هر آنچه باید درباره سبدگردانی در بورس بدانید

هر آنچه باید درباره سبدگردانی در بورس بدانید

تمامی اقلام سرمایه‌گذاری‌های شما سبد سرمایه‌گذاری شما را تشکیل می‌دهد. مثلا سبد شما می‌تواند شامل سهام شرکت‌های بورس، املاک ، طلا، خودرو، ارزهای دیجیتال و ارز کشورهای دیگر باشد. در بورس، سبد سهام یا به اصطلاح پرتفوی سرمایه گذاری ،که به صورت کوتاه شده، پرتفو نامیده می‌شود به مجموعه سهام خریداری شده یک فرد می‌گویند. تقسیم‌بندی میزان پولی که شما می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید در بازارهای مختلف بر عهده شماست، عقل حکم می‌کند که همه‌ی تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار ندهید و سعی کنید در سبد سرمایه‌گذاریتان از تمامی دارایی‌هایی که در بالا ذکر کردیم داشته باشید. در بورس هم این نکته صادق است. یعنی به شما توصیه می‌کنیم که سبد سهام خود را از گروه های مختلف بسازید.

هیچ‌وقت با همه پولتان فقط یک سهم نخرید یا به اصطلاح تک سهم نشوید. همیشه با استفاده از تحلیل بنیادی صنایعی که مستعد رشد هستند را شناسایی کرده و حداکثر در دو نماد از یک گروه صنعتی سرمایه گذاری کنید. هیچ وقت همه پولتان را در یک صنعت و گروه صنعتی سرمایه گذاری نکنید و سعی کنید چندین گروه برتر را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید تا ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهید. یکی دیگر از استراتژی هایی که باید برای سبد سهام خود رعایت کنید این است که بیشتر سبد سرمایه گذاریتان را سهام بلند مدت انتخاب کنید(بین 50 تا 70 درصد) و برای سرمایه گذاری میان مدت 20 تا 30 درصد و اگر قصد نوسان گیری دارید درصد کمی (بین 10 تا 20 درصد) را اختصاص دهید.

سبدگردانی در بورس

سبدگردانی یک فرایند سرمایه گذاری است که یک شخص با سرمایه ،که سرمایه گذار نامیده میشود سرمایه خود را به شخصی حقوقی (سبد گردان) می سپارد که که با استفاده از میزان ریسک پذیری شخص و روانشناسی شخصیت سرمایه گذار برای او سبدی تهیه میکند؛به این فعل و انفعالات سبد گردانی میگویند.

سبد گردان 

به شخص حقوقی میگویند که با عقد قرارداد رسمی با فرد سرمایه گذار، متعهد میشود که بیشترین سودی که میتواند را برای شخص سرمایه گذار ایجاد کند و دارای مجوز از سازمان بورس ایران میباشد.. با بستن قرارداد سبدگردانی، سرمایه‌گذار مسئولیت خرید و فروش سبد خود را به افراد خبره که مهارت و دانش و تجربه برای اینکار را دارند واگذار می‌کند.

تفاوت سبد گردانی با صندوق ها

در فرآیند سبدگردانی برای هر یک از سرمایه‌گذاران، به‌صورت جداگانه سبدی تشکیل می‌شود .سبد تشکیل شده برای هر شخص با توجه به میزان ریسک پذیری و شخصیت فرد انتخاب میشود. این‌ یک تفاوت مهم در سبدگردانی نسبت به صندوق‌های مشترک است.

سبد گردانی برای چه اشخاصی مناسب تر است؟

وقتی هر شخصی خودش میتواند معامله کند،وجود سبد گردان چه الزامی دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که سبد گردان ها به چند دلیل میتوانند سود های خیلی خوبی را ایجاد کنند: درامد سبد گردان پیرو سود سازی برای سرمایه گزار خود است؛پس همواره سعی میکند که بیشترین سود سازی را داشته باشد. سبد گردان ها شرکت ها یا اشخاص حقوقی با مهارتی هستند که با علم و تخصص بهترین سهم ها را شکار میکنند. سبدگردان ها سرمایه زیادی در اختیار دارند که با استفاده از این امر میتوانند در بعضی مواقع تغییرات کوچکی در مسیر خواسته های خود ایجاد کنند.(مثل کد به کد) با توجه به موارد گفته شده و موارد دیگر اشخاصی که علم کافی در تحلیل ندارند میتوانند از سبد گردان ها استفاده کنند و با ریسک کمتر سرمایه گذاری خود را انجام دهند.در ضمن افرادی که وقت برای سرمایه گذاری در بازار پر سود بورس ندارند یا میخواهند با ریسک کمتری سرمایه گذاری کنند و سودهای (در بیشتر مواقع)بیشتری از بازار بگیرند میتوانند از سبد گردانی استفاده کنند.

ایا سبد گردان میتواند سودی را برای شما تضمین کند ؟

باید بگوییم که سبد گردان های قانونی هیچ تضمینی برای سود نمیدهند و در ضرر شما شریک نیستند؛اما نکته جالب اینجاست: سبدگردان فقط زمانی از شما پولی کسر خواهد کرد که بتواند بیش از سود بانکی برای شما سود بسازد، بنابراین بیشترین تلاش خود را خواهد کرد تا سودی بیشتر از سود بانکی برای شما کسب کند تا خود نیز بتواند کارمزد خود را بدست آورد. مهمترین و حساس‌ترین بخش در مورد اینکه دارایی‌هایمان را به کدام یک از سبد گردان‌های رسمی بدهیم،انتخاب مناسبترین سبد گردان است.

چهار معیار زیر از مهمترین نکات در انتخاب یک سبدگردان مناسب است:

الف- سابقه سبدگردان در مدیریت دارایی‌ها و میزان بازدهی کسب شده در آن‌ها ب- دارا بودن ساختار سبدگردانی و تیم تحلیل قوی ج- مقدار منابع مالی در اختیار د- خوشنامی در بازار سرمایه

شرکت های سبد گردانی

در بورس ایران شرکت های سبد گردانی زیادی وجود دارد که همه ی انها مجوز کار از سازمان بورس ایران دارند و زیر نظر بورس ایران فعالیت میکنند. قراردادی که بین سبد گردان و سرمایه گذار عقد میشود مشخص کنندهی شرایط سرمایه گزاری است که برای هر سبد گردان شرایط متفاوتی دارد ولی کلیت همه ی انها توسط سازمان بورس مشخص میشود. هر ساله عملکرد سبدگردان ها توسط سازمان بورس مورد بررسی قرار میگیرد و بهترین هارا معرفی میکنند تا انتخاب برای افراد راحت تر شود.  

 

جهت کسب اطلاعات در مورد سبد گردانی اختصاصی با مجوز رسمی از سازمان بورس با شماره ذیل تماس بگیرید

021-22023515

اشتراک گذاری این صفحه