واگذاری سهام دولت به بانک ها

واگذاری سهام دولت به بانک ها

دیروز یک شایعه مبنی بر واگذاری سهام دولت در پالایشگاه ها به بانک ها در ساعت های پایانی بازار دست به دست شد. این خبر علاوه بر تمامی خبرهای بنیادی که به نفع گروه بانکی بود، باعث سبزپوش شدن بانک های بورس شد. خبرهای احتمال تصویب FATF و بازگشت آمریکا به برجام با آمدن بایدن به کاخ سفید دو خبر مهم درباره بانک ها بود.

مدیرامور مالی بانک ملت  اعلام کرد که دولت برای تسویه بدهی های خود به بانک ها قصد واگذاری سهام دولتی به بانک های ملت، تجارت و صادرات دارد. در این طرح سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، بندرعباس، تهران و بیمه البرز و بیمه اتکای امین که در بورس به ترتیب با نمادهای شپنا، شبندر، شتران، البرز و اتکام معامله می شوند، به سه بانک بزرگ بورسی واگذاری شود. این طرح بر اساس گزارشات واصله، معاف از مالیات هستند که به نفع بانک ها خواهد بود.

ارزشمندی بالای سهام پالایشگاه های کشور باعث می شود که آینده روشنی برای این سهم ها و سهام بانک ها ایجاد کند.

این سومین باری است که دولت با واگذاری سهام در تلاش برای رد دیون دولتی اقدام کرده است. دولت در سال 90 و 95 هم دوبار با واگذاری سهام این اقدام را انجام داد. اما نکته اینجاست که در دفعات گذشته، دولت سهام ارزشمند خود را در این طرح  ها واگذاری نکرده بود.

از آنجایی که شرکت های در حال واگذاری ارزشمندند و سودسازی و درآمدزایی خوبی دارند، این واگذاری می تواند به نفع بانک ها باشد.

 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram