شگفتی‌سازی بورس پیش از تعطیلات ۴ روزه

شگفتی‌سازی بورس پیش از تعطیلات ۴ روزه
لوگو علیرضا محرابی
شگفتی‌سازی بورس پیش از تعطیلات ۴ روزه
خبرهای بازار بورس

بورس در روزی که کمتر کسی توقع برگشت آن را داشت به مدار مثبت معاملات رفته است و تا اینجای کار شاخص کل با رشد ۵۱۰۰ واحدی (معادل ۰.۵ درصد) همراه شده است. نکته مهم معاملات امروز بازار  سهام این است که شاخص هم‌وزن هم در مسیر صعود قرار گرفته است و آن هم تا ساعت ۱۰:۱۰ صبح امروز رشد ۰.۱ درصدی را تجربه کرده است.

اهمیت رشد بورس از آن‌جا است که طی دوران رکود بورس حتی هفته‌هایی هم که شاخص مثبت می‌شد، طی روزهای چهارشنبه شاهد عقب‌نشینی جدی قیمت سهام بودیم. علت این اتفاق هم عدم اطمینان بالا و نگرانی از رسیدن خبرهایی به ضرر بورس در تعطیلات آخر هفته بود. اما این بار در آستانه پایان مذاکرات برجامی در حالی شاهد چرخش بورس به مدار مثبت هستیم که بورس برای ۴ روز متوالی قرار است تعطیل باشد. به عبارتی انگار بازار سهام به چنان اطمینانی از صعود رسیده که اخبار برجامی هم ریسک چندان مهمی برای آن محسوب نمی‌شود. البته همچنان احتمال این موضوع وجود دارد که در نیمه دوم معاملات امروز فشر فروش افزایش یابد.

از دیگر نکات مهم بازار امروز این است که گروه خاصی لیدر رشد بازار نیست. یعنی هم صنایع بزرگ و هم صنایع کوچک‌تر در این رشد نقش دارند و صعود امروز بازار در انحصار بزرگان شاخص‌ساز نیست. همچنین در اغلب گروه‌ها هم همه نمادها هم‌جهت نیستند. به طوری که برخی به مدار مثبت چرخیده‌اند و برخی همچنان نزولی‌اند. به عنوان مثال در بین صنایع بزرگ فلزات اساسی سبزپوشند اما دو نماد اصلی این گروه یعنی فولاد و فملی رشد خفیفی داشته‌اند. در شیمیایی‌ها هم وضع به همین شکل است. در بین این صنایع بزرگ بانک‌ها تقریبا بدون تغییر بوده‌اند و به غیر از تجارت و صادرات که متعادل و مثبت دنبال می‌شوند بقیه نزدیک به صفر تابلو معامله می‌شوند.

در چنین شرایطی بسیاری از گروه‌های کوچک‌تر بازار هم وضعیت خوبی دارند. در این میان می‌توان به گروه غذایی و لاستیک‌سازان اشاره کرد که اغلب نمادهایشان سبزپوش شده‌اند. 

تا پایان ساعت اول معاملات ۵۳ درصد نمادها در مدار منفی معاملات قرار دارند که در این میان ۳۳ درصد آن‌ها با صف فروش‌هایی به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان مواجه‌اند. در سمت مثبت بازار هم ۸ درصد نمادها صف خریدهایی به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان را تجربه می‌کنند.

ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و ETFهای دولتی) طی ساعت نخست معاملات امروز به ۱۵۵۰ میلیارد تومان رسیده که عدد قابل توجهی به نظر می‌رسد. پالایشی ها، فلزات اساسی و خودروسازان صنایعی هستند که تا اینجای کار بیش از همه معامله شده‌اند. در بین نمادها هم پالایشی یکم، دارا یکم، شپنا و کویر بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند.

خروج پول حقیقی تا پایان ساعت اول به تنها ۳۵ میلیارد تومان محدود شده است. البته نکته مهم تغییر جریان ورود و خروج پول است و حقیقی‌ها طی دقایق گذشته در نقش خریدار ظاهر شده‌اند. این یعنی با تداوم چنین روندی در پایان بازار امروز می‌توانیم شاهد خالص خرید مثبت حقیقی‌های سهام باشیم.

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
پکیج ویژه بازارهای مالی فروش ویژه دوره ارزدیجیتال و شروع قدرتمند بورس
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram