آغاز فرایند اعمال و تسویه حساب اوراق تبعی

آغاز فرایند اعمال و تسویه حساب اوراق تبعی

مدیر تسویه اوراق بهادار سپرده گذاری مرکزی،  از آغاز فرآیند اعمال و تسویه اختیار فروش تبعی برای سررسید بهمن و اسفند ۹۹ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، به نقل از روابط عمومی سمات، هادی علی پور اعلام کرد: با توجه به سررسید تاریخ اعمال اختیار فروش تبعی(با هدف حمایت از سهام) در بهمن و اسفند ۱۳۹۹ ، فرآیند اعمال و تسویه این اوراق آغاز شد.

وی افزود : فرآیند اعمال این اوراق بدین صورت است که کارگزاری ها ی فعال در بورس و فرابورس درخواست اعمال را از مشتریان خود جمع آوری کرده و بعد از بررسی شرکت بورس تهران و یا شرکت فرابورس ایران در خواست اعمال برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می شود و پس از بررسی در خواست اعمال توسط سمات و کنترل تعداد اوراق قابل اعمال و سهام پایه و بدست آمدن تعداد اوراق قابل اعمال ، محاسبات انجام شده و تسویه انجام می شود.

علی پور با بیان این که تسویه به دو روش نقدی و فیزیکی صورت می پذیرد، اظهار داشت : در تسویه فیزیکی، سهم پایه به قیمت اعمال از دارنده اوراق اختیار فروش تبعی توسط عرضه کننده خریداری می شود اما  در تسویه نقدی، ما به التفاوت قیمت اعمال و قیمت مبنای دارایی پایه در سررسید به صورت نقدی در صورت توافق طرفین به دارنده اوراق اختیار فروش تبعی پرداخت می شود.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
اشتراک گذاری این صفحه