عرضه اولیه اجداد در راه بورس

عرضه اولیه اجداد در راه بورس

وقتی یک شرکت که قبلا تاسیس شده است، میخواهد وارد بورس شود. بخشی از سهام آن توسط یکی از سهامداران اصلی، در بازار بورس عرضه میشود. به این فرآیند که سهام یک شرکت برای اولین بار وارد بازار بورس می‌شود، عرضه اولیه میگوییم.

سهام مورد نیازعرضه اولیه توسط یک سهامدار عمده انجام می‌شود و فرآیند عرضه توسط یک کارگزاری انجام می‌شود. مثلا یک شرکت تعهد می‌کند که 10% از سهام خود در یک شرکت را در بازار عرضه کند. این کار را به کمک یکی از کارگزاری ها انجام می‌دهد.

کارگزاری در ابتدا با توجه به دارایی ها و بدهی های شرکت، هر سهم آن را ارزش گذاری میکند و به این ترتیب هر سهم ارزش گذاری می‌شود.

چرا باید عرضه اولیه اجداد را خریداری کنیم؟

بعد از ارزش گذاری سهام شرکت توسط کارگزاری، عموما قیمت هر سهم 60-70 درصد آن ارزش، قیمت گذاری می‌شود. این کار باعث می‌شود که عرضه اولیه برای فعالین بازار سرمایه جذابیت خاصی داشته باشد.

بعلاوه، عرضه اولیه سهام یک شرکت باعث افزایش تقاضا برای خرید این سهم همراه است که وجود تقاضا و کم بودن عرضه، باعث افزایش قیمت مقطعی سهام شرکت می‌شود.

آیا عرضه‌اولیه‌ اجداد سودآور است؟

عرضه اولیه ها به دلایلی که در بالا ذکر شد، ارزشمندند و به همین دلیل، سود دهی خوبی دارند.

عرضه اولیه شرکت اجداد چه زمانی انجام می شود؟ 

هنوز اطلاعات دقیقی درباره زمان عرضه شرکت مرغ اجداد زربال وجود ندارد اما شایعات حاکی از عرضه این شرکت در سال جاری است. 

شرکت مرغ اجداد زربال، 17 دی با نماد اجداد در فرابورس ایران درج نماد شد. این شرکت در تاریخ 22 تیر سال جاری در فرابورس ایران پذیرش شده بود.

معرفی شرکت مرغ اجداد زربال

شرکت مرغ اجداد زربال (سهامی عام) در تاریخ 28/12/1370 تاسیس شده است. این شرکت در تولید و پرورش طیور فعالیت دارد. 

شرکت در حال حاضر 103.7 میلیارد تومان سرمایه دارد. سهامدار عمده آن شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر (با نماد زکوثر) با مالکیت 99.6% از کل شرکت است.

اطلاعاتی درباره شرکت مرغ اجداد زربال

این شرکت از زیرمجموعه های شرکت زرین معدن آسیا (با نماد فزرین) است. اجداد در گروه زراعت و خدمات وابسته درج نماد شده است.

براساس اخبار واصله قرار است 15% از سهام این شرکت در بورس عرضه شود و سهامدار عمده آن موافقت کرده تا ظرف سه ماه بعد از عرضه آن 10% دیگر سهام شرکت را در بازار عرضه کند.

محصولات شرکت مرغ اجداد زربال چیست؟

این شرکت در تولید و پرورش طیور فعالیت دارد. 

عرضه شرکت مرغ اجداد زربال چه شرکت های بورسی سودآور است؟

زکوثر به عنوان مالک اصلی این شرکت، مسئولیت عرضه این شرکت را برعهده دارد. سود عرضه این شرکت در جیب زکوثر خواهد رفت. البته باتوجه به کوچک بودن اجداد سود چشم گیری نصیب زکوثر نخواهد شد.

 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
اشتراک گذاری این صفحه