ممنوعیت یک روزه فروش بازارگردان ها

ممنوعیت یک روزه فروش بازارگردان ها
لوگو علیرضا محرابی
ممنوعیت یک روزه فروش بازارگردان ها
خبرهای بازار بورس

امروز بر اساس پیام ناظری که منتشر شد، بازارگردان های شرکت های بورسی اجازه فروش سهام ندارند.

بازارگردان نهاد حقوقی است که مسئولیت تامین و ضمانت نقدشوندگی سهام را بر عهده می گیرد. این به معنای آن است که بازارگردان وظیفه دارد از قفل شدن سهم در صف خرید یا صف فروش جلوگیری کند.

بعد از اصلاح عمیق اخیر در بورس تهران از مرداد گذشته، بیشتر شرکت های بورسی و علی الخصوص شرکت های بزرگ، اقدام به مشخص کردن بازارگردان های خود کرده اند. بازار گردانی تا قبل از مرداد 1399 و ریزش شاخص از محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحدی تا محدوده 1 میلیون و 200 هزارتایی مفهومی بود که استفاده زیادی از آن نمی شد اما بعد از اتفاقات مرداد تا آبان ماه امسال، سازمان بورس شرکت های بورسی و فرابورسی را ملزم به انتخاب بازارگردانی کرد.

البته ملزم کردن شرکت ها برای انتخاب بازارگردان می تواند استقلال بازار و آزاد بودن آن را زیر سوال برده و همان قدری که به دلیل بالا رفتن میزان نقد شوندگی سهام، می تواند به سود سهامداران خرد باشد با توجه به معافیت بازارگردانان از کارمزد معاملات، بازارگردانان امکان نوسان گیری از سهام را داشته و این می تواند به ضرر سهامداران خرد باشد.

 

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram