افتتاح سه طرح پتروشیمی جدید

افتتاح سه طرح پتروشیمی جدید

امروز پنج شنبه 4 دی 1399، سه طرح پتروشیمیایی مختلف با حضور مجازی رییس جمهور  افتتاح شد.

الفین سیزدهم ایلام

اولین طرح، فاز دوم پتروشیمی ایلام است. پتروشیمی ایلام که 58% از آن در مالکیت پترول است در این فاز اقدام به تولید الفین (اتیلن و پروپیلن) و محصولات استراتژیک دیگر نظیر بنزین پیرولیز خواهد کرد. این واحد که از آن به نام الفین سیزدهم یاد می شود، تنها واحد تولید الفین در غرب کشور تبدیل شده است.

به دلیل مجاورت پتروشیمی ایلام به پالایشگاه گاز ایلام، خوراک این واحد که گاز اتان شیرین شده است به راحتی و هزینه کم تامین خواهد شد. بعلاوه از آن جایی که فاز اول این پتروشیمی واحد یوتیلیتی (سرویس های جانبی) است، همه چیز برای تولید و بهره برداری از این پتروشیمی محیا است.

الفین ها از مواد مادر صنعت پتروشیمی محسوب می شوند و در این صنعت در ابتدای زنجیره ارزش قرار دارند. این طرح با سرمایه گذاری 790 میلیون یورو بعلاوه 800 میلیارد تومانی، از سال 84 کلنگ زنی شد و امروز پس از 15 سال افتتاح شد.

پتروشیمی هگمتانه

دومین طرح افتتاح شده، پتروشیمی هگمتانه در استان همدان و پس از 18 سال از شروع ساخت این طرح است. هگمتانه تنها پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که PVC مورد نیاز در مصارف پزشکی و غذایی را تولید می کند. این طرح ایران را از این نظر بی نیاز از واردات می کند و حتی امکان صادرات به کشورهای را محقق خواهد کرد.

طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه

این طرح از پتروشیمی ارومیه با ظرفیت 90 هزارتن تولید امروز به بهره برداری رسید. این طرح با سرمایه گذاری 4.1 میلیون یورو و 37.9 میلیارد تومان از سال 1397 کلنگ زده شد. پترول مالک 71% از این پتروشیمی است که اخیرا در بورس با نماد شاروم عرضه شده است.

محصولات این پتروشیمی در سال 49000 تن سولفات پتاسیم و 50000 تن اسید کلردریک است.

 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
اشتراک گذاری این صفحه