پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری گروه زعفران سحرخیز

پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری گروه زعفران سحرخیز
لوگو علیرضا محرابی
پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری گروه زعفران سحرخیز
خبرهای بازار بورس

صندوق سرمایه گذاری گروه زعفران سحرخیز به زودی پذیره نویسی خواهد شد. این صندوق به گفته عضو هیات مدیره گروه کشاورزی سحرخیز، به دنبال پیشگیری از خام فروشی زعفران تاسیس می شود. این پذیره نویسی با همکاری کارگزاری سهم آشنا و گروه کشاورزی سحرخیز و به هدف ایجاد بازدهی حداکثری برای سهامدارانش انجام خواهد شد.

این صندوق در روز یکشنبه 14 دی ماه 1399 و با قیمت هر واحد 10,000 تومان پذیره نویسی از ساعت 9 صبح خواهد شد. پذیره نویسی این صندوق مثل پذیره نویسی دو صندوق دولتی دارایکم و پالایش یکم است تنها با این تفاوت که برای شرکت در این پذیره نویسی شخص باید حتما کد بورسی داشته باشد و از طریق پنل معاملاتی کارگزاری خود اقدام به خرید واحدهای صندوق کند. البته هنوز حداکثر تعداد واحد صندوقی که هر فرد می تواند تهیه کند مشخص نیست.

برای این کار شما باید در ساعت 9 صبح با جست و جوی "سحر خیز" و با وارد کردن قیمت 10,000 تومان به تعدادی که در پیام ناظر روز یکشنبه اعلام می شود (محدودیتی برای تعداد واحدی که هرکس امکان خرید آن را دارد اعمال می شود) را وارد کرده و دکمه خرید را بزنید.

نکته مهم درباره پذیره نویسی و تفاوت آن با عرضه اولیه این است که شما در عرضه اولیه سهام شرکتی را می خرید که تاسیس شده است، این یعنی به محض اینکه شما سهام این شرکت را خریدید (یا به عبارت دیگر در عرضه اولیه شرکت کردید) همان موقع سهام شرکت به پرتفوی شما اضافه می شود و امکان خرید و فروش آن را دارید. اما در پذیره نویسی شما سهام شرکت (یا صندوق سرمایه گذاری مثل دارا یکم) را خریداری می کنید که هنوز تاسیس نشده است. بعد از شرکت در پذیره نویسی پول شما تا زمان تاسیس شرکت و ورود سهام آن به بازار بلوکه خواهد ماند. با تاسیس شرکت و ورود سهام آن به بورس، این سهم در یک بازگشایی بدون دامنه نوسان قیمت گذاری می شود. مثلا اگر در پذیره نویسی دارا یکم شرکت کرده باشید خاطرتان هست که پذیره نویسی این صندوق با قیمت هر واحد 10 هزارتومان انجام شد و این صندوق با قیمت حدودا 20 هزارتومانی بازگشایی شد. یعنی کسانی که در پذیره نویسی آن شرکت کردند در لحظه بازگشایی 100% سود کسب کردند. 

عموما پذیره نویسی ها سود معقولی را برای شرکت کنندگان خود دربر دارد اما ممکن است بازگشایی و ورود سهام آن تا چندین ماه هم زمان ببرد. پس اگر قصد سرمایه گذاری کم ریسک اما میان مدت و بلند مدتی دارید، پذیره نویسی می تواند یکی از گزینه های پیش روی شما باشد.

ذکر این نکته هم دور از موضوع نیست که پذیره نویسی صندوق پالایش یکم آن قدر که دارا یکم سوددهی داشت، نتوانست انتظارات سهامدارانش را برطرف کند. پس این نکته را در نظر داشته باشید که پذیره نویسی می تواند سود دهی چشم گیری هم نداشته باشد که البته این نکته درباره پالایش یکم به تحرکات بازار در ماه های اخیر و سهام 4 پالایشگاه تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز هم مربوط می شد.

 

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram