید؛ از سوی دیگر هنگامی که افراد حاضر در بازارهای مالی به خرید می پردازند شما در مقابل بفروشید.

برای اینکه خیلی ارزان بخرید و با قیمت بالاتر به فروش برسانید، اغلب یک اختلاف نظر بنیادی با بازیگران دیگر بازار می یابید زیرا شما یک سهام رو به رشد و پیشرو را خواهید فروخت و در کف بازار در پی سهام ارزشمندی خواهید بود که در دست بازندگان بازار است. بیشتر افراد اینکار را غیرعاقلانه تلقی خواهند کرد اما سعی کنید شما از این قانون استفاده کنید تا در مقابل سود قابل قبولی به دست آورید.

قانون شماره سه: همیشه این نکته را به یاد داشته باشید زمانی که درآمد افراد حاضر در بازارهای مالی به حباب قیمت وابسته باشد، هیچ کس در این بازار به وجود حباب قیمت اشاره نخواهد کرد و این یک اصل غیر قابل تغییر است.

معمولا در بازارهای مالی وجود حباب انکار می شود و دلیل این موضوع نیز این است که هیچ کس قادر به تحمل ترکیدن حباب نیست پس این افراد سعی می کنند وجود حباب را نادیده بگیرند یا آن را انکار کنند.

تئوری ‌های بنیادی که در بازارهای مالی وجود دارند معمولا خیلی کم به افراد توضیح داده شده است و این افراد اطلاعات بسیار کمی در مورد این تئوری ها دارند و اینجا است که داشتن شک و تردید معمولا به عنوان بدبینی قلمداد می ‌شود.

البته باید توجه کنید که منظور این نیست سرمایه گذارانی که استراتژی معکوس دارند بایستی همانند یک فرد خشمگین و بد خلق، همیشه مخالفت کنند و همیشه پیش ‌بینی‌ هایی برخلاف نظر اکثریت داشته باشند اما از سوی دیگر، یک فرد با استراتژی معکوس، هیچوقت دچار رفتار دسته‌ جمعی نمی ‌شود و سعی می کند به جای آن که از رفتار دسته جمعی پیروی کند، بازار را بررسی کند و راه درست را انتخاب کند.

قانون شماره چهار: این قانون از مهم ترین قوانین استراتژی ترید معکوس است، سعی کنید در بازارهای مالی همواره هیچ توصیه ای را جدی نگیرید.

همانطور که می دانید در بازارهای مالی تحلیل های بسیار زیادی وجود دارد و به تعداد افراد حاضر در این بازار تحلیل و برداشت متفاوتی نیز وجود دارد. شما باید همواره سعی کنید با تحلیل های خود جلو روید، برای مثال تحلیل فاندامنتال یا تحلیل تکنیکال سهم را به شخصه انجام داده و اطمینان حاصل کنید زیرا به دست آوردن بازدهی در بازار با گوش دادن به نظرات به دست نمی آید و بازار اهمیتی نمی ‌دهد که شما به نظرات یک فرد متخصص گوش داده‌اید؛ بلکه بازار مسیر خود را طی می کند و بازدهی از بازار تنها هنگامی به دست می آید که تحلیل و تحقیق درستی انجام داده باشید، در غیر این صورت میزان بازدهی شما به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

قانون شماره پنج: مسئله ای که برای شما واضح و روشن است، دیگران هرگز قادر به درک آن نخواند بود.

اگر شما در بازارهای مالی یک دیدگاه خاص، متناقض و معکوس دارید و مطمئن هستید که این دیدگاه درست است، هیچ وقت انتظار نداشته باشید که باقی افرادی که در این بازار حضور دارند این دیدگاه را تایید کنند. به این موضوع توجه کنید که اگر دیدگاه‌ تان درست باشد، زمان خواهد برد تا خروجی مورد انتظارتان اتفاق بیفتد.

در حقیقت این استراتژی به منظور خرید به قصد سرمایه گذاری بلندمدت است و نباید آن را با ترید اشتباه گرفت و توقع جواب کوتاه مدت داشت.

مزایای ترید معکوس

مزایای ترید معکوس

ترید معکوس مزایای بسیار زیادی برای معامله گران دارد ما در این قیمت به دو مزیت مهم ترید معکوس می پردازیم:

کاهش ریسک: اولین مورد که یکی از اصلی ترین مزایای ترید معکوس به شمار می رود کاهش ریسک معاملات است. شما در ترید معکوس می توانید از تغییرات ناگهانی بازار مطلع شوید و خسارت های احتمالی را کاهش دهید و سرمایه خود را از خطر نابودی نجات دهید.

فرصت های سود آور: بهتر است بدانید که ترید معکوس می تواند برای شما فرصت های سودآوری ایجاد کند زیرا شما می توانید در ترید معکوس به صورت همزمان از رشد و نزولات بازار بهره مند شوید.

معایب استراتژی ترید معکوس

معایب استراتژی ترید معکوس

در قسمت بالا مزایای استراتژی ترید معکوس را بیان کردیم در این قسمت نیز باید بدانید که استراتژی ترید معکوس معایبی نیز دارد. برای نمونه، هنگام ورود به هر معامله، باید مطمئن باشید که بازار چه مسیری را طی می ‌کند و چه شرایطی دارد؛ به بیان دیگر تمام جوانب را بسنجید. در استراتژی معامله معکوس، تشخیص نحوه عملکرد آینده بازار دشوار بوده که در صورت اشتباه، ممکن است ضررهای بزرگی برای شما در پی داشته باشد، و به یکباره تمام سرمایه خود را از دست دهید. از جایی که تشخیص مسیر بازگشت یک قیمت همیشه واضح نیست، توصیه می ‌شود در معاملات خود از چندین حد ضرر (Stop Loss) در سطوح مختلف قیمت استفاده کنید تا از میزان ضرر احتمالی بکاهید.

در صورتی که حد ضرر شما به نقطه ورود بیش از حد نزدیک باشد، ممکن است در صورت بسته ‌شدن زود هنگام معامله، سود زیادی را از دست دهید و به همین ترتیب، قرار دادن حد ضرر با فاصله زیاد از نقطه ورود، می ‌تواند ضرر سنگینی را به سرمایه شما وارد کند و یا سودهای به ‌دست آمده را در صورت بازگشت مجدد قیمت از دست دهید.

در استفاده از استراتژی ترید معکوس باید توجه داشته باشید که به‌ طور کل چون خلاف روند بازار ترید می ‌کنید در معرض ریسک بیشتری نسبت به معاملات عادی قرار دارید و در صورتی که دید دقیقی به عملکرد بازار مربوطه نداشته باشید، ضررهای احتمالی شما ممکن است سنگین ‌تر از چیزی باشد که پیش‌ بینی کرده‌اید و به یکباره تمام سرمایه خود را از دست دهید زیرا همانطور که گفتیم میزان ریسک در استراتژی ترید معکوس بسیار بالا است. در این بین مراقب سیگنال‌ های غیر واقعی، حتی از بهترین اندیکاتورها نیز باشید. این احتمال وجود دارد که عملکرد قیمت با یک اندیکاتور به شما سیگنال بازگشت دهد اما پس از مدتی قیمت مسیر قبلی خود را پیش گیرد و شما را به‌ نوعی به تله بیاندازد و شما را در مسیر اشتباه قرار دهد. تحلیل قیمت یک ارز دیجیتال، نیازمند بررسی فاکتورهای مختلف تکنیکال و فاندامنتال است که باید با رعایت این فاکتورها انجام شود.

سخن آخر

استفاده از استراتژی ترید معکوس می تواند پتانسیل کسب سود بسیار بالایی برای شما در پی داشته باشد زیرا افرادی که از این استراتژی ها استفاده می کنند و به آن معتقد هستند که نظرات افراد و اقدامات معاملاتی آنها در بازارهای مالی می تواند کاملا متفاوت باشد. این افراد سعی می کنند برخلاف جریان بازار عمل کنند تا امکان کسب سود بالاتر برود. در سوی دیگر این نکته مهم را در نظر داشته باشید که جریان نقدی هنگامی در معامله ای به دست می آید که بر اساس روند مشخصی صورت گرفته باشد در غیر این صورت امکان پذیر نیست. همچنین پتانسیل کسب بازدهی بالاتر در استراتژی معکوس زمانی کاربرد دارد که بتوان یک علامت یا نشان قطعی برای تأیید بازگشت روند بازار پیدا کرد.

در بازار مالی افرادی که از استراتژی سرمایه گذاری معکوس بهره می برند، موفقیت های بسیار چشمگیری به دست آورده اند اما باید بدانید که استفاده از این استراتژی آن گونه که به نظر می رسد ساده نیست. افرادی که قصد دارد با استفاده از این استراتژی سود خوبی کسب کنند باید تحقیق بسیار دقیق و کاملی انجام دهند و همچنین در این پروسه به کار خود اعتقاد بالایی داشته باشند.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com