سوزاندن مازوت در نیروگاه ها و آلودگی کلان شهرهای ایران

سوزاندن مازوت در نیروگاه ها و آلودگی کلان شهرهای ایران

آلودگی این روزهای تهران یکی از معضلاتی است که گریبان گیر مردم شده است. این روزها شاید شنیده باشید که علت آلودگی این روزها مازوت است.

مازوت چیست؟

مازوت یا همان نفت کوره، یکی از محصولات نفت خام در پالایشگاه ها است. مازوت را با نام نفت سنگین هم می خوانند. مازوت محصولی سنگین تر از بنزین، نفتا و نفت سفید است. مازوت ارزان ترین ماده سوختنی موجود در محصولات نفتی است. به صورت دقیق تر از میان برش های نفتی که به آن ها نفت کوره گفته می شود، مازوت بی کیفیت ترین و ارزان ترین آنها حساب می شود.

از مازوت به عنوان سوخت مایع در کوره ها، بویلر ها، موتورهای درون سوز خصوصا در حمل و نقل آبی و... استفاده می شود. تنها محصول سنگین تر از مازوت، محصولات گروه قیر است که تولید آسفالت و ایزوگام استفاده می شود.

سوزاندن مازوت می تواند باعث ایجاد آلاینده های بسیار خطرناکی مثل اکسید گوگرد شود.

از نظر شیمیایی نفت خام به پالایشگاه به برج تقطیر وارد می شود و در برج تقطیر به محصولات مختلفی تجزیه می شود، نفت کوره همانطور که گفتیم سنگین ترین و ارزان ترین محصول نفت است که می توان از آن به عنوان سوخت استفاده کرد. نفت کوره یا مازوت از چندین برش نفتی تشکیل می شود.

در عکس زیر به صورت ساده می توانید محصولات نفت خام را مشاهده کنید:

چرا مازوت در نیروگاه ها استفاده می شود؟

زمستان که مصرف گاز خانگی به دلیل کاهش دمای هوا افزایش پیدا می کند، مصرف گاز شهری افزایش پیدا می کند. نیروگاه های سیکل ترکیبی که از سوخت گاز یا گازوئیل برای تولید برق استفاده می کنند، با افت فشار مواجه می شوند.

بیژن زنگنه وزیر نفت دولت روحانی اخیرا گفته بود که مایل نیست مازوت مصرف شود اما تنها چاره کاهش مصرف مازوت، کاهش مصرف برق توسط شهروندان است. وی افزود مصرف مازوت تنها مربوط به تهران نیست و در تمامی استان ها، وزارت نفت مجبور به تحویل مازوت در کنار دیگر سوخت ها به نیروگاه ها است.

در مقابل انوشیران محسنی استاندار تهران گفته بود که هیچ یک از صنایع یا نیروگاه های تهران سوخت مازوت مصرف نمی کنند.

مصرف مازوت چه مشکلاتی در بر دارد؟

مازوت باعث آلودگی شدید می شود که این روزها کلان شهرهای ایران و شهروندانش درگیر آن هستند. سوزاندن مازوت باعث آزادسازی ترکیبات اکسید گوگرد در هوا و تشکیل ذرات معلق می شود.

در بین مسئولین، صحبت هایی مبنی بر تعطیلی دو روزه تهران مطرح شده بود که این طرح تایید نشد. علاوه بر تهران، شهرهای کرج، قزوین، قم، تبریز، اراک، اصفهان و مشهد آلودگی هوای شدیدی دارند.

مصرف مازوت احتمالا به دلیل در دسترس بودن و ارزان تر بودن آن نسبت به باقی سوخت ها باشد.

 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram