عرضه اولیه پتروشیمی اروند

عرضه اولیه پتروشیمی اروند

وقتی یک شرکت که قبلا تاسیس شده است، میخواهد وارد بورس شود. بخشی از سهام آن توسط یکی از سهامداران اصلی، در بازار بورس عرضه میشود. به این فرآیند که سهام یک شرکت برای اولین بار وارد بازار بورس می‌شود، عرضه اولیه میگوییم.

سهام مورد نیازعرضه اولیه توسط یک سهامدار عمده انجام می‌شود و فرآیند عرضه توسط یک کارگزاری انجام می‌شود. مثلا یک شرکت تعهد می‌کند که 10% از سهام خود در یک شرکت را در بازار عرضه کند. این کار را به کمک یکی از کارگزاری ها انجام می‌دهد.

کارگزاری در ابتدا با توجه به دارایی ها و بدهی های شرکت، هر سهم آن را ارزش گذاری میکند و به این ترتیب هر سهم ارزش گذاری می‌شود.

چرا باید عرضه اولیه خریداری کنیم؟

بعد از ارزش گذاری سهام شرکت توسط کارگزاری، عموما قیمت هر سهم 60-70 درصد آن ارزش، قیمت گذاری می‌شود. این کار باعث می‌شود که عرضه اولیه برای فعالین بازار سرمایه جذابیت خاصی داشته باشد.

بعلاوه، عرضه اولیه سهام یک شرکت باعث افزایش تقاضا برای خرید این سهم همراه است که وجود تقاضا و کم بودن عرضه، باعث افزایش قیمت مقطعی سهام شرکت می‌شود.

آیا همه‌ی عرضه‌اولیه‌ها سودآور هستند؟

عرضه اولیه ها به دلایلی که در بالا ذکر شد، ارزشمندند و به همین دلیل، سود دهی خوبی دارند.

عرضه اولیه شرکت پتروشیمی اروند کی عرضه میشه ؟

شنیده‌ها حاکی از آن است که سهامدار عمده این شرکت (هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس) قصد عرضه آن در هفته های آتی را دارد. اما زمان دقیق آن تا زمانی انتشار اطلاعیه رسمی سازمان بورس مشخص نخواهد بود.

اطلاعاتی درباره شرکت پتروشیمی اروند

شرکت پتروشیمی اروند که از زیرمجموعه های هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس (با نماد سهام فارس) است، در صف انتظار عرضه اولیه شرکت پتروشیمی اروند برای فارس سودآور خواهد بود.

تولیدات شرکت پتروشیمی اروند چیست ؟

سهام شرکت پتروشیمی اروند در تولید کلر، آب ژاول، EDC، PVC،  اتیلن و اکسیژن فعال و در بندر اما خمینی واقع شده است. عرضه اولیه این شرکت و شرکت پتروشیمی بوعلی سینا میتواند توجهات را به گروه محصولات شیمیایی جلب کند.

اروند بزرگترین تولید کننده PVC ایران است. شنیده ها حاکی از آن است که به زودی اروند بورسی میشود.

سوالات متداولی که درباره این عرضه اولیه وجود دارد:

عرضه اولیه اروند برای چه شرکت هایی سودآور است؟

هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس (با نماد فارس) سهامدار عمده و متعهد عرضه این شرکت، با فروش سهامش به فعالین بازار، سودآوری خوبی خواهد داشت. بعلاوه عرضه اولیه پتروشیمی بوعلی سینا (با نماد بوعلی) که در این هفته انجام شد هم به سودآوری قابل توجهی برای فارس منتهی شده است.

تاپیکو که یکی از سهامداران عمده فارس است هم از سود بی بهره نخواهد بود و بخشی از سودسازی فارس و عرضه اولیه های بوعلی و اروند به این شرکت خواهد رسید.

عرضه اولیه اروند چه کمکی به بورس می‌کند؟

عرضه‌های اولیه باعث جذب سرمایه مردم به بورس می‌شود. بعلاوه باعث می‌شود توجهات به بورس و خصوصا گروه محصولات شیمیایی (گروه بورسی که پتروشیمی ها در آن هستند) جلب شود.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
اشتراک گذاری این صفحه